Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5138 odpowiedzi na ten temat

#2061 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 08 czerwiec 2014 - 17:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać czy ktoś będzie łubin pryskał 2 raz gwarantem czy stosujecie coś innego?? ja pryskałem ok 3 tyg temu gwarantem 2l/ha, ale jak pytałem u sprzedawcy to nie mają sarfuna więc chyba pozostaje tylko gwarant na drugi zabieg.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 00:33
  •  

#2062 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów
  • Zainteresowania:tenis stołowy, dłubanina w garażu

Napisany 09 czerwiec 2014 - 12:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać można amistarem,lub zamiennikami chociaż u mnie nie było zamiennika był tylko amistar xtra ciekawe czy pomoże?

#2063 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 09 czerwiec 2014 - 13:16

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dziś byłem zobaczyć mistera, wyrósł po pas i jest w pełni kwitnienia. Pomimo oprysku 2x gwarant zaczynają się pojdyńcze skręcenia, a w sobotę jeszcze nic nie było. Czy jest sens prysnąć 3x na kwiat i czym. Czy go te upały wykończą?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2064 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5202 postów

Napisany 09 czerwiec 2014 - 13:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie w jednym miejscu też objawy skręcania, narazie nie widać żeby się to rozprzestrzeniało. Dodam że zapobiegawczo pryskane ni było. Wielkie te łubiny Wasze jakieś, mój jak ma 40-45 cm to jest max

KS Falubaz

#2065 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 09 czerwiec 2014 - 13:26

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To może być przez upał, u siebie też się z tym spotkałem a dopiero co pryskałem, drugi raz dopiero jak będzie przekwitać, w ogrodzie na wąskolistnym też widziałem że od kilku dni skręca a również pryskałem i w dodatku wąskolistny powinien sobie poradzić. U mnie wysokość ok. 70 może nawet 80 cm. Wujek mówił że dawniej jak miał łubin to potrafił do 130 cm dobijać - nie mogę sobie tego wyobrazić.

#2066 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 09 czerwiec 2014 - 13:51

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać łubin gorzki wysoko rosnie dobry na poplony. waskolistny sonet czy mister juz tak nie wyrastaja. U mnie mister siany wczesni a wcale nie wyrósł mysle ze max 70cm.

#2067 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 czerwiec 2014 - 23:18

czy ktoś będzie łubin pryskał 2 raz gwarantem czy stosujecie coś innego?? ja pryskałem ok 3 tyg temu gwarantem 2l/ha, ale jak pytałem u sprzedawcy to nie mają sarfuna więc chyba pozostaje tylko gwarant na drugi zabieg.

Poza gwarantem i surfunem można dawać amistar. Ktos pisał że tebukonazol tez się sprawdza.

można amistarem,lub zamiennikami chociaż u mnie nie było zamiennika był tylko amistar xtra ciekawe czy pomoże?

Na pewno nie zaszkodzi, a pomóc powinien ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2068 Share wandryskowski

wandryskowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 10 czerwiec 2014 - 06:48

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Testowana mieszanka herbicydowa diflufenikanu i leoparda wywołuje przebarwienia liści łubinu zastosowana powyżej 8 liści, ale nie spowalnia jego wzrostu. Dawka: 0,2 l Deflinilu 500, 1l Leopard, 1,5 l Trend na 2500 l, siarczan magnezu 150 kg. Diflufenikan jest tani ok. 180 zł/1 l co daje ok. 36 zł/1 ha. Uważam iż jest to dobra alternatywa dla Afalonu który w tym roku mnie całkowice zawiódł, a tani nie był. Ale w przyszłym roku oprysk w stadium max. 4 liści. Co do nawożenia dolistnego łubin bardzo dobrze reaguje na nawożenie borem i molibdenem. Trudno znaleźć dobre nawozy mikroelementowe w dobrej cenie. Większość to ściema: szczypta nawozu za grubą kasę i jeszcze ładnie opakowane. Najlepszą ofertą jaką znalazłem jest Agreko z Bydgoszczy. I tak bor 17 % (!!! - superkoncentrat) - 7,4 zł/kg, molibden 3 % - 14 zł/l. Stosuję 1 kg boru i 0,5 l molibdenu na 1 ha. Nawozy tegoż producenta stosuję też w zbożach, najważniejsza miedź - 6 % - 5,9 zł/1.

#2069 Share rolniczek098

rolniczek098

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 10 czerwiec 2014 - 20:46

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać u mnie łubin żółty od 70 do 80cm a wniektórych miejscach nawet i większy specjalnie miarkę wziąłem :) na głównych pędach połowy płatków już nie ma widoczne są już strąki na bocznych pąki no i pryskałem właśnie drugi raz BANKO bo zauważyłem pojedyńcze rośliny zaatakowane grzybem wygląda to mniejwięcej jakby więdła roślina i taki fioletowy kolor przy pąku radzę koledzy obejrzeć plantacje tutaj artykół z 3 czerwca http://agro-technika...lubinu-atakuje/

#2070 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 669 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 13:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać u mnie od dołu kwiatostanu są już strąki ale lubin wciąż kwitnie. dzisiaj po 20 jade z gwarantem bo skręca pojedyncze rosliny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2071 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 12 czerwiec 2014 - 19:50

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać u mnie już łubin przekwita, płatki opadają.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#2072 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 13 czerwiec 2014 - 09:58

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dziś byłem zobaczyć to nie kręci więcej niż było w poniedziałek, pomału kończy kwitnienie i pojawiają się strąki. Może coś będzie.

#2073 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 21:09

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jeżeli kończy kwitnienie to nie warto już wjeżdżać z fungicydem ?? Mister opryskany raz sarfunem 5 dni temu

#2074 Share wandryskowski

wandryskowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 16:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ostrzeżenie dla mieszanek herbicydowych z diflufenikanem. Po zastosowaniu diflufenikanu i grammicydu w mieszance zbiornikowej wystąpiło uszkodzenie łubinu. Poszukiwanie holenderskich etykiet dało odpowiedź. NIE WOLNO mieszać diflufenikanu z jakimkolwiek herbicydem na chwasty jednoliścienne. NALEŻY zachować odstęp 7 dni pomiędzy stosowaniem tych herbicydów. Szkoda że nie doszedłem do tych informacji przed zabiegiem.

#2075 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 09:26

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać jak to panowie wygląda w praktyce- po zawiązaniu strąków w łubinie żółtym dalej antraknoza może atakować rośliny- czy teraz można już spokojniej kłaść się spać? :huh:

#2076 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 14:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie Sonet przed kwitnieniem placami się poskręcał tak wiec w tym roku będzie g..... W poprzednich latach około 3t/ha.

#2077 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 16:48

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać u mnie ZEUS już przekwitł, w czwartek opryskiwałem drugi raz na grzyba i dodatkowo robale (chociaż ich nie widziałem) bo pojedyncze rośliny miałem wrażenie że się skrecają. Zastosowałem powschodowo afalon, ale dopiero teraz widze ze nie zadziałał dobrze. łubin już przekwitł a teraz kwitnie pełno chabra - normalnie porażka. pryskaliście czymś na to dziadostwo we wcześniejszych fazach?

#2078 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 16 czerwiec 2014 - 13:02

jak to panowie wygląda w praktyce- po zawiązaniu strąków w łubinie żółtym dalej antraknoza może atakować rośliny- czy teraz można już spokojniej kłaść się spać? :huh:

tak antraknoza dalej może występować, skręcając rosliny lub porażając strąki.

U mnie Sonet przed kwitnieniem placami się poskręcał tak wiec w tym roku będzie g..... W poprzednich latach około 3t/ha.

jak placami go poraziło to przecież jeszcze namłócisz, gorzej jakby całe pole wtedy kaplica.

w moim jeszcze zakwitają rozgałęzienia boczne, na pędzie głównym wykształcają się strąki.

na dzień dzisiejszy rozgałęzienia boczne przekwitają.

Edytowany przez proxy8441, 23 czerwiec 2014 - 21:48.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#2079 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 21:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tak mi chodzi ostatnio pytanie po głowie i postanowiłem tu je napisać -być może ktoś zna odpowiedź? Jeśli słoma z żyta zostanie pocięta, czy można zrezygnować z N w postaci np. mocznika zasiać na poplon łubin pod rośline następczą ,którą będzie kukurydza- moje pytanie brzmi, czy słoma zużyje azot zawiązany przez łubin do rozkładu materii organicznej ,czy nie da się pominąć nawożenia mineralnego? a może azot z łubinu lepiej jest pozostawić dla rośliny następczej ,bo jest lepiej dostępny dla plonu głównego niż postać nawozowa?
wiem ,że pytanie dość dziwne ale jeśli by się to okazało dobrym pomysłem- można będzie trochę zaoszczędzić na nawozach przy założeniu ,że ma się swoje nasiona łubinu- a to już ważny aspekt ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2080 Share eryk94

eryk94

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 11:31

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać panowie jak u was z łubinem ??? bo u mnie już przekwitł z 3 tygodnie temu teraz sie tworzą strąki po nawet 20 na całej roślinie więc chyba nie jest źle zobaczymy jak w plonem bo zapowiada się nieźle