Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5138 odpowiedzi na ten temat

#4621 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 23 maj 2016 - 21:23

Kolego mozesz napiasc jak teraz wyglada łubin po zastosowaniu tych dwóch srodków czy nie przypaliło lubinu.

złapało go na młodych lisciach , ma przebarwienia ale żyje :) jest widoczny ze jest jasniejszy ale nie zamiera tylko rośnie . :) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 08:45
  •  

#4622 Share jan34533

jan34533

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 23 maj 2016 - 21:48

cholera ciężko przeczytać nawet nie kilka stron wystarczy kilka postów a nie cały czas to samo w kolko

widocznie ciężko

po siewie 1-04  opryskałem łubin commandem  w dawce 0,1/ha ,końcówki do dzisiaj są białe jak i chwastów też,  łubin rośnie   a chwasty jeszcze bardziej

#4623 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 23 maj 2016 - 22:07

Poleci ktos dobry środek na chwasty jednolisciene ?

Supero

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#4624 Share Miodzio1671

Miodzio1671

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 23 maj 2016 - 23:17

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dziekuje za odpowiedz
Ps jak byscie robili w dwóch robotach na raz i w gospodarstwie i mieli dwójkę kochanych dzieci i żonę to chciałbym zobaczyć jak bedziecie czytac aaa może pytać pozdrowienia

#4625 Share Kos_pl

Kos_pl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 24 maj 2016 - 00:05

Goltix chwasty tylko połaskocze, a o expercie faktycznie mało jest.

Goltix w dużej dawce 3-4 l ha chwastów już generalnie nie łaskocze, tyle że i łubin przypala (chociaż może 3l na ha jest jeszcze akceptowalne) , ale z tego co patrzę na efekty moich testów z diflufenikanem to i tak chyba mniej niż ta druga substancja. Tylko cena 120 zł za 1l - to jest podstawowy problem przy tych cenach nasion łubinu i dużą nadwyżką podaży nad popytem. Ale też i zgadzam się - na wyrośnięte chwasty mające kilka par liści właściwych już niewiele pomoże, bo jak "coś" uszkodzi ich to też i łubin.

Expert met - cytat z etykiety: "Środek stosować jeden raz w okresie wegetacji zbóż: w fazie 1-3 liści zbóż, we wczesnych fazach rozwojowych chwastów (od fazy liścieni do fazy pierwszego liścia właściwego) na dobrze uprawioną (bez grud) glebę." W przypadku Goltixa też jest zaznaczone, że działa najlepiej na bardzo młode chwasty. A więc i ich skuteczność pewnie jest podobna. Tyle że Expert met jest znacznie tańszy.

Jeden z userów - milanreal1 - już testował środki z metrybuzyną, link podałem na poprzedniej stronie, napisał że od 3-4 liści właściwych te środki mocno uszkadzają łubin.

Edytowany przez Kos_pl, 24 maj 2016 - 00:24.

#4626 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 24 maj 2016 - 08:06

Podpisuję się pod twoimi stwierdzeniami. Ja tak skrótowo koledze napisałem parę słów biorąc pod uwagę, że obecnie łubin jak i chwasty są dość dobrze wyrośnięte a szczegółowe informacje są w tym wątku, tylko trzeba poświęcić trochę czasu na znalezienie.

#4627 Share Kos_pl

Kos_pl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 24 maj 2016 - 09:38

Dokładnie, trzeba przysiąść i poczytać. I wtedy jest już i o czym dyskutować. ;)

Expert met można by jeszcze raz przetestować, posiać łubin na jakimś malutkim obszarze testowym, poczekać i zobaczyć co i jak. A na taki wyrośnięty to można i już. Tylko to się też robi trochę kosztowne, bo opakowanie 700g kosztuje 140 zł. A mniejszych pewnie nie ma. Ale dla celów edukacyjnych to wiele można zrobić. :P

Edytowany przez Kos_pl, 24 maj 2016 - 09:48.

#4628 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 24 maj 2016 - 20:11

Mam może i głupie pytanie, no ale zapytam czy łubin może wylegnąć?

#4629 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 24 maj 2016 - 20:27

Może, ale raczej przez zbyt gęsty siew niż duży plon-tak bym powiedział z obserwacji, że dzieje się częściej ale to nie jest naukowe stwierdzenie tylko moja opinia.

#4630 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 24 maj 2016 - 20:35

Kiedy od tego oprzędzika się pryska i jaka substancja aktywna najlepiej? 

Łubin mam hmm 10cm max. 

W tamtym roku 800kg z 1.5ha w tym roku chcem coś zwojować lepiej. 

Pryskane Afalonem i czysto jeśli chodzi o chwasty. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4631 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 maj 2016 - 20:58

Moj tez ma jakieś 12 cm wysokosci a miejscami jest tak wyrosniety ze moze wylegnąć. Ja na oprzedzika pryskałem Fury 100ew

#4632 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 24 maj 2016 - 21:25

Oprzędzik atakuje jak łubin dostaje pierwsze liście właściwe (zakola na liściach). Są to objawy żerowania osobników dorosłych. Obecnie należy wypatrywać larw w brodawkach korzeniowych. Teraz to pyretroidy mogą już kiepsko działać.  Osobiście nie zwalczam tego robala, nie ma go aż tyle i nie chce zwiększać kosztów. 

#4633 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisany 24 maj 2016 - 22:09

Może, ale raczej przez zbyt gęsty siew niż duży plon-tak bym powiedział z obserwacji, że dzieje się częściej ale to nie jest naukowe stwierdzenie tylko moja opinia.

No siew 21 marca 170 kg/ha w tej chwili mój łubin ma około 30-40 cm wysokości (nie wiem czemu ale wszystkie łubiny w okolicy są małe tylko mój jest taki wyrośnięty) a pierwszy raz uprawiam łubin i powiem szczerze że trochę się obawiam że się przewróci i nic z tego nie będzie. 

#4634 Share mariuszgracek

mariuszgracek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 24 maj 2016 - 22:29

złapało go na młodych lisciach , ma przebarwienia ale żyje :) jest widoczny ze jest jasniejszy ale nie zamiera tylko rośnie

Dzieki za odpowiedz ja tez mam zamiar takim zestawem opryskac to przypalenie to moze spowodowane jest dawka 3l leoparda czy     profenikanu (DFF)

#4635 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 maj 2016 - 22:42

No siew 21 marca 170 kg/ha w tej chwili mój łubin ma około 30-40 cm wysokości (nie wiem czemu ale wszystkie łubiny w okolicy są małe tylko mój jest taki wyrośnięty) a pierwszy raz uprawiam łubin i powiem szczerze że trochę się obawiam że się przewróci i nic z tego nie będzie. 

30-40 cm to na tą chwile jest bardzo wysoki a łubin jeszcze bedzie rósł. Jest ryzyko wylegnięcia moim zdaniem. Ja mam kalifa to on w normalnych warunkach rośnie na około 60 cm i to potrafi go wychylić. Przy gęstym siewie wiadomo chwasty mają mniajszą zdolność no rośnięcia ale za to łubin goni w góre. Sam zauwazyłem gdzie siewnik zaszedł na siewnik to łubin jest zancznie wiekszy niz gdzie było siane normalnie bez nakładów siewnika

#4636 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisany 25 maj 2016 - 07:16

Ja mam łubin wąskolistny Boregine http://www.agrocorn....zie=;98; . Ale chyba nie da się nic zrobić żeby zapobiec wyleganiu?

#4637 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 25 maj 2016 - 08:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Wiele razy miałem wysoki łubin,z tym że sieje tylko żółty i nigdy nie wylegl tak że nie martwił bym się tym zbytnio, na oprzedzika też nie pryskalem nigdy, tomek 800kg z 1.5ha w ubiegłym roku...powiem tak wielu nawet tyle nie zebrało

#4638 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 25 maj 2016 - 08:56

Też uprawiam żółty i przy 90 roślinach na lepszym kawałku bywało że się położył ale nie jest to jakiś wielki problem.  

Z wąskim w ubiegłym roku było tak kto na pole nie zaglądał albo nie miał czasu na zbiór to guzik zebrał strąki strzelały jak z CKM-u.

W ogóle zastosowanie CCC dało by cokolwiek w łubinie(o modusie i medaxie nawet nie wspomne z oczywistych względów)? Pytam z ciekawości. 

#4639 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 25 maj 2016 - 14:25

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Po ilu dniach wdac dzialanie dff?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4640 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 25 maj 2016 - 20:57

jednego roku żółty mister mi wyległ ale to za sprawa zbyt gestego siewu miał miec niby 80% siły kiełkowania wiec posiany gesciej i chyba za gesto bo jak pamietam to było 180kg/ha teraz sieje do max 150kg żóltego i do 180kg waskolistnego i łubiny sa ładne.  W ubiegłym roku żółtego miałem jakies 1,5t a waskolistny zeus 1,8 z tym że tak jak kolega pisze waskolistny trzeba pilnowac bo potrafi strzelac ja swój kosiłem zaraz po rzepaku przed zbożami a w sumie jak zajechałem zobaczuc to sie zdziwiłem że juz dojrzał. A ci co traktuja łubin jak zło konieczne to nie iwem czy po 500kg zebrali bpo reszta wyladowała na ziemi bo co roku kosza juz po zbożach a w ubiegłym roku to już nie było co kosic :)