Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#3301 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 922 postów

Napisany 21 maj 2015 - 21:54

wskażcie mi proszę czym zwalczyć powschodowo w łubinie komosę na ciężkim stanowisku, przedwschodowo zastosowany był linuron, jaką zastosować dawkę legato?

macie jakieś doświadczenie z elegantem w maksymalnej dawce w łubinie? co jeszcze taniego można zaaplikować na perz?

witam.

Czy LEGATO zwalczy komosę w łubinie? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 05:47
  •  

#3302 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 22 maj 2015 - 07:14

górne dawki graminicydów ostro hamują łubin. Test przeprowadzony rok temu na łubinie wąskolistnym, odmiana Zeus - opryskany 1,25 L Agil - dawka na perz. Pas opryskany zakwitł 3 tygodnie po nie pryskanym i to bardzo słabo. Strąki były dużo krótsze, a cała roślina dużo niższa.

to nawet nie jest max dawka, dziwna rzecz, nie spodziewałbym się tak fitotoksycznego efektu - czy nie był to wynik zagłuszenia roślin przez perz?

#3303 Share kekaccoaaa

kekaccoaaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 22 maj 2015 - 07:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Na tym polu nie było perzu, sporadycznie trafiła się jakaś chwastnica. Opryskałem takim stężeniem z ciekawości i z racji ze zostało mi trochę cieczy po oprysku ziemniaków.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3304 Share DarekGaudyn

DarekGaudyn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Zainteresowania:warzywnictwo

Napisany 22 maj 2015 - 08:45

witam! Koledzy pomórzcie nie opryskałem łubinu wąskolistnego przed wschodowo bo brakło mi czasu no i sporo jest w nim komosy białej i rdestu czy jest jakiś srodek któru sobie poradzi z tymi chwastami.. zrobiłem próbe basagranem ale łubin pali a te dwa rodzaje chwastów praktycznie nie ruszyło moze tylko te rodzaje których jest nie wiele a przypomne ze w miejscu opryskania łubin juz prawie sie kończy tylko ze dobrze ze zrobiłem próbe na metrze kwadradowym... czytałem juz wiele waszych wypowiedzi ale nikt nic konkrednego nie podaje... to czyz by to była prawda ze po wschodowo na łybinie na dwuliścienne chwasty nie ma zadnego środka by go nie spalić???

#3305 Share kekaccoaaa

kekaccoaaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 22 maj 2015 - 10:42

Jeśli nie pryskałeś po siewie afalonem, to ciężko widzę teraz walkę z chwastami. Koledzy wcześniej pisali, że można pryskać diflufenikanem - (Legato i itp.) powschodowo, ale ma niezbyt szerokie spektrum zwalczania chwastów. Komose ma w średniowrażliwych więc powinien ją wziąć. Ja tego nie praktykowałem, więc nie zagwarantuje że zadziała, ani że nie przypali łubinu. A wariant na bogato to 4L Goltixu - koszt ok 500 zł/ha.

#3306 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 994 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 22 maj 2015 - 14:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać pryskal ktoś z was już na anaraktoze

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#3307 Share animek

animek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 22 maj 2015 - 18:14

Proszę o wypowiedzi ludzi którzy zastosowali herbicyd na łubin powschodowo i nie popaliło łubinu, na dniach muszę coś kupić pewnego.

#3308 Share adam77tc

adam77tc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 22 maj 2015 - 19:44

raczej nie znajdziesz zadnego srodka

#3309 Share wienio1234

wienio1234

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 23 maj 2015 - 14:33

Witam prysnąłem łubin sonety po siebie afalon 1l+command 0,2 i troszku go meczą te substancje, żółty i nie rośnie czym go teraz mogę wspomóc by mu pomóc.

Edytowany przez Matey, 23 maj 2015 - 14:37.

#3310 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 maj 2015 - 16:56

Co panowie powiecie na taki łubin?? sasiad pryskał na tytoń comandem i tak zaleciało że cały żółty jest!!! Ciekawe czy da go sie uratowac? Byłem dzisiaj u tego gościa, powiedziałem mu pare słów. W poniedziełk jade po różne odżywki, asahi, siarczan magnezu oczywiscie na jego koszt. On bedzie ponosił koszt zakupu odzywek tak sie z nim umowił a nawet sam mi tak zaproponował.łubin 1.jpg

Załączone miniaturki

• łubin 2.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3311 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 23 maj 2015 - 17:47

Ja bym na taki układ nie poszedł da Ci parę złotych na odżywki które nie wiele pomogą i tyle z plonem raczej na tym możesz się pożegnać nie wiem jaka powierzchnia jest uszkodzona ja bym to zgłosił do ubezpieczyciela im prędzej tym lepiej

#3312 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 23 maj 2015 - 17:51

Proszę o wypowiedzi ludzi którzy zastosowali herbicyd na łubin powschodowo i nie popaliło łubinu, na dniach muszę coś kupić pewnego.

legato 500   100-150ml na ha

A wariant na bogato to 4L Goltixu - koszt ok 500 zł/ha.

trzeba dzielic na dwie dawki bo spali łubin całkowicie a legato stosuje 2 rok i nie ma problemu co prawda spektrum wąskie ale chwasty w fazie siewek ładnie załatwił jedynie rzepak przeżył- wsztrzymał rozwój i jest biały ale nie usechł a co do samego łubinu to sie rozjasni troche ale wróci do normy u mnie tak było przynajmniej. chociaż na legato za pózno już jest chyba ale możliwe że popryskam jeszcze bo prysnełem jeden przejazd na próbe we wczesniejszej fazie(2 pary liści) rozwoju łubinu żeby sprawdzic tolerancje. aha legato dwukrotnie już stosowałem z supero na 1liścienne w mieszaninie i jest spoko. supero w dawce 1,5l/ha/

Edytowany przez BENNY82, 23 maj 2015 - 18:00.

#3313 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 maj 2015 - 17:57

Ja bym na taki układ nie poszedł da Ci parę złotych na odżywki które nie wiele pomogą i tyle z plonem raczej na tym możesz się pożegnać nie wiem jaka powierzchnia jest uszkodzona ja bym to zgłosił do ubezpieczyciela im prędzej tym lepiej

1.06 ha tam jest z czego około 0,50 ha jest tak uwalone. w sumie mam 4,20 ha łubinu. reszta wyglada dobrze.

#3314 Share artek27

artek27

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 23 maj 2015 - 18:25

ja dzisiaj pryskałem targą super łubin od perzu zobaczę jak to zda egzamin :mellow:

#3315 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 23 maj 2015 - 19:20

Witam prysnąłem łubin sonety po siebie afalon 1l+command 0,2 i troszku go meczą te substancje, żółty i nie rośnie czym go teraz mogę wspomóc by mu pomóc.

Mozesz już szukać grochu i przesiewac. Lub jeszcze na desperata jakies aminokwasy podawać. Amino micro czy podobne.
Dwa lata temu mialem podobna sytuację i to był moj ostni rok z lubinem teraz tylko groch

Co panowie powiecie na taki łubin?? sasiad pryskał na tytoń comandem i tak zaleciało że cały żółty jest!!! Ciekawe czy da go sie uratowac? Byłem dzisiaj u tego gościa, powiedziałem mu pare słów. W poniedziełk jade po różne odżywki, asahi, siarczan magnezu oczywiscie na jego koszt. On bedzie ponosił koszt zakupu odzywek tak sie z nim umowił a nawet sam mi tak zaproponował.attachicon.gifłubin 1.jpg

przesiej to grochem bo z tego łubinu juz nic nie będzie. 02 comandu dla łubinu to śmierć

#3316 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 23 maj 2015 - 19:42

Co panowie powiecie na taki łubin?? 

jaką masz średnią obsadę na tym stanowisku? moim zdaniem nie warto inwestować w tak przerzedzoną plantację, jeśli już to niech sąsiad sfinansuje przesiewanie 

#3317 Share wienio1234

wienio1234

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 23 maj 2015 - 20:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzięki ale czy na groch nie za późno.

#3318 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 23 maj 2015 - 20:08

Jeśli u mnie łubin siany na poplon (koniec sierpnia) w zeszłym roku zdążył jeszcze do końca października zakwitnąć, to i groch siany teraz przy dobrych wiatrach dojdzie. Jedynie warunki pod koniec wegetacji będzie mieć nieco gorsze niż normalnie

#3319 Share Mariusz774

Mariusz774

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 23 maj 2015 - 20:21

Zgoda ale perz jest większy od łubinu i go głuszy .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3320 Share Adrenalinaa

Adrenalinaa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 23 maj 2015 - 20:38

Panowie mam pytanko Posiałem łubin 220 kg i jakos słabo powschodził u sasiadów jest taki gęsty a moj rzadki jeszcze nie zakrył ziemi .Popryskałem po siewie Afalonem 1 l/ha siew na 3 cm ustawione .Zauważyłem że powschodził a miejscami wzeszedł i odrazu zrobił sie żółty  Ziemia lezała ugorem 10 lat przed siewem poszło 3 tony wapna na ha .Sieje łubin 1 raz i nie miałem doswiadczenia .Dwa dni temu jechałem Pantera na Perz dawka 1.6 l/ha Pozdrawiam