Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#1101 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 19:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać i jaki plon tego soneta?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 00:58
  •  

#1102 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 20:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać pstaszek
Przy plonie 1,6 t/ha zastanawiałbym się czy jakiekolwiek moje działanie było uzasadnione.

biały2005
na klasie III-IV możesz zasiać bardziej wymagające strączkowe.

Co do płodozmianu
Zawsze do zmianowania żyto-owies można dodać seradelę w poplonie po życie lub też jako wsiewkę w żyto.

#1103 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 20:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać mrobak Nie wiem czy twoje, ale moje na pewno tak

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#1104 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 20:51

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To jak się ma ta seradalea do łubinu względem zielonej masy w poplonie po zbożach?? Wsiewka w żyto odpada bo niemam hodowli, a zbywać tego stojąc na rynku nie będe :D

#1105 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 21:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Seradela jest ciekawa roślina ma te same właściwości, co pozostałe rośliny strączkowe i motylkowe, ale ma jedną cechę wyróżniającą ją a mianowicie jest to, że przy braku wody może zahamować wegetację i wznowić ją przy dostatku wilgoci. Seradela ma małe wymagania glebowe. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych, stąd jest nazywana „koniczyną piasków”. Wada to drogie nasiona.

#1106 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 21:25

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No tak na szybko sprawdziłem to 11zl/kg x ~60kg/ha to niezła sumka wyjdzie. Lepiej wyjdzie rzepak/gorczyca z mocznikiem.

#1107 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 21:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Na pewno masz racje no i plon zielonej masy seradeli to około 6t z ha trochę kiepsko

#1108 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 00:21

No tak na szybko sprawdziłem to 11zl/kg x ~60kg/ha to niezła sumka wyjdzie. Lepiej wyjdzie rzepak/gorczyca z mocznikiem.

O czym my w ogóle mówimy. Seradela nadaje się na zapuszczone Piachy Kl V-IVz o ph <4. Jakoś rzepaku ani gorczycy tam nie widzę. Cena nasion na "czarnym rynku" ok 4 zł
Przy wsiewce w żyto, seradeli nie kosisz, ona jedynie kiełkuje i sobie siedzi cicho zagłuszona, dopiero gdy skosisz żyto i będzie miała dostęp do światła, to zarośnie całe ściernisko.

pstaszek
plony nie są wysokie, ale bez przesady, chyba nigdy udanej seradeli nie widziałeś.

Edytowany przez mrobak, 14 styczeń 2013 - 00:34.

#1109 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 00:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Sam nigdy nie siałem, ale sąsiad wszedł w poplony i zasiał właśnie seradele miał totalną porażkę, ale nie wiem, z czego to wynikało czy nasiona miały słabą siłę kiełkowania (nie sprawdzał przed siewem) czy jakiś inny powód, bo seradelę można było dosłownie policzyć tak kiepsko powschodziła kupił u znanego gościa zajmującego się sprzedażą od lat środków ochrony nawozów i nasion sprzedał mu je po 9zł za 1kg, ale niemiał ich na stanie, więc sprowadził specjalnie na jego zamówienie nasion kupił na 10ha wiec koszt był spory nie wiem czy na drugi rok będzie jeszcze siał seradele

#1110 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 08:15

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ptaszek ja nie mówie o innych uprawach tylko o o łubinie. i jak byk w literaturze jest napisane że łubin ma problemy z przerastaniem resztek pożniwnych. to samo tyczy się azotu na wiosne który dal mnie osobiście jest zbędnym wydatkiem. no ale każdy ma swoją agrotechnikę... a ta brona mulczująca to zamiast agregatu podorywkowego idzie? a stosował ktoś uproszczenia w łubine? podobno plony są nawet lepsze...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1111 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 09:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Udana nie udana to i tak za drogo żeby wywalać tyle kasy na poplon, a na czarnym rynku hmm umnie tego raczej niema zabardzo więc musiał bym kupować po cenie zblizonej do tej co powiedziałem. Co z tego że piachy i tam rzepak/gorczyca jak to ma być poplon więc napewno coś bedzie i wyjdzie taniej z tym mocznikiem. To że bedzie się rozrastać jak skoszę żyto to nie jest zbyt dobre rozwiązanie bo musze zerwać sciernisko :mellow:

#1112 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 11:22

Ptaszek ja nie mówie o innych uprawach tylko o o łubinie. i jak byk w literaturze jest napisane że łubin ma problemy z przerastaniem resztek pożniwnych. to samo tyczy się azotu na wiosne który dal mnie osobiście jest zbędnym wydatkiem. no ale każdy ma swoją agrotechnikę... a ta brona mulczująca to zamiast agregatu podorywkowego idzie? a stosował ktoś uproszczenia w łubine? podobno plony są nawet lepsze...

W końcu po to jest forum zęby się wymieniać własnymi spostrzeżeniami. A co do brony mulczowej to nie masz, co liczyć na zastąpienie nią agregatu ścierniskowego typu gruber czy brona talerzowa u mnie na IV klasie spulchnia ziemię na głębokość około 3-5 cm wiec niema mowy o wymieszaniu słomy z ziemią może na V - VI klasie przy dobrej wilgotności będzie głębiej pracować, ale jak będzie dużo słomy to raczej jej nie wymiesza dostatecznie z glebą można by po rzepaku albo łubinie spróbować, ale ja wole raz talerzówką i raz brona przelecieć efekt lepszy. Co do siewu w mulcz bez orki to ja już 3 lat tak sieje i nie zauważyłem ani zwyżki ani zniżki z tego powodu, ale jak pisałem uprawiam łubin ekstensywnie, więc nie wiem jak by było przy intensywnej jego uprawie siejąc w mulcz

#1113 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 14 styczeń 2013 - 21:18

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin pomaga mi odnowić zawartość składników w glebie. Przy niewielkiej zmianie w nawożeniu dało się zauważyć wzrost PKMg, szczególnie jednak KMg czyli składników łatwiej wymywanych w głąb. No cóż ojciec też rolnik z doskoku jak ja i monokultura zbóż zrobiła swoje

Co rok słomę przyoruje i nie zauważyłem żeby słabiej rósł czy coś. Ważne żeby słoma była dobrze pocięta, żeby nie tworzyła grubych warstw ograniczających podsiąkanie wody

Podobno sonet jest jedną z najsłabiej plonujących odmian właśnie ze względu na swoją formę wzrostu, ale nie trzeba desykowć

#1114 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 21:22

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Tomek90
Oj widzę na dobrych glebach gospodarujesz.
Seradela to jest taka roślina, że żyto nie urośnie, owies nie urośnie, łubin żółty nie urośnie, ba nawet chwasty nie rosną, a ona urośnie.

#1115 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 21:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Gleby III-VI czyli tylko tych pierwszych brak :) Seredela odpada jak pisałem wyzej bo trzeba zerwać ściernisko, a takich że żyto nie rośnie to niemam bo na VI gdzie żółty piach miejscami to pszenżyto rośnie sobie średnie.

#1116 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 07:23

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Nie namawiam Cię, sam sieję ją okazjonalnie i zawsze po żniwach.mam takie jedno pole Kl VI VIz, teren pod inwestycje, w każdej chwili mogą zacząć budowę, ale że biorę dopłatę, podatku nie płacę....
Co do średniego pszenżyta. Doszedłem do wniosku, że lepiej mieć konkretne żyto.

#1117 Share jozmi

jozmi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 22:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Panowie doradzcie pierwszy raz chcę siać łubin słodki od paru lat sieję łubin wąskolistny gorzki(Karo) ale tyle tego mam że w tym roku chcę posiać słodki waskolstny jaką odmiane polecacie na V-Vi klasę ?

#1118 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 23:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja bym polecał odmiany łubinu żółtego słodkiego on najlepiej nadaje się na takie gleby poczytaj sobie tutaj

http://www.wodr.pozn...mponent&print=1

i tutaj

http://sai.iung.pulawy.pl/Lubinzolty.htm

Edytowany przez pstaszek, 16 styczeń 2013 - 23:21.

#1119 Share Darkos795

Darkos795

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 09:35

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzięki za pomocne linki.Do tej pory siałem zeusa,wykorzystywanego w 90% na poplony,teraz mam ochotę na żółty ze względu na więcej masy.Sialiście go na trochę
llepszej ziemi np trzeciej klasie,bo z tego co czytałem to woli on lżejsze ziemie,ale jestem ciekaw jak to jest w praktyce.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1120 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 14:18

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Żółtego nigdy nie siałem wiec z praktycznego doświadczenia nic ci nie mogę poradzić, ale może ktoś siał to cos ci podpowie. Pozdrawiam