Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5139 odpowiedzi na ten temat

#3901 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 18 luty 2016 - 20:59

Koniec marca to chyba za wcześnie na sianie łubinu o 2-3 tygodnie.

Sianie łubinu po 20 marca, nawet na ścianie wschodniej jak u mnie, to dobry pomysł,oczywiście jeśli warunki w polu na to pozwalają. Zawsze staram

sie zasiać przed końcem marca jeśli się da i zawsze mam lepszy plon od tych co sieją 2-3 tygodnie później.

W ostatnim suchym roku wczesny siew był wręcz zbawienny, rozmawiałem z takimi co się nigdy nie śpieszą to mieli połowę tego co ja.

Powolny rozwój początkowy ogranicza moim zdaniem ryzyko wymarźnięcia, trochę mniej jest też chwastów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 11:50
  •  

#3902 Share drobny

drobny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:Wszystkiego w życiu liznąć pragnę xD

Napisany 18 luty 2016 - 21:07

Ile wysiać Zeusa na 1 ha (rok po centrali) ??

#3903 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 18 luty 2016 - 21:39

Kolego to musiałeś spryskać w wybitnie niekorzystnych warunkach że aż tyle Ci przepuscil ja od latafalonemjade i nigdy zadnych poprawek...

Ja też w tym roku nie byłem zadowolony z działania afalonu.W tym roku pójdzie chyba sencor.

Ja mam inne pytanie. Co myślicie o wałowaniu łubinu zaraz po siewie ale przed opryskiem na chwasty ? Wały z Expomu. Nie bedzie miał za cieżko wyjść? Gleba słaba przeważnie Vi VI klasa trochę IV. Oprysk po wałowaniu to dobry pomysł ? 

Te wały zdecydowanie za ciężkie.Ja wałowałem lekkim wałem gładkim zaraz po siewie i później szedł oprysk.Pole po takim wale jest równe dla ułatwienia zbiorów.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3904 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 19 luty 2016 - 00:11

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Siew w marcu jak najbardziej oczywiście po 20tym sieje tak już kilka lat i nigdy nie wymarzł-co nie znaczy że tak zawsze będzie bo pogoda potrafi zaskoczyć ;-)

#3905 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 19 luty 2016 - 00:51

Ja łubin żółty sieję zazwyczaj koło 10 marca i zawsze jest ok, w tym roku może trochę wcześniej się uda zobaczymy. Z tym wałowaniem to wydaje mi się, że ma to sens kiedy jest sucho a kiedy jest dosyć wilgoci w glebie to może się to okazać stratą czasu i kasy...

#3906 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 19 luty 2016 - 10:08

Po wałowaniu są minimalnie szybsze wschody i kamieni nie łapiesz jak nisko kosisz.

#3907 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 19 luty 2016 - 10:22

Powiedzcie jak wy na tym łubinie zarabiacie. Bo ja chciałem posiać żółty i jakbym nie liczył to zawsze jestem pod kreską

#3908 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 19 luty 2016 - 10:42

no to pokaż jak sie u Ciebie koszty wyglądają

KS Falubaz

#3909 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 19 luty 2016 - 10:49

U mnie wyglądało to tak w tym roku, z ciekawości podliczyłem sobie prowizorycznie. Z 1,2 hektara namłóciłem aż 1350 kg, które sprzedałem po 1 zł i to z wielkim trudem, po znajomości sprzedany a wręcz wciśnięty siłą w niektórych przypadkach :D Czyli przychód 1350 zł.

Koszty

Nasiona 450 zł

Polifoska 320 zł

Oprysk chwasty 210 zł

Desykacja 100 zł

Omłot 260 zł

Czyli wychodzi 1340 złotych heh. Nie licząc kosztów paliwa, podatku i amortyzacji sprzętu, który jednak za dużo się nie napracował, też jestem do tyłu a myślałem, że wyjdę na zero. Sporo zawyżył mi koszt nasion z centrali. Przy odrobinie lepszej pogodzie i wyższym plonie to na fajki by mi zostało. Biorąc jednak pod uwagę dopłatę, która powinna wynieść na moją plantację ok. 1500 złotych no to już chyba niecały tysiąc złotych zostanie.

#3910 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 19 luty 2016 - 13:15

Może ktoś mi doradzi. Mam 2,2 ha łąk (TUZ) których już nie użytkuję i jestem na dodatek w programie rolno środowiskowym. Program kończy mi się dopiero 15 marca i zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem. Opryskać to roundapem koniec lutego, początek marca i około 15-16 marca to zaorać i coś koło 20 marca siać łubin czy lepiej poczekać na spokojnie i w maju posiać grykę. Osobiście wolałbym łubin z tego względu, że trochę już o nim wiem, łatwiej sprzedać większą ilość i po żniwach będzie mi akurat termin pasował bo będę wapnował wszystkie pola, a tak to musiał bym w dwóch różnych terminach wypożyczać RCW. Z drugiej strony jeśli to zaorze na wiosnę czy nie za bardzo przesuszę sobie glebę. Jeśli znowu trafił by się taki rok jak poprzedni to będzie kaplica. Gleba to IV-V klasa. Terminy podałem orientacyjne, mógłbym to nawet przyspieszyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3911 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 19 luty 2016 - 13:56

przecież od poprzedniego roku TUZ-y są nie do ruszenia, chyba że to nie jest u nich w papierach jako TUZ ;)

#3912 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 19 luty 2016 - 13:59

Powiedzcie jak wy na tym łubinie zarabiacie. Bo ja chciałem posiać żółty i jakbym nie liczył to zawsze jestem pod kreską

U mnie wyglądało to tak w tym roku, z ciekawości podliczyłem sobie prowizorycznie. Z 1,2 hektara namłóciłem aż 1350 kg, które sprzedałem po 1 zł i to z wielkim trudem, po znajomości sprzedany a wręcz wciśnięty siłą w niektórych przypadkach :D Czyli przychód 1350 zł.

Koszty

Nasiona 450 zł

Polifoska 320 zł

Oprysk chwasty 210 zł

Desykacja 100 zł

Omłot 260 zł

Czyli wychodzi 1340 złotych heh. Nie licząc kosztów paliwa, podatku i amortyzacji sprzętu, który jednak za dużo się nie napracował, też jestem do tyłu a myślałem, że wyjdę na zero. Sporo zawyżył mi koszt nasion z centrali. Przy odrobinie lepszej pogodzie i wyższym plonie to na fajki by mi zostało. Biorąc jednak pod uwagę dopłatę, która powinna wynieść na moją plantację ok. 1500 złotych no to już chyba niecały tysiąc złotych zostanie.

Ten rok był bardzo nieudany ze względu na suszę i straty w plonie więc zysk minimalny lub zerowy.Na pocieszenie dopłata WB ;[ i lepsze stanowisko pod następną roślinę. ;)

#3913 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 19 luty 2016 - 14:45

Można tuz na go przekształcić tylko trzeba liczyć się z tym że agencja za rok może nakazać odtworzenie tuz ze względu na spadek ogólnej powierzchni poniżej 5%.

#3914 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 19 luty 2016 - 14:59

w sprawie tuzów kolega wyżej ma racje

Co do opłacalności, ja u siebie pod łubiny nie stosuję zadnego nawożenia, materiał siewny swój - jakieś 160 zł, nitragina, oprysk na chwasty i zbiór. I tak już od trzech lat, dwa pierwsze lata plon ciut ponad 2t/ha, w zeszłym roku gorzej bo wiadomo jakie warunki były, ale jakieś 1,3-1,4t na oko powinno być.

KS Falubaz

#3915 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 19 luty 2016 - 15:32

A +/- jakie nakłady wychodzą?

#3916 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 19 luty 2016 - 15:55

U mnie kwalifikat Mister albo Baryt ok 340zł/q,, czyli hektar 510zł, nitragina 50 zł, Polifoska 6 340zł, chwasty ok 200zł, desykacja 70-140zł (glifosat albo reglone) zbiór własny kombajn także powiedzmy 70zł, teraz policzmy koszty orki, uprawy, siewu. Czyli powiedzmy, potrzeba 1,5 tony łubinu żeby pokryć koszty (podobno ma być kolejny suchy rok także można tego nie wyciągnąć)Zachętą była dopłata do wysokobiałkowych ale strasznie stopniała (422zł), stawki dopłat do materiału kwalifikowanego będą znane dopiero we wrześniu. Jednym słowem interes na tym marny, jedynie dobre zmianowanie.

#3917 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 19 luty 2016 - 17:08

A +/- jakie nakłady wychodzą?

na oko bo nie mam dostępu do faktur za śor

materiał siewny swój, 150kg/ha - 150 zł

nitragina - 50 zł

herbicyd - 140 zł

na grzyba nie miałem potrzeby robić, na oprzędzika psikałem raz i niepotrzebnie, desykować nie muszę

do tego koszt orki, uprawy, siewu, oprysku no i zbioru, przyjmę koszty paliwa 200 zł + amortyzacja sprzętu 100 zł bo nie mam pojęcia jak to dokładnie wyliczyć

wychodzi jakieś 650 zł na hektar + podatek i najgorszy plon jaki miałem to wspomniane 1,2-1,3 t/ha i muszę dodać że spóżniłem się ze zbiorem bo troche łubinu się zwyczajnie wysypało

KS Falubaz

#3918 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:15

U mnie kwalifikat Mister albo Baryt ok 340zł/q,, czyli hektar 510zł, nitragina 50 zł, Polifoska 6 340zł, chwasty ok 200zł, desykacja 70-140zł (glifosat albo reglone) zbiór własny kombajn także powiedzmy 70zł, teraz policzmy koszty orki, uprawy, siewu. Czyli powiedzmy, potrzeba 1,5 tony łubinu żeby pokryć koszty (podobno ma być kolejny suchy rok także można tego nie wyciągnąć)Zachętą była dopłata do wysokobiałkowych ale strasznie stopniała (422zł), stawki dopłat do materiału kwalifikowanego będą znane dopiero we wrześniu. Jednym słowem interes na tym marny, jedynie dobre zmianowanie.

Tutaj moim zdaniem można by trochę oszczędzić. Z tego co piszesz wynika że siejesz gdzieś 150 kg a baryta wystarczy 80 roślin na metr to wychodzi 100-110 kg +/-. cenę też masz wysoką ja w tym roku po 2,4 kupowałem. chwasty też drogo wyszły bo podstawa u mnie linuron + chlomazon wychodzi 75 zł i z 50 zł graminicyd. Z desykacją glifosatem można zejść do 100 litrów wody na ha i w zupełności nawet na perz wystarczą 3 litry jakiegoś gallupu + 2 kg siarczanu wychodzi jakieś 50 zł.  I zostają ci 3 stówki w kieszeni na kwiaty i kolację z dziewczyną.  ;P

Czym chwasty zwalczasz?  

na oko bo nie mam dostępu do faktur za śor

materiał siewny swój, 150kg/ha - 150 zł

nitragina - 50 zł

herbicyd - 140 zł

na grzyba nie miałem potrzeby robić, na oprzędzika psikałem raz i niepotrzebnie, desykować nie muszę

do tego koszt orki, uprawy, siewu, oprysku no i zbioru, przyjmę koszty paliwa 200 zł + amortyzacja sprzętu 100 zł bo nie mam pojęcia jak to dokładnie wyliczyć

wychodzi jakieś 650 zł na hektar + podatek i najgorszy plon jaki miałem to wspomniane 1,2-1,3 t/ha i muszę dodać że spóżniłem się ze zbiorem bo troche łubinu się zwyczajnie wysypało

Ten materiał siewny zawsze koszty podnosi strasznie...

#3919 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 19 luty 2016 - 21:21

Chwasty niczym nie zwalczam bo to miał być pierwszy rok z łubinem, ale na 90% sobie odpuszczam. Odchwaszczanie planowałem na podstawie tego co piszą koledzy na forum (boxer+ stomp, boxer+pendigan) Cena materiału na podstawie obdzwonionych okolicznych sklepach (mniejszych i większych) wąskolistny ok 240/q żółty 100zł drożej....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3920 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 19 luty 2016 - 21:58

Zamierzam posiać pierwszy raz łubin odmiana wąskolistna  regent planuje wysiać 150kg/ha mam kilka  pytań czym odchwaścić ? afalon  słyszałem że może być też sencor ale niewiem jak jest w praktyce może miał ktość doświadczenie? jak wysieje go za płytko to cherbicyd go uszkodzi?