Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5140 odpowiedzi na ten temat

#3221 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 08 maj 2015 - 21:05

Wygląda u ciebie to tak?

http://www.agrofoto....ania-szkodnika/

Więc co najskuteczniejsze na tego oprzędzika, w jakich temperaturach i czy opady są przeszkodą?

Czy siewki zabarwione na żółto to w tym roku norma z powodu pogody? Bo u mnie nierówne wschody, siewki żółte. Choć u sąsiadów podobnie. Mam się obawiać że to oprysk?

Dokładnie tak tylko że tych wygryzień jest dużo więcej. Szkodnik to oprzędzik, strasznie ciężko go wypatrzeć ale znalazłem kilka sztuk.

Opryskałem Fastac 100ml/ha plus Decis jakieś 10ml/ha.

Było ciepło i pochmurno, a deszcz padał dopiero następnego dnia.

Po oprysku minęło 4dni, łubin z daleka wygląda jakby odżył ale jeszcze nie chodziłem szukać nowych śladów oprzędzika.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 18:02
  •  

#3222 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 08 maj 2015 - 21:26

Miał ktoś z was przypadek że sąsiad zza miedzy potraktował lubin np chwastoxem albo czyms podobnym?? Bo w moim przypadku tak jest ze od miedzy na szerokosci do półtora metra łubin sflaczał. sasiad pryskal pszenice.  odbije on czy już po nim może ktoś miał podobna sytuacje??

#3223 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 08 maj 2015 - 21:35

u mnie też podobne nadgryzienia są na łubinie ale sprzedawca nie był przekonany, że to oprzędzik, powiedział że jak oprzędzik grasuje to na liściu są małe czerwone kropki, dał mi też Fastac ale  mówił  abym dał 200ml/ha a na etykiecie jest 100ml x 2 zabiegi więc sam już nie wiem ile dać  :blink:

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#3224 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 09 maj 2015 - 09:44

Jakie kropki? Coś ten sprzedawca słaby chyba... Objawem występowania oprzędzika jest tak zwany żer zatokowy czyli od brzegów liści pojawiają się półkoliste wcięcia następnie po złożeniu jaj larwy odżywiają się w brodawkach korzeniowych. Oprzędzika ciężko wypatrzyć bo kiedy się coś zbliża drętwieje i opada na zienie.  

#3225 Share 1980waldi

1980waldi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 09 maj 2015 - 15:07

Czy oprzędzik atakuje też łubin gorzki czy tylko słodki? Jak poznać ,ze to oprzędzik?jedni piszą o półkolistych wżerach inni o czerwonych kropkach na liściach.Jaką dawkę dać tego fastaca 0,1 l ha czy mocniejsza?

#3226 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 09 maj 2015 - 17:03

Od 0,1 do 0,2 l/ha Fastaca lub zamiennik z ta sama substancja. Jemu to obojetne czy slodki czy gorzki lubin.

Edytowany przez wiesko, 09 maj 2015 - 17:04.

#3227 Share Mariusz774

Mariusz774

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 09 maj 2015 - 19:34

Panowie można śmiało wjechać z Fusilade  na perz w łubinie wąskolistnym , dodam że łubin ma  ok . 10 cm . wysokości ale perz ma więcej  , boje się ze spale łubin bo wsiałem pierwszy  raz 2 ha  . Może też dostane poradę czy w lepszej klasie ziemi  łubin mi urośnie  , bo znajomy mówił że na dobrej ziemi  łubin słabo rośnie ?

#3228 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 09 maj 2015 - 19:54

Ale znajomy tylko mówił czy siał i mówił że nie rośnie?Ja kiedyś jak siałem to na lepszej ziemi zebrałem około 4 t/ha.

#3229 Share Mariusz774

Mariusz774

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 09 maj 2015 - 20:03

Ten  znajomy to dobry farmer  , on w dobrej ziemi  to wali buraki i zboża  ,  mi to raczej  nie wychodzi  bo mam mało ziemi  to wsiałem  łubin na dopłatę i na zmianowanie .

#3230 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1491 postów

Napisany 09 maj 2015 - 20:14

Panowie można śmiało wjechać z Fusilade  na perz w łubinie wąskolistnym , dodam że łubin ma  ok . 10 cm . wysokości ale perz ma więcej  , boje się ze spale łubin bo wsiałem pierwszy  raz 2 ha  . Może też dostane poradę czy w lepszej klasie ziemi  łubin mi urośnie  , bo znajomy mówił że na dobrej ziemi  łubin słabo rośnie ?

Na łubin pisze 1 litr na ha a to perzu nie zniszczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3231 Share greg73

greg73

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 10 maj 2015 - 09:57

panowie co dajecie na chwasty dwuliścienne w łubinie regent?

#3232 Share Dawid727

Dawid727

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 11 maj 2015 - 16:53

Panowie mam problem z łubinem. Wydaje mi sie, że jak co roku mi... przymarzł  :huh:  W okolicy łubinu posiane od groma ale tylko mój tak wygląda. Placami gdzie szła fala mrozu jest żółto. a Dokładniej końcówki liści żółte a i całe rośliny się zdarzają. Na 15 ha 10 tak wygląda. Chyba że jest to skutek uboczny stosowania commandu 3 dni po siewie ? Można to jakoś odratować ? Jakieś mikro albo makro elementy pomogą ? postaram się zrobić zdjęcie i  zamieścić. Jest jakaś nadzieja że coś z tego będzie ?

#3233 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 11 maj 2015 - 17:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie to samo niczym nie pryskane sadze ze deszcz wilgoc

#3234 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 12 maj 2015 - 08:37

Panowie mam problem z łubinem. Wydaje mi sie, że jak co roku mi... przymarzł  :huh:  W okolicy łubinu posiane od groma ale tylko mój tak wygląda. Placami gdzie szła fala mrozu jest żółto. a Dokładniej końcówki liści żółte a i całe rośliny się zdarzają. Na 15 ha 10 tak wygląda. Chyba że jest to skutek uboczny stosowania commandu 3 dni po siewie ? Można to jakoś odratować ? Jakieś mikro albo makro elementy pomogą ? postaram się zrobić zdjęcie i  zamieścić. Jest jakaś nadzieja że coś z tego będzie ?

Mam to samo, na jednym kawałku bez oprysku afalonem mocno zżółkł. I w tym wypadku to chyba sprawa przymrozku.

Koledzy jak u was z chwastami? U mnie afalon masakrycznie przepuścił chyba wszystko co się da. Poprawiłbym powertwinem ale w tej fazie chwastów jak nie weźmie. W przyszłym roku pomyśle o kombinacji afalonu, pendiganu czy senkoru.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3235 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 12 maj 2015 - 08:59

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać u mnie afalon zdał egzamin. został tylko perz

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#3236 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 12 maj 2015 - 09:13

u mnie też afalon z comandem w tym roku się nie spisał i zaczynam się zastanawiać czy za rok nie spróbować betanalu max pro, trochę drożej ale może będzie czysto...

#3237 Share Dawid727

Dawid727

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 12 maj 2015 - 10:57

@milanreal1- jak myślisz, jest szansa by ten łubin odbił ? Może jest jakiś środek co by go trochę ożywił. Słyszałem, ze niektórzy jadą  ASASHI i to trochę pomaga. Może spróbuje, ale nie orientowałem się ile to kosztuje jak an razie. Co do Afalonu jak nigdy czysto, tylko co z tego jak plonu i tak pewnie nie bedzie  :(

#3238 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 12 maj 2015 - 14:47

Moj tez troche przymarzl bo za pozno byl siany. Zaaplikowalem 15g/ha molibdenu, 60 g/ha boru + Grinlist Max 0,5 l/ha + 0,1 l/ha Tytanit + 5 kg/ha 7-wodny siarczan magnezu i po ok. 4 dniach robi sie coraz ladniejszy. Wiekszosc oprysku poszla na glebe ale lisc tez cos pobral.

#3239 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 12 maj 2015 - 14:56

A czy na głuchy w łubinie jest tylko (z zarejestrowanych) Fusilade? To koszt ok 110zł/ha - trochę sporo.
Macie jakies inne sprawdzone sposoby? Agil ma w etykiecie groch i zastanawiam się czy nie nadałby się na łubin. Koszt to jakieś 60zł więc sporo taniej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3240 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 606 postów

Napisany 12 maj 2015 - 16:45

zawsze stosuje afalon 1l/ha bez comandu i nie ma problemów z chwastami , wiadomo później na jednoliścienne -choć u mnie zdaje się że w tym roku i tego nie trzeba będzie (łubin po QQ) i jednoliściennych brak :D jedyne czego pilnuje to żeby siać łubin w mokrą ziemię lub przed zapowiadanym deszczem i zaraz za siewnikiem oprysk-no i nie narzekam...