Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#2041 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 992 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 03 czerwiec 2014 - 10:10

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Witam.
Mam takie pytanie czy jak zasieje łubin wąskolistny Na poplon po jęczmieniu Ozimym ok 10 lipca powiedzmy to czy zdąży mi wyrosnąć do ok 20 września żeby go zakisić w bele czy nie

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 03:38
  •  

#2042 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 12:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Wapno łubinowi nie szkodzi, ten co rośnie na placu po wapnie wygląda identycznie jak reszta. Wg. badań ior pib w poznaniu sparta 250 ew w ilości 1l/ha ma działanie ograniczające antrakoze i działa lepiej niż prochloraz

#2043 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 czerwiec 2014 - 13:14

Witam.
Mam takie pytanie czy jak zasieje łubin wąskolistny Na poplon po jęczmieniu Ozimym ok 10 lipca powiedzmy to czy zdąży mi wyrosnąć do ok 20 września żeby go zakisić w bele czy nie

powiem tak teoretycznie powinien zdążyć urosnąć a koło 10.07 siany, ale to wszystko zalezy od pogody. Miałby dwamiesiące czasu na wzrost powinno mu wystarczyć nawet może do tego czasu zakwitnąć. Mój żółty samosiewy po kombajnie zbierany ok 10.08 to do 20.09 miał ok 15cm wysokości.

a dlaczego tylko Sparta? Można stosowac wszystkie środki oparte na tebukonazolu?

My siejemy, a Bóg daje plony.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2044 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2885 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 03 czerwiec 2014 - 13:31

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dziś byłem zobaczyć mistera, jest po kolana i zaczyna kwitnąć. Pierwszy orysk gwarantem był 15 dni temu i nie ma żadnych oznak choroby, teraz kilka dni lało i nie wejdę by go opryskać drugi raz gwarantem. Jeśli w pełni zakwitnie to można stosować drugi oprysk gwarantem?

#2045 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 14:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać To że tebu skraca rzepak nie znaczy że skróci łubin ja w zeszłym roku 2 zabiegi oriusem i spoko było wysokość normalna i plon też przyzwoity...

#2046 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 22:10

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać też jakiś czas temu pytałem czy można 2x Gwarantem pryskać i jakoś brak odpowiedzi... <_<

#2047 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 22:13

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tebukonazol 0,5 l / ha, 250g w 1 l ;)

#2048 Share rolniczek098

rolniczek098

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 23:25

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja Stosowałem Banko 500sc i narazi też spokój z grzybem łubin około 30 cm zaczyna kwitnąć (żółty) chlorotalonil tetrachloroizoftalonitryl -związek z grupy ftalanów -500 g/l (40,16%).dużo tańszy od gwaranta a substancja czynna ta sama co w gwarancie. Pozdro

#2049 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 05:59

też jakiś czas temu pytałem czy można 2x Gwarantem pryskać i jakoś brak odpowiedzi... <_<

jak najbardziej można, choć lepiej byłoby zastosować inną s.a.

tebukonazol 0,5 l / ha, 250g w 1 l ;)

o to mi chodziło ;)

ile to Banko kosztuje? To wszystko zalezy od tego co kto ma dostepne u siebie w okolicy :mellow:

#2050 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 11:17

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Chyba banjo http://rolno-ogrodni...banjo-500-sc-5l wychodzi 65 zł/ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2051 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów
  • Zainteresowania:tenis stołowy, dłubanina w garażu

Napisany 04 czerwiec 2014 - 13:47

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać czy ktoś stosował legato w łubinie, pytam bo gość ze smolic zaproponował go na rumian(0,15l/ha),a w ulotce jest napisane żeby nie stosować go w motylkowych

#2052 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 19:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać czy można w łubinie na poczatku kwitnienia pryskac fungicydem? na 99% jestem przekonany że tak. Oprysk był wyk dwa tyg temu w PN dziś sroda czyli ponad dwa tyg od zabiegu i jutro musze dać kolejny łubin zaczyna się zwijać, pojedyncze rośliny, biorac pod uwagę pogode jaka ma być wolę nie ryzykować bo napewno się sytuacja pogorszy.

Edytowany przez proxy8441, 04 czerwiec 2014 - 19:26.

#2053 Share rolniczek098

rolniczek098

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 10:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać MAWIT06 nie pomyliłem się napewno i stosowałem BANKO http://www.ochrona-r...NKO 500 SC.html cena 45zł na 1 ha

#2054 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 18:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie żółty już kwitnie i zaczyna go zwijać :/ pogody brak do opryskania , codziennie deszcz i gorąco :/

#2055 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2885 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 05 czerwiec 2014 - 18:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dziś prysnąłem drugi raz gwarantem, zaczyna kwitnąć. Narazie nie widać by go kręciło, ciekawe czy wytrzyma upały po gwarancie bo wilgoci to ma 100%.

#2056 Share kolpolo

kolpolo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 20:10

czy można w łubinie na poczatku kwitnienia pryskac fungicydem? na 99% jestem przekonany że tak. Oprysk był wyk dwa tyg temu w PN dziś sroda czyli ponad dwa tyg od zabiegu i jutro musze dać kolejny łubin zaczyna się zwijać, pojedyncze rośliny, biorac pod uwagę pogode jaka ma być wolę nie ryzykować bo napewno się sytuacja pogorszy.

Własnie czy możnapryskaćw czasie kwitnienia mam łubin zeus a mam zamiar prysnąć sarfunem bo widać pierwsze objawy skręcenia dodatkowo pojawia sie gdzieniegdzie taki robaczek mały żuczek z brązowym pancerzem nie wiem co to jest prosze o pomoc

#2057 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 21:07

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ja opryskałem włąśnie przed dwoma godzinami łubin żółty w fazie zaawansowanego poczatku kwitnienia, skręca go plackami po 0,5m2 co kilka metrów obawiam sie że sam gwarant temu nie zaradzi. Pryskałem po oblocie pszczół. Poszperaj na internetach o szkodnikach strączkowych grubonasiennych napewno coś znajdziesz w tej chwili nie mam czasu aby się tym zając jest sporo szkodników od strąkowców po oprzedziki raczej brałbym pod uwagę strąkowce np. grochowy lub pręgowany tylko że to są małe chrząszcze wielkości do 0,7mm.

#2058 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 06 czerwiec 2014 - 22:23

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dziś też prysnąłem łubin ale tym razem Sarfunem 0,7 l/ha gdyż pojawiają się pozwijane rośliny, 20.05 poszedł też gwarant 2l/ha. Teraz przydało by się trochę pogody bo deszczu to nadmiar szczególnie po dzisiejszej nocy.

#2059 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 08 czerwiec 2014 - 09:14

czy ktoś stosował legato w łubinie, pytam bo gość ze smolic zaproponował go na rumian(0,15l/ha),a w ulotce jest napisane żeby nie stosować go w motylkowych

ja stosowałem i to hardkorowo bo zmieszałem z herbicydem na 1 liścienne łubin wąskolistny miał co najmniej 4 pary lisci i wiecej po oprysku przebarwił sie na jasno zielony i pojedyncze liscie zostały poparzone ale po 2 tygodniach kolory wróciły już kwitnie (dzieki bogu) a zielsko to już historia . to był eksperymentalny rok dałem 0,1 legato +1,5l leoparda na 1ha- stosując oddzielnie mozna śmiało dac 0.15- 0,18l/ha taka ma rejestracje w belgii czy gdzies tam ale nie u nas.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2060 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 08 czerwiec 2014 - 10:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Przeprowadzałem testy i substancja metamitron którą zawiera np.: GOLTIX 700 SC nie uszkadza łubinu wąskolistnego.
Łubin w fazie 4 pełnych liści i więcej nawet do 8 spowodowane to było nierównymi wschodami. Zielsko w fazie siewek oraz dorosłe osobniki większe od łubinu ponieważ siany bezorkowo i chwasty które rosły już przed łubinem nie wszystkie się zniszczyły podczas uprawy bezorkowej i siewu agregat uprawowo siewny.
Oprysk Goltix 700 SC 1l/ha w 250 l wody.
- Łubin bez jakichkolwiek oznak skutków ubocznych.
- Zielsko dorosłe bez jakichkolwiek oznak działania wyniszczającego
- Zielsko w fazie siewek po około 6-7 dniach żółknie, lecza całkowicie nie obumiera. Jednak rozwój jego został przyhamowany nie stwarza już konkurencji.

Za rok przeprowadzę testy z większym stężeniem substancji.
Minus zabiegu to koszt. Ponieważ środek kosztuje od 120 zł do 160 zł za 1l.

Edytowany przez damianzbr, 08 czerwiec 2014 - 10:18.