Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#4561 Share tomek83

tomek83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 16 maj 2016 - 19:36

I pytanie teraz- przeżyje on to ? Zastosować jakieś odżywki, opłaca się ? Zredukuje to w jakiś sposób plon?

Dziękuje za wszelką odpowiedź.  

Nic nierób u mnie było także żółto po chlomazonie ale teraz jest już zielono ani śladu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 05:57
  •  

#4562 Share przemo93pl

przemo93pl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Film/sport/motoryzacja /rolnictwo

Napisany 16 maj 2016 - 21:16

witam stosujecie jakieś odżywki na łubin słyszałem coś o siarczanie magnezu?

#4563 Share jakub2812

jakub2812

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 16 maj 2016 - 21:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie miałem problem z pedrakiem, i łubin żółkl, podlalem go od robaka w deszcz mam nadzieje ze to coś da... pierwszy rok sieje łubin i dopiero raczkuje

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4564 Share pawlored

pawlored

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 17 maj 2016 - 11:33

Witam! Od ilu liści można pryskać łubin Gwarantem i ile go dać na ha? 1 litr czy 2 litry? Dodam, że planuję dwa zabiegi tym środkiem.

Edytowany przez pawlored, 17 maj 2016 - 11:34.

#4565 Share wmen

wmen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 17 maj 2016 - 14:55

Witam.
24.04 posiałem na 5-6 klasie ziemi łubin żółty. Odmiana BARYT.
Dwa dni później opryskałem uprawę afalonem. Dawka 1,2l/ha.
Nie stosowałem przed siewem żadnych nawozów z wyjątkiem przyorania poplonu ozimego (żyto, owies, gorczyca).
W tym momencie roślinki mają po ok. 2cm wysokości.
Czy nawożenie powschodowo (oprysk roztworu wodnego lub rozsianie nawozu rozsiewaczem) potasem i fosforem przyniesie jakiś efekt?

Odswiezam

#4566 Share krzysztofsb

krzysztofsb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 17 maj 2016 - 16:52

Czy ktos stosowal auksyny gibereliny i cytokininy w uprawie łubinu żoltego. Wedlug badan wzrost plonowania nawet 50%. łubin żolty najwiecej zrzuca kwiatow te substancie maja poprawic zawiazywanie strakow. W tym roku bede testowal zobaczymy jak wyjdzie. Co do preparatow to mysle nad Kelpakiem, Ascovigor, Aminovigor itd

#4567 Share Tomek545

Tomek545

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 17 maj 2016 - 21:20

Witam

Zasiałem 1 raz łubin wąskolistny i mam pewien z nim problem liście końcówki ich usychają, robią się żółte, postępuje to od dolnych liści.

Czyżby to jeszcze skutki działania afalonu z commandem, oprysk odbył się na 2 dzień po siewie i poszło 0,15commanda i 1,3l afalonu na kawałek 1,2 hektara. Jak powschodził były niektóre rośliny porażone te co płytko były zasiane ale reszta roślin w porządku. Łubin siany 9  kwietnia. Łubin ma 6 liści i kolejne wychodzą. Te objawy postępują w głąb roślin tzn najpierw usychają, żółkną końcówki listków a potem całe liście i tak w górę rośliny.  Na niektórych roślinach widać że górne młode liście również w ten sam sposób reagują końcówki żółkną. Po  około 5 godzinach, od oprysku, spadł deszcz, padał  ok 1,5 dnia z początku ulewny potem spokojny deszczyk. Dzisiejsze oględziny zaskoczyły mnie gdyż właśnie większość roślin tak wygląda. Czego to mogą być objawy ? Cy to może te wahania temperatur ?    

ja siałem 29 marca i w tym samym dniu afalon 1L + command 0,25 też na 1,2 ha i muszę Ci powiedzieć że miejscami mam przypalony łubin, tak jak u Ciebie na zdjęciu ale ogólne rośliny się trzymają. Niestety nie pamiętam czy wtedy padał większy deszcz. W ziarnie które kupiłem były też domieszki bobiku i jeśli chodzi o niego to praktycznie każda roślina w 50 % jest żółta, choć cały czas rośnie..

#4568 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 17 maj 2016 - 22:36

nie pryskajcie tym commandem. To jest takie dziadostwo aż szok. W Mojej okolicy tytoniarze to stosują. Wszystko wokół białe. Ja tego w ogole nie mam zamiaru stosowac

#4569 Share rolnik31

rolnik31

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 18 maj 2016 - 06:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Też z początku nie chcialem dodać commanda, ale w mojej okolicy jest problem z przytulią więc go dodalem, potem wiadomo jest problem z środkami na nią, a niechce sobie pola i nasion zanieczyścić. Mam nadzieje że będzie żył ten łubin. Deszczyk przepaduje umnie od 3 dni więc troszke wilgoci bedzie teraz miec.

#4570 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 18 maj 2016 - 07:02

nie pryskajcie tym commandem. To jest takie dziadostwo aż szok. W Mojej okolicy tytoniarze to stosują. Wszystko wokół białe. Ja tego w ogole nie mam zamiaru stosowac

Wiesz ze dzwony biją, ale nie wiesz gdzie.
Ludzie od x lat stosują w doglebowce przy odchwaszczaniu rapu, są przebarwienia a nie przeszkadza to w plonach powyżej 5t.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4571 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 18 maj 2016 - 07:08

Chlomazon to bardzo lotna substancja, trzeba uważac przy oprysku i używac dobrych dysz antyznoszeniowych. Te białe przebarwienia to blokada chlorofilu nie wpływa na rozwój zboża, maliny itp. odzyskuja swoja barwe po jakims czasie. W łobinie żółty czy rzepakach jest to dobry dodatek na przytulie rozszerzajacy spektrum działania innych środków.

#4572 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 18 maj 2016 - 08:57

Wiesz ze dzwony biją, ale nie wiesz gdzie.
Ludzie od x lat stosują w doglebowce przy odchwaszczaniu rapu, są przebarwienia a nie przeszkadza to w plonach powyżej 5t.

to dlaczego gosciu w tamtym roku 8 ha zaorał malin, u mnie tak samo gosciu pociagnał commandem lubin az liscie spadaly. W tym roku ludzie nie daruja i dzis ma byc telewizja. Liscie robia sie białe a po czasie brazowieja i spadają. Dotyczy to bardziej producentow tytoniu bo dają końskie dawki ale przy nie umiejetnym stosowaniu i 0,25l mozna zrobic krzywde

#4573 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 18 maj 2016 - 09:00

no nie wiem jakie dawki u was daja ja stosujac 0,15 z doswiadczenia wiem że malinie nic nie było i oziminy także normalnie plonowały. Miałem sytuacje  ze lekko mi zniosło na młoda maline na sasiedniej działce i nic nie było w zbożach także.

#4574 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 18 maj 2016 - 09:04

Moze dlatego że nie ma u was tytoniu to dawka 0,15 - 0,20l nic nie zrobi a w tytoniu są dawki od 0,6l do 0,8l ale co słyszałem to ludzie stosują 1l na ha i jest spustoszenie. ozime zboża jeszcze wytrzymują ale jęczmnien, łubin a szczegołnie malina są już strasznie narażone na taką dawke.

#4575 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 18 maj 2016 - 14:10

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Gwarant 1l na ha dopiero jak będą pierwsze oznaki antraknozy w zależności od roku chwilę przed kwitnieniem lub w czasie kwitnienia drugi zabieg ewentualnie jak problem pojawi się ponownie w innym przypadku nie widzę potrzeby ochrony łubinu

#4576 Share pawlored

pawlored

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 18 maj 2016 - 21:01

Pierwsze oznaki antraknozy już są ale łubin chyba jest jeszcze za mały by go opryskać.

#4577 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 18 maj 2016 - 21:45

lepiej zapobiegac niż leczyć

#4578 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 19 maj 2016 - 09:45

Chlorotalonil z gwarantu to substancja o działaniu kontaktowym czytaj zapobiegawczym. Jak antraknoza już jest to nie ma sensu go stosować. 

#4579 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 19 maj 2016 - 16:53

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Tak ta roślina która została zaatakowana spisana jest na straty dla mnie to sygnał że trzeba opryskiwacz haczyc i jechać zabezpieczyć zdrowe rośliny, sama profilaktyka jak dla mnie zbyt droga w łubinie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4580 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 19 maj 2016 - 20:42

to dlaczego gosciu w tamtym roku 8 ha zaorał malin, u mnie tak samo gosciu pociagnał commandem lubin az liscie spadaly. W tym roku ludzie nie daruja i dzis ma byc telewizja. Liscie robia sie białe a po czasie brazowieja i spadają. Dotyczy to bardziej producentow tytoniu bo dają końskie dawki ale przy nie umiejetnym stosowaniu i 0,25l mozna zrobic krzywde

"końskie dawki" słowo klucz. To że ktoś daje duże dawki na tytoń i nie umiejętnie pryska uszkadzając sąsiadujące uprawy to nie znaczy ze chlomazon jest "dziadostwem"

biały2005 dobrze nakreślił zalety. 

Nieumiejętne pryskanie Afalonem też może narobić problemów.