Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5134 odpowiedzi na ten temat

#641 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 03 kwiecień 2012 - 19:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać nie, to mi mówił szwagra córki żona babki dziadka janka :lol:
Pisało w gazecie, po ilu dniach jak się zmienia wartość tej nitraginy od zaprawienia, znajdę to to napisze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 18:46
  •  

#642 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 21:10

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać witam,panowie nie ma się co sprzeczać o nitraginę i jej działanie. Ważniejsze kiedy siać ten łubin...do świąt jak pogoda pozwoli-święta mają być zimne...czy po świętach ? ale to już ostatni dzwonek bo po 10tym będzie....

Edytowany przez zbyszek8201, 04 kwiecień 2012 - 07:45.

#643 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 08:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U nas kto miał wsiać łubin i bobik to już posiał a wy ciągle się spuszczacie siać czy nie. Termin siewu tych roślin równa się z terminem początku kwitnienia krokusa a ten zaraz przekwitnie. Bobik ilubin musi być posiany wcześnie tuż po owsie i pszenicy jarej przed przymrozkami kwietniowymi które dobrze wpływają na jaryzację i wymuszają moćny rozwój systemu korzeniowego a powstrzymują nadmierny rozrost części nadziemnej. Z roślin strączkowych posianych po 10-15 IV przyzwoitego plonu niema się co spodziewać, po za tym opóżnia to wegetację i zbiór.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#644 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 12:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać witam,kolego siwy szanuje twoje zapewne lepsze doświadczenie w siewie i uprawie łubinu. Lecz 2strony wcześniej 25 marca pisałeś by dać na wstrzymanie z siewem bo przymrozki itp. A dziś po tygodniu dziwisz się że jeszcze nie posiane ....że ty,sąsiedzi już dawno posiali.....

#645 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 04 kwiecień 2012 - 13:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin wąskolistny wytrzymuje większe przymroski niż żółty, ja go posiałem jak mogłem wjechac w pole (w tym roku 22.03). Żółty jest delikatniejszy i przymrozki mogą go zniszcyć. Prawie wszystkie odmiany są słodkie, różnia się też typem wzrostu (jeen się lepiej rozgałęzia, drugi słabiej) i tu różnica w wysiewie jest.
Ja siałem 170 kg/ha.

#646 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 14:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To co pisłem wcześniej to prawda ale trzeba obserwować pogodę i przyrodę potem wyciągać wnioski. Ja posiałem 27 i 28 III a opryskalem 29 odm. Regent 200kg/ha ze względu na małą siłę kiełkowania 73%. Powodem zasiewu w tym terminie były prognozowane opady w tym tygodniu a potem przymrozki zważawszy na to że krokusy w ogrodzie zakwitły wziołem się za siew. Teraz pada śnieg potem przymrozi kilka dni i odpuści będzie mokro a jak wyschnie będzie po terminie. Łubin w sprzyjających warunkach potrzebuje ok 2tyg. żeby wyjść z ziemi a takich jak teraz to może i 3 tyg. siedzieć po ziemią.

Edytowany przez Siwy7406, 04 kwiecień 2012 - 14:13.

Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#647 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 04 kwiecień 2012 - 15:17

nie, to mi mówił szwagra córki żona babki dziadka janka :lol:
Pisało w gazecie, po ilu dniach jak się zmienia wartość tej nitraginy od zaprawienia, znajdę to to napisze.

jeśli chodzi o nitraginę to tak szczególnie jak nasiona sa wystawione na działanie światła - myślałem że twoja wypowiedź dotyczyła samej zaprawy

co do terminu siewu to jeśli idzie wjechac w pole ostatni tydzień marca - pierwszy tydzień kwietnia

ja moje doświadczenia z łubinami mam już zasiane pierwsze siałem 27-ego a ostatnie dzisiaj rano
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#648 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 19:03

To co pisłem wcześniej to prawda ale trzeba obserwować pogodę i przyrodę potem wyciągać wnioski. Ja posiałem 27 i 28 III a opryskalem 29 odm. Regent 200kg/ha ze względu na małą siłę kiełkowania 73%. Powodem zasiewu w tym terminie były prognozowane opady w tym tygodniu a potem przymrozki zważawszy na to że krokusy w ogrodzie zakwitły wziołem się za siew. Teraz pada śnieg potem przymrozi kilka dni i odpuści będzie mokro a jak wyschnie będzie po terminie. Łubin w sprzyjających warunkach potrzebuje ok 2tyg. żeby wyjść z ziemi a takich jak teraz to może i 3 tyg. siedzieć po ziemią.

tak jak pisałem wcześniej,zapewne masz lepsze doświadczenie z tą rośliną,nie przeczę temu. Nie dziw się że ktoś z małym doświadczeniem się czai , dla mnie same nasienie na ha 5stówek w tamtym roku mróz mi załatwił łubin. cały tydzień miałem burze piaskowe dopiero wczoraj i dziś normalne dni.O tych krokusach nic nie słyszałem. Dla jasności posiałem dziś Dukata, 150kg na 0.9ha. Mam nadzieje że tak mój jak i twój i innym w tym roku łubiny wyjdą w miarę ok,a pogoda nie spłata niespodzianki-bo na nią nie ma mocnych.

#649 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 20:23

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jestem takze nowicjuszem pod wzgledem w/w roslinka ale w duzej mierze dzieki pomocy i wskazówka
Siwy7406 którem bardzo dziekuje :D

posialem lubin waskolistny w terminie 24marca tj sobota a opryskalem w poniedzialem Afalonem w dawce 1.5l/ ha który został w czwartek porwany przez burze piaskowe u mnie w okolicy :( alez kto mogł to przewidziec zadne prognozy tego nie uwzglednialy niestety ale ostatnie czasy obserwuje jak kształtuje sie łubiunek a wiec na miejscach gdzie wilgosc jest juz widac ladny korzonek cos ok. 2-3cm a na piachu zaczyna sie dopiero zalązek na kielek.

ps. rosliny nie sa głupie nie pchaja ze na powierzchnie gdy jest zimno !! za to rozpychaja sie podpowierzchnia ksztajtujac swoj system korzeniowy

#650 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 20:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Brawo i BARDZO DZIĘKUJĘ.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 21:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mam jeszcze takie pytanie do bardziej doświadczonych, na jaką głębokość siejecie łubiny? niby zalecają 3-4cm ale wiadomo jak jest gdy ziemia jest na całym polu taka sama to jeszcze jakoś można to ustawić ale gdy jest bardziej zwięzła i dalej bardziej luźna to wiadomo w piasku idzie głębiej. Przykładacie do tego uwagę,ma to duże znaczenie gdy w piasku pójdzie nasiono na 6-7cm ,czy tylko dłuższe wschody.

#652 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 04 kwiecień 2012 - 21:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać w łubinie głębokość jest bardzo istotna i trzeba w miarę możliwości przestrzegać tej zalecanej - dobrym rozwiązaniem są redlice talerzowe z kółkami dociskowymi - ustawiasz sobie zakładaną głębokość na kółkach a dociskiem redlic regulujesz głębokość na cięższych kawałkach - efekt jest taki że możesz naciągnąć sprężyny od redlic tak ze na glinie wejdzie ci ziarno na te 3-4 cm a na piachu kółka nie pozwolą żeby ziarno poszło za głęboko - jeśli niestety nie masz takiej możliwości to musisz znaleźć jakiś kompromis
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#653 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 04 kwiecień 2012 - 21:23

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać miałem dzis zasiać w przerwie Jęczmienia ale nie dałem rady jutro bedziemy siali Łubin Żółty do po świąt juz nie czekam chyba że będzie lało, dzisiaj uprawiłem. Czym najlepiej opryskać??? Przed wschodami czy po?

My siejemy, a Bóg daje plony.

#654 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 08:06

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja siałem łubiln 2 a do pryskania mam mieszanke 3L stompu i 0,2 Comandu

#655 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 10:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja mam naszykowany Linurex do oprysku przed wschodami.

#656 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 05 kwiecień 2012 - 21:02

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać u mnie łubin posiany i opryskany afalonem :)

#657 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 06 kwiecień 2012 - 16:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ogar118 a jaki to łubin siałeś?
krokusy nie zakwitły bo pewnie przemarzły :unsure: hiacyntów też nie widać, nawet trawnik w ogrodzie nierówno zaczyna się zielenić
wczoraj posiałem PK a łubin siać będę po świętach. Afalon i comand też czekają w magazynku. Przy mokrej i zimnej pogodzie herbicydy uszkadzaja łubin i dlatego wole poczekać.
Coraz gorzej ze ŚOR na łubin teraz prawie nic nie jest zarejestrowane, teraz nawet żeby kupić afalon trzeba mieć ten durny papierek . W linurexe jest ta sama substancja aktywna ale nie wymagają świstka, co za kraj co za "mądrzy" ludzie tworzą te przepisy

#658 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 16:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jak zapewne wiecie jest coś takigo jak kalendarz biodynamiczny otych krokusach i kwitnięciu innych roślin jako trminu zasiewów to dawno temu mówil mi mój ojciec ale niedawno był też taki artykuł w farmerze co tylko utwierdziło mnie że stare metody są dobre a to ten art.http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/patrzec-na-przyrode,7131.html

#659 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 06 kwiecień 2012 - 18:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No z tym afalonem i linurexem to komedia :) afalon nie ma wogóle rejestracji od tego roku na łubin. Ja pryskałem samym afalonem i teraz boje sie zeby z mocno nie popadało bo moze byc d.pa a nie łubin :( Jakl myslicie jak mocne opady musza byc zeby uszkodziło łubin ? jedna dziłke posiałem w srode i odrazu opryskałem druga wczoraj rano i tez odrazu opryskałem. Czyli do deszczu mineło jakies 40 i 24 godziny. Czy to ma jakies znaczenie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 18:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Pierwszy raz slyszę żeby afalon uszkadzał łubin sieję od kilku lat zawsze pryskam 1-2 dni po siewie, nieraz 2-30dni później padał deszcz i jeszcze nigdy mi się niezdarzyło by uszkodził łubin. Przecież od siewu do kiełkowania nieżadko mija 2tyg. a do wschodow 3tyg. a afalon działa zgrubsz 1mc to jaką ma on moc po taych 3tyg., No chyba że jest za płytko wsiany wtedy może i jest to możliwe ja sieję talerzowym na gł. 5-7cm i nigdy ale to nigdy niebyło problemu więc spokojnie.