Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#4601 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 22 maj 2016 - 08:35

a przy jakiej dawce łubin bieleje? 0,3l?? jaka dawka wystarczy zeby przychamować rzodkiew swirzepe bo najbardziej zalezy aby przychamowac chociaż rzodkiew

Edytowany przez andrzej1988, 22 maj 2016 - 10:38.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 09:18
  •  

#4602 Share Kos_pl

Kos_pl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 22 maj 2016 - 11:30

Przy każdej jest to bielenie z czasem widoczne (i tak jak napisałem wcześniej - mniej więcej 2 pary najmłodszych liści), ale najszybciej przy największej - 0.3l na ha (i dodatkowo cała roślina robi się jasno zielona - przy 0.3l na ha). Jeżeli 2 razy opryskamy to samo miejsce mniejszą dawką, to tak samo pojawi się wyraźne bielenie :(, więc trzeba uważać na uwrociach i aby nie robić dużych zakładek.

Pytanie jest takie czy liście łubinu np. po dawce 0.25-0.3l na ha nie zaczną z czasem zasychać tak jak u komosy (komosa reaguje na diflufenikan bardzo szybko - najpierw liście bieleją a później zasychają)! 

0.2l na ha jest niby sprawdzone, ktoś już nawet z rok czy dwa lata temu o tym napisał, że łubin z czasem się wydobył (z tego co pamiętam to chyba ktoś z moderatorów testował). edit: http://www.agrofoto....y-siać/page-168

O w miarę bezpiecznym stosowaniu większych dawek trudno mi jest napisać, bo jest jeszcze za wcześnie - bo kto wie czy liście z czasem nie uschną.

Dawka 0.3l na ha pewnie odpadnie, będzie za duża. 0.25l na ha może będzie jeszcze ok. 0.15l na komosę w fazie kilku liści właściwych już słabo działa.

Rzodkiew świrzepa: 0.2-0.25l na ha dobrze już ją przebarwia. A stożek wzrostu robi się biały.

Edytowany przez Kos_pl, 22 maj 2016 - 11:49.

#4603 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 22 maj 2016 - 11:35

Planuje zastosowac ten środek na łubin kalif ale tylko w tym miejscu gdzie mam rzodkiew bo jest jej naprawde sporo w jednym miejscu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4604 Share Kos_pl

Kos_pl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 22 maj 2016 - 11:39

Ja też bym był za takim rozwiązaniem - aby jak już, to stosować ten środek to tylko tam gdzie na prawdę trzeba.

Też mam plan, aby zastosować go tylko tam gdzie jest najgorzej - rzodkiew świrzepa, komosa, poziewnik szorstki. Ale jeszcze kilka dni poobserwuję łubin. Tym bardziej, że niedawno opryskałem go od chw. jednoliściennych. A połączenie chizalofop-p-etylowego i diflufenikanu - z tego co czytałem - jest bardzo szkodliwe.

Edytowany przez Kos_pl, 22 maj 2016 - 11:45.

#4605 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 22 maj 2016 - 12:22

łubin zrobił sie pasami jasny. Co może być powowdem. Taki seledynowy kolor...

#4606 Share Miodzio1671

Miodzio1671

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 22 maj 2016 - 16:41

Panowie mam pytanie jak łubin ma już około 15 cm czy można zastosować oprysk na chwasty ? Lub jakąkolwiek odżywkę , nie jest najgorszy lecz mógł być lepszy ale najważniejsze to chwasty. Nie wiem czy go nie spalę lub coś innego ? Z góry dziękuję za odpowiedz

#4607 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 22 maj 2016 - 19:20

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać zależy jakie masz chwasty jak jedno liścienne to jest kupa oprysków gorzej z 2lisciennymi .
jesli pomoglem kliknij fajne

#4608 Share marley313

marley313

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 22 maj 2016 - 21:52

Co może być przyczyną więdniecia "listków" łubinu? Jakaś choroba?

#4609 Share Hans1211

Hans1211

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 22 maj 2016 - 23:25

Witam czym pryskacie łubin od chwastów ?  (oset i rumianek)

#4610 Share Miodzio1671

Miodzio1671

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 23 maj 2016 - 05:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Poleci ktos dobry środek na chwasty jednolisciene ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4611 Share mariuszgracek

mariuszgracek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 23 maj 2016 - 09:09

u mnie po oprysku w fazie 6-8 lisci łubin żółty Mister , po oprysku na poprawke 

Leopard 3L + 0,15L profenikanu (DFF) lekko sie przebarwił ale chwasty ładnie bierze :D

Kolego mozesz napiasc jak teraz wyglada łubin po zastosowaniu tych dwóch srodków czy nie przypaliło lubinu.

#4612 Share Rafal_Zgierz

Rafal_Zgierz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 23 maj 2016 - 09:15

u mnie po użyciu Leoparda Extra, ( tydzień po oprysku) zauważyłem delikatne przypalenie,

jest to także  prawdopodobnie braku opadów,

znajomy polecił mi popryskanie preparatem Asahi Sl, co o tym myślicie ??? może macie jakieś własne propozycje .

#4613 Share robert2329

robert2329

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 23 maj 2016 - 09:41

witam.bardzo Was proszę o pomoc.czy jest szansa zniszczyć komosę w łubinie wąskolistnym już po wschodach łubinu?

#4614 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 23 maj 2016 - 09:54

u mnie po użyciu Leoparda Extra, ( tydzień po oprysku) zauważyłem delikatne przypalenie,

jest to także  prawdopodobnie braku opadów,

znajomy polecił mi popryskanie preparatem Asahi Sl, co o tym myślicie ??? może macie jakieś własne propozycje .

Jesteś widzę z moich okolic to sam wiesz jaka jest susza, czekaj na deszcz i nie ładuj się w zbędne koszty. Decydując się na łubin, musisz się liczyć z tym, że wielkiego zarobku na tym nie będzie i raczej w tej uprawie podchodząc do tego czysto ekonomicznie zamiast maksymalizować efekty, raczej trzeba minimalizować koszty bo czym byś nie pryskał jak nie będzie wody to straszna lipa wyjdzie z tego. Daj sobie na wstrzymanie, i wjeżdżaj z opryskiwaczem w łubin tylko kiedy naprawdę jest taka potrzeba. Szkoda kasy, w zeszłym roku robiłem wszystko tak jak trzeba, nawet więcej i dołożyłem do tego interesu. W tym roku taki głupi już nie jestem-dobry oprysk na chwasty i na 99% nie wjadę już w to z opryskiwaczem, chyba że ładnie doleje deszcz to może z Mg+S lub Gwarantem jak zajdzie konieczność. Gdyby nie to zazielenianie, to po zeszłym roku nawet bym na tą uprawę nie spojrzał. Pewnie odezwie się ktoś, kto stwierdzi inaczej ale w centrum susza makabryczna i żadne cuda od przedstawicieli łubinowi nie pomogą!

#4615 Share Miodzio1671

Miodzio1671

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 23 maj 2016 - 11:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Podpowie ktoś jaki srodek bedzie dobry na chwasty w łubinie

#4616 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 23 maj 2016 - 20:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać holera ciężko przeczytac nawet nie kilka stron wystarczy kilka postow a nie caly czas to samo w kolko
jesli pomoglem kliknij fajne

#4617 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 23 maj 2016 - 20:39

Widzę, że nie wytrzymałeś:) Ja też już miałem napisane całe opowiadanie na temat zadawania tych samych pytań, ale jednak wstrzymałem się z wysłaniem, żeby nie wyjść znowu na tego złego. Pozdro.

A dla tego kolegi co cały czas pyta to masz, jak nie chce Ci się szukać. Powschodowo expert met, goltix i legato 500. Już o diflufenikanie to naprawdę można tutaj sporo znaleźć i to nie trzeba dużo szukać. Goltix chwasty tylko połaskocze, a o expercie faktycznie mało jest.

#4618 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 23 maj 2016 - 20:54

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja dzis pol pola opryskalem dff okolo 0.2 za pare dni dam znac czy cos wzielo oprocz lubinu bo ziela cala tablica

Edytowany przez d4rek, 23 maj 2016 - 20:55.

#4619 Share Anetka1

Anetka1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 23 maj 2016 - 21:18

chce przesiać pszeniće ozima łubinem tylko że była jesienią pryskana Glinem w dawne 20 g na ha czy możno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4620 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 23 maj 2016 - 21:22

jesli chodzi ci o glean, to chyba średnio mozna. Nie wiem może głęboka orka i dopiero wtedy.