Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5138 odpowiedzi na ten temat

#381 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 23 kwiecień 2011 - 19:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja posiałem Kalifa z Centrali 16.04 i już ładnie wschodzi. Po siewie pojechałem afalonem narazie we wzroście prowadzi łubin zobaczymy co na to chwasty (będę obserwował).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 04:28
  •  

#382 Share dannygumis

dannygumis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 28 kwiecień 2011 - 21:11

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam. Jakim środkiem pryskacie łubin wąskolistny od grzyba czy też zarazy? Ja swój po siewie trktuje Linurexem. W tamtym roku zakwitł ładnie ale potem liście poskręcało i szlak go trafił. Doradźcie czym go potraktować i w jakiej fazie aby ta sytuacja nie powtórzyła się w tym roku. 

#383 Share pracaipasja

pracaipasja

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 01 maj 2011 - 19:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Posialem 6 ha lubinu na wieloletnim ugorze,opryskanym latem glifosatem,ziemia IV;V klasa chcialem tam wcisnac jesienia zyto ale zakopalem sie dwa razy po dach i odpuscilem.W tym roku przed siewem poszedl dwa razy gruber,raz agregat uprawowy-male zeby sprezyste plus walki strunowe,siewnik-zapychal sie chwastami jak czort i po siewie znowu agregat zeby to jakos przykryc.Odmiana Mister rodem z centrali wysiew 140 kg na ha.Opryskalem Stomp 2,5 l/ha-to tosamo co Panida plus Command 480 0,15l/ha dawki posrednie miedzy zaleceniami a artykulem w Top Agrarze,pryskalem to z pewnych powodow o 4 rano przy silnym przymrozku.Jak na razie pole czyste co wzejdzie to czerwienieje obsada ok.100 sztuk na metr kw.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#384 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 01 maj 2011 - 19:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać mój łubin tez ładnie wschodzi
mam dwie odmiany mister i jakaś inna której nazwy nie znam kupiłem od rolnika
i muszę powiedzieć ze mister mimo iż kwalfikat zostaje w tyle nasiona zaprawiłem vitawaxem
i po siewie opryskałem linureksem

#385 Share pawel7820

pawel7820

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 01 maj 2011 - 22:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jakim herbicydem zwalczyć perz w łubinie słodkim szerokolistnym od."Mister"?

#386 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 02 maj 2011 - 06:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Z chorobą grzybową tj. antraktozą problemy pojawią się pod koniec maja. Juz nie pamietam czym pryskałem. Środek dość drogi i gdy było wilgotno i gorąco zabieg trzeba było powtarzać co 2 tygodnie. Oprysk trzeba wykonać wyprzedzająco jak się zobaczy pokręcone listki to już antraktoza to zaatakowała. Dałem sobie spokój z łubinem. W czerwcu i lipcu praktycznie co dzień trzeba oglądać uprawę popryskałem w czerwcu ładnie wytrzymał potem jakiś czas nie zaglądałem i lipa, pokręciło. Ważne jest też zaprawienie nasion do siewu zarodki antraktozy przechowują się na nasionkachi atakują z tego co pamiętam korzeń.

#387 Share golab

golab

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 03 maj 2011 - 10:32

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Cy możliwe jest że antrakoza atakuje już mały, niezaprawiany łubin. Posiałem go 16 kwietnia i niestety nie zaprawilem, byłem na polu i ten mały łubin ma takie dziwne listki jakby podgryzione. Wogóle jak wyglada ta antrakoza bo nigdzie nie mogę znaleźć zadnych zdjęć

#388 Share marczo

marczo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 03 maj 2011 - 14:56

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Mam pytanie jakie herbicydy stosować na łubin wąskolistny po wschodach

#389 Share massey15

massey15

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 07 maj 2011 - 17:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Drodzy użytkownicy mam problem z ze swoim łubinem. Łubin był siany 9 kwietnia (niezaprawiany), a pryskany 11 Afalonem a dawce około 1,5l. Na innych polach był siany póżniej bez oprysku. Dzisiaj zauważyłem, że na tym optyskanym polu łubin jest taki jakiś marny, mały, i ma jakby popażone listki, natomist łubin siany póżniej na tym polu bez oprysków jest od niego lepszy. Mam jeszcze jedno pole na którym łubin był siany jeszcze później, też był pryskany i też jest taki marny jak na tym pierwszym polu. Moje pytanie brzmi: Czy to oprysk mógł mu zaszkodzić, dodam, że w czasie oprysku było sucho az sie kurzyło i potem również. a może to te majowe przymrozki? Prosze o odpowiedź

#390 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 17 maj 2011 - 21:59

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Panowie jak tam wasze łubiny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 17 maj 2011 - 22:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać mam pytanko jak rozpoznac ile lisci ma łubin bo chce pryskac jednoliscienne a wtedy łubin musi miec 2-3 liscie. Ale jakos tak nie wiem co uwazac za lisc w tej roslince :)

#392 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 17 maj 2011 - 22:15

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jeden liść to taka cała palczasta rozeta

#393 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów

Napisany 17 maj 2011 - 22:25

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tak mi sie wydawało ale łubin ma specyficzne liscie i chciałem sie upewnic :)

#394 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 17 maj 2011 - 22:36

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin wąskolistny ma 6 liści. Uszkodzony commandem. Myślałem że będzie lepiej ale przynajmniej chwastów i je....j przytuli nie będzie. Jak będzie miał 8 - 10liści pojadę dolistnie 5%roztworem siarczanu magnezu + 2l insolu 6 /ha. To powinno go wzmocnić i mam nadzieję że będzie się ładnie rozgałęział żeby wypełnić miejsce po roślinach które wypadły

#395 Share Darkos795

Darkos795

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 22 maj 2011 - 20:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam,mój łubin bardzo ładnie rośnie,jednak mam problem bo pojawiło się od groma lebiody w nim.Pierwszy raz
siałem i nie wiem czy jak teraz go opryskam chwastoksem czy nie będzie za póżno? A może jakiś inny środek
stosuje się w motylkowych?Tylko że tak się wk...łem że zapomniałem policzyć listki ile ma.Sięga grubo za połowę
łydki.Proszę o radę zanim pojadę do agroskładu i mi coś wcisną.

#396 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów

Napisany 22 maj 2011 - 20:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać u mnie łubin pryskany linurexem i terazjak ma 4 liscie widze ze zaczyna sie pojawiac duzo chwastów 2 lisciennych czy beda one zagrozeniem dla łubiny czy juz teraz da sobie rade ?

#397 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 22 maj 2011 - 21:35

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin tak wysoki że sięga do połowy łydki? :blink: Jaki to gatunek odmiana? To mój w miejscach gdzie nie był przypalony ma dopiero 20cm.
Linurex i afalon są dosyć słabe i działają około miesiąca jak pogoda im sprzyja.biały2005 zależy jakie to chwasty, jak jakieś niskie to nie powinny przeszkadzać ale im bardziej zachwaszczony tym większe problemy ze zbiorem, nierównomiernie dojrzewa, wysoka wilgotność nasion i mogą sie psuć itd
Z własnego doświadczenia wiem że najgorsze co może być to przytulia

#398 Share Darkos795

Darkos795

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 22 maj 2011 - 22:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zeus.To odmiana szybko rosnąca i jak widać to prawda.Faktycznie po linurexie jakiś czas było czysto.To mnie uśpi
ło,jak dziś zajrzałem to rany boskie.Jeśli masz doświadczenie w uprawie to powiedz prosze do jakiej fazy można
pryskać na dwuliścienne.Z góry dzięki.

#399 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 22 maj 2011 - 22:53

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zawsze zwalczałem chwasty opryskiem doglebowym. Teraz eksperymentuje z commandem i różnie to wychodzi. Na łubin zarejestrowanych jest bardzo mało herbicydów i jak tak dziś patrzyłem z fungicydów od antraknozy to już w gwarańcie i bravo nie ma zaleceń do łubinu.
Jeżeli się nie mylę to powschodowo można stosować chyba stomp. Przeczytaj od początku cały wątek może ktoś opisał jakiś herbicyd powschodowy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share Darkos795

Darkos795

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 23 maj 2011 - 08:48

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać W jakimś poradniku wyczytałem że z fungicydów można jeszcze sarbrawit,chociaż o gwarancie też pisali że się
nadaje :blink: