Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi?

galeria
Łubin
Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#1081 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 21:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No właśnie gdzie lepsza ziemia to sobie tym d*py nie zawracam 3x pszenica/pszenżyto potem rzepak i tak w koło macieju. A na słabszych rzepaku nie bedzie to trzeba cos mysleć ale coś mi ten łubin się nie widzi po tym co piszesz bo stanowisko to nie wszystko jak słaby przychód bedzie, może lepiej dac go w poplon przed ta nieszczęsną qq??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 22:30
  •  

#1082 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 21:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin jest dobrym przedplonem pod gg,jak i zboża czy ziemniaki , tak zbierany na ziarno jak i jako przyorany na zielono-z tym drugim jest jednak ciężko uzyskać dobrą masę na przyoranie. Kolega gdzieś tam wyżej bardzo dobrze napisał,mając dobre grunty ma się ten komfort posiania np rzepaku i złamania monokultury,ja mam słabe grunty i muszę z tym łubinem się bawić. Rozumiem to że ktoś prowadzi tylko produkcję roślinną i wszystkie plony sprzedaje,ale te 900zł za tone.... hmm zboże w tej cenie jest i dla mnie to niska cena za łubin. Desykować też nie zawsze trzeba[w tym roku nie prysałem-lecz to zależy od pogody itp], jeśli idzie na pasze można randapem lub podobnym-koszt niewielki,przy okazji chwasty zniszczymy.

Edytowany przez zbyszek8201, 12 styczeń 2013 - 21:46.

#1083 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 21:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To może się komuś przyda trochę teorii na temat doboru roślin na poplon ścierniskowy:

Dobór roślin na poplon ścierniskowy

Rośliny nadające się do uprawy w poplonach ścierniskowych można podzielić na grupy w zależności od terminu siewu:

• od lipca do 5 sierpnia - słonecznik, bobik,
• od lipca do 10 sierpnia - kapusta pastewna, rzepak ozimy, rzepak jary, groch, łubin, seradela, wyka jara,
• od lipca do 15 sierpnia - rzodkiew pastewna, rzodkiew oleista,facelia, perko,
• 10-15 sierpnia - gorczyca biała, gorczyca czarna.

Podane powyżej terminy siewu odnoszą się do uprawy roślin z przeznaczeniem na paszę. Jeżeli uprawiamy te gatunki na zielony nawóz, termin siewu może być nieco póżniejszy - do 20 sierpnia. Uzyskamy wówczas nieco mniejszy plon zielonej masy. Największe znaczenie mają gatunki należące do trzech ostatnich grup, ponieważ można je wysiewać w terminach późniejszych, jednak im wcześniej zostaną wysiane, tym wyższe uzyska się plony. Jedynie gorczycy białej i czarnej nie należy wysiewać zbyt wcześnie, gdyż wówczas szybko zakwitają i dają niższy i gorszej jakości plon zielonej masy.

Edytowany przez pstaszek, 12 styczeń 2013 - 22:06.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1084 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 12 styczeń 2013 - 22:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Siejąc łubin jako poplon to tez dość kosztowne w porównaniu z gorczyca :) Jesli jako poplon to tylko odmiany gorzkie i wysokie a słodkie sa głownie niskie.Ja tez uważam że łubin w cenie 900-1000zł t to 2x za mało i wole go spaść bydłem niż po tyle sprzedawac a jestem w takiej sytuacji ze moge to zrobic. W ubiegłym roku nie było za bardzo chetnego choc ogłaszałem po 1200zł sprzedałęm kilkaset kg a reszta poszła na pasze. W tym roku jak widze sytuacja przedstawia sie podobnie wiec planuje kilka ton łubinu zaczynac dodawac do zboza bo nie ma co go trzymać i czekac na łaskawce po 100zł/q a kupi 200kg. Co do paszy to dawałem 10-15% z pszenzytem i owsem i nie było problemu z krowami.

#1085 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 22:22

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jeśli nie łubin to może owies też się zalicza do roślin fitosanitarnych
Wiadomo, że owies podczas wzrostu wydziela do gleby związki organiczne, hamujące rozwój patogenicznych wobec innych zbóż grzybów glebowych. Wiadomo także, że z owsa na pszenicę nie przenoszą się czynniki sprawcze chorób kompleksu podsuszki. Jeśli macie zbyt na owies to można po nim siać praktycznie wszystkie zboża

Edytowany przez pstaszek, 12 styczeń 2013 - 22:23.

#1086 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 22:23

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Sam daję tylko 5 % do paszy i to mi nie wystarczy,za soję wczoraj zapłaciłem 215zł 100kg,i jak uda mi się dokupić gdzieś blisko tego łubinu to za 100zł za 100kg z miłą chęcią kupię. Ale nie o tym temat. @biały2005 siałeś łubin na przyoranie? jeśli tak to w jakim terminie jak to wyszło w masie? nigdy nie siałem -nie mam jęczmienia zimowego a po innych zbożach zawsze jakoś puźno mi się wydaje , z reguły też jakoś sucho zaraz po żniwach i to zniechęca

#1087 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 22:28

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać nie ma co porównywac owsa z łubinem to niebo i zimia jesli chodzi o pozostawione stanowisko. zbyt jest tylko cena :( ale niestety na słabych ziemiach sieje sie głownie żyto i owies bo nic innego nie urosnie do tego w zmianowaniu łubin i jest oki. Dodam ze w tym roku jak zadbałem insekty i grzybek to owies na działce po malinach na oborniku troche npk troche azotu (70-80N) i dał około 8t :) byłem w szoku jak to kosiłem standardowo to około 4-5t daje jak łądny ale co z tego jak cena maks 650-700netto na skupie minus transport i musi byc ładny gruby o dobrej gestości.

W poplonach sieje gorczyce termin zalezny od tego kiedy sie da :) jak w tym roku posiałem w maire wczesnie to ładnie wyrosła wiec i łubin by urósł a siałem około 15-20 sierpien bo padało a słome miałęm zabrana z tych działek a reszta lezała i czkałą na pogode :) jedna dziłke posiałem zaraz po rzepaku koło 23-25 to tez ładnie wyrosła. ale jak nieraz siałęm połowa wrzesnia na sztuke lub po kukurydzy oststnie dni wrzesnia to miała po 10 cm :) takze zeby poplon sie udał to maks koniec sierpnia i troche masy bedzie.

Edytowany przez bialy2005, 12 styczeń 2013 - 22:33.

#1088 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 12 styczeń 2013 - 22:36

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać e tam doświadczenie, pisze co widziałem lub czytałem :D . Sieje na ziarno około 2ha rocznie na III - IV klasie więc tych 20t nigdy nie miałem. Plon to około 2 - 2,5t częściej jednak 2t. Sprzedać nie jest tak łatwo. Może gdyby było 20t to byłoby łatwo. Teraz kupił trochę znajomy dla krów mlecznych i daje go razem ze śrutą rzepakową
Trochę dziwne że wąskolistny miał ponad 40% białka. To jak żółty...
Też czasem myślę żeby przejść na rzepak ale rzepak trzeba dopilnować a na to mogę nie mieć czasu. Ale po rzepaku pszenica wygląda gorzej jak po łubinie, za miedzą jest zasiana po rzepaku...

#1089 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 22:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No biały nie gadaj że tyle było owsa bo to gdzieś 2,5 przyczepy 10 tonowej musi być :D. Lepszy zysk masz przy owsie niż przy łubinie jeśli taki plon był, chodz mówie że brałeś chyba na przyczepy wagę :P a stanowisko lepsze niż przy pszenżycie czy życie.

#1090 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 22:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Nie gadam głupot bo ja nie z tych :) może nie ważyłęm ale znam gestość owsa i obętosc jaka ukosiłęm z danej dzialki. Tak jak pisałem działka ładnych pare lat pod malinami klasa ziemi IVa-b tylko nie znałęm ph i nie chciałem ryzykowac z jeczmieniem i posiałęm owies. Dziłaka 0,55ha nie weszło na przyczepe d47 z nadstawkami 25cm usypane ile sie dało z górka ( około 4t) i na drugiej było jeszcze kilkaset kg

Wracajac do łubinu ktego miałem 7,5 ha i ukosiłęm nędzne 5-6t to mi sie go delikatnie mówiac odechciało bo jakbym to obsiał owsem i chocby dał nawet po 3-4t to bym lepiej na tym wyszedł ale stanowisko po łubinie jest 10x lepsze :). W tym roku dam mu jeszcze szanse spróbuje poeksperymentowac z mieszanka z pszenzytem jarym ze 2,5ha tak zasieje i w czystym siewie jakis kawałek ale wezme swiezego z centrali.

Edytowany przez bialy2005, 12 styczeń 2013 - 22:52.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1091 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 22:54

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A co powiecie o soi ostatnio zaczyna być w modzie plony od 1t do 4t z ha od 1-1,5 tony to ponoć na piachach na średnich to już do 3ton ponoć dobija, więc jak by na piachu dała 1t to jest i tak lepiej niż łubin, bo skupują po 2000zł za 1T jedyny problem w tym ze ona bez nawozu nie urośnie wiec 1t to może być zamarło zęby się opłaciło no i na kwaśnych glebach tez nie urośnie, ale może warto zrobić próbę.
Ta odmiana robi furorę w całej Europie
Annushka

http://www.agroyoumis.eu/?p=1253

W artykule pisze, że gościu posiał ja po jęczmieniu ozimym

#1092 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 23:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @biały to co ty jeszcze gorczyce na rzepaczysko sypiesz?? Po co :huh: ??
@gwozd umnie z zbytem chyba niebyłoby problemu bo w skupie gdzie zboże biorą ale 900zl/t netto to chyba podziękował za łubin na zarno.
@pstaszek a jak z stanowiskiem po soi?? To nie głupie ale żeby z 2t na V-VI wyciągać to można próbować się bawić.

#1093 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 23:44

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Tomek90 Nie mam doświadczenia w tym temacie to raczej nic tutaj mądrego nie poradzę, ale 2T to już by było OK soja daje takie same stanowiska jak pozostałe strączkowe ona się tez do nich zalicza i dopłaty też do niej są

#1094 Share PETECNC355

PETECNC355

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 10:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dużo słuchałem o soi i z tego co wiem to nawet ładnie plonuje przy dobrym nawiezieniu, Problem jest tylko dla kombajnisty bo trzeba dosłownie ciągnąć po ziemi heder ponieważ ma bardzo nisko strąki.

P.S Jaką odmianę łubinu polecacie na ziemię V i trochę VI ? Ziemia kwaśna ze średnią i niską zawartością składników.

#1095 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 12:44

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Chodziło mi o czas ze zaraz po zasianiu rzepaku :) Majac ziemie w dabrdzo dobrej kulturze można myślec o soi kiedys czytałem troche na ten temat ale jakos mocno mnie nie zainteresowała.

#1096 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 15:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Dużo słuchałem o soi i z tego co wiem to nawet ładnie plonuje przy dobrym nawiezieniu, Problem jest tylko dla kombajnisty bo trzeba dosłownie ciągnąć po ziemi heder ponieważ ma bardzo nisko strąki.

P.S Jaką odmianę łubinu polecacie na ziemię V i trochę VI ? Ziemia kwaśna ze średnią i niską zawartością składników.

Na pewno jakiś z żółtych są bardziej tolerancyjne na zakwaszenie gleby i mają mniejsze wymagania, co do kompleksu gleby wiec na V i VI na pewno lepiej się sprawdzą osobiście nigdy żółtych nie siałem wiec nie wiem jak się w praktyce sprawdzają

#1097 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1301 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 16:25

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Biały a to jaki łubin siejesz żółty czy wąskolistny i jaką agrotechnikę masz konkretnie od kupna nasion do zbioru?
Ptaszek zdaję sobie sprawę z tego że mikroorganizmy pobierają N żeby zmineralizować słomę tylko że sprawa wygląda tak że jak na mineralizację to raczej nie saletra tylko mocznik albo RSM i nie przed siewem łubinu tylko na ściernisko. A poza tym słomę przed łubinem powinno się zbierać bo słabo korzenie łubinu ją przerastają...
Petecen Barty Mister Talar łubiny żółte które moim zdaniem w szczególności zasługują na uwagę

#1098 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 16:44

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać E jak trzeba jeszcze słome zbierać to już całkiem odpada bo wszystko idzie na sieczarnie, tylko raz na jakiś czas sie sprzeda. Nie jest jednak tak kolorowo -_-

#1099 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 17:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Tomek90 To z tą słoma to nie prawda kiedyś była taka propaganda odnośnie przyorywania słomy, że tworzy warstwę trudną do pokonania przez korzenie roślin i to nie koniecznie łubinu, ale wszystkich roślin a szczególnie tych uprawianych jesieniom, czyli ozimin na dzień dzisiejszy wiadomo, że słoma dobrze rozdrobniona i rozprowadzona równomiernie po polu a następnie dobrze wymieszana z glebą nie stanowi żadnych problemów dla rozwijających się korzeni roślin u mnie 100% słomy pozostaje na polu i tak już od 30 lat i nie miałem z tego powodu problemów kiedyś wykonywałem orkę razówkę, czyli słoma wcześniej nie była mieszana z glebą i też nie zauważyłem Aby z tego powodu były jakieś problemy generalnie słoma dobrze rozdrobniona i równomiernie rozprowadzona po powierzchni pola nie zagraża roślinom tak jak słoma, która jest zaorywana kiepsko rozdrobniona i dodatku kiepsko rozrzucona po polu wiadomo, że kombajny starsze nie maja odpowiednich rozrzutników plewy i zgonin, dlatego dobrze mieć coś takiego jak brona mulczowa - Link już działa

http://pomltd.com.pl...id=12&Itemid=14

miedzy innymi do tego, aby porozciągać słomę równomiernie po polu.

Ogar118 A jeśli chodzi o formę azotu do stosowania na ściernisko do szybszego rozkładu słomy to niema ona znaczenia, w jakiej formie się ją podaje najważniejsze jest, aby była jak najtańsza, dlatego gnojowica była by najtańszym rozwiązaniem, ale ja jej nie posiadam wiec stosuje saletrę amonową to jest organizacyjnie dla mnie korzystniejsze nie musze zamawiać kilku rodzaj nawozu a co się z tym wiąże dodatkowe koszty wiec jestem przy saletrze, co do tego ze nie przed siewem tylko na ściernisko to zawsze daję na ściernisko odpowiednią dawkę, ale czytałem gdzieś ze proces rozkładu słomy trwa nawet 7 miesięcy, więc nie rezygnuję z Dawki startowej pod łubin właśnie z tego powodu tym bardziej, że nie zauważyłem, aby łubin mi zbyt mocno wytwarzał masę zieloną wiec myślę, że podtrzymywanie tej dawki startowej w moim przypadku jest uzasadnione

Edytowany przez pstaszek, 13 styczeń 2013 - 20:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1100 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 19:26

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać agrotechnika standardowa jak po zboża czyli orka zimowa lub wczesna wiosna wysiew NPK i siew upr-siewnym, nasiona zaprawione nitragina z zaprawa maxim jak pamietam. Oprysk zaraz po siewnie linurex lub afalon i to tyle pózniej zostaje jeszcze tylko oprysk od antraknozy jesli ktos ma ochote. Siałem waskolistny sonet.