Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#1061 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 08:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ptaszek ostatnio czytałem ze nawożenie startowe łubinów N jest bezcelowe... inaczej sprawa wygląda w grochu...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 15:17
  •  

#1062 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 09:49

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mrobak to nie chwalenie się, lecz szczęście, że w tym czasie śruta sojowa kosztowała 2,5 tyś za 1 T dzięki temu hodowca zgodził się dać taką cenę wszystko wskazywało na to, że soja pójdzie jeszcze do góry, ani nie nazwałbym go naiwniakiem znam go dobrze ma 1000szt.macior i nie oddaje swojej skóry łatwo, ale to wynikało z prostej kalkulacji, jeśli łubin miał 43% białka, czyli podobnie jak soja a kosztował 1000zł na 1T mniej to zrobił dobry interes ci, co nie sprzedali po żniwach to później dostali po 1000zł za 1T, czyli jak to mówią chytry dwa razy traci lepiej było sprzedać Od razu Po Żniwach jak soja była droga :)

Ogar118, co do nawożenia azotem łubinu to można się zgodzić z tą opinią pod warunkiem, że nie pozostawiasz słomy na polu tak jak jest właśnie w moim przypadku, dlatego daję 100kg saletry, ponieważ Mikroorganizmy przeprowadzające rozkład słomy potrzebują również azotu. Na początku tego procesu mikroorganizmy „kradną” nieco azotu z gleby, przez co staje się on niedostępny dla roślin, więc lepiej zastosować w takim przypadku te 100kg saletry tak będzie bezpieczniej dla łubinu B)

#1063 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 12 styczeń 2013 - 11:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mrobak to co oddawać łubin za darmo?
Nawozić na start N łubin można tylko na najgorszych najbardziej zaniedbanych stanowiskach. Jak będzie za dużo N mineralnego to pójdzie na łatwiznę i będzie z niego korzystał zamiast tworzyć brodawki. Sądzę że zbyt niska ilość N pozytywnie może wpłynąć na ograniczenie masy wegetatywnej a co za tym idzie bardziej równomierne dojrzewanie, ale również łubin będzie bardziej konkurencyjny wobec chwastów. Bez N chwasty słabo rosną. Każdy powinien znać swoje pole i nawozić według potrzeb. Pod łubin sypie tylko PK i dolistnie Mg.
Zgadza się łubin to trudna roślina i z tego co zauważyłem to wielu próbowało ale niewielu uprawia. Zamiast zwiększać ilość ŚOR i nawozów mineralnych sieje łubin a plony zbóż są lepsze niż wcześniej.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1064 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 11:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać gwozd widze że masz doświadczenie w uprawie łubinu. jakie plony uzyskujesz i na jakiej klasie??

#1065 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 11:17

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać gwozd siejesz ten łubin w poplon czy na ziarno?? Jak z zbytem tego przy wiekszej ilości powiedzmy ~20t??

#1066 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 11:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tomek z tego co się orientuje to problemu ze zbytem raczej nie ma. Niedawno na tym forum znalazłem jakaś firmę spod Lodzi która skupuje każde ilośći

#1067 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 12 styczeń 2013 - 11:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Siemka

Pierwszy raz udzielam się w tym temacie więc jak co to proszę o wyrozumiałość :P

Kilka lat temu posiałem tak na spróbowanie pół hektara łubinu wąskolistnego (kwalifikowany), wschody były ładne, opryski takie jak trzeba było, łubin pięknie rósł aż do momentu ulewnych deszczy w maju/czerwcu, niestety pole w większości jest nisko położone więc długo woda stała a później to już po plonie, wygniło, jedynie co na z górkach udało mi się skosić ok. 400kg.
Wniosek: Źle dobrałem pole :/

Ale zgodzę się z przedmówcami, że po tym łubinie zboże miałem cacy nawet 3 lata po. :)

NA wiosnę planuje posiać z hektar słodkiego ale na równym kawałku kl. IV/V na nasiona na dalszy poplon i białko dla zwierząt :)
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#1068 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 14:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No to miałeś pecha z tą ulewą, wiadomo jak taka przyjdzie to tak jak łubin jak i inne wygniją np ziemniaki,na pogodę nie ma mocnych. Ja akurat mam niewielkie gospodarstwo i zawsze na styk słomy dla zwieżąt i to mnie ogranicza z większymi zasiewami łubinu ,wiosną jak się uda to sam dokuie trochę na paszę dla bydła bo białkowe drogie....

#1069 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 14:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mam pytanie na ktore nie dostalem jednoznacznej odpowiedzi: majac program rolnosrodowiskowy( Rolnictwo zrownowazone: czyli coroczne sporzadzanie planu nawozenia, pobieranie probek gleby co kilka lat i te inne pier**ly zwiazenie z tym pakietem) i siejac lubin slodki dostaje sie tez te doplate do rolslin straczkowych czy nie?

Edytowany przez wiesko, 12 styczeń 2013 - 14:23.

#1070 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 14:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To prawda, że łubin nie lubi stanowisk, na których istnieje możliwość podczas opadów chwilowe podtopienia w takich miejscach niema, co liczyć na to, że łubin da tam jakiś plon. Prawdą jest, że wszystkie rośliny strączkowe i motylkowe drobnonasienne dają najlepsze stanowisko pod zboża, więc jeśli nie macie ochoty siać na nasiona można śmiało na poplon łubiny gorzkie świetnie się do tego nadają jest nawet nowa odmiana
Oskar – nowość!

rok rejestracji 2012 – PRZEBĘDOWO

• odmiana gorzka, średniowczesna, niewrażliwa na opóźnienie siewu, niepękająca
  • rośliny wysokie, rozgałęziające, tworzące dużą zieloną masę lecz dość równomiernie dojrzewające
  • plon nasion zdecydowanie wyższy niż w pozostałych gorzkich odmianach
  • cenną zaletą są drobne nasiona gdyż od odmiany wzorcowej MTN jest o około 40 g niższa, a wysiew na hektar o około 40 kg niższy
  • rośliny o kwiatach sinobiałych i nasionach koloru białego
  • wymaga obsady 100 roślin/m2

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1071 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 14:49

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać a jak jest z młóceniem trzeba jakieś specjalne sita??

Aha jak myślicie czy poi polonie z łubinu zasianym pod koniec sierpnia w ilości ok 100kg/ha i zostawionym do wiosny na przyoranie można liczyć na dobre stanowisko pod zboże??

#1072 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 15:23

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ktoś kto uprawia na ziarno może powiedzieć jaki jest mniej więcej zysk z tego łubinu na czysto?? Trzeci raz posiane pszenżyto pod rząd i wypada posiać coś innego jak nic nie znajde to trzeba bedzie kukurydze.

#1073 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 17:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać pstaszek

Nie 43 a 31% białka ,a do tego energię na poziomie 11,9 MJ 16 %włókna i maksymalny udział w paszy <5%
http://www.coboru.pl...anieodmian.aspx ( wyszukaj swoją odmianę)

gwozd

Cieszę się, że koledze udało się znaleźć osobę, której w tej cenie opłacało się coś takiego kupić, a jeszcze bardziej Cieszę się że są tacy którym kupowanie czegoś takiego w takiej cenie się opłaca. To oznacza, ze nasza rolnictwo ma sie bardzo dobrze.
pozdrawiam

#1074 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 17:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mrobak rozumie, że nie wierzysz, że łubin może mieć 43% białka, ale moje dane opierają się na badaniu tej samej próbki przeze mnie i kupującego wyszły nam podobne wyniki, czyli mi 43% a kupującemu 42% to była podstawa do negocjacji ceny, dlatego napisałem, że 43% miał łubin odmiana Kalif, choć to ma się nijak do tych tabel, które mi podesłałeś obaj robiliśmy próby w innych stacjach, czyli są raczej wiarygodne, bo różnice były niewielkie w obu stacjach byli zdziwieni tak duża zawartością białka, ale nikt tego nie kwestionował i nie twierdził, że to nie możliwe. Pozdrawiam

#1075 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 18:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @mrobak skąd to info że max udział w paszy to 5% ? @krecikuryn,mie potrzeba sejalnych sit,odpowiednie ustawienia i tyle[nie posiadam kombajnu] najlepiej aby był z sieczkarnią. @Tomek90, o zysku trudno jest ująć o to zaeż od lonu a ten morze być u każdego inny. U mnie np łubin Dukat zero nawożenia,1 oprysk przedwschodowy coś koło 100zł . Plon 1300kg -na pasze . Dla mnie ma wartość +- 2000zł . Zbieżesz 1.5 tony,sprzedasz za 1800-2000 zł..policz sobie. Wiadomo szału to nie rbi bo zboża w cenie nawet to żyto , lecz monokulture złamie i stanowisko da...

#1076 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 18:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Tomek90 na czysty zysk w rozumieniu kasa to niema, co liczyć najważniejsze to w tej uprawie jest płodozmian, jaki daje nam ta roślina trudno to przeliczyć na czystą kasę następnie azot, który pozostawia nam ta roślina wacha się to od 40kg czystego azotu do 70kg czystego azotu na jeden ha następnie trzeba dodać dopłatę do zakupionych nasion ile pamiętam to jest to 160zł do 1ha następna dopłat to 670 zł do 1ha uprawy strączkowych i motylkowych drobnonasiennych musi być w czystym siewie bez dodatku zbóż, jeśli masz pola w dobrej kulturze i dobrej zasobności w składniki pokarmowe to możesz sobie odpuścić Nawożenie lub bardzo je ograniczyć to też kasa tylko taka, której nie musisz wydać, więc jak to policzysz sobie do kupy to wyjdzie ze się opłaci tylko, że tej kasy nie dostajesz przy sprzedaży, dlatego nie pokuszę się tu o wyszacowanie czystego zysku pozostawię to każdemu do własnej analizy

Krecikuryn kombajn nie musisz specjalnie przystosowywać do koszenia zwykłe sita żaluzjowe jak do zboża tylko obroty bębna zmniejszyć jak najbardziej się da zapobiega to rozbijaniu łubinu. Co do poplonu to jest tak, czym większa masę uzyskasz przed zaoraniem tym lepsze stanowisko pod zboże a to ma związek z terminem siewu, jeśli posiałbyś po jęczmieniu ozimym to efekt będzie najlepszy, czym później tym efekt słabszy.

#1077 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 19:26

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Umnie cena 900zł/t netto za łubin. 1,5t troche mało nie lepiej dać ~100kgNPK/ha i bedzie te 2t a nawet ponad. Zapomniałeś jeszcze że dochodzi chyba desykacja bo w okolicy robią ludzie.

#1078 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 19:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zgadza się masz racje desykacja musi być inaczej nie równo dojrzeje a co do nawożenia to najlepiej samemu się przekonać, ale plon łubinu jest zawodny i w dużej mierze zależy od przebiegu pogody http://www.itep.edu....merska i in.pdf
Wiec jak więcej zainwestujesz to raczej więcej stracisz łubin nie należy do roślin, które dobrze reagują na zwyżkę nawożenia, bo ich plon maksymalny to około 2,5T z1ha, ale podobno i 4 z 1ha można

#1079 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 21:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Mam pytanie na ktore nie dostalem jednoznacznej odpowiedzi: majac program rolnosrodowiskowy( Rolnictwo zrownowazone: czyli coroczne sporzadzanie planu nawozenia, pobieranie probek gleby co kilka lat i te inne pier**ly zwiazenie z tym pakietem) i siejac lubin slodki dostaje sie tez te doplate do rolslin straczkowych czy nie?

Z tego, co tu piszą to się nie należy

Specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych

Zgodnie z kryteriami określonymi w przepisach wspólnotowych, w Polsce od 2010 roku będzie przyznawane rolnikom wsparcie specjalne z tytułu prowadzenia określonych rodzajów gospodarki rolnej, które mają znaczenie dla ochrony lub poprawy stanu środowiska oraz wsparcie ukierunkowane na szczególne niedogodności, których doświadczają rolnicy w sektorze mleczarskim, wołowiny i cielęciny oraz mięsa baraniego na obszarach wrażliwych pod względem gospodarczym lub środowiskowym lub w tych samych sektorach z tytułu wrażliwych gospodarczo rodzajów gospodarki rolnej.
Rolnikowi, który w danym roku spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej i złożył wniosek o przyznanie tej płatności, przysługuje specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych uprawianych w plonie głównym, do których została przyznana jednolita płatność obszarowa. Powierzchnie, na których uprawiane są rośliny strączkowe i motylkowate drobnonasienne deklaruje się we wniosku o przyznanie płatności jako odrębne działki rolne - grupa upraw ST.
O specjalną płatność obszarową do powierzchni upraw strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych mogą ubiegać się rolnicy z całego kraju.
Gatunki roślin, do których może zostać przyznana specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych:
Rośliny strączkowe
Rośliny motylkowate drobnonasienne
bób
bobik,
ciecierzyca
fasola zwykła
fasola wielokwiatowa
groch siewny
groch siewny cukrowy
soczewica jadalna
soja zwyczajna
łubin biały
łubin wąskolistny
łubin żółty
peluszka
seradela uprawna
wyka siewna
koniczyna czerwona
koniczyna biała
koniczyna białoróżowa
koniczyna perska
koniczyna krwistoczerwona
komonica zwyczajna
esparceta siewna
lucerna siewna
lucerna mieszańcowa
lucerna chmielowa

Do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych przysługuje również jednolita płatność obszarowa i uzupełniająca płatność podstawowa (jeśli dana roślina kwalifikuje się do uzupełniającej płatności podstawowej).
Specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych przysługuje również w przypadku ich uprawy w formie mieszanek, z wyłączeniem mieszanek z roślinami innymi niż rośliny strączkowe i motylkowate drobnonasienne, z tym, że w przypadku wyki siewnej (Vicia sativa L.) dopuszcza się jej uprawę z rośliną podporową.
Specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych nie przysługuje do powierzchni upraw, które w danym roku są zadeklarowane we wnioskach o przyznanie:
  • płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006) w zakresie pakietu rolnictwo zrównoważone albo pakietu rolnictwo ekologiczne, lub
  • płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013) w zakresie:
  • pakietu rolnictwo zrównoważone lub pakietu zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie albo
  • pakietu rolnictwo ekologiczne lub pakietu zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie.

Edytowany przez pstaszek, 12 styczeń 2013 - 21:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1080 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 12 styczeń 2013 - 21:02

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Z łubinem jest dokłądnie jak kolega wyzej pisze jedna wielka niewadoma :( Ja daje NPK i co z tego w tym roku plon przy 250kg polfoski 6 na dziłce IV klasy wyniósł maks 1t a na gorszych V klasa i bez npk 500kg takze nie ma rewelki. Co gorsze wpakowałem kilka stówek w oprysk na grzyba !!! A zawiązał mało straków i bardzo słabo ogólnie to wyszło. Rok wczesnij lepiej sypał. A najprawdopodobnij przyczyna były ulewy jak kwitł :(. Ale stanowisko teraz po tych łubinach to pierwsza klasa całkiem inaczej wyglada na nich zyto czy pszenzyto a mam porównanie bo mam przez miedze po zbozu. Ale w rachunku ekonomicznym jakby nie liczyc toprzy plonie nawet 2t , koszty dopłąty itd. to nie jest to ciekawe rowazanie ale w tej uprawie głownie chodzi o poprawienie słabych stanowisk i płodozmian na lepszej ziemie posiejesz rzepak i tez poprawi ale na piachu V czy VI rzepaku nie zasiejesz wiec łubin to jedna z lepszych opcji.

Co do dopłat to ja mam straczkowe i miedzyplon scierniskowy. Jedyny warunek to nie możesz zgłosic działki do poplonów jesli w plonie głownym był na niej łubin :) to jedyne kryterium zeby jedna działka nie otrzymałą w jednym roku ST i RS

Edytowany przez bialy2005, 12 styczeń 2013 - 21:10.