Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#3481 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5198 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 22:02

Podziwiam Was, po co sklejacz w łubinie? Przecież to nie rzepak, biorac pod uwagę fakt że łubinu będzie 300 albo więcej % co sie odbije na cenie, to po co pakować się w zbędne koszta?

KS Falubaz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 23:52
  •  

#3482 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 13 lipiec 2015 - 22:10

to lepiej zeby sie wysypał tak??

#3483 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5198 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 22:20

wiesz, każdy robi jak uważa, przy moich odmianach które uprawiam sklejacz jest bezsensownym posunieciem. Tak z ciekawości, ile lat siejesz łubin?

KS Falubaz

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#3484 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów

Napisany 13 lipiec 2015 - 22:48

drugi rok. w tamtym roku żółty mi pekał po desykacji.

#3485 Share tombien

tombien

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 14 lipiec 2015 - 08:26

Ja mam w planach sklejaczem pojechac po łubinach. Boje się aby sie nie pootwierały jak dosusze glifosatem. W tamtym roku w żółtym po dwóch tygodniach od opryskania glifosem czyli przed zbiorem gdzie niegdzie zaczeły sie otwierac.

Tu właśnie leży problem, za długo czekałeś po desykacji. Nie wiem jak po glifosacie, ale po dikwacie zbiór żółtego do 7 dni po oprysku.

#3486 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów

Napisany 14 lipiec 2015 - 13:20

Wiem że gryke to 2 tygodnie trzeba czekać, Łubin może z 1,5 tygodnia. jest dużo mniejszy niz gryka i szybciej go wezmie.

#3487 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 14 lipiec 2015 - 16:31

ja 4 rok sieje łubin odmiany mister i baryt zawsze desykowane glifosatem i nigdy nie było problemy z osypywaniem się nasion ze względu na pękające strąki... Nawet na uczelni mówili że główny problem w uprawie łubinu to pękające strąki ale w praktyce nie zauważyłem tego problemu...  

#3488 Share napaleniec93

napaleniec93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 14 lipiec 2015 - 20:59

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam :) Chciałbym po jeczmieniu ozimym zasiac na poplon, zazielenienie łubin żółty aby poprawić strukturę gleby. Jednak nie mam żadnego doświadczenia z tego rodzaju rośliną . Moje pytanie polega na tym jak przygotować sciernisko pod tą roślinę. Wystarczy przeleciec talerzówka ( choć bedzie pewnie mizerny efekt) czy zrobić lekką podorywkę i zasiac siewnikiem ? siewnik to poznaniak starego typu

#3489 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów

Napisany 14 lipiec 2015 - 21:43

spotkałem sie z takim doswiadczeniem ze łubin wysiewali na sciernisko a potem talerzowka

#3490 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 15 lipiec 2015 - 05:59

jak wilgotno będzie, to po talerzówce można rozsiać rozsiewaczem do nawozu i zabronować, pod talerzówkę tez rozsiewali u mnie ale to tak średnio wschodzi po tym. najlepiej by wyszła podorywka no ale i kosztowniejsza.

suma summarum jak nie masz dobrej talerzówki ani agregatu podorywkowego, a chcesz mieć ten poplon aby coś dał, to zrób płytko podorywkę, siać nie musisz siewnikiem ;)  

Edytowany przez kryssr, 15 lipiec 2015 - 06:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3491 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 15 lipiec 2015 - 06:50

Witam :) Chciałbym po jeczmieniu ozimym zasiac na poplon, zazielenienie łubin żółty aby poprawić strukturę gleby. Jednak nie mam żadnego doświadczenia z tego rodzaju rośliną . Moje pytanie polega na tym jak przygotować sciernisko pod tą roślinę. Wystarczy przeleciec talerzówka ( choć bedzie pewnie mizerny efekt) czy zrobić lekką podorywkę i zasiac siewnikiem ? siewnik to poznaniak starego typu

Ja rozsiewam lejkiem na ściernisko i później kultywator lub talerzówka+ brona(nie za głęboko) i jest w porządku. Na hektar wysiewam około 200-250 kg nasion mam zawsze swoje więc nie oszczędzam ;)

#3492 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 15 lipiec 2015 - 07:51

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To już chyba wole zrobić podorywke i posiac 50 kg mniej ale mieć dobre wschody. Tez się zastanawiam nad metoda siewu łubinu na poplon ale chyba nie będę kombinować

#3493 Share napaleniec93

napaleniec93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 15 lipiec 2015 - 10:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To jeszcze mam pytanie, czy jak w niedlugim czasie go zasieje to wyrośnie coś z tego aby w październiku przyorac i zasiac ozimine czy lepiej zasiac pozniej i niech rośnie dłużej i posiac coś jarego ?

#3494 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 15 lipiec 2015 - 19:34

A co sądzicie o takim sposobie, aby zasiać żyto jesienią, wiosną zaorać i zasiać łubin? Znajomy tak zrobił (program rolnośrodowiskowy) i nic dobrego z tego nie wyszło, więcej chwastów i odrostów żyta niż łubinu, który zresztą i tak nie dał rady i już powymierał. Ale może zrobił to nieprawidłowo, bo stalerzował na początku maja a następnego dnia już siał, bez żadnych nawozów ani zabiegów ochronnych.

Edytowany przez KlimekPL, 15 lipiec 2015 - 19:37.

#3495 Share dymek512

dymek512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 15 lipiec 2015 - 20:16

Witam! Lepiej posiać jak najszybciej to bedzie miał wiecej czasu na rozwój korzeni i części naziemnej a co z tym wiąże sie wiecej masy do zaorania i później materi organicznej. co dosiewu takiego po życie to nie dziwie się że tak wyszło. po pierwsze wcześniejsza orka jesienią i zabronowana to wiecej chwastów na wiosne a po drugie talerzuwką czy orką to mocno wysusza się ziemia i przy mniejszy opadach są problemyze wschodami i rozwojem rośliny.

#3496 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 15 lipiec 2015 - 22:22

A co sądzicie o takim sposobie, aby zasiać żyto jesienią, wiosną zaorać i zasiać łubin? Znajomy tak zrobił (program rolnośrodowiskowy) i nic dobrego z tego nie wyszło, więcej chwastów i odrostów żyta niż łubinu, który zresztą i tak nie dał rady i już powymierał. Ale może zrobił to nieprawidłowo, bo stalerzował na początku maja a następnego dnia już siał, bez żadnych nawozów ani zabiegów ochronnych.

Można powiedzieć że wszystko OK tylko należy opryskać od chwastów łubin gdyż w początkowej fazie rozwoju łubin nie zakryje ziemi masą zieloną i da się zarosnąć. Myślę ze żyto tylko prze talerzowane to za mało bo ma spore szanse na odrosty. No i oczywiście za późno czas siewu łubinu o jakiś tydz a nawet 2!

#3497 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 09:02

Moim zdaniem taka uprawa łubinu świadczy o braku wiedzy twojego znajomego o uprawie tej rośliny.

1 Termin siewu zupełnie z kosmosu.

2 Łubin potrzebuje dużo wody do kiełkowania a to żyto pozostawiło po sobie popiół.

3 Żyto w maju to już jest spora ilość materii organicznej która po wymieszaniu z glebą skutecznie utrudni rozwój korzeni łubinu. 

No chyba że uprawia rolnictwo "dopłatowe"...

#3498 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 19:46

No dokładnie tak, ma tak rozpisane w jakimś programie, że musi być łubin no to zasiał. A co z tego wyjdzie to już nikogo raczej nie obchodzi :P 

U mnie teraz rośnie żyto ale na wiosnę przyszłego roku chciałbym zasiać łubin, żeby poprawić strukturę i zastanawiam się jak ułożyć agrotechnikę, aby ten łubin się udał? Gleba piaszczysta i kwaśna więc planowałem na pewno wapnowanie, ale co poza tym?

#3499 Share dymek512

dymek512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 19:56

Po zbiorze żyta siew wapna i po tym talerzówka albo podorywka i na zime orka. Wiosną dawka fosforu i potasu i siew najszybciej jak się da. Nasiona najlepiej zaprawić zaprawą vitawax2000 plus nitragina i oprysk przed wschodowo od zielska afalonem lub innym. W trakcie wegetacji obserwować czy antraktoza nieatakuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3500 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 21:05

Jak to najszybciej jak się da? Łubin jest przecież wrażliwy na przymrozki, więc chyba jednak wcześniej niż w kwietniu nie powinno się siać.