Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5139 odpowiedzi na ten temat

#3021 Share oloolosz

oloolosz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 13:09

W literaturze jest napisane że i fosforu trzeba troche dostarczyc jak rownież i potasu wiec myśle że nie jest to błąd a że pszenica zostawiaja stanowisko ubogie w fosfor a dobre w potas to dostarczyłem fosfor.

tak.prawda,ale trzeba wiedziec ze fosor i azot powoduja ze korzenie rozwijaja sie w poblizu koncentracji skladnika,sa drobniejsze i nieszukaja głebiej,inne makroelementy tego niepowoduja

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 12:30
  •  

#3022 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 16:25

ja siałem w zeszłym roku łubin zaprawiany nitragina ziemie 4ab piaski  a na drugim kawalku obok był rzepak a dzisiaj na obu rosnie pszenica ozima i musze przyznac że ta po rzepaku wygląda lepiej póki co. może to kwestia odmiany bo nawożenie identyczne pszenica po rzepaku ma generalnie po 10 rozkrzewień (95%)  na po łubinie maks 5 rozkrzewień fakt że inna odmiana ale normy wysiewu maja identyczne. poczekamy na żniwa i zobaczymy. w tym roku sieje 5ha łubinu ale nitragina nie zaprawiam. troche to jednak naciągane z tymi bakteriami bo w ziemi są juz te bakterie co żyją z korzeniami w symbiozie i odkładają azot a ta nitragina to nagonka wszystko. skąd oni ja sprowadzają z ksieżyca z latryn ufoludków że nie ma tego w glebie na ziemi? To jest tak samo jak z tymi użyzniaczami gleb a grunt to nie dac sie zrobic w .uja. tyle w temacie.

#3023 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 19:27

Podstawowe pytanie. Ile dałeś pokarmu pod łubin a ile pod rzepak? Tyle samo? Zastanów się nad tym i dopiero wtedy porównuj poźniejsze zasiewy. Ludzie myślą, ze po samym łubinie, bez żadnego nawożenia, odrazu pszeniczka będzie perfekcyjna. Niezłe podejście. Daj tyle samo pod łubin co pod rzepak i dopiero wtedy porównuj pszeniczke:)

Edytowany przez ahten, 03 kwiecień 2015 - 19:30.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3024 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 03 kwiecień 2015 - 20:15

Nadal czekam na uzasadnienie twojej wypowiedzi mówiącej o negatywnym wpływie nitraginy na roślinę a nie na instrukcję stosowania nitraginy.

Nie negatywnym ale nie zawsze pozytywnym.

- każda roślina ma swoje gatunki bakterii które wchodzą w symbiozę

- substancje z zapraw potrafią zabić bakterie użyte w nitraginie

- gleba utrzymana w dobrej kulturze ma na tyle bogate środowisko organizmów pożytecznych, że użycie nitraginy nie przyniesie widocznego zwiększenia plonu

- ważniejsze od bakterii na plonowanie ma przebieg pogody w czasie kwitnienia i on w naszych warunkach klimatycznych determinuje plon 

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

#3025 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 03 kwiecień 2015 - 20:24

no to łubin ma chwilową pierzynę nad sobą- snieg. Siany 24 marca, wiec powinien w ziemi wypuscic juz kiełki. 10 dni juz mineło od siewu.

Ja zasiałem 28 marca i już kiełkuje a nie jest opryskany bo u mnie cały czas leje i śnieg  sypie więc nie ma jak wjechać z opryskiem.

Edytowany przez KRISS75, 03 kwiecień 2015 - 20:25.

#3026 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 20:51

Podstawowe pytanie. Ile dałeś pokarmu pod łubin a ile pod rzepak? Tyle samo? Zastanów się nad tym i dopiero wtedy porównuj poźniejsze zasiewy. Ludzie myślą, ze po samym łubinie, bez żadnego nawożenia, odrazu pszeniczka będzie perfekcyjna. Niezłe podejście. Daj tyle samo pod łubin co pod rzepak i dopiero wtedy porównuj pszeniczke:)

Właśnie miałem zadać takie samo pytanie. Ile dał nawozów pod rzepak a ile pod łubin ;)

#3027 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 23:09

Mam pytanie, czy wing p jest środkiem stompo-podobnym, tzn. czy zawiera ten śmierdzący żółty rozpusczalnik? :) M.in. z obawy przed pendimentaliną i jej rozpuszczalnikiem z tego środka zrezygnowałem, po zeszłorocznych opryskach kukurydzy do dziś mam żółte felgi w opryskiwaczu. :)

Jak tam wschody łubinu u Was? Po ilu dniach wyszedł na górę?

#3028 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 23:20

Było brać JD.

#3029 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 04 kwiecień 2015 - 08:56

nie wiem nie byłem w polu ale od siewu mineło 11 dni czyli kiełki powinien już wypuscic. na podworzu troche mi sie rozsypało to widze że kiełkuje chociaż lezał na gołej ziemi nie przykryty. miał duzo wilgoci.

A co do Stompu i zamiennikow jego ktore posiadaja pendimetaline na ktorych pisze ze wyłacznie dla łubinu żółtego to jest jednak nieprawda. Wyżej wymieniany Wing P miedzy innymi posiada pendimetaline i ludzie go stosują na waskilistny tylko że z drugiej strony w 3litrach wingu bedzie 750 g pendimetaliny w stompie w 4 litrach w zalecanej dawce na zołty 1320 gram tej substancji. wyzszej substanci moze i waskolistny by nie wytrzymał.

Edytowany przez andrzej1988, 04 kwiecień 2015 - 09:07.

#3030 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 09:41

Nie negatywnym ale nie zawsze pozytywnym.

- każda roślina ma swoje gatunki bakterii które wchodzą w symbiozę

- substancje z zapraw potrafią zabić bakterie użyte w nitraginie

- gleba utrzymana w dobrej kulturze ma na tyle bogate środowisko organizmów pożytecznych, że użycie nitraginy nie przyniesie widocznego zwiększenia plonu

- ważniejsze od bakterii na plonowanie ma przebieg pogody w czasie kwitnienia i on w naszych warunkach klimatycznych determinuje plon 

Wyraźnie napisałeś że ma negatywny wpływ.

Racja że każda ma swój gatunek bakterii i dlatego stosuje nitraginę aby odpowiedni dostarczyć.

Odnośnie zapraw nie wypowiadam się może to i racja dlatego zaprawiam nitraginą na sam koniec i przed siewem.

Dobra gleba ma mnóstw mikroorganizmów ale nie koniecznie efektywnie współpracujących z rośliną. To tak jak byś złapał małego dzika i umieścił go w jednym kojcu z prosiakiem rasy np wielka biała polska, który szybciej urośnie i wykorzysta lepiej podawaną paszę? 

No tu nic nowego nie powiedziałeś wiadomo że jak nie będzie padać na czas i w odp ilości to guzik urośnie. dlatego stosuje się nawozy nitraginę śor alby w optymalnych warunkach pogodowych uzyskać jak najwyższy plon.

ja siałem w zeszłym roku łubin zaprawiany nitragina ziemie 4ab piaski  a na drugim kawalku obok był rzepak a dzisiaj na obu rosnie pszenica ozima i musze przyznac że ta po rzepaku wygląda lepiej póki co. może to kwestia odmiany bo nawożenie identyczne pszenica po rzepaku ma generalnie po 10 rozkrzewień (95%)  na po łubinie maks 5 rozkrzewień fakt że inna odmiana ale normy wysiewu maja identyczne. poczekamy na żniwa i zobaczymy. w tym roku sieje 5ha łubinu ale nitragina nie zaprawiam. troche to jednak naciągane z tymi bakteriami bo w ziemi są juz te bakterie co żyją z korzeniami w symbiozie i odkładają azot a ta nitragina to nagonka wszystko. skąd oni ja sprowadzają z ksieżyca z latryn ufoludków że nie ma tego w glebie na ziemi? To jest tak samo jak z tymi użyzniaczami gleb a grunt to nie dac sie zrobic w .uja. tyle w temacie.

Tak jak koledzy wyżej zauważyli nawożenie pewnie znacząco się różniło. Piszesz że norma identyczna 2 odmian, tu pojawia się pytanie czy siałeś na liczbę ziaren na metr czy kg na ha bo jak inne odmiany a to samo ustawienie siewnika to norma na bank nie jest ta sama. Z tezą że użyźniacze to pic na wodę się zgodzę bo jeden oprysk po żniwach przez np 5 lat nie sprawi że będziemy mieli więcej próchnicy pH się poprawi uruchomimy niedostępny fosfor itp. Ale co do nitraginy to się z tobą nie zgodzę. W którejś nowoczesnej uprawie były wyniki plonowania soi po zastosowaniu różnych szczepionek najlepiej wypadła jakaś zachodnia później ta zwałcza a następnie ta z puław. Najsłabiej wyszła kontrola. jak znajdę ten nr to napiszę bardziej szczegółowo...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3031 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 12:15

nawożenie sie nie rózniło 60kgP i 90 k pod łubin zero azotu stosuje takie dawki od zawsze a przynajmniej nie mniejsze .pod rzepak poszło 60 kg K wiecej na wiosne ale w tym akurat bym nie upatrywał róznicy a w tym ile zostało azotu po obu uprawach rzepak nawoziłem 150kg azotu a plon wyniósł3,3-3,5t z ha wiec nie przenawoziłem zbytnio do uzyskanego plonu.

ahten - wiem co pisze i co robie na polu zasobnosc gleb utrzymuje na poziomie średnia do wysoka , pola wapnuje wiec nie oszczędzam na nawozach i nie próbuje cwaniakowac z nawożeniem tak można sie bawic jak sie sieje owsy i mieszanki bo to urośnie bo wiele nie potrzebuje wiec daruj sobie teksty. wystarczy gleba w dobrej kulturze a łubin poprawia jej strukture i zasobnosc w P i K i azot oczywiscie miałem łubin też na glinie i orało sie bardzo dorze skiba rozpadała sie w oczach az miło sie siało wiec na plus. ja po prostu nie zainwestuje już wiecej w te cud witamine jej korzyści sa znikome wg mnie za rok posieje zaprawiony łubin i nie zaprawiony łubin na tym samym polu i dopne te kwestie do konca. ten rok łubin mam na dzierżawach i nie bede komus prezentów robił dodatkowych bo za rok moge i ch nie miec.

#3032 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 04 kwiecień 2015 - 18:21

z ozimin został mi śr. grzybobójczy SAROX 500 FS, czy mogę zaprawić nim łubin (oczywiście nitraginą też)? ??

na etykiecie jest zastosowanie do grochu i fasoli 

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#3033 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 18:54

Możesz to to samo co vitavax tylko zawiera nie po 200 a po 250g substancji aktywnej.

#3034 Share liber

liber

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 21:08

siał ktoś z was odmianę Dolbor?

#3035 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 626 postów

Napisany 05 kwiecień 2015 - 02:34

Ja będę siał Dalbor zaraz po świętach. Mam materiał kupiony od rolnika. Zrobiłem próbę kiełkowania i wyszła bardzo pozytywnie bo nasiona wykiełkowały w 100% po 48 godzinach.

#3036 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 05 kwiecień 2015 - 07:28

jak dla mnie najlepszy jest sonet, lekko przez śrutownik przechodzi  :) zeus już dłużej się kręci 

#3037 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 06 kwiecień 2015 - 17:07

Łubin zaczyna powoli wychodzić z ziemi tylko szkoda że codziennie są przymrozki oby mu nie zaszkodziły

#3038 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 06 kwiecień 2015 - 17:18

niezaszkodzi napewno

#3039 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 06 kwiecień 2015 - 17:19

Do -6  wytrzyma.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3040 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 07 kwiecień 2015 - 07:11

Parę lat temu sialiśmy łubin na poplon (dotacja na poplony) to jak przychodziła odwilż w styczniu to dość dużo łubinu było jeszcze zielone.Tak w ogóle te poplony to była porażka orka po 1 marca a pózniej to tylko sam perz 3 lata co rok po żniwach klinik teraz w końcu porządek  :P