Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5130 odpowiedzi na ten temat

#701 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 19:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jeżeli siejecie większy areał to kontaktujcie się z kołem łowieckim - bezpłatnie użyczają pastucha + izolatory + kabelek. Bo im to wychodzi lepiej jak później szkody wypłacać. Ja w tym roku pierwszy raz zasiałem łubin - 5ha - i od razu ogrodziłem pastuchem bo pole mam z trzech stron lasem otoczone i dzików i saren od groma. Zobaczę czy zda to egzamin.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 15:33
  •  

#702 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 17 kwiecień 2012 - 21:49

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Oj nie wiem czy nawet pastuch pomoże. Łubin słodki to tak wartościowa pasza że zwierzęta za nim szaleją. U mnie saren i zajęcy jest mało ale zawsze znajde na polu z łubinem. Nawet fajnie przez lornetkę można popatrzeć na sarne z młodymi, dobrze że większych szkód nie robią

#703 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 kwiecień 2012 - 08:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @socha to tak jak u mnie łubin był zasiany,obok młodnik drzewek,a z drugiej strony dzikie chaszcze sąsiada,no i jak zwierzątka mają się niedokarmiac :) u mnie to było że przyjechało dwuch cwaniaczków z koła,pochodzili z godzine ,popatrzyli,straty stwierdzili,po tygodniu przyszlo pismo że za pózno zgłośiłam szkody spowodowane przez sarenki.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#704 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 11:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Na tych cwaniaków z koła łowieckiego to jest tylko i wyłącznie taki sposób.
Ściągnąć zewnętrznego rzeczoznawcę niech to oszacuje a potem na drogę sądową. Jak ich raz przećwiczysz to potem już tak olewatorsko nie będą podchodzić.
No i następny pomysł to smaczny pomysł. Czyli łamanie prawa albo i nie łamanie prawa. Łapać na swoim i w kiełbasę, w końcu to my dziczyznę żywimy a szlachetna chołota nam to odbiera.

#705 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 18 kwiecień 2012 - 15:06

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać szkoda zwierząt - w końcu one nie są winne - winni są ludzie którzy najpierw twierdzą że się nimi opiekują - a jak przyjdzie co do czego to olewka
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#706 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 kwiecień 2012 - 15:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @SOKAN na drogę sądową można wejść,tylko co mi to da,nie ma takiego haka na cwaniaka,a zwięrzeta zostawmy w spokoju

#707 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 18:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @ania25 otóż jest wyobraź sobie że jest na nich sposób, przez sąd. Z tym że wiąże się to z wydatkami, czasem itd. Kiedyś przyjeżdrzał do mnie przedstawiciel z SANO i dyskutowaliśmy o tym temacie z tym że w QQ. I tak ich przez pozew sądowy wyćwiczył że jak tylko zgłaszał szkody to była zupełnie inna gatka a i szacunek strat też był bardzej normalny. Dlatego dla tej chołoty trzeba być upartym i cwanym.
Co do zwieżyny, to wiesz co! Jak chodzą sobie po polach 3-5 sarenek to ok. Ale jak widzę u sebie na rzepaku 30-35 sztuk to chyba jest coś nie tak, po nich pole wygląda jak gołożer.
Dodam tylko że koła łowiecke rozdawają petardy, środki zapachowe, pastuchy a my musimy sobie to ulokować. To przepraszam bardzo ja kupuje stado bydła wypuszczam na pola i rozdaje sąsiadom pastuchy aby sobie pogradzali swoje pola bo moje bydełko sobie bedzie chodzić. Tak na rolników traktóją te niby inteligentne ludzisk.
A kiełbaska z dziczyzną jest bardzo smaczna.
Pozdrawiam

#708 Share Pietras892

Pietras892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:kopanie w ziemi

Napisany 18 kwiecień 2012 - 19:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać to prawda.... jeżeli widzisz 30 dzików w łubinie który siałeś dwa dni wcześniej i który kosztował Cię sporo kasy to trudno nie nie miec pretensji do zwierząt... mają swój las to niech tam sobie żyją i robią co chcą... koła łoweckie tego napusciłyna setki w mojej okolicy mysliwi się cieszą bo jest do czego strzelac, a rolnicy jak zwykle w d....e
rok temu 2ha pszenicy i 3 żyta 700zł za całoś odszkodowania :mellow:

#709 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 kwiecień 2012 - 09:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @SOKAN zapominasz o paru rzeczach:
Właścicielem dzikiej zwierzyny jest Państwo a koła łowieckie dzierżawią oobwody łowieckie i to nie za free.
Koła ponoszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone tylko przez dziki,sarny,jelenie,daniele i sarny.
Koła gospodarują zwierzyną na swoim obwodzie - jak jest dużo zwierząt czy ptactwa danego gatunku to na podstawie limitów na odstrzał prowadzą polowania(dziki, sarny) a jeśli są braki to sprowadzają je ( np. głuszce, kuropatwy,bażanty,zające)

" Łapać na swoim i w kiełbasę, w końcu to my dziczyznę żywimy" Zachęcasz do łamania prawa!
"A kiełbaska z dziczyzną jest bardzo smaczna" Jeśli ją łapiesz to jesteś zwykłym kłusownikiem i takich trzeba ścigać.
" szlachetna chołota","te niby inteligentne ludzisk" Więcej szacunku dla innych ludzi, odrobinę kultury bo Ich obrażasz.

@ania25 jak szkodę zgłosiłaś w terminie 7 dni od jej powstania to koło nie ma prawa odrzucić Twojego wniosku o odszkodowanie.
Sporządź pismo zobowiązujące koło do zabezpieczenia Twojej uprawy/ tu: łubinu/ przed niszczeniem przez zwierzynę.To Ich i tak nie zwalnia od płacenia ewentualnych odszkodowań.Myśliwym nie jestem a z Nimi toczyłem boje nie raz.

@Pietras892 ślij pisma do koła łowieckiego (najlepiej listem poleconym) i nie odpuszczaj

#710 Share Pietras892

Pietras892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:kopanie w ziemi

Napisany 19 kwiecień 2012 - 18:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ale co to da? zwrócą mi co najwyzej za częś materiału siewnego....przecież łubinu mi nie odsieją... ostatnio do nich dzwoniłem to powiedzieli mi że będą wycenia szkody przed żniwami czy to zgodne z prawem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#711 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 19 kwiecień 2012 - 19:20

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @KRISTOFORn - obraża czy nie - ma chłopak dużo racji - jeśli koła łowieckie czerpią korzyści z odstrzału zwierząt to niech będą także odpowiedzialni za nie - jak masz psa i ten pies kogoś pogryzie to ponosisz odpowiedzialność - albo inaczej to psy muszą nosić kagańce a nie ludzie ochraniacze na nogi - tak samo jest tutaj niech sobie te sarny będą ale jak narobią szkody niech ktoś to uczciwie zrekompensuje

Apropos łubinu to kolejna relacja z pola http://www.agrofoto....iny-straczkowe/
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#712 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 19 kwiecień 2012 - 22:48

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać prawda po jaką cholerę potrzebne mi dziki i sarny, chyba tylko po to aby leżały w zbożu? Co do myśliwych to mają darmowe mięso upolowane w nocy na ,,polowaniu,, a rolnikowi zostają tylko straty. Kiedyś rzucałem petardy to jeden z myśliwych się przysapał dlaczego płoszę zwierzęta.

#713 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 20 kwiecień 2012 - 00:53

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Panowie, co zrobić, znaczna część łubinu jest na wierzchu, wiatr wywiał piasek, no i mam problem, kultywator i wał , czy może brona i wał? albo sam kultywator lub brona? jak radzicie?

#714 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 06:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

@SOKAN zapominasz o paru rzeczach:
Właścicielem dzikiej zwierzyny jest Państwo a koła łowieckie dzierżawią oobwody łowieckie i to nie za free.
Koła ponoszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone tylko przez dziki,sarny,jelenie,daniele i sarny.
Koła gospodarują zwierzyną na swoim obwodzie - jak jest dużo zwierząt czy ptactwa danego gatunku to na podstawie limitów na odstrzał prowadzą polowania(dziki, sarny) a jeśli są braki to sprowadzają je ( np. głuszce, kuropatwy,bażanty,zające)

" Łapać na swoim i w kiełbasę, w końcu to my dziczyznę żywimy" Zachęcasz do łamania prawa!
"A kiełbaska z dziczyzną jest bardzo smaczna" Jeśli ją łapiesz to jesteś zwykłym kłusownikiem i takich trzeba ścigać.
" szlachetna chołota","te niby inteligentne ludzisk" Więcej szacunku dla innych ludzi, odrobinę kultury bo Ich obrażasz.

@ania25 jak szkodę zgłosiłaś w terminie 7 dni od jej powstania to koło nie ma prawa odrzucić Twojego wniosku o odszkodowanie.
Sporządź pismo zobowiązujące koło do zabezpieczenia Twojej uprawy/ tu: łubinu/ przed niszczeniem przez zwierzynę.To Ich i tak nie zwalnia od płacenia ewentualnych odszkodowań.Myśliwym nie jestem a z Nimi toczyłem boje nie raz.

@Pietras892 ślij pisma do koła łowieckiego (najlepiej listem poleconym) i nie odpuszczaj

Kolego kristofern. Tak się składa że wiem czyje są zwierzeta dzikie i na jakiej zasadzie dzierżawią je koła łowieckie. I powiem jeszcze raz jak jest parę sztuk to robią nie wielkie szkody to i niech sobie latają nawet dla oka. Ale jak jest tego multum to jest jak zaraza którą trzeba zwalczać.
Łapać i w kiełbaskę, tak jest to zachęcanie do łamania prawa i zarazem zwrócenie uwagi na poważny problem dlaczego zachęcam. Bo jeżeli koło łowieckie robi sobie "jaja" z rolnika to jest tylko i wyłącznie droga sądowa albo to łamanie prawa. Nie ma innej drogi. Jest problem nadmiaru zwierzyny której to koła nie chcą odstrzelić albo nie chcą ponieść konsekwencji z tego tytułu (jest to problem) to będzie się rodził problem kłusownictwa. Tak więc jeśli będą współpracować z rolnikami koła łowieckie na normalnym poziomie to nie będzie żadnego problemu.
Mówisz że kłusowników trzeba ścigać. Tak zgadzam się jak najbardziej, a kto w tej chwili jest największym kłusownikiem dziczyzny (poczytajcie książki na ten temat co mówią byli członkowie kół łowieckich to znajdziecie odpowiedź). Ale jak dla mnie rolnika to kłusownikami są te dzikie zwierzeta, bo szkudują na moim podwórku.
Piszesz o kulturze dla innych ludzi. Jak najbardziej tylko na kulturę trzeba zasłużyć. A ona w naszą stronę od tej grupy społecznej jest bardzo mało okazywana.
Mamy takie prawo dziurawe że trzeba sobie jakoś radzić a nie nadstawiać tyłek do bicia.

Edytowany przez milanreal1, 20 kwiecień 2012 - 10:58.
orty

#715 Share limousine

limousine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 07:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Kolego też jestem z dawnego sierackiego, możesz powiedzieć o które koło łowieckie chodzi?
Case 5140, NH T5060+MX T8, Zetor 7011, C330, Kramer 412

#716 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 kwiecień 2012 - 08:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Na początek pochwal się umiejętnością korzystania ze słownika ortograficznego bo błędy robisz straszne.
Za obrażanie jest nagroda w postaci %%(-zwroty wulgarne lub powszechnie uznane za obraźliwe(również na chat); )
Nie zachęcaj do łamania prawa, nie łam go i nie usprawiedliwiaj się bezprawiem innych.
Na szacunek trzeba zasłużyć a kulturę wynosi się z domu.
"Mamy takie prawo dziurawe że trzeba sobie jakoś radzić a nie nadstawiać tyłek do bicia" Prawa nie mamy aż tak dziurawego a słowo "jakoś" niech będzie zgodne z prawem.
Skoro znasz zasady panujące w kołach to problem saren powinieneś dawno rozwiązać lub uzyskać stosowne odszkodowanie.
W przypadku dalszych niejasności skontaktuj się z prawnikiem.
Problem dzikich zwierząt powinien być dalej ciągnięty w odpowiednim do tego temacie a TU piszmy o łubinie

#717 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 17:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No pierwsze wschody łubinu zauważalne gołym okiem po niedzieli wstawię fotkę, niestety owies gluchy i rzepak też już w nim wschodzi.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#718 Share prezes11

prezes11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 19:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Kolego Siwy7406 u mnie lubin jeszcze nie wschodzi (siany 10.04) ale ten holerny gluchy owies juz tak! Wiec czym pryskac to holerstwo . P.S. Lubin byl pryskany Afalonem dzien po posianiu.

#719 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 19:26

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jak dobrze wyrośnie a łubin osiągnie 2-3 liście dowolnym grabicydem np. Gramann, targa itp dawka 0,75-1l + adiuwant.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#720 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 21 kwiecień 2012 - 08:49

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jak by kogoś interesował wątek szkody spowodowanych zwierzętami w uprawach to zapraszam http://www.agrofoto....post__p__929421