Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi?

galeria
Łubin
Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5141 odpowiedzi na ten temat

#2621 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 22 luty 2015 - 23:15

Czyli teraz wynik może być inny gdyż po pobraniu tych próbek wapnowałeś tym z morawicy. W takim razie jak go dałeś 3-4 t to teraz pod łubin możesz sobie odpuścić wapnowanie jeśli zależy ci na oszczędności, a masz i możesz gdzie indziej wykorzystać to wapno.

Jeśli nie masz co z nim zrobić, a tą działkę chcesz doprowadzić do kultury na przyszłość, to siej wapno. Wtedy na jesień dajesz tam pszenżyto z centrali i przy dobrych wiatrach i nawżeniu kosisz go 8t/ha.

Ja jestem zwolennikiem dawania wapna pod agregat, więc jeśli tak zrobisz odpiść sobie fosfor pod ten łubin w razie co.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 19:55
  •  

#2622 Share morganix

morganix

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 22 luty 2015 - 23:23

Wapnowałem jesienią w listopadzie. wysiałem okolo 2.5 t/ha A wapno które mam jest przeznaczone na ta działke.

Jeśli rozsieje to wapno teraz to czym pozniej  nawozić?? łubin potrzebuje fosforu nie??

#2623 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 22 luty 2015 - 23:38

Ja tam sieje bez nawożenia PK. Stymuluję go do większego zainteresowania wypłukanymi, oraz niedostępnymi składnikami dla innych roślin. Niech pracuje, nic na łatwiznę. ;)

Jeśli przeznaczone na tą działkę, nie ma co czekać, na jesień poszło jedno, zaorałeś teraz drugie pod agregat i powinno być ok.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#2624 Share morganix

morganix

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 23 luty 2015 - 00:06

Ok dzieki za rzeczowa odp :)

A co do nasion to jak wyglada sianie nie kwalifikowanych??? Z kim nie rozmawialem na ten temat to sporo osób sieje takie i ma plony zbliżone lub takie same jak po kwalifikacie.. :huh: Wiadomo zaprawione muszą być :)

Osobiście miałem w zeszłym roku pierwszy raz rzepak zasiany z nasion wymłóconych po kwalifikacie(ADRIANNA) i na działce co rosło tylko zboże przez około 10 lat. Oczywiście norma siewu zwiekszona do 5.5kg/ha i umłóciłem ponad 4t/ha co w naszej okolicy jest podobno bardzo bobry wynik.

Siejecie taki łubin z poprzednich omłlotów?? ze 2-3 razy chyba można posiać takie nasiona?? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie??

Edytowany przez morganix, 23 luty 2015 - 00:10.

#2625 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 23 luty 2015 - 01:51

1300zł/t to dobra cena. Dowiedz się czy nie był desykowany glifosatem a najlepiej sam sobie sprawdź jak kiełkuje. nie siałeś wczesniej łubinu to nie pchaj sie w koszty kwalifikatu bo nawet to nie zagwarantuje ci że zbierzesz.. Zawsze zaprawiałem tylko vitawaxem i siew, możesz spróbowac nitraginą.  Wapno daj po zbiorze przed zrywaniem ścierniska. Odpuść sobie ten siarczan wapnia, siarka zakwasza podobnie jak azot a wapniuje sie nie po to żeby dostarczyć roślinie wapnia. 

wróć uwagę że zawartość fosforu i potasu masz niską i bardzo niską, wapno może uruchomic te składniki ale cudów nie bedzie. Na pewno nie rezygnowałbym z nawożenia przy takiej zasobności, jezeli łubin nie wykorzysta to nadal bedzie w glebie dla rosliny następczej. Moim zdaniem 100kg polidapu i 150kg soli potasowej. Od kilku lat walczę żeby podnieść niską zasobność fosforu bez obniżania plonów i nie jest łatwo

#2626 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 23 luty 2015 - 09:47

A takie świeże wapnowanie przed siewem to nie zaszkodzi łubinowi?? Mam łodke weglanowego z morawicy. Może kreda bedzie lepsza??

Znasz moze reaktywnosc tego wapna z Morawicy?

#2627 Share Egzo

Egzo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 23 luty 2015 - 10:26

Ja właśnie zrobiłem próbę kiełkowania swojego Mistera (I rok po centrali) i część pola była pryskałem glifosatem . Ale gdy pryskałem to 80% strąków było brązowych (a pryskałem za względu na chwasty :) ) i u mnie nie ma różnicy w sile kiełkowania miedzy tym pryskanym i nie pryskanym . Wiec chyba warto zaryzykować, ale najlepiej tak jak kolega gwozd

radzi sprawdź siłę kiełkowania

#2628 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 luty 2015 - 10:36

Ja też robiłem siłe kiełkowania Mistera rowniez rok po centrali. Miałem sporo chwastow i dosuszałem glifosatem w dawce 4 l na ha. Siła kiełkowania wyszła mi 90 % a jak brałem z centrali to siła kiełkowania była 91 % czyli wniosek jest taki ze glifosat nie szkodzi  na siłe kiełkowania

#2629 Share ORaczkowski123

ORaczkowski123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 23 luty 2015 - 11:14

Moim zdaniem jedynym ratunkiem będzie tu sianie wapna i inwestowanie w pszenżyto. Przy dobrych prognozach będziesz w stanie nawet wyciągnąć do 10 ton na hektar.

#2630 Share morganix

morganix

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 23 luty 2015 - 11:31

Wapno na stronie kopalini :http://www.kwmorawic...ferta/16-nawozy

Panowie ja uprawiam ziemie dopiero od 2 lat :) I tak radzę się kogo idzie ;) Wiadomo każdy doświadczony rolnik ma wypracowane swoje metody po wieloletnich obserwacjach.

@ORaczkowski123  że wapno muszę posiać to jest oczywiste ;)  tylko pytanie czy teraz przed łubinem czy po zbiorach??? :)

Najprawdopodobniej po łubinie posieje to pszenżyto jak już  @damianzbr prędzej wspominał :)

Rozumiem że jak dam wapno teraz to nie mogę nawozić fosforem?

Edytowany przez morganix, 23 luty 2015 - 11:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2631 Share Poznaniak

Poznaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 23 luty 2015 - 12:14

Czy każdy łubin z centrali jest niezaprawiony?

Znalazłem w 2 miejscach regenta po 3,1 kwalifikat ale niezaprawiony. Czy przed siewem mam go potraktowac mieszaniną vitavax+nitaginą w betoniarce?

Czym zwalczyć hwasty w wąskolistnym i kiedy zabieg? - czy sa w ogóle skuteczne srodki z przeznaczeniem na łubin wąskolistny czy trzeba to troche obejść ?

#2632 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 23 luty 2015 - 12:32

Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, żeby łubin z centrali był zapawiony. Możesz go bezpośrednio przed siewem zaprawić razem z nitraginą. Z chwastami dużego wyboru nie masz, linuron do 3 dni po siewie, wskazana wilgotna gleba (na suchą też podziała). Później ewentualnie na jednoliścienne

KS Falubaz

#2633 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 luty 2015 - 14:34

Dzwonilem dzis do centrali nasiennej w okolicy maja mister za 3400 netto za tone kwalifikowany ale maja tez nie kwalifikowany regent za 1500 zdolnosc kielkowania 90%.ktory wziac?

doradzajcie co wybrać na bardzo kwaśna glebę

#2634 Share sufi84

sufi84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 23 luty 2015 - 18:44

Z tym Wing P ktoś inny próbował ? 

Pryskalem tym kukurydze i zostalo mi troche w opryskiwaczy a niedaleko mialem dzialke z posianym lubinem waskolistnym (regent) wiec pomyslalem ze zrobie test na okolo 10 arow. Lubin mial juz okolo 15 cm wiec nie byl to oprysk przedwschodowy. Efekt byl taki ze lubin ostro przychamowal jednak potem odbil a w tym miejcu zostaly rumianki i samosiewy rzepaku (dawka 4l/h). Dodam ze w tym roku planuje opryskac  lubin waskolistny bezposrednio po siewie 3l pendymetaliny(jeden ze skladnikow Wing P)+0,1 chlomazonu. Jak ktos ma z takim opryskiem  doswiadczenie prosze sie podzielic. 

ps Jak ktos planuje opryskac lubin metamitronem(np goltix) to niewarto szkoda kasy

#2635 Share kamilblasiak

kamilblasiak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 23 luty 2015 - 20:08

Jake są obecne ceny łubinu żółtego w hurcie, orientujecie się?

Edytowany przez kamilblasiak, 23 luty 2015 - 20:08.

#2636 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 luty 2015 - 22:24

w paszarniach chybo koło 1 zł???

sufi84 piasałem wyzej ze znajomy miał doczynienia z tym herbicydem w lubinie waskolistnym. opryskal do 3 dni po siewie i byl zadowolony.

Edytowany przez andrzej1988, 23 luty 2015 - 22:26.

#2637 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 luty 2015 - 23:28

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy bronujecie pole po siewie łubinu albo walujecie? I jak zaprawiacie nasiona ?ktos napisal ze robi to w betoniarce czy to dziala?

#2638 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 24 luty 2015 - 18:40

Ja nie bronuję ale wał jak najbardziej. A zaprawianie w betoniarce na pewno się sprawdza :)

#2639 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 24 luty 2015 - 20:10

Łubin wąskolistny na bardzo kwaśnej glebie np mi urósł bardzo rzadko i nie był większy jak 15cm, także nie polecam, lepiej posiać owsa.

Jak to jest z tą zaprawą, można ten vitavax zmieszać z nitraginą i zaprawić na raz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2640 Share roman099

roman099

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 24 luty 2015 - 21:12