Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5132 odpowiedzi na ten temat

#2241 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 22 sierpień 2014 - 08:34

A teraz pytanie ode mnie. Czy jak zasieje łubin na takiej trochę glinie, czyli jak spadnie dobry deszcz to jest bardzo mokro, a jak jest sucho to wody się tam nie znajdzie ani kropli, to będzie coś z tego chociaż żeby był zielony nawóz, stanowisko jest bardzo słabe zasobnośc PK bardzo niska, a magnez wysoka, nie wiem jakim cudem xD

Słuchaj, u mnie było tak, że przez tydzień albo dwa nie było wgl. deszczu i łubin to wytrzymał. A u mnie jest V i VI klasa. A jaką masz klasę ziemi ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 17:08
  •  

#2242 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5202 postów

Napisany 22 sierpień 2014 - 15:50

Akurat kolorem nasion cięzko sie kierować. Akurat większość łubinów wąskolistnych ma koloro mocno kremowy z brazowymi kropeczkami a mój był cały biały.
Na tej stronie masz podane podstawowe zasady uprawy oraz odmiany łubinów.

Rozróżnia sie je głównie kolorem kwitnienia: biały kwitnie na biało, zółty-żółto, wąskolistny na niebiesko, niebiesko-biało

http://www.hrsmolice...p=lubin_02&l=pl

wąskolistny kwitnie też na biało, bodajże Zeus

Ja zasiałem w tym roku łubin na dwóch polach, dobrej V klasie oczyszczonej z chwastów (około 25a) i polu na którym przed kilkoma laty była łąka, też piąta klasa, ale zachwaszczona (60a). W pierwszym przypadku zebrałem około 600 kg ładnych suchych nasion bez chwastów, a w drugim przypadku było to około 700 kg zbioru, ale w dużej części wymieszanego z chwastami. Pola nie były nawożone i pryskane, bo mial to być typowy zielony nawóz. Rok jednak sprzyjał i ostatecznie skosiłem uprawę. Zebrałem nasiona większe niż wsiałem. Widać jak ważne jest stanowisko pod łubin, bo plon był zależny tylko i wyłącznie od tego (żadnych nawozów i oprysków). Teraz chcę na tym posiać pszenżyto. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

No bierzesz i siejesz pszenżyto :) Ja po łubinie w tym roku w pszenżycie miałem strasznego mączniaka, nie wiem czy to wina stanowiska (raczej wątpie) odmiany (leontino) czy pogody, a może wszystkiego do kupy

KS Falubaz

#2243 Share Qaskar

Qaskar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 22 sierpień 2014 - 15:58

Słuchaj, u mnie było tak, że przez tydzień albo dwa nie było wgl. deszczu i łubin to wytrzymał. A u mnie jest V i VI klasa. A jaką masz klasę ziemi ?

Kwestie suszy mamy za sobą ale czy jeśli deszcz spadnie i będzie lekkie bagno czy to wytrzyma ? Nie wiem jak sprawdzić klasę ziemi ale tam na pewno lepszej niż 5 nie ma

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#2244 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 669 postów

Napisany 22 sierpień 2014 - 18:32

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać dzisiaj sprzedałem łubin po 924 zł brutto. uważam że to dobra cena. a wy po ile sprzedajecie?

#2245 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 22 sierpień 2014 - 19:29

wąskolistny kwitnie też na biało, bodajże Zeus

Potwierdzam. Miałem Zeusa i kwiaty były koloru białego...

#2246 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 22 sierpień 2014 - 20:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A jaki to łubin co ma białe ziarnko?

#2247 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 22 sierpień 2014 - 21:36

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać na pewno wąskolistny odmiana oskar. A o innych nie wiem

#2248 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 21:08

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jak wyglada oplacalnosc w siewie lubinu?
nie ma klopotu ze zbytem?

#2249 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 25 sierpień 2014 - 12:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja sieję dla świń zamiast soi i jestem zadowolony bo mam swoje białko w taniej cenie.

#2250 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 sierpień 2014 - 13:34

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zbyt zależy od posiadanej ilości i samego odbiorcy, parę dni temu miałem możliwość sprzedania ale w ilościach całosamochodowych, na eksport Proponowana cena to 950 netto, o ile dobrze zapamiętałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2251 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 05 wrzesień 2014 - 19:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ma ktoś więcej informacji odnośnie łubinu wąskolistnego odmiany ZEUS. Chodzi mi o to czy ktoś go wykorzystywał jako pasza dla zwierząt? Z tego co wyczytałem to jest to łubin słodki, ale ma dość dużo alkaloidów, stąd moje pytanie...

#2252 Share jendrus001

jendrus001

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 08:04

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zebrałem 11ha Łubinu wąskolistnego Karo. Średnia wyszła około 2t/ha. Bez nawożenia i bez fungicydów. Interesuje mnie tylko stanowisko po nim i dopłata łubinowa dlatego nie dbam o plon. W Centrali gdzie go kontraktuje dostaje około 900zł/t także żadne pieniądze przy tak niskim plonie, ale i tak jestem zwolennikiem tej rośliny. Pulchność gleby utrzymuje się nawet przez dwa lata po zbiorze nasion łubinu. Można to odczuć w spalaniu ciągnika podczas orania lub zrywania ścierniska na którym rósł łubin. ŚWIETNA ROŚLINA POLECAM!

#2253 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery,
    radiokomunikacja cb i kf,
    broń palna

Napisany 07 wrzesień 2014 - 11:17

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Żuć przedsiewnie (przed uprawą agregatem) polifoskę uzyskasz lepszy plon :). Daję niedużo bo w granicach 150kg/ha i na IV kl w tym roku udało się zebrać 2,5t/ha. Fungicydów poza zaprawą nasienną też nie stosuje :).

#2254 Share jendrus001

jendrus001

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 19:49

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zauważyłem że zaprawienie nitraginą Nasion dużo daje. Obok sąsiad miał nie zaprawiany i dużo wolniej rósł. Ja najpierw w betoniarce zaprawiam go z Vitavaxem. Ziarno wędruje na przyczepę, rozpuszczam nitraginę z wodą i dodaje trochę cukru następnie mieszam to szuflą i staram się zaraz siać. Co do Chwastów.... Stosowałem kiedyś Afalon 1l/ha + Command 0,2l/ha. Niestety Command bardzo mocno go trzymał i łubin praktycznie stał w miejscu. Teraz pryskam Afalonem i jest normalnie. Potem dwa tygodnie przed zbiorem sprawdzam które miejsca na polu wymagają desykacji i tam tylko pryskam, ponieważ koszt Reglone w dawce 2,5l/ha siepie po kieszeni, a mi chodzi tylko o stanowisko i dopłatę. Kontraktuje przeważnie zawsze Karo bo opiera się dość dobrze antraknozie. Taki o to sposób znalazłem na monokulturę rzepak - pszenica - rzepak -..... sieję co roku 1/4 areału łubinu i 1/4 rzepaku także zawsze pszenica idzie po dobrym przedplonie i nigdy nie po zbożu. To takie moje spostrzeżenia lubie się dzielić doświadczeniami i niech wam też się dobrze wszystko udaje. Pozdrawiam

#2255 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 07 wrzesień 2014 - 23:06

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Sialiście kiedyś po łubinie pszenżyto, żyto w uprawie uproszczonej ? tzn po zbiorze talerzówka , przed siewem gruber na ok 10-15 cm i siew agregatem uprawowo siewnym, ziemia klasy V i VI łubin przed zbiorem randapowany.

Edytowany przez rafto, 07 wrzesień 2014 - 23:11.

#2256 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 08 wrzesień 2014 - 19:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja zrobiłem pole po łubinie talerzówką, wygląda to jak po porządnym agregacie.
Łubin bardzo mocno spulchnił glebę. Chodząc po szczyrniu buty się zapadają.

Jak tam sypały Wasze łubiny wąskolistne?
Opiszcie kto i co stosował na chwasty i jak to podziałało.

Ja stosowałem Afalon 4 dni po siewie, niektóre roślinki łubinu zostały dość mocno porażone, a na polu zrobił się istny gąszcz od chwastów!

#2257 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 09 wrzesień 2014 - 07:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja miałem posiany wąskolistny zeus i zebrałem ok 2,5t/ha.

Bez jakiegokolwiek nawożenia i bez żadnych środków chemicznych :)

#2258 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 09 wrzesień 2014 - 07:22

Ja stosowałem Afalon 4 dni po siewie, niektóre roślinki łubinu zostały dość mocno porażone, a na polu zrobił się istny gąszcz od chwastów!

Najpierw poczytaj etykiete afalonu a dopiero stosuj. Najlepsze efekty daje przy stosowaniu odrazu po siewie do max 3 dnia. Najlepiej jak kilka dni bez deszczu po siewie. A jak jest wilgotno to kolo 4 dnia lubin moze juz kielkowac.

#2259 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2857 postów

Napisany 09 wrzesień 2014 - 18:08

Sialiście kiedyś po łubinie pszenżyto, żyto w uprawie uproszczonej ? tzn po zbiorze talerzówka , przed siewem gruber na ok 10-15 cm i siew agregatem uprawowo siewnym, ziemia klasy V i VI łubin przed zbiorem randapowany.

Ja tak sieję od trzech lat. Po zbiorze łubinu najlepiej dwa razy uprawić bo później mogą być problemy z chwastami w ozimym. Że chyba masz jakiś sprawdzoną mieszaninę herbicydu, na oziminy przedwschodowo, ale to musi być mur beton, bo dziadostwo jak tylko śniegu nie ma wyłazi cały rok na okrągło skąd się da. Dlatego w tym roku robiłem poprawkę na wiosnę. A na jednym polu to jeszcze od jednoliściennych pszenicę w później fazie ratowałem i drogo to kosztowało (aksial) a owies głuchy w łubinie lubi się plątać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2260 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 11 wrzesień 2014 - 19:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam
Czy według was możliwe jest zebranie 2T łubinu żółtego z 1 ha 4 klasy bez nawożenia?