Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#3441 Share HANK

HANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 10:50

Ja siałem w podobnym terminie, pryskałem afalonem i targą, kwitnie już z 1,5 tygodnia, może nawet 2, strąki już widać od dołu. Jedyne co zauważyłem to nierównomierny start kwitnienia, na uwrociach i gdzie gleba była bardziej zagęszczona rósł lepiej, gestszy i szybciej zakwitł.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 03:02
  •  

#3442 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 17:04

u mnie  też  w tym  roku udało się  bez  oprysku na  antraknozę z tym  ze  plantację  są  zawsze  lustrowane co 3-4 dni czy  nie  ma  choroby  i zrezygnowałem  z  profilaktyki bo jak  dla mnie  nie  ma  zasady  testowałem  profilaktycznie oprysk  przed  początkiem  kwitnienia i potem i tak  była  antraknoza  i trzeba  było zabieg powtórzyć a czasem  trafi  się  rok  że  nie  trzeba  w ogóle  pryskać  i antraknozy nie ma ale  fakt  każdy robi  jak  uważa...

#3443 Share buczek

buczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 25 czerwiec 2015 - 19:46

panowie opryskałem łubin wąskolistny w czasie kwitnienia Gwarantem i dodałem odżywkę i zauważyłem że tylko część strąków się wytworzyła a kwiaty które były w fazie kwitnienia w czasie oprysku poprostu uschły i tak się zastanawiam czy to przez odyżwkę którą dodałem czy popsrou susza zrobiła swoje?? dodam że u kolegi który nie pryskał niczym jest podobna sytuacja co wy na to??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#3444 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 07:34

Rośliny bobowate wykorzystują tylko w 20 % swój potencjał plonotwórczy. Nic z tym nie da się zrobić, na razie taka genetyka tych roślin.

#3445 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 czerwiec 2015 - 07:50

u mnie  też  w tym  roku udało się  bez  oprysku na  antraknozę z tym  ze  plantację  są  zawsze  lustrowane co 3-4 dni czy  nie  ma  choroby  i zrezygnowałem  z  profilaktyki bo jak  dla mnie  nie  ma  zasady  testowałem  profilaktycznie oprysk  przed  początkiem  kwitnienia i potem i tak  była  antraknoza  i trzeba  było zabieg powtórzyć a czasem  trafi  się  rok  że  nie  trzeba  w ogóle  pryskać  i antraknozy nie ma ale  fakt  każdy robi  jak  uważa...

Nic innego tylko susza. Co by nie mówić ale przez obecną suszę strączki mocno zredukowały plon... U mnie łubin ledwie co kombajn uchwyci, a jak zbiorę z 1t to będę zadowolony.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3446 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 26 czerwiec 2015 - 12:46

Za to ja w tym roku zasiałem kawałeczek z 5a pod przyszłoroczny ogród i jest bez nawozu i bez oprysku to obecnie łubin niziutki i pokręcony jak gacie po praniu. Aż się cieszę że normalnie na polu nie siałem choć może jakbym go opryskał to by był zdrowy ale nie raz nawet z opryskiem antraknoza zeżre.

#3447 Share tlewandowski

tlewandowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 13:04

Jak widzę co niektórzy koledzy na forum myśleli że uprawa strączkowych to bułka z masłem,

ale takie uprawy ani nie są proste w prowadzeniu ani tanie żeby osiągnąć jakiś przyzwoity plon trzeba sporo włożyć

i niestety to się ekonomicznie kupy nie trzyma w ogóle nawet z dopłatą ST której tak naprawdę nie wiadomo ile będzie

w mojej okolicy większość nadaje się do likwidacji najpierw przymrozki później susza wygląda to tragicznie i nie ma mowy o plonie 1t/ha może 300kg/ha.

Sprawa kolejna to arimr już jeździ i kontroluje dywersyfikacje i głównie stan plantacji strączkowych jeśli ktoś ma zgłoszoną do zazielenienia taką uprawę w fatalnym stanie to może mieć poważne kłopoty

#3448 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 922 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 14:48

u mnie łubin żółty już prawie przekwitł, pozostały tylko pojedyńcze kwiaty, zawiązał ładne strąki, nie pryskałem fungicydem i ma nadzieję, że dociągnie do zbioru bez oprysku. Przed wschodowo zastosowałem afalon + command i wszystko byłoby ładnie ale komosa została, teraz wyrosłą już ponad łubin. 

#3449 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 26 czerwiec 2015 - 22:16

Jak widzę co niektórzy koledzy na forum myśleli że uprawa strączkowych to bułka z masłem,

ale takie uprawy ani nie są proste w prowadzeniu ani tanie żeby osiągnąć jakiś przyzwoity plon trzeba sporo włożyć

i niestety to się ekonomicznie kupy nie trzyma w ogóle nawet z dopłatą ST której tak naprawdę nie wiadomo ile będzie

w mojej okolicy większość nadaje się do likwidacji najpierw przymrozki później susza wygląda to tragicznie i nie ma mowy o plonie 1t/ha może 300kg/ha.

Sprawa kolejna to arimr już jeździ i kontroluje dywersyfikacje i głównie stan plantacji strączkowych jeśli ktoś ma zgłoszoną do zazielenienia taką uprawę w fatalnym stanie to może mieć poważne kłopoty

No co Ty? Przecież to łubin. Wystarczy zasiać bez nawozu, opryskać od ziela i w zniwa bedzie 3t

#3450 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 26 czerwiec 2015 - 22:41

kazda roslina potrzebuje pielegnacji tylko że jedna mniej a druga więcej. Rośliny i pola nie oszukasz. Mozna zaoszczedzic na niektorych rzeczach ale nie na wszystkich.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3451 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 22:49

Ja jak zasiałem w kwietniu na drugi dzien opryskałem afalonem to w zasadzie mógłbym do niego nie zagladać aż do żniw. I w zasadzie tak robie co jakis czas lustracja czy nie ma antraknozy a że nie ma to póki co najprzyjemniejsza uprawa ze wszystkich wiec nie gadajcie że taka trudna uprawa niby bo napewno nie zawsze tak jak mówicie ale czasem i da sie bez wielkiego nakładu pracy wyhodować całkiem ładny łubin.

#3452 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 27 czerwiec 2015 - 00:40

Jeden rok na kilka. Dwa poprzednie nie rozpieszczały zwłaszcza dwa lata temu. Chociaż w tym już widzę po okolicy że masy to będzie i nic więcej, a na pewno nie strąków.

#3453 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 27 czerwiec 2015 - 22:05

Z tym sie zgodze bo strąków za dużo nie ma mimo że łubin ładny. Tak wogóle to miałem wschody w granicach 30 procent. Łubin wypuścił pędy boczne jak rzepak i z jednej rośliny mam nawet po 5-6 rozgałęzień. Obecnie kwitną pędy boczne. Główne już przekwitły ale chyba za dużych strąków z tych pędów bocznych nie bedzie.

#3454 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 27 czerwiec 2015 - 23:12

Jak myslicie, czy zasianie łubinu wąskolistnego w poplonie po żniwach jest dobrym pomysłem, czy lepiej zasiać gorczycy? Klasa ziemi V, teraz rośnie żyto a po żniwach chciałem powapnować, zasiać poplon i spróbować uprawy pszenżyta ozimego.

#3455 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5198 postów

Napisany 27 czerwiec 2015 - 23:14

nie sądze, bo łubin Ci wyrośnie na kilka cm, gorczyca może na 15-20 i zakwitnie

temat dotyczący poplonów ->http://www.agrofoto....c/4728-poplony/

KS Falubaz

#3456 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 27 czerwiec 2015 - 23:34

Jak myslicie, czy zasianie łubinu wąskolistnego w poplonie po żniwach jest dobrym pomysłem, czy lepiej zasiać gorczycy? Klasa ziemi V, teraz rośnie żyto a po żniwach chciałem powapnować, zasiać poplon i spróbować uprawy pszenżyta ozimego.

Łubin waskolistny jak najbardziej mogłbys posiac zarazarrow-10x10.png po zniwach ale musiałby byc jako poplon pod zboze jare. Pod ozime nie zdazy ci urosnac. Będzie za niski. To juz lepiej gryke jak już. Szybko rosnie.

Edytowany przez andrzej1988, 27 czerwiec 2015 - 23:35.

#3457 Share robson0709

robson0709

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo piłka nożna filmy komediowe

Napisany 28 czerwiec 2015 - 20:56

witam chciałbym sie zapytac jak rozpoznac w łubinie antraknoze

#3458 Share 8691

8691

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 29 czerwiec 2015 - 22:17

panowie mam problem z łubinem wąskolistnym ,połowa zrobiła sie żułta a nawet czerwonawa liście ledwo trzymają się roślin .Czy to choroba fuzaryjna i oprysk amistarem coś pomoże.

#3459 Share Kasztan

Kasztan

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 19:31

Witam w jakiej fazie kosić łubin żółty na kiszonkę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3460 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 07 lipiec 2015 - 18:49

Witam.Czy można już łubin tależować?Chodzi mi o to że podałem o dopłatę i kiedy mogę go zlikwidować?