Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi?

galeria
Łubin
Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5148 odpowiedzi na ten temat

#2901 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1492 postów

Napisany 24 marzec 2015 - 20:52

Panowie co stracę jeżeli zasieje łubin bez  użycia nitraginy.Dodam, iż ziarno łubinu żółtego odmiany Mister zakupiłem w centrali. Nie był on też  zaprawiany , ale vitavax mam niestety z nitraginą teraz ciężko.Może ma ktoś jakieś dojście do tego specyfiku w okolicach Nakła nad Notecią.Na tym stanowisku przez wiele lat siane były zboża. Żadnych bobowatych tam nie było.

Zamów sobie w biofeddzie na drugi dzień kurier Ci przywiezie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 05:38
  •  

#2902 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 marzec 2015 - 21:06

Znajomy siał kalifa ktory miał byc na przyoranie ale jednak go zebrał. zaprawił jedynie vitavaxem bez NITRAGINY. Plon w granichach 3,5 tony z ha bez oprysku na grzyba

#2903 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 24 marzec 2015 - 21:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja nigdy nie zaprawiałem niczym, czyste ziarnko w ziemię i rośnie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#2904 Share Piotrek1986

Piotrek1986

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 24 marzec 2015 - 21:32

Mi sprzedawca w sklepie powiedział ze albo nitragina albo vitavax . planowałem tym i tym. jak radzicie?

#2905 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 898 postów

Napisany 24 marzec 2015 - 23:12

Wielkopolska,siejecie już łubiny czy czekacie na ocieplenie i deszcz?

#2906 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 24 marzec 2015 - 23:30

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Wielkopolska ok.Poznania siew w sobotę. Odmiana Sonet 200kg/ha Klasa ziemi 6. Planowany oprysk Afalon 1.25 i Sencor 86ml na hektar.Pod korzeń dane 150 kg Polifoski 6.Zmniejszyć dawkę Afalonu na takiej ziemi ? Zaprawione będzie Nitraginą i Vitavaxem.
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

#2907 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 01:36

Jaką odmianę polecacie na późny siew na 6 klasę. Siane ma być w połowie maja po zbiorze żyta na kiszonkę. Myślałem o łubinie wąskolistnym zeusie. Dobry to będzie wybór?

#2908 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 25 marzec 2015 - 07:11

no raczej i tak go nie zbierzesz na nasiona to moze żółty da więcej masy i na 6 bardziej odpowiedni :) 

#2909 Share PanJ30

PanJ30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 07:17

Zamów sobie w biofeddzie na drugi dzień kurier Ci przywiezie

Dziękuję koledze za radę, ale do tej firmy ZPUH "BIOFOOD "w Wałczu nie sposób się dodzwonić.Zdaje się, że oni tej nitraginy dawno już nie mają. Widzę, że zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że bez nitraginy ani rusz inni zaś, że wystarczy sam vitavax lub inna zaprawa.

#2910 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 09:08

bez nitraginy nie wytworzą Ci się bakterie brodawkowe więc odbierzesz roślinie bobowatej jej największą zaletę (darmowe nawożenie azotowe). ostatnio na studiach miałem, że bez nitraginy nie ma co liczyć na pomyślny plon... także zaleta brodawek ogromna.

Bez przesady, brodawki się wytworzą tylko ze szczepami bakterii które mniej efektywnie wiążą azot.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2911 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 25 marzec 2015 - 09:17

kolega wyżej ma racje. Brodawki bez Nitraginy też będą na korzeniach w łubinie. W tamtym roku miałem żółty bez nitraginy i miał brodawki tylko troche chwastem zarósł bo nie dopilnowałem z przyczyn niezaleznych odemnie. Wiadomo z Nitragina p[lon napewno bedzie troszke lepszy. W tym roku tez chcialem Nitragina zaprawic ale co zrobić jak zabrakło w sklepach. A cena nowych zamiast 40 zł to kosztuje 100 zł na ha

#2912 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 09:39

Mi sprzedawca w sklepie powiedział ze albo nitragina albo vitavax . planowałem tym i tym. jak radzicie?

Uchowaj nas Panie przed takimi doradcami. Nie może być albo albo bo jedno i drugie służy do czego innego.

Wielkopolska,siejecie już łubiny czy czekacie na ocieplenie i deszcz?

Ja posiałem 18.03 zpm.

Wielkopolska ok.Poznania siew w sobotę. Odmiana Sonet 200kg/ha Klasa ziemi 6. Planowany oprysk Afalon 1.25 i Sencor 86ml na hektar.Pod korzeń dane 150 kg Polifoski 6.Zmniejszyć dawkę Afalonu na takiej ziemi ? Zaprawione będzie Nitraginą i Vitavaxem.

I po co dałeś mu azot, roślina musi go sama nawiązać, podawanie tego składnika upośledza wytwarzanie brodawek. Mikstura do odchwaszczania niezła, daj znać czy sonet to wytrzyma.

#2913 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 25 marzec 2015 - 12:20

Klasa ziemi słaba a łubin wąskolistny to ta niewielka ilość azotu nawet wskazana, bo co to jest 9kg N

#2914 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 12:44

Gdybym dał 100 kg saletry to by była przesada ale na takim żywym piachu to te trochę azotu nie zaszkodzi a wręcz pomoże.

Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

#2915 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 14:28

Jak to jest właśnie z tym azotem. To że łubin z powietrza pociągnie dzięki brodowakom azot to fakt ale co do tego momentu póki te brodawki wytworzy skąd ma wziąść ten azot z VI klasy ziemi? Może wypadałoby dać z 20-30 N na ten start?

#2916 Share PanJ30

PanJ30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 15:49

Jednak udało mi się dostać tą nitraginę i to w normalnej cenie.Nie wiem czy mogę tutaj pisać adres, ale na dzień dzisiejszy dostępna była w Sadkach na wylocie na Piłę tuż za Agromą.

#2917 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 18:56

Witam

To pochwalę sie

W tydzień posiałem 38 ha łubinu, opryskałem afalon + comand (w wąskolistnym niewielka dawka, w żółtym 100 ml)+ dodałem Adpolan Soil - ma to dawać na piachach dłuższe utrzymanie oprysku w wierzchniej warstwie gleby a nie woda wypłucze, choć przez tydzień ani kropli wody, jedynie 2 dni przymrozków ok -3 stopnie.

Działki to generalnie 4b-5 -6 klasa piachy, przedplon QQ, więc nie dawałem nawozów, liczę że wyciągnie po QQ co zostało, słoma zaorana.

Zaprawiany Vitavaxem + nitragina, kupiona po 36 zł w Biofood, ale 2 miesiące temu wiec bez problemu.

Materiał siewny kupiony od zaprzyjaźnionych rolników, na przyszły rok będę miał swój. Za to sprawdziłem siłę wchodów na poziomie 95-100%

Nie obyło się bez 2 awarii agregatu siewnego i ukręconego wałka WOM w nowym Deutz Fachr, a na fajrant wywalił olej ze sprężarki powierza.

Fajnie bedzie teraz poczytać o waszych problemach i awariach, a ja szykuje dalej sie do siewu QQ, ale mam ze 3-4 tygodnie do pozbierania i ponaprawiania się.

#2918 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 21:19

A umnie nitragina + vitavax + nawoz donasienny i po siewie doglebowy oprysk linuronem 550 g/ha. Planowany siew 30-31 marca na piachu. Odmiana Perkoz C2.

#2919 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 22:33

Witam

To pochwalę sie

W tydzień posiałem 38 ha łubinu,

Siałeś go ręcznie czy jak że tak Ci zeszło :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2920 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 marzec 2015 - 22:48

Dawka startowa azotu jest mile widziana ale w przypadku braku azotu mineralnego w glebie (Nmin) jednak na każdym stanowisku znajduje się 30-60kg Nmin, ja nigdy nie stosowałem.

Jeśli chodzi o siew łubinu w plonie wtórym po życie i w dodatku na nasiona to odradzam, na zieloną masę to już jakieś możliwsze rozwiązanie, polecam łubin żółty- ma dużą ilość świeżej masy z kolei biały również ale siew będzie droższy.

W przypadku stosowania nitraginy i zaprawy to w pierwszej kolejności zaprawa potem nitragina przed siewem, osobiście tylko w ub. roku stosowałem samą nitraginę jedyne co zauważyłem to większą ilość brodawek korzeniowych oraz ich większe rozmiary. Różnicy w plonowaniu nie zauważyłem ale łan na pewno lepiej był odżywiony jeśli chodzi o azot i większą ilość tego składnika pozostała dla rośliny następczej, krótko mówiąc symbioza azotu po zastosowaniu nitraginy musiała być na wyższym poziomie.

My siejemy, a Bóg daje plony.