Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5138 odpowiedzi na ten temat

#3881 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 15 luty 2016 - 20:33

Witam mam łubin z niewielką ilością owsa może 15%.Siać to normalnie czy przewiać ten owies??Owies nie będzie za dużo kolidował?Dodam że jak będzie co skosić to skoszę.Łubin będzie na własny użytek na poplony jak coś.

Ja tam zawszę przed siewem czyszczę ziarno na wialni czy to łubin czy zboże, tym bardziej że tam są pewnie  nasiona chwastów których na pierwszy rzut oka nie widać, ale zrobisz jak chcesz ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 04:26
  •  

#3882 Share marley313

marley313

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 16 luty 2016 - 10:16

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Chcę zasiać łubin waskolistny i mam do wyboru 3 odmiany Sonet, regent i tango, którą z nich będzie najlepsza na klasę 3b- 4b?

#3883 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 16 luty 2016 - 13:54

Ja w tym roku sieje łubin Tango. W 2015 roku odmiana Tango i Rumba plonowały najlepiej, a łubin Tango uzyskał najwyższy plon białka. Przedsiewnie dam 200kg polifoski 6, tylko muszę dobrać dobry herbicyd bo w 2014 sam afalon w dawce 1,5l przepuścił wszystko co tylko mógł przepuścić.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#3884 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 17 luty 2016 - 09:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Kolego to musiałeś spryskać w wybitnie niekorzystnych warunkach że aż tyle Ci przepuscil ja od latafalonemjade i nigdy zadnych poprawek...

#3885 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 17 luty 2016 - 10:19

Ja w tym roku sieje łubin Tango. W 2015 roku odmiana Tango i Rumba plonowały najlepiej, a łubin Tango uzyskał najwyższy plon białka. Przedsiewnie dam 200kg polifoski 6, tylko muszę dobrać dobry herbicyd bo w 2014 sam afalon w dawce 1,5l przepuścił wszystko co tylko mógł przepuścić.

w jakich warunkach wykonywałeś oprysk?

KS Falubaz

#3886 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 17 luty 2016 - 13:25

w jakich warunkach wykonywałeś oprysk?

Kolego to musiałeś spryskać w wybitnie niekorzystnych warunkach że aż tyle Ci przepuscil ja od latafalonemjade i nigdy zadnych poprawek...

Oprysk wykonałem na drugi dzień po siewie. Gleba była wilgotna, a dwa dni po oprysk spadły deszcz. Rok 2014 w mojej okolicy był na prawdę mokry i może dlatego oprysk nie zadziałał wtedy skutecznie. Dodam, że pole na którym rósł łubin nie było pryskane herbicydami od dłuższego czasu i to pewnie też się przyczyniło do tak dużej dominacji chwastów.  Wtedy to i brak wiedzy zrobił swoje. Wysiew nasion w ilości 250kg na ha.. 

W tym roku spróbuję z mieszaniną wspomnianą w tym dziale czyli wing p + afalon. Dam mu jeszcze jedną szansę ;)

#3887 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 17 luty 2016 - 14:03

O takiej mieszance nie słyszałem ale Kiedyś stosowałem stomp 2 l (pendimetalina jedna z substancji z wingu) + 0,1 commandu.

#3888 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 17 luty 2016 - 14:16

na komosę mogę kolego polecić WING-P 3l/ha + 1l/ha afalon/linurex. Sonet i Oskar przeżyły bez mrugnięcia okiem.

Drogo ale skutecznie, no zachwaszczenie wtórne wystąpiło ale taki rok. W normalnym myślę że nie było by takiego problem.

u mie po wingu + afalon zero chwastow. Nawet zasiałem bezpośrednio w sciernisko pszenzyto :)  Zachwaszczenia wtornego nie było z tym ze systematycznie pryskane pola od x lat.

Jakie dawki wing-p i afalonu? U mnie najbardziej wyszedł rdest. Niby nie rósł ale był i nie wiem czemu nie rósł susza czy linuron go trzymał.

juz nie pamietam ale chyba 2-2,5l winga + 1 afalonu . Kiedys pisałem ci na PW. U mine na samej nizinie bardzo wilgotnaziemia i z domieszka jakby torfu przy rowie to powój pusciło ale wing własnie powoju nie bierze.

Kieruje się tymi wypowiedziami.

#3889 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 17 luty 2016 - 15:14

Ja jadę boxerem 3 litry i zapewne pendigan 2 litry. Jeśli zadziałają tak jak w pszenicy to będzie git.

#3890 Share marley313

marley313

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 17 luty 2016 - 15:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Afalon + Wing P,bezpośrednio czy 3 dni po siewie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3891 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 17 luty 2016 - 16:05

Ja jadę boxerem 3 litry i zapewne pendigan 2 litry. Jeśli zadziałają tak jak w pszenicy to będzie git.

W sumie ciekawa propozycja. Bierze to z czym mam największy problem.

#3892 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 17 luty 2016 - 16:15

Może i faktycznie ładnie zwalczają te mieszaniny chwasty ale cena zwalczanie 1 ha około 180 przy wingu + afalon i boxer + stomp. U mnie afalon + command 79. Przy kosztach uprawy łubinu 2070 zł jest to spory dodatek... 

#3893 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 17 luty 2016 - 19:05

Ja nie patrzę na koszt oprysku, bo i tak nie zarobię na łubinie a zachwaścić pole jest łatwo. Wiem, że mi jest łatwo mówić bo uprawa na areale hektara jak u mnie a siew np. 5 hektarów to spora różnica. W tym roku powinienem wyjść na zero i dopłata zostaje dla mnie a zawsze mniej poplonu do siewu na zazielenianie i zmiana stanowiska na najgorszych polach gdzie tylko żyto idzie praktycznie.

#3894 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 18 luty 2016 - 12:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Kolega być może ma rację z tym afalonem teraz mi siyę przypomniało że kiedyś zasiałem łubin na ugorze bez wcześniejszego glifosatu czy czeho kolwiek tylko talerzowka siew i oprysk, i wtedy faktycznie wszystko pieknie rosło lacznie z wszelakimi chwastami, nie pamiętałem o tym bo łubin z założenia szedł pod zaoranie ale fakt kiedyś tak mialem, jednak standardowo u mnie łubin idzie na najgorsze stanowisko zawsze ale utrzymane w dobrej kulturze, być może to jest powodem że u mnie afalon sam się sprawdza...

Edytowany przez 20CBR12, 18 luty 2016 - 12:59.

#3895 Share emilchaja

emilchaja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 18 luty 2016 - 13:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam panowie, dostałem w dzierżawę 2ha pola klasa IV-V. Mam zamiar zasiać tam łubin, problem w tym że na polu jest kupa peżu. Oprysk randapem teraz chyba nie ma sensu bo środek zapewne nie zadziała. I tu moje pytanie do Was, gdyby udało się opryskać pole początkiem marca odczekać dwa tygodnie, potem zaorać i końcem marca zasiać łubin. Czy to nie będzie za późno na siew łubinu?.

#3896 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 18 luty 2016 - 15:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zdecydowanie perz najpierw trzeba zniszczyć przed uprawą łubinu a dopiero później siać- dobrze kombinujesz kolego

#3897 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 18 luty 2016 - 18:35

Koniec marca to chyba za wcześnie na sianie łubinu o 2-3 tygodnie.

#3898 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 18 luty 2016 - 18:45

dlaczego za wcześnie moim zdaniem  jak się da w pole wjechać i jest już wmiare na plusie to niema się co oglądać na innych a przymrozek mu nic nie zrobi w zeszłym roku sonet -4 wytrzymał 

#3899 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 18 luty 2016 - 19:02

Tak tyle że jeszcze może być nawet - 20 i co wtedy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3900 Share Dawid727

Dawid727

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 18 luty 2016 - 19:33

Co do wczesnego siania łubinu to też jestem przeciwko. 3 razy pod rząd mi wymarzł. W ubiegłym roku miałem 15 ha zasiane w kwietniu i to wcale nie na samym początku. Plon był zadowalający,a nawet wyśmienity bo ponad 2.5t/ha. Tira sprzedałem po żniwach reszte zostawiłem na siew takze po czyszczeniu i workowaniu bede znał dokładny wynik plonowania. 

Ja mam inne pytanie. Co myślicie o wałowaniu łubinu zaraz po siewie ale przed opryskiem na chwasty ? Wały z Expomu. Nie bedzie miał za cieżko wyjść? Gleba słaba przeważnie Vi VI klasa trochę IV. Oprysk po wałowaniu to dobry pomysł ?