Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5131 odpowiedzi na ten temat

#4001 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1215 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 22:03

Nie chce mi się czytać tylu stron i postanowiłem zapytać. Ile wysiewacie łubinu na 1ha i jakie odmiany polecacie??

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 08:54
  •  

#4002 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 06 marzec 2016 - 23:05

Mister zalezy od kiełkowanie i masy tys ziaren ale około 150 kg a waskolistny kalif około 150-160 kg ale mowie to zalezy od parametrow nasion. Samokonczace sieje sie gesciej bo sie nie rozgaleziaja.

#4003 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1215 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 07:17

A jeszcze tak zapytam jest wgl na to zbyt? Wyszła taka konieczność że muszę to zasiać i nic nie wiem na temat tej uprawy oraz czy wgl idzie to sprzedać. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4004 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 10:13

Poczytaj temat bo zaraz pojawi się pytanie o odchwaszczanie walkę z chorobami itd... wystarczy cofnąć się z 5 stron i znajdziesz odp na większość pytań.

#4005 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 10:51

A jeszcze tak zapytam jest wgl na to zbyt? Wyszła taka konieczność że muszę to zasiać i nic nie wiem na temat tej uprawy oraz czy wgl idzie to sprzedać. 

To ja Ci odpowiem w miarę kompleksowo. Sieje się ogólnie ok. 150 kg na hektar, oprysk na chwasty boxer+stomp lub afalon i wing P i potem zasadniczo można nie robić nic. Na plon praktycznie ma się minimalny wpływ, uda się albo nie uda. Sprzedać przynajmniej u mnie jest to cholernie ciężko, gdyby nie zazielenienie to już bym tego w tym roku na pewno nie zasiał. Gdyby nie dopłaty JPO+WB to byłbym na tym interesie jakieś 300-400 złotych do tyłu na hektarze. Ogólnie nie polecam.

#4006 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 10:57

są posrednicy ktorzy skupuja a nawet rolnicy kupia na poplony. Wystaw na olx i czekaj

#4007 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 11:34

Łubin Oskar (gorzki), wytrzymał wszystkie jesienne przymrozki, nawet do -10 stopni, gdzie łubin Zeus  (Słodki) cały padł. Oskara dopiero przed adwentem zaorałem. Polecam ta odmiane

#4008 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 14:36

To ja Ci odpowiem w miarę kompleksowo. Sieje się ogólnie ok. 150 kg na hektar, oprysk na chwasty boxer+stomp lub afalon i wing P i potem zasadniczo można nie robić nic. Na plon praktycznie ma się minimalny wpływ, uda się albo nie uda. Sprzedać przynajmniej u mnie jest to cholernie ciężko, gdyby nie zazielenienie to już bym tego w tym roku na pewno nie zasiał. Gdyby nie dopłaty JPO+WB to byłbym na tym interesie jakieś 300-400 złotych do tyłu na hektarze. Ogólnie nie polecam.

Zasadniczo to się nie dziw, że ta uprawa jest u ciebie zawodna bo przy nie robieniu nic plonu nie będzie.

Od początku pod orkę fosfor i potas ja daję 40 P i 60 K

Siew w miarę wcześnie już parę lat w okolicy 10 marca Materiał zaprawiony vitavax i nitragina 

Norma dla odmiany tradycyjnej żółtego 80-90 nasion wychodzi gdzieś 100 kg materiału z centrali (150 to jak się swoimi sieje)

Po siewie oprysk afalon 1l + comad 0,1

Później obserwacja czy nie ma oprzędzika lub drutowców ponad progiem ekonomicznej szkodliwości ewentualnie oprysk (u mnie te owady stwarzają problemy)

Jeśli będziesz miał problem z jednoliściennymi to w  fazie 4-6 liści jakiś graminicyd 

Później wedle uznania jakiś siarczan bor mangan 

Na początku kwitnienia T1 np tebukonazol albo chlorotalonil + siarczan

Po 2 tygodniach T2 + siarczan

Ewentualna desykacja.

#4009 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 14:48

Jaki plon zbierasz przy takiej agrotechnice? Zółtego można posiać i te 100 kg, tylko trzeba sie liczyć z tym że przy suszy on redukuje pędy boczne, zostaje Ci sam pęd główny z którego nakosisz z 300 kg z hektara może? 

Aha i jak sie tworzą brodawki w połączeniu z zaprawą? Bo u mnie jak mnie pamięc nie myli jednego roku coś szwankowało i brodawki na korzeniu były znikome. Dodam że zaprawiane zaprawą nasienną + nitragina tuż przed siewem, czyli tak jak winno być

KS Falubaz

#4010 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 15:00

Zasadniczo to się nie dziw, że ta uprawa jest u ciebie zawodna bo przy nie robieniu nic plonu nie będzie.

Od początku pod orkę fosfor i potas ja daję 40 P i 60 K

Siew w miarę wcześnie już parę lat w okolicy 10 marca Materiał zaprawiony vitavax i nitragina 

Norma dla odmiany tradycyjnej żółtego 80-90 nasion wychodzi gdzieś 100 kg materiału z centrali (150 to jak się swoimi sieje)

Po siewie oprysk afalon 1l + comad 0,1

Później obserwacja czy nie ma oprzędzika lub drutowców ponad progiem ekonomicznej szkodliwości ewentualnie oprysk (u mnie te owady stwarzają problemy)

Jeśli będziesz miał problem z jednoliściennymi to w  fazie 4-6 liści jakiś graminicyd 

Później wedle uznania jakiś siarczan bor mangan 

Na początku kwitnienia T1 np tebukonazol albo chlorotalonil + siarczan

Po 2 tygodniach T2 + siarczan

Ewentualna desykacja.

U mnie 200 kg polifoski 4 więc 24 P i 64 K, zawartość fosforu wysoka, więc nawet lepiej niż u Ciebie.Oprysk poszedł afalon+goltix więc porównywalnie. Robaczków nie było, samosiewów było może 10 kłosów żyta na plantacji 1,2 hektara, perzu u mnie nie uświadczysz. Fungicyd był zbędny masakryczna susza. Siarczan Magnezu pryskałem 1 raz, dobrze że mi przypomniałeś kolejne 20 złotych straty w bilansie więcej heh. Także nie było u mnie tak jak u dopłatowców. Wysiew 140 kg z centrali i Vitawax. Plon 1050 kg z hektara łubin dalbor. Przez miedzę wujek miał łubin z komosą zasiany na oko bez zaprawy plon 700 kg z hektara, jedynie 150 kg polifoski 4.

Dlatego jakoś mnie ta uprawa nie przekonuje. Na tym samym polu łubin miałem w 2009 roku, zasiany z rynku nie wiadomo co(wąskolistny w każdym razie) i do rekorda w zbiornik się nie zmieściło-więc plon pewnie około 2 tony złapało wtedy spokojnie. 

Masz dużo racji, trzeba dbać o łubin ale czy warto? Według mnie nie, jedynie aby nie zachwaścić-ta uprawa jest naprawdę bardzo nieprzewidywalna. Jeśli tobie się opłaca i wychodzi ok to gratulację, ja wolę zainwestować w pszenicę, rzepak i buraki a łubin nie bardzo mnie jara, bo co z tego nawet jak namłócę więcej jak nie ma gdzie sprzedać?

P.s Nie mam na celu podważać twojego zdania, wyrażam jedynie swój osobisty być może głupi pogląd.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4011 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 15:17

Od tego zacząć by wypadało ty mówisz o wąskolistnym a ja o żółtym. 

Zasobność moich stanowisk na których uprawiam łubin w P2O5 33,7 : 38,3 ; 20,6 i zeszłoroczne  15,3 

Zapewne gdybym miał lepsze ziemie na które warto by wprowadzić rzepak to nie miał bym się nad czym zastanawiać. 

2 ostatnie lata ważyłem ile zebrałem to w zeszłym roku 1,6 ( nie odbiega od wyników coboru) 2 lata temu 1,9. 

Tak jak kolega wyżej pisze trzeba pokombinować ze sprzedażą ja staram się dogadywać z kolesiem który po rynkach jeździ i sprzedaje jakieś tam nasiona różnych roślin poplonowych w zeszłym roku sprzedałem po 2 zł a w tym zaproponował mi 1,4. 

Nie osypał Ci się ten wąskolistny w zeszłym roku? 

#4012 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1215 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 15:23

Dzięki koledzy za rady ale chyba zrezygnuję, bo wszystko skalkulować do kupy to nic z niego nie zostanie (jedynie to dopłata i dobre stanowisko pod pszenicę) a sprzedać też będzie ciężko byłem w centrali nasiennej to w tamtym roku płacili po 1zł a w tym mówią że może być taniej więc szkoda zachodu. Tylko dalej mam dylemat co zasiać po nie udanym rzepaku. 

#4013 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 15:23

Trochę poleciał, ale nie pękał na pniu tylko podczas "cięcia" jak szedł na kosę to trochę wypadło. Ale uważam, że nie była to duża ilość, bo jak powschodziły "samosiewy" to nie było tego dużo.

@Renault85-15 a nie lepiej tradycyjnie zaorać, i pszenica jara albo jęczmień? Po tych środkach na chwasty w rzepaku zazwyczaj po orce można siać zboża śmiało. Ewentualnie kukurydza na ziarno lub coś inne poplonowe gorczyca lub facelia? Na tym podobno da się zarobić.

Edytowany przez koczas, 07 marzec 2016 - 15:27.

#4014 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 15:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Tez jestem lajkiem w tej uprawie i idzie tylko ze względu na zazielenienie ale ma plusy takie jak za***iste stanowisko oraz możliwość zasiania pszenicy/pszenzyta bezorkowo dla kazdego bo po straczkach wystarczy byle jakim drapakiem i można siać.

#4015 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 16:36

Jaki plon zbierasz przy takiej agrotechnice? Zółtego można posiać i te 100 kg, tylko trzeba sie liczyć z tym że przy suszy on redukuje pędy boczne, zostaje Ci sam pęd główny z którego nakosisz z 300 kg z hektara może? 

Aha i jak sie tworzą brodawki w połączeniu z zaprawą? Bo u mnie jak mnie pamięc nie myli jednego roku coś szwankowało i brodawki na korzeniu były znikome. Dodam że zaprawiane zaprawą nasienną + nitragina tuż przed siewem, czyli tak jak winno być

gdzies czytałem ze zaprawa nasienna powinno sie duzo wczesniej zaprawiac a nitragina bezposrednio przed siewem. Podobno nie powinno sie zaprawiac jednym i drugim w krotkim odstepie czasu.

#4016 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 16:52

gdzies czytałem ze zaprawa nasienna powinno sie duzo wczesniej zaprawiac a nitragina bezposrednio przed siewem. Podobno nie powinno sie zaprawiac jednym i drugim w krotkim odstepie czasu.

Zaprawiamy jednym i drugim tuż przed siewem ,w tamtym roku Oskar (gorzki) 100 szt m2 plon 3 t jest w magazynie do siewu na poplony .

#4017 Share SebastianBardziski

SebastianBardziski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 17:10

Witam, sieję Łubin wąskolistny i zastanawiam się jak najlepiej uprawić ziemię przed siewem. Na polu została wykonana orka na zimę i zastanawiam się nad zabronowaniem pola i siewem czy może standardowo kultywator i wał??? Jaka głębokość? Nie chcę za bardzo przesuszać ziemi. Chyba że macie jakieś inne propozycje? :)

Dodam, że sieję na 4 klasie.

#4018 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1215 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 17:36

@Renault85-15 a nie lepiej tradycyjnie zaorać, i pszenica jara albo jęczmień? Po tych środkach na chwasty w rzepaku zazwyczaj po orce można siać zboża śmiało. Ewentualnie kukurydza na ziarno lub coś inne poplonowe gorczyca lub facelia? Na tym podobno da się zarobić.

Własnie nie bardzo mam ochotę na jęczmień gdyż w tamtym roku był jęczmień i nie chce siać kolejny rok pod rząd. Pszenica jara mnie nie zadowala miałem podobną sytuację w tamtym roku i przesiałem pszenicą jara i przy tym nakładzie jaki zrobiłem to plon był mizerny. Pomyślę, poczytam jeszcze może coś innego zasieję i w miarę opłacalnego z dobrym zbytem oczywiście. 

#4019 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 18:47

łubin boi się przymrozków ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4020 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 19:17

Najbardziej wrażliwy jest w fazie liścieni później do -8 powinien wytrzymać.