Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5138 odpowiedzi na ten temat

#221 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 05 maj 2010 - 23:48

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać czyli jak pokolei mam dziłac. bo dzis posiałęm ten łubin :) pryskac linurexem czy odpuscic i póznij tym co pisałes i desykacyjnie przed koszeniem ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 00:57
  •  

#222 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 06 maj 2010 - 05:45

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać zależy na jakiej ziemi posiałeś.Jeśli niema zagrożenia ze strony przytuli to możesz prysnąć linurexem ale ze świadomością że on potrzyma miesiąć rumianki a potem dalej rosną.Ja wymysliłem mieszanine linurexu z panidą ale przypala i niestety przytulia tez była .Najlepiej to sie niepchaj w koszta (ja sieje do 300kg/ha aby zagłuszyć chwasty)i odczekaj aż jednoliścienne będą w fazie 2-4 listków i wal środki te co napisałem powyżej ale licz który najtaniej bo efekt i tak będzie.Jeśli przed zniwami plantacja niewyglonda za ciekawie ale zapowiada sie jakiś plon a materiał będziesz siał w następnym roku to na 14 dni przed zbiorem reglone 1.5+glifosat 1.5 a jeśli plon bedzie marny lub skarmiasz ziarno to 3-4l glifosatu+5kg siarczanu amonu.Kosi sie wtedy łatwiej noi masaz 2 w 1, czyste pole od perzu i stanowisko pod pszenice .

#223 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów

Napisany 06 maj 2010 - 07:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać mam jakis linurex kilku letni z czasów siania zemniaków 1k a dawka to 1,5kg/ha wiec moze warto go wykorzystac niech nie lezy :) jakbym go nie miał to raczej bym czekał tak jak pisałes do 2-3 lisci łubinu. A posiane w uproszczonej uprawie tylko polatałem 2 razy agregatem talerzowym i óoznij 3 raz juz siałem. bo to było zaorane byle jak na zime i czesc po ziemniakach zostyawiona ale to była istna łaka :) TEraz juz w miare wyglada :) ale chwasty napewno szybko zaczna rosnac wiec linurex moze cos poradzi na poczatku.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#224 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 06 maj 2010 - 13:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jak masz stary to wlej i popryskaj ale bez nadzieji.Ja popryskałem swój wąskolistny sencorem ale narazie niepolecam bo niewiem czy łubin to przetrwa, ale praktyka będzie.Z wąskolistnym to jest niestety problem nikt nierejestruje nowych środków które by zswalczały przytulje i rumiany.Ja osobiście po 5 letnim doświadczeniu chyba przejde na groch bo przy 10ha rocznie to jak mi łubin chwasty zagłuszą to troche denerwujące.No ale mam wtym roku i groch i łubin to sie zobaczy co bardziej opłacalne.

#225 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 30 maj 2010 - 09:36

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy pojawiła sie u was antraknoza? wczoraj pryskałem Gwarantem 2l/ha ale jeżeli utrzyma sie taka wilgotna pogoda to trzeba będzie powtarzać. Czym pryskacie od grzyba? czy są jakieś tańsze środki od gwarantu?

#226 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 30 maj 2010 - 13:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ajaki koszt gwarantem ? Ja dość puzno siałem ale pryskając na jednoliścienne można by było coś dodać na choroby

#227 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 30 maj 2010 - 21:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Za Gwarant na 1ha czyli za 2l 92zł. Tylko na etykiecie jest napisane że jeżeli warunki sprzyjające wystąpieniu choroby będą sie utrzymywać to zabieg należy powtarzać co 7-10 dni. W zeszłym roku wystąpiło lekkie porażenie strąków(niczym nie pryskałem) ale to pewnie przez duże zachwaszczenie i połączenie roślin przytulią.
Ze znanych mi środków to można jeszcze Brawo 500 sc 2l/ha(koszt podobny jak gwarantem) i Amistar 250 sc 1l/ha( chyba około 200zł, drogo ale podobno zwalcza jeszcze jakąś inną chorobe).
Przydałby sie jakiś tańszy zamiennik Gwarantu.

#228 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 31 maj 2010 - 17:48

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Umnie łubin i groch mają po jakieś 20cm wysokości, będe pryskał od jednoliściennych jak tylko mi pogoda pozwoli i co lać już gwaranta? Czy czekać na kwitnienie?

#229 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 31 maj 2010 - 19:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Nie potrafię ci powiedzieć czy lać gwaranta. U mnie wystąpiły pierwsze objawy i musiałem interweniować. Pojawiły się rośliny "poskręcane", a po przyjrzeniu się bliżej wyglądało to tak jakby łodyga była lekko uszkodzona i roślina wygięła się w miejscu uszkodzenia dalej usiłowała wrócić do pionu albo wykrzywiała się dalej w różnych kierunkach. Nie zauważyłem więdnięcia. Jedyne co mogę powiedzieć to żebyś lustrował plantacje

#230 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 08 czerwiec 2010 - 17:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Chłopaki piździawa 5 ha łubinu za tydzien zjadła ZARAZA, pryskajcie od grzyba i to szybko zaraz zrobie fotke i wrzuce szok. Cały kawałek <beczy>
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 20:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać u mnie nawet nie zszedł ( jeden na 1m2) Nie wiem czy wina nasion czy mogłó na to wpłynac to ze zasiałem w bardzo mokra ziemei zaraz po deszczach ??? i póznij jescze padało. takie błotko opryskałem, linurexem i czekałem a tu d*pa :)

#232 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 20:30

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj byłem oglądać i u mnie już kwitnie

#233 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 20:53

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie też kwitnie. Przez te uszkodzenia herbicydowe część roślin jest w zaawansowanym stadium kwitnięcia a część dopiero zaczyna, bez desykacji sie nie obędzie.
biały2005 wydaje mi się że to była wina nasion. Może nabyłeś nasiona które wcześniej były desykowane glifosatem i to było w nieodpowiedniej fazie dojrzałości albo nasiona zostały zebrane lekko wilgotne, nie zostały dosuszone i "zagrzały się". Łubin jest na to wrażliwy.

Nie uśmiecha mi sie wywalić jeszcze stówy na ha na oprysk od grzyba więc ponawiam pytanie. Czym jeszcze oprócz gwarantu, brawo czy amistaru można pryskać od antraknozy

#234 Share Kyristo

Kyristo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 21:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja opryszczyłem pół 0,5 ha bo już go nieżle pokręciło a niektóre roślinki już prawie kaput, ale nasiona z drugiej ręki i nie zaprawiane do siewu, natomiast Kalif z centrali zaprawiany się trzyma tylko nie wiadomo jak długo. Normalnie można zbankrutowac z tymi opryskami :)

#235 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 21:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać brałem od znajomego koszony był wilgotny ale był suszony. jego brat siał ten sam łu8bin i jemu łądnie poschodził ale sam mówił ze z innej przyczepy. musze podpytac innych którzy kupili od niego czy jest oki.

#236 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 09 czerwiec 2010 - 04:01

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać No ja najprawdopodobniej jutro zaczepiam plug i sru po łubinie bedzie, masakra wszystkie kwiaty jak kwitł z poczatku zaczeply sie chylic ku ziemi a teraz wogole odpadły bla***. Wpieprzylem kasy w opryski a tu za pare dni wszystko wpieprzyło, to był jego ostatni rok u mnie na polu.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#237 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 09 czerwiec 2010 - 06:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać kobra89 czym pryskałeś i w jakiej fazie nasilenia choroby?
Mój baron jest z własnego rozmnożenia ale zaprawiałem OXAFUN T

#238 Share Kyristo

Kyristo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 09 czerwiec 2010 - 08:06

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Przed chwilą zlustrowałem jeden kawałek Kalifa i zaczyna go już trochę brac, rośliny zaczynają się lekko skręcac. Zaraz siadam w samochód, jade po gwaranta i pod wieczór pryszcze, może go jeszcze uratuje:(.
Pytanko, mogę dodac zwykłego insolu lub plonvitu, czy raczej nic mu to nie pomoże (a może zaszkodzi) i się w to niebawic?

#239 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 09 czerwiec 2010 - 12:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Na moim hektarze znalazłem dwie małe łatki poskręcanego ale reszta jest spoko. Niestety też idzie do przeorania a to przez przytulię. pryskałem po siewie linurexem i nie ma innych chwastów oprócz przytulii. Szkoda bo jest naprawdę niezły. Odmiana Mister. :) Pod koniec kwitnienia spotka się z talerzówką. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 09 czerwiec 2010 - 17:49

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

u mnie nawet nie zszedł ( jeden na 1m2) Nie wiem czy wina nasion czy mogłó na to wpłynac to ze zasiałem w bardzo mokra ziemei zaraz po deszczach ??? i póznij jescze padało. takie błotko opryskałem, linurexem i czekałem a tu d*pa :)

A jak opryskałeś to padał jakiś większy deszcz w niedługim czasie od wykonania zabiegu jeśli tak to właśnie oprysk był przyczyną że łubin nie wszedł.
Tylko spokój może nas uratować....