Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5150 odpowiedzi na ten temat

#3921 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 19 luty 2016 - 22:03

Ten materiał siewny zawsze koszty podnosi strasznie...

akurat nie mam co narzekać bo na łubinie źle nie wychodzę, ale fakt że gdybym brał nasiona z centrali to już koszty idą mocno do góry

@marcinus

afalon z sencorem dobra mieszanka, zdarzało się u mnie że na uwrociach nasiona leżały na wierzchu, dostały herbicydem a i tak wyrosły przy sprzyjających warunkach także bez obaw

KS Falubaz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 09:27
  •  

#3922 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 19 luty 2016 - 22:30

Matey a czym zaprawiasz nasiona ? a czy ten sencor liquid gdybym zastosował  sam w jakiej dawce go dać ? na etykiecie nic nie pisze ? 

#3923 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 20 luty 2016 - 00:29

ja miałem swój łubin tak mozna powiedziec bo miałem żółty i sprzedałem po 2,20 zł za kg a kupiłem w zamian kalifa za 2 zł za kg rok po centrali. Koszty nawozenia, ochrony, paliwa i zbioru to wyszły mi około 1000 zł na ha

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3924 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 20 luty 2016 - 00:57

Matey a czym zaprawiasz nasiona ? a czy ten sencor liquid gdybym zastosował  sam w jakiej dawce go dać ? na etykiecie nic nie pisze ? 

Zaprawiałem dwa lata zwykła zaprawą nasienną za kilkanaście złotych, rok temu nie zaprawiałem, w tym też nie planuje, zaprawie tylko nitraginą. Po drugie nie jestem pewien czy zaprawa nasienna nie powoduje obumierania bakterii brodawkowych z nitraginy. Na etykiecie nic nie piszą bo nie ma rejstracji na łubin, ale ponoć do 0,35 jest ok.

KS Falubaz

#3925 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 20 luty 2016 - 01:12

Podobno zaprawianie nasion łubinu zaprawa powinno sie odbywac duzo wczesniej przed Nitraginą.

#3926 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 20 luty 2016 - 08:16

ja miałem swój łubin tak mozna powiedziec bo miałem żółty i sprzedałem po 2,20 zł za kg a kupiłem w zamian kalifa za 2 zł za kg rok po centrali. Koszty nawozenia, ochrony, paliwa i zbioru to wyszły mi około 1000 zł na ha

Możesz to rozpisać?

#3927 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 20 luty 2016 - 08:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @lukejro i @Matey wg mnie to wasze liczenie kosztów jest przesadzone tz po co liczyć koszt orki, uprawy i siewu skoro siejąc zboże tak samo i takim samym kosztem bym to zrobił czy to pod łubin czy też po zboże. Dla mnie kosztem jest np większy koszt nasion, zaprawy, ochrony, nawożenia, różnica w dopłatach itd

#3928 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 20 luty 2016 - 09:31

Tak a zadzwoń np do agroloku to ci powiedzą 700 zł/tona  za całego tira. Jak żóltego zbierzesz 2 tony (szał) to kalkulacja w porównaniu do zboża nie wygląda już tak różowo 

#3929 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 20 luty 2016 - 09:43

Może ktoś mi doradzi. Mam 2,2 ha łąk (TUZ) których już nie użytkuję i jestem na dodatek w programie rolno środowiskowym. Program kończy mi się dopiero 15 marca i zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem. Opryskać to roundapem koniec lutego, początek marca i około 15-16 marca to zaorać i coś koło 20 marca siać łubin czy lepiej poczekać na spokojnie i w maju posiać grykę. Osobiście wolałbym łubin z tego względu, że trochę już o nim wiem, łatwiej sprzedać większą ilość i po żniwach będzie mi akurat termin pasował bo będę wapnował wszystkie pola, a tak to musiał bym w dwóch różnych terminach wypożyczać RCW. Z drugiej strony jeśli to zaorze na wiosnę czy nie za bardzo przesuszę sobie glebę. Jeśli znowu trafił by się taki rok jak poprzedni to będzie kaplica. Gleba to IV-V klasa. Terminy podałem orientacyjne, mógłbym to nawet przyspieszyć.

Zadbaj o pierwszy pokos trawy bo chętnych będzie na pewno wielu po suszy w 2015, skoś trochę wcześniej i siej grykę. Nawozu pewnie nie będziesz musiał sypać bo świetnie poradzi sobie po takim stanowisku. Poszukaj pszczelarza przy okazji to gryka lepiej będzie zawiązywać nasiona.

#3930 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 20 luty 2016 - 10:02

Możesz to rozpisać?

Fosdar 40% - 237zł, zaprawa - 32zł,  Afalon - 73,50 zł, Siarczan magnezu dolistnie - 11zł, Gwarant+Tebu - 100zł,

Glifosat - 50zł, Usługa kombajnu - 300zł, a paliwa zużyłem z moich obliczen na 1 ha bo odliczeniu akcyzy na kwotę około 180 zł = 983,50 zł. Do tego trzeba by było dodac jeszcze jakąs amortyzacje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3931 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 20 luty 2016 - 10:28

@lukejro i @Matey wg mnie to wasze liczenie kosztów jest przesadzone tz po co liczyć koszt orki, uprawy i siewu skoro siejąc zboże tak samo i takim samym kosztem bym to zrobił czy to pod łubin czy też po zboże. Dla mnie kosztem jest np większy koszt nasion, zaprawy, ochrony, nawożenia, różnica w dopłatach itd

przesadzone, nie przesadzone, ale kase na paliwo, lemiesze czy inne elementy które sie żużywają skądś musisz uzbierać. Licząc bez tego łatwiej wyjść nad kreską, ale potem przyjdzie Ci kupić filtr oleju do ciągnika czy zapłacić krus/podatek i ta kasa powyżej kreski się kurczy

KS Falubaz

#3932 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 20 luty 2016 - 10:41

Fosdar 40% - 237zł, zaprawa - 32zł,  Afalon - 73,50 zł, Siarczan magnezu dolistnie - 11zł, Gwarant+Tebu - 100zł,

Glifosat - 50zł, Usługa kombajnu - 300zł, a paliwa zużyłem z moich obliczen na 1 ha bo odliczeniu akcyzy na kwotę około 180 zł = 983,50 zł. Do tego trzeba by było dodac jeszcze jakąs amortyzacje.

I koszt nasion przede wszystkim. To, że wziąłeś je ze swojej stodoły nie oznacza, że masz je za darmo bo mogłeś je sprzedać za np. 200 złotych:) 

#3933 Share buczek

buczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 20 luty 2016 - 11:57

obecna cena łubinu to 1000 zł netto tona przy calych samochodach :)

#3934 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 20 luty 2016 - 12:09

Mam zarezerwowane dla ludzi 3 tony łubinu na siew w cenie 1,60 zł. Zostało mi jeszcze jakieś 1500 kg nasion na siew. Moze na wiosne jeszcze ktos kupi.

#3935 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 20 luty 2016 - 13:00

Który łubin da najwięcej zielonej masy i kiedy go zasiać aby był do przyorania pod żyto ozime?

#3936 Share damianus2222

damianus2222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 288 postów

Napisany 20 luty 2016 - 13:11

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać nie wiem czy to roznica jest ale zauwazylem u mnie jak sieje lubin od 3 lat, że lubin slodki bialy rosnie wiekszy od ciemnego gorzkiego. Ja mam odmiane boeregine, mi na ziarno bardzo ladnie plonowalo w żniwa nie powiem pod korzen 150 npk oprysk przedwschodowo..
sprzedam rozsiewacz amazone 800l 1600zł. Talerzówke famarol 1,8m siewnik poznaniak 2,7m tanio! pisać na priv

#3937 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 20 luty 2016 - 14:23

Zadbaj o pierwszy pokos trawy bo chętnych będzie na pewno wielu po suszy w 2015, skoś trochę wcześniej i siej grykę. Nawozu pewnie nie będziesz musiał sypać bo świetnie poradzi sobie po takim stanowisku. Poszukaj pszczelarza przy okazji to gryka lepiej będzie zawiązywać nasiona.

Dzięki kolego Tobie i innym za rady ;) Odnośnie zmiany z TUZ na GO nie będzie żadnego problemu bo o tym już się dowiadywałem w agencji. Bardziej chodziło mi o to czy lepszy interes będzie na gryce czy łubinie (jeśli można to nazwać jakimś interesem..) W sumie to nawóz i tak już kupiłem niezależnie czy to była by gryka czy łubin bo rok temu robiłem analizę i na tych działkach zasobność i ph jest niskie (w tamtyk roku wapnowałem). Odnośnie propozycji kolegi wiesko pomysł dobry ale problem polega na tym, że trawa na tych działkach jest strasznie słabej jakości, nie pamiętam czy w przeciągu 10-15 lat była siana nowa. Ja nie prowadzę żadnej hodowli, to mi trawa nie była potrzebna dlatego o nią nie dbałem.  Gryki w mojej okolicy praktycznie nikt nie uprawia. Ze zbytem może nie było by problemu bo wiem, że w Lipsku jest jakiś skup (Bak-rol bodajże), ale to i tak kawałek drogi mam do Lipska. Z pszczołami też by nie było problemu, bo sam mam kilka uli i jeszcze od znajomego było by kilka rodzin. Z drugiej strony jak patrzę na ogłoszenia na olx to jest zatrzęsienie łubinu. Za łubinem przemawia to, że jest po nim na prawdę fajne stanowisko i czasami mniejsza lub większa dopłata.

Chyba spróbuję jednak z łubinem.

#3938 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1208 postów

Napisany 20 luty 2016 - 18:00

łubin w tym roku będę siał pierwszy raz (4 ha). Sieję po to tylko aby przygotować stanowisko. Będę kosił na nasiona.

I mam pytanie- po siewie lecieć Afalon/Metazanex + command ? czy coś innego się daje ?

#3939 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 20 luty 2016 - 18:36

Afalon i Metazanex to co innego, w łubinie dajesz podstawowo afalon. Command niby w żółtym łubinie się sprawdza a w wąskolistnym to chyba nie bardzo, z tego co było słychać. Ogólnie nie oszczędzaj na chwastobójczych, z takich popularnych i w miarę które powinny się sprawdzić to afalon+Wing P oraz boxer+stomp z moim naciskiem na to drugie. Jak kolega @milanreal1 tu zajrzy to może ci też coś podpowiedzieć o stosowaniu expert met oraz betanal maxxpro w uprawie łubinu powschodowo, bo kiedyś tu coś pisał jak dobrze poszukasz to może znajdziesz. Wtedy afalon po siewie i coś nalistnie może mieć sens.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3940 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 20 luty 2016 - 19:28

przesadzone, nie przesadzone, ale kase na paliwo, lemiesze czy inne elementy które sie żużywają skądś musisz uzbierać. Licząc bez tego łatwiej wyjść nad kreską, ale potem przyjdzie Ci kupić filtr oleju do ciągnika czy zapłacić krus/podatek i ta kasa powyżej kreski się kurczy

może to "przesadzone" to nie odpowiednie słowo, które użyłem ale chodziło mi o to że porównuję łubin do zboża, przy jednym i drugim musisz zrobić praktycznie to samo, pod zboże musisz mieć lemiesze i paliwo i pod łubin tak samo i tak samo płacisz podatek bez względu na to co tam, rośnie.

Porównując koszty nasion na ha:

łubin żółty 3,3 zł x 150kg= 495zł

zboże np jęczmień 1.64zł x 170kg= 279zł

495-279=216

i ta kwota dla mnie jest kosztem

( w obliczeniach użyłem orientacyjne ceny nasion kwalifikowanych i wysiew kg/ha jaki stosuje/zastosuje u siebie)

Edytowany przez mikcom20, 20 luty 2016 - 19:29.