Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5131 odpowiedzi na ten temat

#2141 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 13 lipiec 2014 - 15:30

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać kiedy pryskacie swoje łubiny round*pem?? ja myślę że koło środy będe jechał jak bedzie pogoda, ko łubin wąskolistny już zrzucił liście, a poza tym pewnie bym nie pryskał gdyby nie ziellsko w nim bo równo dojrzewa, niestety mam sporo chabra który kwitnie w najlepsze

a jeszcze pytanie czy jest jakas karencja od zastosowania środka roundup do momentu zbioru? dodam że łubin przeznaczam na paszę i nie chce aby oprysk zaszkodził trzodzie chlewnej, a nie doszukałem się nigdzie zeby działanie przenosiło sie na nasiona, tylko działa na rośliny i chwasty

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 23:30
  •  

#2142 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 13 lipiec 2014 - 15:58

40strąków to chyba na 1m2

Tu mam zdjęcie roślinki co ma akurat 35 strąków wyrwana zaraz z brzegu pola nie chciało mi się szukać akurat tej co ma 40 strąków :)DSC_0907.JPG DSC_0906.JPG

#2143 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 13 lipiec 2014 - 17:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj byłem sprawdzić swojego Mistera i zadowalać się specjalnie nie ma czym. Jakieś 50% wyległo, ale to z pewnością w dużej mierze wina zbyt gęstego siewu, będzie nauka "na zaś". Poza tym mimo doglebowego zastosowania Afalonu i Fusilade przed kwitnieniem chwasty rosną w najlepsze miejscami zagłuszając łubin (pole po TUZie). Na skrajach pola widać, że czubki roślin komuś bardzo smakowały, zaś na jednym uwrotniku pokazała się antraknoza, ale tym się nie przejmuję bo reszta pola czyste (nie pryskałem zapobiegawczo). Dobrze, że to tylko 0,3 ha więc tragedii nie ma, ostateczny osąd się postawi po zbiorze.

U mnie stronki jeszcze zielone, ale listki już powoli zaczynają zanikać. Co do ilości strąków to mają między 10 a kilkanaście na głównej łodydze. Miałem desykować Reglone ale chyba wezmę Round*p, skoro po antraknozie i tak nasiona nie nadają się jako materiał siewny. Jak tam Wasze łubiny żółte, wybarwiają się już czy też jeszcze zielone?

Edytowany przez lukasz222, 13 lipiec 2014 - 17:56.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2144 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 13 lipiec 2014 - 18:38

Tu mam zdjęcie roślinki co ma akurat 35 strąków wyrwana zaraz z brzegu pola nie chciało mi się szukać akurat tej co ma 40 strąków :)DSC_0907.JPG DSC_0906.JPG

co to jest za odmiana? ile dawałes pod korzeń? i na jakiej klasie ziemi rośnie jeśli można wiedzieć ?

#2145 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 13 lipiec 2014 - 19:10

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Odmiana Karo(gorzka) materiał siewny kwalifikowany C1 pod korzeń poszło 100 kg polifoski plus siane 21.03 160 kg/ha zaprawione Vitavaksem i nitraginą opryskane Linurexem i dwa razy na grzyba. Klasa ziemi V.

#2146 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 13 lipiec 2014 - 20:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja mam mistera tez materiał kwalifikowany.pod korzeń dałem tez prawie 100 na ha ale tarnogramu.nie zaprawiałem tylko pryskałem raz linurexem jutro wstawie zdjęcie ale twój ładny jest.;)

#2147 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 13 lipiec 2014 - 21:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Łubin sieję od 5-ciu lat raz się udaje raz nie często to przypadek. A z nawożeniem i nitraginą to spróbowałem po raz pierwszy czytając posty forumowiczów które ewidentnie uzupełniają moją skromną wiedzę ;)

#2148 Share rolniczek098

rolniczek098

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 14 lipiec 2014 - 10:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Powiem tak , w zeszłym roku siałem pierwszy raz łubin 2,5 h na próbę zanim trafiłem na to forum oczywiście moja wiedza była mała całą plantację zaatakowała antraknoza padał deszcz nim wjechałem z gwarantem było już za późno widząć jaki będzie zbiór nie inwestowałem już w reglone opryskałem gallupem zbór był 1 tona z 2,5 h nasiona wykorzystałem w tym roku w dawce trochę powyżej 170kg na hektar (łóbin był chyba już z cztero letni bo też miałem od kogoś żółty mister) i jest piękny wrzucę jutro zdjęcia też będzie w granicach 30 strąków na roślinie i zero ataku grzyba w tym roku , stosowałem dwa razy zapobiegawczo Banko ta sama substancja czynna co w Gwarancie tyle że połowe tańszy, także nie wiem jak się odnieść do tego , że jak ziarna były rok wcześniej porażone to nie można nimi siać, i tak samo glifo ? tak jak obiecałem zdjęcia na tej roślinie ponad 40 strąków przy drodze wyrwana

http://i59.tinypic.com/2ilbmlf.jpg

http://i60.tinypic.com/16a759i.jpg

Edytowany przez rolniczek098, 15 lipiec 2014 - 09:38.

#2149 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 07:25

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ktos już kosił łubin? ja wczoraj próbowałem i wilgotność 20-28%, niby wszystko wygląda ładnie suche, ale zdarzają się strąki zielone, których kombajn nie odwieje, dlatego wczoraj też pryskałem glyfosem na dosuszenie, ogólnie dużo leci przed hederem, pomimo tego że motowidła chodzą bardzo wolono
macie jakies sposoby na zmniejszenie strat plonu przy zbiorze??

#2150 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 lipiec 2014 - 08:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Najprostszy to koszenie bardzo późnym wieczorem, a nawet nocą czyli gdy roślina jest już wilgotna od rosy, a nasiona są nadal suche.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2151 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 18 lipiec 2014 - 08:23

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja koszę z nagarniaczem podniesionym na max że nie dotyka łubinu, a łan wpycha sam w heder.

#2152 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 11:48

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jak ustawiać kombajn do łubinu? tak jak do zboża? i kiedy kosicie? ja słyszałem tak jak wyżej późny wieczór lub rano

#2153 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 14:30

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Rolnik 1973 a jakim kombajnem kosisz?

#2154 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 18 lipiec 2014 - 15:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dżondyr

#2155 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 19:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dżondyr? :) A jaki konkretnie? Dopytuje bo ja zawsze mam problem z obłamywaniem całych strąków i w tym roku wezmę chyba jakiegoś byka żeby szybko jechał i siłą rozpędu wciągał rośliny...

#2156 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 19 lipiec 2014 - 07:27

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać reglone ile dajecie na ha ???

#2157 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 lipiec 2014 - 10:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać 2l wystarcza, przy rzadkim łanie upałach i mniejszej ilości cieczy na ha 1,5l też zrobi dobrą robotę. Jeżeli jest gęsto, dochodzi zachwaszczenie lepiej dać więcej niż 2l.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2158 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 669 postów

Napisany 22 lipiec 2014 - 20:06

2l wystarcza, przy rzadkim łanie upałach i mniejszej ilości cieczy na ha 1,5l też zrobi dobrą robotę. Jeżeli jest gęsto, dochodzi zachwaszczenie lepiej dać więcej niż 2l.

a jaki zastosowac desykant aby nasiona wykorzystac na siew słyszałem że reglone nie wysusza kiełków w nasionach. prosze o rade w tej sprawie . aha czy stosowac jakis sklejacz ?

#2159 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 22 lipiec 2014 - 20:38

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Chcesz mieć pewność to Reglone, chcesz zaryzykować to raundap, kwestia odpowiedniego trafienia z opryskiem (większość strąków dojrzałych)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2160 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 22 lipiec 2014 - 20:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Na nowej etykiecie reglone jest tylko rzepak i ziemniak....
http://www.bip.minro...d=1194&LangId=0