Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5152 odpowiedzi na ten temat

#1041 Share Tomasso

Tomasso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 23:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać może i tanio. Zasiałem w celu sprawdzenia w praktyce to co o nim czytałem. I prawda właściwości gleby poprawił, użyźnił, biorąc pod uwagę iż nie dałem pod łubin nic ani grama nawozu, to w tym roku widziałem diametralną różnicę we zroście, i plonie rośliny następczej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 13:14
  •  

#1042 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jakie plony można uzyskać przy odpowiednim namożeniu??

#1043 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 22:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Nawet ponad 2 tony.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1044 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 22:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać D... nie urywa, z tego powodu jestem fanem grochu

Edytowany przez mrobak, 06 styczeń 2013 - 22:41.

#1045 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 14:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać może i nie urywa ale na klasach 5 i 6 nie bedzie grochu raczej... no i łubin ma 43% białka a groch 23% przy plonie łubinu 2 tony a grochu 4 prawie na jedno wychodz... jeżeli komuś zależy na białku. no i łubin ma mniej antyżywieniowych...

Edytowany przez ogar118, 07 styczeń 2013 - 14:16.

#1046 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 15:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Hmm... to może lepiej zainwestować w groch?? naziemię działa podobnie a plon chyba lepszy. Tylko nie wiem jak z ceną i zbytrm na groch no i chyba ciężko zebrać??

#1047 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 styczeń 2013 - 20:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ciężko, lubi wylegać... Dlatego popularna była szczególnie kiedyś metoda siewu ze zbożami.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1048 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 20:15

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać to może lepiej zostane przy łubinie waskolistnym , dokształce sie jeszcze troche i ze 2,5t powinno być:) jaką odmiane polecacie?? raczej wczesna

#1049 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 20:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Groch pastewny odmiany wąsolistne super stoją do samego zbioru, wcześniej dojrzewają od łubinu i zostawiają super stanowisko.
Uprawiałem wcześniej łubin ale do niego już nie wróce plony marne, brak środków na chwasty długo dojrzewają, jedyny plusem że nadają się na słabsze stanowiska a że takich nie mam więc dla mnie akurat to jest bez znaczenia.
W tym roku miałem peluchę Milwę zebrałem 4,3t/ha wilgotności 14,5% cena 1100zł/t pojechała do niemiec zeszła z pola około 20 lipca, mało resztek pożniwnych więc gruber i siew rzepaku nie muszę wspominać jaki fajny mam po niej rzepak.

#1050 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 20:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ogar118
Oczywiście klasy V i IV to nie stanowisko pod groch, co najwyżej czasem na V można z peluszką kombinować. Plon białka może i jest podobny, ale plon energii jest ponad 2 razy wyższy przy prawie grochu. Ze związkami anty-żywnościowymi jest akurat zupełnie odwrotnie. Do tego łubin ma 2,5 raza więcej włókna i sporo niższą energię.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1051 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 20:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać co ile wraca na wasze pola łubin ?? Siał ktoś tak - łubin - żyto - łubin - żyto??? albo łubin i 2 x żyto i ponownie łubin ?? i tak w koło ;) klasa ziemi V i VI :/

Edytowany przez rafto, 07 styczeń 2013 - 21:00.

#1052 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać u mnie łubin sieje od 3lat, i myślę że łubin,żyto,żyto ewentualnie owies ,znowu łubin,to min przerwy. No jeśli zależy ci na dopłacie to może twoja pierwsza opcja. Lecz im częściej będzie ten łubin a na V i Vl klasie to pewnie żułty,tym będzie gożej z chorobami. Każdy robi jak uważa.

#1053 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Na tym samym polu lepiej strączkowe siać co 4 lata, nie częściej, bo po pierwsze nie lubi stanowisk za azotowanych, rozwijają się bakteriofagi niszczące bakterie brodawkowe oraz występuje nasilenie chorób zgorzelowych.

#1054 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 10:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Planuje zasiać łubin lub groch na V klasie, przedplonem było żyto hybrydowe, po żniwach obornik w dawce 20t/ha przyorany i zasiany poplon z łubinu. Z tego co czytam na forum to nie bardzo po oborniku siać strączkowe ale dawka była nie wielka a ziemia przedtem nie widziała obornika z 15 lat więc może nie będzie tak żle?? myślę o łubinie MISTER lub grochu ZEUS. planuje nawozić 40kg P oraz 70kg K. Prosze o pomoc bo nie wcale doświadczenia w strączkowych.

#1055 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 11 styczeń 2013 - 12:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jak ju dales glano i miales lubin to moze pomysl o jakim zbozu lub kukurydzy_

#1056 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 17:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @krecikuryn Z tym obornikiem pod łubin było to zbędne lecz taka ilość nie powinna mu zaszkodzić. Koledzy wyżej piszą że groch wymaga lepszej gleby. Jeśli ten poplon z łubinu przyorany był dosyć dobry to jest to bomba azotowa i teraz łubin na ziarno odpada...

#1057 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 18:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam, sieje łubin wąskolistny odmiany Kalif po zbożach na IV klasie praktycznie bez nawożenia tylko 100kg saletry na start plon 1,6T z 1ha w tym roku po żniwach udało misie sprzedać po 1500zł za 1T jednemu z hodowców trzody do tego około 670 zł do ha dopłaty do strączkowych i można by tu policzyć koszt nawożenia a w zasadzie ich brak, czyli spore oszczędności w nawożeniu a i pozostawiony przez łubin azot to jak by na to nie patrzeć to opłacalność z pewnością jest dodatkowo łubiny znoszą kwaśny odczyn gleby a groch nie dodam jeszcze, że pola są w dobrej kulturze I mają dobrą zasobność w składniki pokarmowe, dlatego nie stosowałem nawożenia jeszcze dodam ze łubin ma dobry system korzeniowy, co powoduje, że korzysta ze składników, które są poza zasięgiem zbóż tak, że dla mnie łubin jest OK, ale zastanawiam się nad posianiem soi na średnich glebach III klasy jest droższa i w najbliższym czasie wydaje mi się, że zrobi furorę podobnie jak kukurydza mam zamiar posiać 15ha oczywiście tu bez nawożenia się nie obejdzie, ponieważ soja ma większe wymagania. Co myślicie o soi?

#1058 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 19:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać zbyszek8201 może masz racje, nie ma co na siłe siać tego łubinu. zaisieje owies i będzie git a łubin z
a 2 lata:)

#1059 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 22:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać moim skromnym zdaniem[nie chce na siłe się upierać-gdyż dopiero 3lata sieje łubin] odpuść sobie ten łubin na min 1,najlepiej 2lata. Do zasiewu jeszcze jest trochę czasu-może inni się wypowiedzą. Tak jak pisałem dopiero od 3lat sieje łubin na powieżchni +- 1ha i dopiero w ostatnim roku uzyskałem w miarę zadowalający plon. Nikt ni jest wsystko iedzący -człowiek uczy się do śmierci a wymiana poglądów wielu nam pomocne jest. Wiem jedno,łubin zbierany na ziarno jest trudną uprawą, jednak mimo nie wysokich plonów,daję nam wysokobiałkową paszę, druga sprawa monokultura zbóż na słabych gruntach [sianie od lat zbóż i coraz niższe plony] to też nic dobrego. Łubin zbierany na ziarno daje dobre stanowisko pod żyto ,owies itp ,przekonałem się o tym i będę siał go dalej,każdy ma własny płodozmian dopasowany pod swoje zwierzęta lub ich brak,lecz nawet dla tych drugich wysokie ceny nawozów zachęcają do siania strączkowych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1060 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 00:44

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać pstaszek

Raczej nie ma sie czym chwalić, najwyżej tym, że udało Ci się znaleźć takiego jelenia

krecikuryn

Zeus to jest łubin wąskolistny, nie groch

Edytowany przez mrobak, 12 styczeń 2013 - 00:51.