Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#241 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 09 czerwiec 2010 - 17:53

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać no padało i to wtedy dos długo :) Ale to co mu sie stało ?? linurex nie pozwolił skiełkowac czy załatwiał kiełki ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 03:51
  •  

#242 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 09 czerwiec 2010 - 18:31

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja słyszałem że jak po oprysku pójdzie duży deszcz to łubin nie wzejdzie.
I wydaje mi się że oprysk wnika w glebę i nie daje skiełkować nasionom.
mniej więcej działa to na takiej zasadze jak by ziarno leżało nie zagrzebane i je opryskał to straci zdolność kiełkowania.
Tylko spokój może nas uratować....

#243 Share asdfik

asdfik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 09 czerwiec 2010 - 22:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jeżeli dobrze pamiętam jest jeszcze Dithane neotec 75WG na grzyba

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#244 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 10 czerwiec 2010 - 06:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Znalazłem coś takiego:
http://www.ib-pan.kr...5/kurowski2.pdf
używają w tym doświadczeniu do drugiego oprysku 0.7l/ha SARFUN 500 SC. Z tego co się orientuje to 1l Sarfunu kosztuje około 70zł więc wychodziłoby znacznie taniej i i działa wgłębnie a gwarant kontaktowo.
Co myślicie o tym fungicydzie?

#245 Share janusz11

janusz11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 11 czerwiec 2010 - 19:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam jeśli mogę dołączyć to ja uprawiam 1 rok łubin żółty słodki na chwasty zastosowałem afalon + command i jest ok co do antraknozy pierwszy oprysk dałem brawo 2 l/ha w fazie 3 liścia a drugi oprysk gwarantem we wtorek (8.06) w poniedziałek pojawiły się pierwsze skręcenia i chyba zadziałało bo kwiat się prostuje. A co do sarfunu to gdzie go można kupić.

#246 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 11 czerwiec 2010 - 21:15

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Sarfun można kupić w miejscach gdzie inne ŚOR ale dowiedziałem że jest to środek bardzo toksyczny a mi w zeszłym roku skończył sie termin tego pozwolenia. już miałem kupić na sąsiada ale jednak nie kombinowałem(wystarczy doświadczeń już w tym roku) i kupiłem gwarant. Koszt to 50zł/l

#247 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 12 czerwiec 2010 - 12:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja zastosowałem Amistar i mam nadzieje że wystarczy.Troche tak bardziej zapobiegawczo bo na moje oko niebyło tak zle jeszcze ale moze dlatego ze puzno siany był.

#248 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 23 czerwiec 2010 - 14:17

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy ktoś z was zaoruje łubin na zielono (czyli na zielony nawóz) ? Jeśli tak to w jakiej fazie jest najlepiej? Mój zaczyna przekwitać i muszę go zlikwidować ze względu na przytulię.

#249 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 23 czerwiec 2010 - 16:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No ja już swoją plantacje zaorałem stadium to kwitnienie-zawiazywanie straka, myślę że to najlepszy moment, bo akurat brodawki sie na korzeniu dobrze rozwinely, a po drugie że jest jeszcze zielony i szybciej sie rozłoży.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#250 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 24 czerwiec 2010 - 21:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam ! mam pytanie do tych co maja łubin żółty. czy bedziecie go pryskac po przekwitnieciu na antraknoze ? ja raz opryskałem przed kwitnieciem ( 10.06. ) i teraz nie wiem czy to wystarczy czy moze go jeszcze zniszczyc ta choroba ? teraz juz prawie przekwitnął i dolne łuszczyny juz sa zawiazane w wiekszosci roslin. jak sadzicie trzeba bedzie jeszcze jechac czy nie ?
z góry dzieki za odp. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 26 czerwiec 2010 - 21:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U nas opryskaliśmy jeszcze raz tak zapobiegawczo bo deszcz popadał a teraz ma być ciepło więc napewno nie zaszkodzi, a w dodatku niby zawiązały się strąki a niektóry łubin ma jeszcze dodatkowo 2 pąki które zaczynają się kwitnąć dopiero.
I właśnie moje pytanie dotyczy tego czy będę musiał pryskać go przed zbiorem czy nie dodam że jest to odmiana "MISTER" która ma niby niepękające strąki.

#252 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 25 lipiec 2010 - 16:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie w tym roku łubin to porażka... zapowiadał sie pieknie, wiosna byla mokra to go gnało i nawet po 5 stronków miał na łodydze ale pozniej susza byla i w tamtym tydoniu przeszedl lekki deszczyk i stronki sie pootwierały i ziarno na ziemi sie zostalo... z 5ha łubiny miałem moze ze 3.5t ;/

Wstawiam link do foto: http://img63.imagesh...66/img0651x.jpg
Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

#253 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 31 lipiec 2010 - 06:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jak idą zbiory łubinu? Już ktoś wykosił? Przeprowadzacie desykacje?
Jak na razie u mnie prawie wszystkie strąki zrobiły się czarne ale zdarzają się jeszcze zielone, tylko łodygi są zielone ale nasiona jeszcze wilgotne i miękkie. Z koszeniem musze poczekać.
Jak plonują łubiny w tym roku?

#254 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 31 lipiec 2010 - 10:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U nas łubin ma utwardzane strąki jakoś narazie się trzyma ale kość będziemy pewnie za jakieś 2 tygodnie jak będzie dobra pogoda. Narazie trzeba się ze zbożem uporać.

#255 Share hopper5

hopper5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 09 sierpień 2010 - 07:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Właśnie wczoraj wymłóciłem swoje 0,8ha.plon po oczyszczeniu 1,5t.

#256 Share janusz11

janusz11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 16 sierpień 2010 - 12:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja mam zamiar młócić ale chyba jest za wilgotny, czy może ktoś wie jaka jest optymalna wilgotność ziarna łubinu żółtego

#257 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 17 sierpień 2010 - 08:10

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja swój łubin wąskolistny odmiany sonet wczoraj zaczołem kosić. Dwa tyg temu poszedł glyfos. ogólnie jak na razie na oko to plon ok 2,5-3 t/ha.

#258 Share Kwity

Kwity

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 23 sierpień 2010 - 08:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzen dobry! Jestem z Ukrainy. Mozhliwo Panstwo znaje gdzie teraz mozhna kupic w Polske fungicyd Sarfun 500 SC (carbendazym)? Dzienkuje bardzo.

#259 Share LeIto

LeIto

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 23 sierpień 2010 - 09:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać a ja mam pytanie jakich zmian trzeba dokonac w kombajnie zeby zebrac łubin (zółty ) Najlepszy na pasze Jakie tam obroty maszynki i sita ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 23 sierpień 2010 - 18:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Napisz do @Mechanizatora albo poczytaj jego artykuł w lipcowym Top Agrarze - od siebie mogę dodać, że obroty młocarni zwykle ustawiamy na 600-700