Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi?

galeria
Uprawa
Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5129 odpowiedzi na ten temat

#321 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 18 luty 2011 - 13:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Na razie żadnego nie mam bo nie rośnie łubin. Klasa to 3b i 4a. Miałem w tamtym roku to sam owies głuchy i inne jakieś chwasty ale nie znam się bardzo na nich

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 23:58
  •  

#322 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 19 luty 2011 - 18:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No właśnie chodzi o to jakie chwasty przeważają na polu. Jeżeli siałeś tam kiedyś łubin to jakie chwasty tam były. Najlepiej dobrać herbicyd do zachwaszczenia. Jak nie znasz się na chwastach to poszukaj zdjęć w internecie lub jakiś książkach i spróbuj dojść jakie to chwasty.
Na owies głuchy nie zadziała afalon ani command ani żaden inny herbicyd doglebowy. Musisz opryskać czymś od jednoliściennych. Może pantera albo fusilade forte ale nie pamiętam dawek i w jakiej fazie rozwojowej łubinu. Nie zauważyłem żeby niewielkie zachwaszczenie owsikiem ujemnie wpływało na plonowanie łubinu, oczywiście jeżeli nie ma go zbyt dużo. Co nie zmienia faktu że nasiona które się osypią wzbogacą bank nasion chwastów w glebie, szczególnie tak jak w moim przypadku gdzie w drugim roku po łubinie sieje jęczmień jary i wtedy owsik daje znać o sobie

#323 Share golab

golab

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 27 luty 2011 - 18:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Kiedy kosicie łubin wąskolistny, chodzi mi tu o pore dnia czy z samego rana, czy wieczorem a moze w samo południe. Przy jakiej wilgotności najlepiej zbierać, czy stosujecie stół i kose boczną. Myśleliście może o zastosowaniu sklejacza przeciwko osypywaniu sie nasion , takiego jak stosuje sie w rzpaku, a może ktoś z was stosował??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#324 Share piotrek1234

piotrek1234

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 27 luty 2011 - 19:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja kosiłem po południu, wydaje mi się ze to obojętne o jakiej porze, moze z wyjakiem rana bo rosa, wąskolistny nie strzela jak inne łubiny. Czekaj aby strąki zbrązowialy,ziarko twarde, wtedy koś, jak masz wilgotnościomierz to jeszcze lepiej, zadnych dodatkowych przystawek nie trzeba jak do rzepaku, ani sklejaczy. ja kosiłem wąskolistny jako ostatnie zboże, dojrzał równo bez dosuszania chemicznego, ale dużo zależy też od przebiegu pogody, reguły na to nie ma

#325 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 27 luty 2011 - 20:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zależnie od przebiegu pogody czy zachwaszczenia zdażało mi się stosować Baste do desykacji ł. wąskolistnego, jak jest bardzo suchy też potrafi nieźle strzelac, trzeba wtedy uważać i dobrze ustawić kombajn żeby połuwek za dużo nie było. U mnie również jest koszony z ostatnimi zbożami ale trzeba kontrolować czy nie zaczyna strzelać, najlepiej w południe wyjść na pole i posłuchać.

O jakich sklejaczach pisałeś? Napisz o nich coś więcej jak sie je stosuje jakie przynoszą efekty i koszty, możliwe że zależnie od warunków dobrze byłoby zastosować coś takiego

#326 Share golab

golab

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 04 marzec 2011 - 20:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Chodzilo mi o sklejacze które stosuje sie w rzepaku i bodajze grochu, za wiele nie mogę powiedzieć bo nigdy nie stosowalem ale jest to jakiś naturalny olej który pokrywa łuszczyny i zapobiega pękaniu. Myślę że moznaby spróbować zastosować to a łubinie, będe siał w tym roku wiec może się skuszę. A teraz powiedzcie mi gdzie mogę kupić odmianę łubinu wąskolistnego regent lub neptun??

#327 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 19:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać znalazłem NU FILM 96 EC. Może ktoć coś wie o tym preparacie?
http://www.ceneo.pl/...NuFilm 96 EC 1l
i jeszcze SPODNAM 555 EC.
http://fungichem.pl/...products_id/329

Z tego co wyczytałem na preparacie basta to oprócz szybkiej desykacji w pewnym stopniu zapobiega pękaniu łuszczyn rzepaku. Tylko ta cena odstrasza.

#328 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 marzec 2011 - 21:35

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać przybliżcie mi proszę jaki jest koszt zaprawienia nasion Nitraginą, na ha wysiewam ok. 150kg nasion

Edytowany przez kissmy..., 18 marzec 2011 - 21:39.

#329 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 18 marzec 2011 - 21:51

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać około 32 zł a jaki łubin siejesz to z ciekawości bo też sieje w tym roku 6ha

#330 Share kamieniak89

kamieniak89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów

Napisany 18 marzec 2011 - 22:11

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja też planuje posiać 5 ha łubinu, z czego 2 wąskolistnego słodkiego no i chciałbym załatwić sobie jeszcze żółty aby rozmnożyć go na poplony. W tamtym roku stosowałem afalon i ogólnie łubin był czysty, z kolei inny "hodowca" łubinu mówił że afalon się nie sprawdzał u niego i zastosował comand, pole miał czyste, nawet część łubinu wypadła ;)

Edytowany przez kamieniak89, 18 marzec 2011 - 22:13.

Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 marzec 2011 - 22:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dzięki za odpowiedź, ja wysiewam odmianę sonet

@kamieniak89 dlaczego preferujesz łubin żółty na poplony?

#332 Share golab

golab

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 19 marzec 2011 - 12:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Powiedz kissmy jak sie sprawuje odmiana sonet, jaki plon na jakiej glebie siejesz i jakie nawozenie?? Będe musiał kupić chyba sonet bo nigdzie nie moge znaleźć odmiany regent.

#333 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 19 marzec 2011 - 16:59

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać no kismy ja też sonet to znaczy że siejesz wąskolistny bardzo dobry łubin daje go bydlakom dobry efekt

#334 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 marzec 2011 - 17:19

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Pantera, nie ma co się cieszyć, bo ten sonet jest niski, mało masy i w zniwa potrafi zdenerwować.

#335 Share zbigniewPGR

zbigniewPGR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 19 marzec 2011 - 17:22

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Może opowie o zasiewach łubinu ktoś, kto ma konny siewnik? Udało mi się ustalić, że łubin sieje się tak jak kukurydzę, czyli na górnym wysiewie. W jakim rozstawieniu siać (czy np co drugi lejek)? Ustaliłem również, że na ziarno mniej więcej 150 kg. Jaki jest optymalny termin wysiewu? I czy pryskać i jakim środkiem zaraz na chwasty po wysiewie?

#336 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 19 marzec 2011 - 17:35

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać formermf nie ciesze sie sieje go 3 rok niski to jest zgoda ale też swoje da . a ty siałeś ten łubin /.

#337 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 marzec 2011 - 18:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać siałem kilka lat, odmiana już starowata i mało rewelacyjna.

#338 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 19 marzec 2011 - 18:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jak starowata to już do kitu?

#339 Share krzysiek3120

krzysiek3120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 19 marzec 2011 - 19:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ile wysiewacie kg/ha łubinu Kalif ziemia lekka klasy IVb,V

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share kamieniak89

kamieniak89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów

Napisany 19 marzec 2011 - 19:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać @kissmy... łubin żółty ma większą masę zieloną, dlatego lepiej nadaje się na poplony bo wprowadza więcej zielonej masy. A na paszę siejemy soneta i dodaje się go przy sporządzaniu paszy dla bydła i świń.
Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89