Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#981 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 18 wrzesień 2012 - 21:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @Matey
Tak myślę, że średnio 300 kg/ha kombajn nie podniósł, ale za to od razu poplon zasiany :lol:. podobno dziki też go lubią.
Jaki Ci sypały te zboża???

@Siwy
Mówiłeś że siejesz bobik, jak u Ciebie plonuje i jakie odmiany polecasz??? Zwięzła glina

Edytowany przez mrobak, 18 wrzesień 2012 - 21:46.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 07:57
  •  

#982 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 09:32

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Poleciłbym Nadwiślański ale może być problem z mat. siewnym jeżeli typowo na paszę a takiego zaczynają szukać firmy paszowe to nowe odmiany Albuz i Amulet z HR Strzelce. Tu masz opisy odmian i technologie produkcji http://www.hr-strzel...//odmiany_bobik
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#983 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5198 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 09:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @Siwy

Akurat ta działke która mamy przeznaczona pod lubin to piaski, V klasa z elementami VI. Ale ten wąskolistny chetnie bym sprobowal w następnym sezonie na lepszej dzialce. Z tej lektury co podales to Regent i Bojar jakos do mnie przemawiaja

@mrobak

A jakies patenty do zbioru grochu masz? czy tak jak w zbozu? Co do zboz, to pszenzyto bardzo ladnie sypnelo, a jęczmien ciezko powiedziec bo akurat trafil na suchy rok i to tez mialo duzy wplyw na plon

KS Falubaz

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#984 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 10:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja miałem w tym roku łubin wąskolistny odmiany SONET z 3 ha przewaga VI klasy bez żadnych oprysków zebrałem 3700 kg a wysiałem go 150 kg/ha bez zaprawiania, ale na drugi rok będę już pryskał na chwasty ;) Szkoda że to odmiana gorzka ale z tym fajna że samo kończąca ;) Udało się już wszystko sprzedać ale muszę się też rozejrzeć za słodką odmianą żeby później nie było żadnych problemów ze sprzedażą ;)

Edytowany przez rafto, 19 wrzesień 2012 - 11:00.

#985 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 12:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @Matey
Patentu żadnego nie mam, podobnie jak zboże, jedynie wolniej i wolniejsze obroty młocarni.
Teraz pytanie co dla Ciebie oznacza ładnie, gdyż z tym może być różnie. da jednego to 3 tony, a dla drugiego 10.
Na piątce z grochem siewnym może być problem. na takim stanowisku IV V miałem peluszkę Muza dała 3,4t/ha a miała 1,5m, była wyższa od żyta sąsiada

Edytowany przez mrobak, 19 wrzesień 2012 - 12:59.

#986 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 13:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dziś wystawialem FV na łubin za tonę dostałem 1850zł z premią za siłę kiełkowania /92%/. Miałem też tel. od firmy paszowej "Wipasz" o bobik paszowy płacą 1000zl netto, cenę ustalają na podstawie ceny soji ma wynosić 45-50% jej wartości w kontraktach.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#987 Share piotrek0192

piotrek0192

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 19:32

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać W tym roku pierwszy raz sialiśmy łubin. Wąskolistny odmiany kalif. plon 3,3t/ha na V klasie.

#988 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 23 wrzesień 2012 - 18:16

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Dziś wystawialem FV na łubin za tonę dostałem 1850zł z premią za siłę kiełkowania /92%/. Miałem też tel. od firmy paszowej "Wipasz" o bobik paszowy płacą 1000zl netto, cenę ustalają na podstawie ceny soji ma wynosić 45-50% jej wartości w kontraktach.

A jaki miałeś łubin i gdzie sprzedawałeś? Ja swój Sonet sprzedałem na materiał kwalifikowany C/1 do centrali (miałem kontraktacje) za 1000PLN+vat/tonę.

#989 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 23 wrzesień 2012 - 18:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Miałem nową odmianę łubinu wąskolistnego Regent reprodukowany dla firmy nasiennej Sowul&Sowul, która współparcuje Hr Smolice i Strzelce. Za większe pieniądze łubin w zeszłym roku sprzedawałem na paszę bo 1100zł/t, także uważam, że zostaleś zrobiony w bambuko. Wzieli od Ciebie za grosze a sprzedadzą po 2,9-3,4zł za kg.

#990 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 23 wrzesień 2012 - 21:22

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Sam płaciłem za materiał siewny u nich coś koło 3zł za kg. Ostatni raz dałem się w ten sposób wyrolować. Człowiek się uczy na błędach ale szkoda, że idą za tym pieniądze bo ok. 5t im sprzedałem. Słyszałem, że kombinatorzy ale myślałem, że ludzie przesadzają. Niestety wszyscy chcą się na rolniku dorabiać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#991 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 25 wrzesień 2012 - 09:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To ja nie wiem jak to zrobiłeś kupiłeś za 3 zł a sprzedałeś za 1 zł???

A mam pytanie czemu pod łubin nie należy dawać obornika? wiadomo że łubin sam wiąże azot ale czy bedą jakieś powikłania w łubinie przez to??

#992 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 25 wrzesień 2012 - 12:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Poczytaj trochę postów w górę. Nadmiar azotu w glebie powoduję wybujaly wzrost roślin strączkowych i niezawiązywanie strąków co za tym idzie mniejszy plon i dużo masy zielonej utrudniając zbiór.

#993 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 25 wrzesień 2012 - 20:11

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać na start 30kg azotu jest w sam raz, więc odpowiednia dawka obornika zastosowanego jesienią nie musi zaszkodzić, w październikowym topagrar traktują, iż obornik może stworzyć w glebie warstwę niekorzystną dla systemu korzeniowego łubinu i dodatkowo może się przyczynić do zahamowania rozwoju bakterii brodawkowych;

mieszalnie kupują łubin? białko jest strasznie drogie a ja ze swoim nie mogę zejść za 900zł/t brutto

Ja miałem w tym roku łubin wąskolistny odmiany SONET z 3 ha ;) Szkoda że to odmiana gorzka ale z tym fajna że samo kończąca ;)

sonet jest gorzki?

Edytowany przez kissmy..., 29 wrzesień 2012 - 20:36.

#994 Share Pomidoor

Pomidoor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 03 październik 2012 - 22:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja w tym roku pierwszy raz u siebie w gospodarstwie sialem łubin gorzki odmiany Sonet 200kg/ha - 1.5ha oraz Karo 200kg/ha - 2ha... Siany 23.03.2012. wydawało mi się, że trochę będzie za wcześnie ale jakoś wytrzymał przymrozki po wschodach - 8'C, bez nawożenia, na chwasty afalon po siewie, ziemia klasy 4b i 5 plon według mnie przyzwoity bez różnicy miedzy odmianami - ok 3t/ha.

#995 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 04 październik 2012 - 19:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać powtórzę po raz drugi, iż Sonet jest łubinem wąskolistnym i słodkim

#996 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 05 październik 2012 - 15:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mój łubin w tym roku nie sypał rewelacyjnie, około 1-1,5 tony, przyczyna dużo deszczu podczas kwitnięcia i antraknoza,

Jak byście mieli łubin odmiany Kalif lub jakiś dobry wąskolistny, to chętnie odkupię na materiał siewny

#997 Share kuba5997

kuba5997

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 17 listopad 2012 - 21:06

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Chciałbym na drugi rok zaraz po skoszonej mieszance zbożowej zasiać łubinu dla krów. I mam pytanie czy mógłbym go skarmiać na bieżąco krowom czy dodawać do sianokiszonki ? czy po prostu skosić z belować i dawać trochę tego trochę tego czy dodać jakąś domieszkę zbóż np owsa.I po siewie na podorywce będzie wymagał jakiegoś nawozu.Kombinuję jak podnieść białko nie kupując pasz i wykorzystując ziemię na jesieni.

#998 Share kali828

kali828

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 24 listopad 2012 - 19:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać zwierzyla lesna chyba tez lubi lubin

mam chec zasiac na wiosne ale obawiam sie szkod mieszm w otulinie Parku Roztoczanskiego

czy sa jakies odmiany przeznaczone na pasze ktorym sarenkom nniie posmakuja

#999 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 25 listopad 2012 - 11:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Niestety odmiany pastewne smakują dzikim zwierzętom. U mnie regulernie w łubinie pasą się sarny i lubią siedzieć zające, a po żniwach bażanty i grzywacze zbierają to co zostało. Sarny nie robia większych szkód ale zgryzają z wierzchu rośliny powodując ich mocniejsze rozgałęzienie ale strąki w tych bocznych rozgałęzieniach nierównomiernie dojrzewają. Ale to fajny widok jak w czerwcu o zmierzchu żeruje sarna z dwójką małych :)
Przy dużej ilości zwierzyny zastanów sie czy warto to siać. Odmian gorzkich nie ruszą ale to tylko na poplony

Edytowany przez gwozd, 25 listopad 2012 - 11:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1000 Share kali828

kali828

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 25 listopad 2012 - 17:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać wlasnie sie zastanawiam ktora odmiane wybrac sam nie mmam zadnej hodowli slodki mialem sprzedac do zaprzyjaznonej chlewni ale zapowiada sie ze zostaja tylko poplony