Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi?

galeria
Łubin
Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5150 odpowiedzi na ten temat

#4241 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 27 marzec 2016 - 07:18

@Marcincc360 Za późno, wczoraj poszło 1,3l/ha linurexu ale z tego co wiem to afalonu można stosować około 1,5 litra także te 1,3 litra linurexu według mnie jest ok 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 11:33
  •  

#4242 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 09:02

podobno nieoficjalnie tez mozna pryskac expert met... Szukałem i nie moge znalezc. Ile expertu na ha sie daje na łubin? Wie ktoś?

Ja sie zastanawiam nad Arcade 880, na innych forach ktos testowal na pewno dam Boxera 3l jak nie dowiem sie wiecej o arcade. Substancja aktywna ta sama prosulfokarb i domieszka metrybuzyny ktorea jest w expercie tylko ze w litrze jest 80g, wiec dawka 3l nie wiem czy nie zawysoka bedzie. Narazie gdybanie w ramach rozwazan bo boxer wydaje sie sensowny koszt 100zl a i tak desykacje bede musial robic.

#4243 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3406 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 27 marzec 2016 - 12:29

Panowie doradźcie 

mam możliwość wzięcia ponad 7 ha ziemia dość dobra przeważnie IV a tylko pole strasznie zaniedbane, wapna nie widziało xxxxx lat, jesienią częściowo  było przygotowane pod siew oziminy(zapewne żyta jak przez ostatnie 5-6 lat)i zostawione bo obowiązki pod sklepem były ważniejsze, reszta jest tylko podorana.Planowałem nic nie orać tylko gruber i siew zestawem uprawowo-siewnym.Teraz tylko pytania:

-jaką odmianę(po świętach zacznę intensywnie szukać)

-dawka ha

-dawać PK?

-jak późno mogę go posiać żeby chociaz koszta się zwróciły

-jaki sprawdzony środek na jedno i dwuliścienne, bo pole rodzi chwasty niemiłosiernie 

Dodam tylko,że chciałbym aby było jak najwięcej masy zielonej ponieważ w razie jakiegoś niepowodzenia przeznaczę go kiszonkę bądź poplon

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4244 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 13:03

Jak chodzi o masę zieloną to coś z odmian rozgałęziających się, np żółty mister. W zeszłym roku siałem kwalifikat 130 kg/ha (chociaż powinienem 120) i pięknie pokrył całe pole. Co do nawożenia ja u siebie nie stosuje pod łubiny i wychodzę na tym nieźle, mikstury na chwasty masz podane kilka stron wcześniej, przeważnie ludzie stosują afalon z commandem. Teoretycznie im wcześniej posiejesz tym wcześniej zbierzesz, ale jeśli chcesz go ciąć na kiszonkę to wówczas i w czerwcu możesz go posiać, spokojnie zdąży zakwitnąć

Na Twoim miejscu odpuściłbym nawożenie, posiał tego mistera, oprysk na chwasty + potem ewentualnie jednoliscienne w zaleznosci od potrzeby no i oberwacja czy grzyba nie ma

KS Falubaz

#4245 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 13:08

Na takie warunki glebowe to bardziej nadał by się wąskolistny, ale jak na masę to chyba żółty tradycyjny był by najlepszy. Zasadnicze pytanie czy warto tam dawać PK? zapewne kwas straszny to tylko będą straty fosforu i kiepsko dostępny potas. A łubin ma zdolność zakwaszania rizosfery i pobierze składniki niedostępne dla innych roślin.

Wypowiem się na temat żółtego bo mam w nim doświadczenie a inni niech zabiorą głos w sprawie wąskolistnego.

Ilość wysiewu 80 roślin wychodzi gdzieś 100 kg na ha materiału z centrali ze 150 własnego.

Odmian Baryt albo mister

Myślę, że teraz to już jak najprędzej maks koniec 1 dekada kwietnia.

Co do środków jak ma być czysto to chłopaki robią jakieś mieszaniny senkoru z afalonem albo z boxerem i wigiem p. NA jednoliścienne Agil u mnie się sprawdza.

#4246 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3406 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 13:33

Wolałbym go jednak zebrać na ziarno bo i tak kupuje na paszę, Co do ph to na szybko sprawdzaliśmy z kolegą takim jakimś przenośnym ustrojstwem i jest 4,2!!!!Więc macie rację PK odpuszczę, o herbicydach ciut poczytałem i zorientuje się u mojego dostawcy co mogę kupić, pozostaje tylko termin siewu, bo jeśli mam to uprawiać to najpierw umowa na piśmie i zgłoszona w starostwie, bo właściciele to taki typ ludzi,że zasieję i mogę tego nie zebrać ^^

Co do koszenia to wolałbym jakby dość późno nadawał się do koszenia, kombajn mam swój jednak zrobiło się sporo ha dla niego/dla mnie i chciałbym to rozciągnąć w czasie.....

I jeszcze jedno czy wapno posodowe nie zaszkodzi mu jeśli rozsieję i za bardzo nie wymieszam tego??Mam pryzmę wapna i z myślą o następnej uprawie sypnąłbym ze 2,5-3t/ha tak jak dawałem jesienią na inne uprawy

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

#4247 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 14:54

pH 4,2 przy założeniu, że jest to gleba lekka to musisz dać 2,5 CaO żeby przejść do poziomu wapnowania wskazane. Moim zdaniem nie powinno zaszkodzić. Tylko po żniwach przydało by się porządne wapnowanie....

Co do terminu zbioru od paru lat łubin żółty sieję w okolicy 10 marca a zbiór zawsze odbywa się na sam koniec żniw. 

#4248 Share arek1996072705

arek1996072705

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 17:49

Witam pierwszy raz zasiałem łubin regent co możecie mi o nim powiedzieć  ? 

#4249 Share oloolosz

oloolosz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 18:02

Ja sie zastanawiam nad Arcade 880, na innych forach ktos testowal na pewno dam Boxera 3l jak nie dowiem sie wiecej o arcade. Substancja aktywna ta sama prosulfokarb i domieszka metrybuzyny ktorea jest w expercie tylko ze w litrze jest 80g, wiec dawka 3l nie wiem czy nie zawysoka bedzie. Narazie gdybanie w ramach rozwazan bo boxer wydaje sie sensowny koszt 100zl a i tak desykacje bede musial robic.

poczytaj z poprzedbniej strony moje linki-w niemczech stosuja Prosulfocarb czyli boxer,w australi metrybuzyna,arcade ma obie wiec powinien byc ok

,jakie to forum??????

ten arcade drogo wyjdzie chyba,nie lepiej legato-ponizej 50zł

Edytowany przez oloolosz, 27 marzec 2016 - 18:04.

#4250 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 18:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mowisz legato 500 0.2l od 4 lisci? W takim razie przybierajac sie do legato nie mo co siacgleboko na 4 lubinu tylko jakzboze z 2cm,aby szybciej wyszedl bo legato nie bardzo dziala na duze zielsko ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4251 Share oloolosz

oloolosz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 19:04

Wolałbym go jednak zebrać na ziarno bo i tak kupuje na paszę, Co do ph to na szybko sprawdzaliśmy z kolegą takim jakimś przenośnym ustrojstwem i jest 4,2!!!!Więc macie rację PK odpuszczę, o herbicydach ciut poczytałem i zorientuje się u mojego dostawcy co mogę kupić, pozostaje tylko termin siewu, bo jeśli mam to uprawiać to najpierw umowa na piśmie i zgłoszona w starostwie, bo właściciele to taki typ ludzi,że zasieję i mogę tego nie zebrać ^^

Co do koszenia to wolałbym jakby dość późno nadawał się do koszenia, kombajn mam swój jednak zrobiło się sporo ha dla niego/dla mnie i chciałbym to rozciągnąć w czasie.....

I jeszcze jedno czy wapno posodowe nie zaszkodzi mu jeśli rozsieję i za bardzo nie wymieszam tego??Mam pryzmę wapna i z myślą o następnej uprawie sypnąłbym ze 2,5-3t/ha tak jak dawałem jesienią na inne uprawy

polecam zeusa,niewrażliwy na opóżniony siew,nieprzesadz z tym wapnowaniem,bo zablokujesz mikro,głównie mangan

taak,darek,tylko niewiem jakie legato ma spektrum,

a czy ktoś spotkał się z symazyną?

Edytowany przez oloolosz, 27 marzec 2016 - 19:06.

#4252 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 27 marzec 2016 - 19:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać witam koledzy nie zmarzly wam lubiny . niektórzy pisali że sieli już na początku marca a wczoraj i przed wczoraj w nocy był u mnie mróz -8 . posialem w doniczce na prube swój i po 3 dniach ma ok 2.5 cm słał w domu na oknie . jeszcze jedno pytanie jakiego plonu mozna spodziewać się z ha lubinu sonet na zielonke gleba głównie 5 klasa
jesli pomoglem kliknij fajne

#4253 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3406 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 19:09

pH 4,2 przy założeniu, że jest to gleba lekka to musisz dać 2,5 CaO żeby przejść do poziomu wapnowania wskazane. Moim zdaniem nie powinno zaszkodzić. Tylko po żniwach przydało by się porządne wapnowanie....

Co do terminu zbioru od paru lat łubin żółty sieję w okolicy 10 marca a zbiór zawsze odbywa się na sam koniec żniw. 

Widzisz ziemia dość ciężka, ale łatwa w uprawie, w przyszłym tygodniu rozsieję wapno i może jak wszystko się ułoży to może w sobotę lu następny poniedziałek bym posiał.....Po żniwach zrobię badania i będę wiedział co i ile trza tam dać aby coś zbierać.Mi zależałoby żeby zbiór był możliwie jak najpóźniej no ale też bez przesady

3000 postów

#4254 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 marzec 2016 - 19:34

podobno nieoficjalnie tez mozna pryskac expert met... Szukałem i nie moge znalezc. Ile expertu na ha sie daje na łubin? Wie ktoś?

Tak jak w zbożach 0,35 kg/ha w fazie 1-2 liści właściwych. W zeszłym roku było pewniejsze i bez zahamowań w porównaniu do legato czy betanalu max pro.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4255 Share oloolosz

oloolosz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 20:14

hmm,ten expert met jest to dość ciekawa propozycja cenowo,może masz jakies publikacje na ten temat?

#4256 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 marzec 2016 - 20:26

Nie to tylko badania z poletek z ubiegłego roku. nie wiem czy w tym roku będą kontynuowane.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4257 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 20:32

polecam zeusa,niewrażliwy na opóżniony siew,nieprzesadz z tym wapnowaniem,bo zablokujesz mikro,głównie mangan

taak,darek,tylko niewiem jakie legato ma spektrum,

a czy ktoś spotkał się z symazyną?

Tylko pasowało by się zastanowić co jest ważniejsze czy odp pH i dostępność wapnia czy dostępność mikro, które zasadniczo dostarcza się dolistnie. Poza tym łubin zakwasza rizosferę i coś tam sobie pobierze tych mikro. No i 3 tony wapna po sodowego zawiera gdzieś 1 tonę CaO w formie węglanu to tyle zmieni w temacie zakwaszenie, że aż głowa boli.  

witam koledzy nie zmarzly wam lubiny . niektórzy pisali że sieli już na początku marca a wczoraj i przed wczoraj w nocy był u mnie mróz -8 . posialem w doniczce na prube swój i po 3 dniach ma ok 2.5 cm słał w domu na oknie . jeszcze jedno pytanie jakiego plonu mozna spodziewać się z ha lubinu sonet na zielonke gleba głównie 5 klasa

U mnie takich przymrozków nie było ale z łubinem wszystko ok dzisiaj sprawdzałem.

Tak jak w zbożach 0,35 kg/ha w fazie 1-2 liści właściwych. W zeszłym roku było pewniejsze i bez zahamowań w porównaniu do legato czy betanalu max pro.

A powiedz jaki efekt takiego zabiegu, względnie czysto? 

#4258 Share oloolosz

oloolosz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 21:12

nie no 3 tony to niedużo,

jak suszone to 1,5 t cAo,kiedys po tym wapnie owies miał takie pasy jakby według skib poukładane-mangan pomógł

a niejest tak,że posodowe podczas suszenia w czesci zamienia się w tlenek??

http://www.biberach....nen_Lupinen.pdf

Edytowany przez oloolosz, 27 marzec 2016 - 22:44.

#4259 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 04:02

powapnować można, ale siałem łubin na takiej kwasocie i radził sobie tak samo jak przy lepszym ph, także wypadałaby podregulować ph ale jak wapnowanie wypadnie to dramatu nie bedzie

KS Falubaz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4260 Share arten

arten

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 07:40

Koledzy, wapnowanie bezpośrednio przed siewem łubinu jest niezalecane a wręcz może poważnie łubinowi zaszkodzić.

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/wapnowanie-miejsce-w-zmianowaniu,51693.html

Wprawdzie mowa w tym artykule tylko o łubinie żółtym ale z mojego doświadczenia wynika, że wąskolistny też zbytnio wapna nie toleruje.