Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5131 odpowiedzi na ten temat

#81 Share Boniek

Boniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 11 luty 2009 - 20:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Na takim może być ciężko... No ale nie próbowałem, nóż może dobrze idzie ;)
Forza JUVE!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 23:43
  •  

#82 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 12 luty 2009 - 15:59

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać my robimy pasze na zwykłym bijakowym ssąco tłoczacym i nie ma najmniejszego problemu z zesrutowaniem łubinu
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#83 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 20:22

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dysponuje ktoś może nasionami łubinu wąskolistnego słodkiego (najlepiej zeus), znajomy z kuj-pom potrzebuje około 2t na poplon za rozsądne pieniądze, proszę o ewentualne oferty

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share Boniek

Boniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 22:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja mam 2,5ha wąskolistnego, ale do koszenia to jeszcze daleko i raczej nie na sprzedarz :D Odmiana chyba kalif.
Forza JUVE!!!

#85 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 08:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A ja mam pytanie kiedy kosi się łubin+\-?
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#86 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 09:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Kosić to najlepiej jak dojżeje :D , aco do koszenia to wmojiej okolicy to łubiny wszystkie padły .Kalif zamokł i zgnił , asonety to chyba od chorób też kaput bo kwiaty poodpadały .

#87 Share Boniek

Boniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 11:11

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Kurde dawno swojego nie widziałem, ale z daleka w miarę zielono na polu :D Teraz mogą grzyby go brać jak jest tak mokro...
Forza JUVE!!!

#88 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 09 lipiec 2009 - 11:44

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja jak narazie ze swojego łubinku jestem bardzo zadowolony. O ile taki jak na dizs dzien bdostoi do żniw to 2,5 tony wezme bankowo z hektara.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#89 Share nasil90

nasil90

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1055 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 12:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie coś się stało z łubinem były 3 odmiany i 2 jak zaczeły kwitnąć to kwiaty się zrobiły czarne a jedna jest dobra ale ja się tym nie przejmuję bo to i tak na przyoranie
Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
Technik Węgrów solidna firma polecam.!!

#90 Share NPK

NPK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 13 lipiec 2009 - 19:26

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Kiedy łubin jest gotowy do zbioru? Wyrobi się w okresie żniw?
Do rolnictwa podchodź z głową

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 25 sierpień 2009 - 17:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam wszystkich
Żeby troche przełamać monokulture zbóż zacząłem uprawiać łubin wąskolistny odmiana Baron. Głównie na poplon ale też na nasiona. I chodzi mi tutaj o uprawe na nasiona. Do tej pory było znośnie z chwastami ale w tym roku to porażka. Po siewie opryskałem Linurexem na początku nie było chwastów ale później to strasznie dużo tego narosło. I tu mam pytanie czym najlepiej zwalczyć przytulie czepną. Całe pole łubinu było dosłownie pokryte przytulią i zdażał sie owies głuchy, innych chwastów to było mało. Gdyby nie desykacja Basta to naciąłbym zielonki a nie ziarna
Czy oprócz nawożenia PK stosować coś jeszcze? Badanie gleby wykazało małą ilość magnezu, czy nawozić dolistnie siarcznem magnezu i może jakieś mikro czy poradzi sobie bez tych dodatków?Chodzi mi o zwiększenie plonu, w zeszłym roku było niezbyt dużo ale w tym to tylko płakać tak chwasty "zadusiły".

#92 Share pawel101210

pawel101210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport,Muzyka

Napisany 27 sierpień 2009 - 21:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja siałem w 2008 łubin i nam sie nie urodził.w tym roku siałem około 20 arów i ten łubin sie nienadaje można go jedynie zaorać na nawózjava script:add_smilie(":D","smid_16")
28.07.2009 - 28.07.2012r. Już trzy lata na AF :)

#93 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 27 sierpień 2009 - 23:30

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dlaczego sie nie nadaje?Napisz co z twoim łubinem nie tak, może uda mi sie jakoś pomóc

czy nikt nie walczył z przytulią w łubinie? Jak sie tego pozbyć? Przytulia w niektórych miejscach nazywana jest ostrzycą...

#94 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 18:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie.
Przytulia jest w grupie chwastów wrażliwych na COMMAND 480EC
http://www.bip.minro...x?item_id=17459
tylko tam jest napisane o łubinie białym i żółtym a ja mam wąskolistny (niebieski) a to różne gatunki.Czy ktoś używał tego herbicydu??
Znalazłem też Metron 700SC przutulia jest tam w grupie chwastów średnio wrażliwych i można pryskać jak łubin ma 2-3liście właściwe.
http://www.bip.minro...px?item_id=6615

Który herbicyd byłby lepszy?

Zna ktoś jakiś desykant tańszy niż BASTA czy REGLONE?? Nie chodzi mi o roundup i inne zawierające glifosat bo trzeba za długa czekać na efekt.W tym roku użyłem BASTY i efekt był wspaniału tylko ta cena...
Czy można stosować nawożenie dolistne magnezem, borem i może jeszcze jakimiś pierwiastkami(bez N)? Czy to zwiększy plon?
Mam dużo pytań ponieważ mam zamiar dużą część mojego pola posiać łubinem

#95 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 18:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No ja tez bede siał u siebie 1/3 pola łubinem i powiem że nawożenie dolistne jest OK tak jak mowisz. i pewnie zwiekszy plon o jakąś częśc. Ja to tylko pantera pyle.

#96 Share massey15

massey15

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 20:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Panowie chciałbym się was o coś poradzić otóż: Na wiosnę planuje posiać 3 hektary łubiny na ziarno . Pole jest po życie siane tam od x lat. I tak planuje siać 200 kg na hektar. I tak co posiać przed siewem pod korzeń? , myślałem dać z 200 kg polifoski na hektar a może coś innego ( jak rodzicie ), czym pryskać na chwasty i kiedy? , czy sypie się azot po wschodach , czy pryska się go na grzyba , i kiedy najlepiej go siać. Jeśli komuś się będzie chciało to proszę o odpowiedź.

#97 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 20:44

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Przeczytaj temat od poczatku i sie dowiesz co i jak.

#98 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 21:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie największym problemem jest właśnie przytulia. Pantera jedynie mogłaby pomóc przy owsie głuchym ale on nie stwarza aż takiego problemu. W tym roku opryskałem Lunurex 500SC i to tak podziałał jakbym wogóle nie pryskał.Tak poradzili mi w miejscu gdzie zaopatruje sie w środki ochrony roślin.Nic bym nie zebrał gdyby nie Basta ale napewno plon byłby znacznie wyższy gdyby nie przytulia.
W przyszłym roku mam zamiar porządnie zadbać o łubin.Myśle że nasiona łatwo sprzedam(miałem wielu chętnych) a stanowisko będzie znakomite na pszenice ozimą

do massey15
podaj więcej informacji.Jaka klasa gleby?Jaka zawartaść P K Mg?Jaki gatunek łubinu i jaka odmiana?
Odpowiedz na powyższe pytania to sprubuje ci pomóc
Czym pryskać na chwasty.Oto jest pytanie.Sam chciałbym wiedzieć ale wszystko zależy jakie tam masz chwasty.

#99 Share massey15

massey15

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 16:31

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Klasa ziemi to 5 , 6 ( generalnie piach ) w badaniach ziemi wyszło że fosfor na bardzo wysokim poziomie a potas na niskim , zawartość magnezu też mała , ziemia kwaśna ph 4,34 ( nawet miałem w tym roku wapnować po żniwach ale nie wyszło ). Co gatunku to planowałem wąskolistny a odmianę zeus. A temat przeglądałem od początku ale chciałem uzyskać odpowiedź na moją konkretną sytuację.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 23:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Na takiej klasie ziemi możesz uprawiać zarówno wąskolistny jak i zółty.Żółtego nigdy nie uprawiałem i to co wiem pochodzi z tego co przeczytałem. Można go uprawiać na glebach najniższej klasy i nie potrzebuje startowej dawki azotu.Jak każdy łubin źle toleruje świerze wapnowanie ale w porównaniu do wąskolistnego jest bardziej tolerancyjny na zakwaszenie gleby.Bardziej podatny na antraktoze.
Jeżeli chodzi o wąskolistny. Fosforu nie musisz dawać ale troche nie zaszkodzi .Powinieneś dać potas.Moim zdaniem polifoska to za droga sprawa.Osobiście stosuje superfosfat potrujny granulowany z borem (łubin potrzebuje boru) oraz sól potasową na ściernisko a na wiosne sieje łubin.Na tak niskie klasy gleby można dać startową dawke azotu(nigdy nie stosowałem) ale nie przesadzaj bo on sam ma później postarać sie o azot,myśle że 20kg N przedsiewnie wystarczy.Powinieneś też coś zrobić z tym magnezem.Wszystkie strączkowe mają wysokie zapotrzebowanie na magnez.Na razie może 2 opryski 5%roztworem siarczanu magnezu powinny wystarczyć.Pierwszy jak łubin pokryje ziemie a drugi jak pierwszy pąk kwiatowy zacznie sie otwierać.Później wapniuj pole wapnem magnezowym ale nie przed siewem łubinu,najlepiej rak wcześniej i dąż do pH 6.5- 6.7.Jezeli dobrze pamiętam to powinieneś wnieść do gleby jakieś 90kg potasu w czystym składniku.
Norma wysiewu odmiany Zeus wynosi 140- 160kg/ha.Uprawiam odmiane baron i norma jest taka sama.Siałem 150kg/ha(gleba klasy IIIa i b ) na nasiona i 180kg/ha na poplon.Wydaje mi sie że 150kg to za żadko w przyszłym sezonie wysieje 180kg/ha na nasiona i 200kg/ha na poplon.Zapraw nasiona np sarfunem a jak przed kwitnieniem będzie bardzo wilgotno lub pojawi sie antraktoza możesz opryskać gwarantem(nigdy tego nie robiłem a może powinienem).Od chwastów doglebowo możesz opryskać linurexem albo afalonem ale nie zniszczą wszystkich chwastów, to zależy co tam rośnie u ciebie.
Właściewie to jak pH poniżej 5 to nie wiem czy coś wyjdzie z tego łubinu.A siałeś tam kiedyś jęczmień?