Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5128 odpowiedzi na ten temat

#1001 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 26 listopad 2012 - 08:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To zasiej na małym obszarze jakąś paszową odmianę. Jeżeli zwierzyna ci zniszczy to nie będziesz za dużo w plecy a będziesz wiedział czy warto zasiać więcej. Możesz wziąść kwalifikowany materiał siewny i zasiać tyle żeby w następnym roku mieć dla siebie na siew, będzie taniej bo kwalifikat jest bardzo drogi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 19:59
  •  

#1002 Share kali828

kali828

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 11:16

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać kwalifikat bende bral napewno, co odmianyto co mi polecacie najlepij 2 odmiany jedna paszowa a druga na poplon dzialka o pow 0,5ha piasek gleby lekkie

#1003 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 17:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja miałe w tym roku mistera. plon całkiem całkiem ok 2t.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1004 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 listopad 2012 - 22:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam. Jestem w dość niezręcznej sytuacji opryskałem Łubin Żółty afalonem tylko na jednym przejeździe przesadziłem z dawką łubin był czyściutki niestety roślina następcza to odczuwa tj pszenica ozima głównie to w tym miejscu słabo się rozkrzewiła. Czym mogę jej pomóc na wiosnę bo wiem że będzie stękać" i nie wyda plonu bo miałem podobnie po Guardianie w kukurydzy było krucho z pszenicą na tym stanowisku.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1005 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 07:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Wydaje mi się raczej niemożliwe żeby ten afalon miał teraz wpływ na pszenicę. Działa on dosyć krótko, szybko się rozkłada i musiałbyś zastosować jakąś ogromną dawkę (przynajmniej 3L/ha) po której z samego Łubinu by nic nie było. Zresztą nie wiem czy w ogóle Afalon działa na jednoliścienne bo na etykiecie nic na ten temat nie jest napisane.
Może Fosforu masz mało w ziemi albo pH niskie - ja bym tu szukał przyczyn.

Edytowany przez Kamilmkm, 01 grudzień 2012 - 07:52.

#1006 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 01 grudzień 2012 - 12:32

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać sieje ktoś łubin w mieszance z jarym pszenżytem??jak to wychodzi?musze coś wykombinować bo mi sie plan rol-środ popier**lił

#1007 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 01 grudzień 2012 - 13:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja mysle na wiosne zasiac taka mieszanke conajmniej 2,5ha. Zasiałem kiedys z owsem to nie było to głupie tylko ze pózno siane bo połowa maja to plonu nie było wielkiego ale urosło ładnie. mysle ze taka mieszanka bedzie dobra na pasze a jednoczesnie łubin poprawi troche stanowisko. Z owsem troche nie pasuje bo łubin pózniej dochodzi a z pszenzytem jarym jest idelnie.

#1008 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 01 grudzień 2012 - 14:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać z owsem to nawet podobno sie gryzie.http://agroplony.pl/produkcja-rolna/produkcja-roslinna/1818-mieszanki--zbozowo-straczkowe.html
tylko jak to opryskać? afalonem??
odnośnie pryskania lubinu http://www.progress....06/r071-080.pdf

#1009 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 16:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ciekawa publikacja. ja pryskałem afalonem czy tam linurexem po siewie. Nie wiedziłem ze kiedys guardian i trophy był zarejestrowany w łubinie waskolistnym a to dobre środki napewno lepsze od afalonu choc i droższe.

#1010 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 01 grudzień 2012 - 16:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać zboża nie reagują na afalon??
ja zawsze robiłem mieszanki z peluchą ale mam takie kawałki gdzie pela napewno nie urośnie a łubin powinien

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1011 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 17:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Z tej publikacji wynika ze bedzie mozan nieoficjalnie prysnac nowym herbicydem kukurydzinym o nazwie WING P dawka zalecana 4l ale jak widac z doswiadczen wynika ze wystarczy 3,3-3,5l ciekawe ile on bedzie kosztowął. Ale to na łubin w czystym siewie bo w miwesznce ze zbozem to chyba nie przejdzie ten numer. jak pisałem pryskałem łubin z owsem afalonem i było oki.

Edytowany przez bialy2005, 01 grudzień 2012 - 17:04.

#1012 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 21:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja sialem pszenzyto jare z wyka jara, termin siewu 3 dekada marca, zachwaszczenie bylo stosunkowo niewielkie bez pryskania, przed siewem obornik i NPK. Wysiew mniej wiecej 130 kg/ha pszenzyta i ok 15-20 kg/ha wyki jarej. Przed zbiorem desykacja okazala sie niezbedna poniewaz wyka nie chciala dojrzec. Wyka bardzo sie rozplemila a stosunek ziaren mniej wiecej wyniosl 60% pszenzyta /40% wyki. Bardzo dobre stanowisko po tej mieszance. Zytko hybrydowe ladnie sie pokrzewilo.
Przyszla wiosna chyba zmienie wyke na lubin zolty tak dla porownania.

Edytowany przez wiesko, 01 grudzień 2012 - 21:18.

#1013 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 grudzień 2012 - 22:23

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jestem na 99% przekonany że to jednak ten afalon jest tego przyczyną gleba nawożona regularnie nawet obornikiem przedplony miały się dobrze tylko teraz zapamietałem ten przejazd i już wiedziałem że może byc problem i jest. Głównie słabo się rozkrzewiła i ma cienkie listki, tak samo było po Guardianie Complete Mix w kuku te same objawy na pszenicy bo wtedy poprawiłem jeden przejazd.

Jakie polecacie odmiany Łubinu na paszę? Miałem w tym roku Mistera kwalifikat plon ok 2t bez zaprawiania i bez nitraginy i w kolejnym równiez go zasieje ale na 1ha chciałbym kwalifikatu znowu kupić myslałem nad samokończącym Taperem tylko czy przypadkiem odmiany samokonczące gorzej nie plonują od tradycyjnych?

Polecacie zaprawiac nitraginą? Brodawek miał mnustwo.

Edytowany przez proxy8441, 01 grudzień 2012 - 22:24.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1014 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 grudzień 2012 - 01:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jeżeli często siejesz strączkowe, na roślinach były brodawki to nie musisz zaprawiać nitraginą. Z reguły i teorii samokończące zawsze słabiej plonują, chociaż jak będzie dobre stanowisko to nie powinno być dużej różnicy.

Ja sialem pszenzyto jare z wyka jara, termin siewu 3 dekada marca, zachwaszczenie bylo stosunkowo niewielkie bez pryskania, przed siewem obornik i NPK. Wysiew mniej wiecej 130 kg/ha pszenzyta i ok 15-20 kg/ha wyki jarej. Przed zbiorem desykacja okazala sie niezbedna poniewaz wyka nie chciala dojrzec. Wyka bardzo sie rozplemila a stosunek ziaren mniej wiecej wyniosl 60% pszenzyta /40% wyki. Bardzo dobre stanowisko po tej mieszance. Zytko hybrydowe ladnie sie pokrzewilo.
Przyszla wiosna chyba zmienie wyke na lubin zolty tak dla porownania.

Nigdy nie dawaj obornika pod strączkowe bo nigdy Ci nie dojrzeją. Pod strączkowe można dać trochę azotu ale na start, dany w późniejszej fazie będzie opóźniał dojrzewanie, a obornik właśnie w lecie ma najszybsza mineralizację.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1015 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 21:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Moze jest w tym cos prawdy nie podwazam z drugiej strony druga sytuacja wygladala tak ze dawalem obornik pod ziemniaki ok 1,5 ha wygnoilem, ziemniakow okazalo sie ze areal bedzie mniejszy ok. 1 ha. Na reszte poszedl lubin zolty tj. 0,5 ha do tego kolejne 2 ha lubinu na tym samym kawalku bez obornika. Caly czas monitorowalem przebieg wegetacji. Mozna bylo zauwazyc ze na oborniku wybujal i dluzej byl zielony ale im blizej terminu zbioru tym roznice (twardosc ziarna) byly coraz mniej zauwazalne. Doszly w prawie jednakowym momencie bez desykacji.

Edytowany przez wiesko, 02 grudzień 2012 - 21:56.

#1016 Share tomek175

tomek175

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 20:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać witam planuje zasiac pszenice i pszezyto zoraz owies z łubinem lub grochem ( jeszcze sie zastanawiam ) i czy moge to opryskac po siewwie linurexem z comandem ? Czy moze zrezygnowac z comandu

#1017 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 21:44

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Comand bardzo ładnie wybiela zboża. Nie zniszczy a zrobi się białe, nie wiem czy to ma wpływ na plony ale wydaje mi się że ma. Najbardziej wrażliwy jest jęczmień, można powiedzieć że wystarczy pokazać się z butelką comandu na polu a już robi sie biały :D

#1018 Share tomas1

tomas1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 19:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać witam na wiosnę planuję zasiac jęczmien z wsiewką własnie łubinu a sądząc po wypowiedzi gwozda Comand się nie nadaje więc czym moge opryskac

#1019 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 20:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A dlaczego z jęczmieniem?? To tylko utrudni, nie lepiej osobno?
Takie mieszanki może można pryskać tymi herbicydami co jęczmień z wsiewką koniczyny lub lucerny. Jakimś chwastoksem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1020 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 grudzień 2012 - 23:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Chwastox się nie nada, kiedyś próbowałem, łubinu nie spalił ale mocno przyhamował. Mieszanki zbożowo-strączkowe są strasznie niewdzięczne jeżeli chcemy odchwaszczać. Najlepiej by było żeby łan był dość zwarty aby ograniczyć możliwość zachwaszczenia. Czasami w fazie krzewienia można przelecieć bronami lekkimi. Jeżeli chodzi o odchwaszczanie chemiczne to wysoce ryzykowne.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)