Skocz do zawartości

Reklama

łubin

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
2157 odpowiedzi na ten temat

#341 gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1203 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 19 marzec 2011 - 23:08

zbigniewPGR poczytaj ten wątek.
Dlaczego chcesz siać konnym siewnikiem?? Sieje zwykłym poznaniakiem,nie zamykam leji i jest ok. Norma wysiewu zależy od odmiany i MTZ, w przypadku wąskolistnego Barona wychodzi około 160kg na nasiona i 180 nawet do 200kg na poplon do przyorania. Siać trzeba w tym czasie co owies czyli jak tylko da się wjechać (i wyjechać co najważniejsze) w pole.Zależy jakie masz chwasty. Afalon nie ruszy przytulii ale słyszałem gdzieś że jak rośnie przytulia to nie jest pole na łubin.

Łubin żółty ma dłyższy okres wegetacji i jest bardziej podatny na antraknoze. Wysiany po żniwach wytworzy znacznie mniej zielonej masy od łubinu wąskolistnego. Sonet jako odmiana typowo nasienna nie rozgałęziająca się nie bardzo nadaje się na poplon bo wytwarza mało zielonki.
kamieniak89 jakie plony soneta osiągasz i na jakiej glebie, nawożeniu? Zdarzyło się kiedyś że musiałeś desykować?

#342 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3895 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 00:27

w zeszłym sezonie po raz pierwszy zasiałem łubin, odmiana sonet klasa IVa i b, zero nawożenia, jeden zabieg afalonenem, rośliny istotnie są niskie oraz pozbawione rozgałęzień - nie ma problemów z wyleganiem oraz dojrzewaniem, plon wyniósł ok 2t/ha, ciężko mi go dokładnie określić, gdyż nie ważyłem nasion

nasiona wykorzystuje do wysiewu na poplony, stąd w tym roku postaram się o odmianę Zeus, która daje więcej zielonej masy i również jest mało wrażliwa na opóźniony siew

#343 zbigniewPGR

zbigniewPGR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 10:55

@gwozd, no niestety nie mam innego siewnika jak konny :/ na ziarno w jakim rozstawieniu siejecie co 20 cm?

#344 kamieniak89

kamieniak89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów
  • 16054943

Napisany 20 marzec 2011 - 18:18

@gwozd w sumie obserwowałem łubin żółty wysiany wcześnie po skoszeniu zboża i moim zdaniem posiadał on większą zieloną masę, dodatkowo jeżeli nabywam zaniedbane pole to wtedy można wysiać taki łubin na przeoranie, bądź na wylewiskach gdy woda zejdzie też można takowy wysiać na przeoranie.
Co do sonetu to plony tak ok 3t, ale siany późno z powodu podmokłej działki, nawożenie to 300kg polifoski 6 pod korzeń, oprysk afalonem i tyle. Koszony jako jeden z pierwszych, beż żadnych problemów ze zbiorem, wyleganiem czy osypywaniem się. Co do gleby to 4 i 5.
Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT  http://pl.youtube.com/user/michalh89

#345 gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1203 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 20:28

aaaa... przepraszam moja pomyłka. Zrozumiałem że poszukujesz konnego siewnika tylko po to by wysiać łubin. Sieje w normalną rozstawe leji siewnika zbożowego, nie wiem co ile cm jest rządek bo to chyba nieważne liczy sie ilość roślin na m2

Teraz sieje łubin wąskolistny, pszenice ozimą, poplon ścierniskowy z gorczycy, jęczmień jary. Nie sieje łubinu na poplony ale kiedyś jak siałem zaraz po skoszeniu pszenicy to do zimowej orki zaczął wiązać strąki i miał wysokość 40-50cm. Sąsiad kiedyś stwierdził że kupił na poplon lepszy łubin. Jak go zasiał to do orki wykształcił tylko tak jakby rozety liści, było mało zielonki, to chyba był łubin żółty, może biały nie wiedziałem nasion ale napewno mój wąskolistny wytworzył więcej masy zielonej i później był ładny jęczmień przy bardzo ograniczonym nawożeniu azotowym.
Baron przez uszkodzenia herbicydowe dał tylko 2t/ha, czasem trzeba desykować. Chyba przeżucę sie na samokończący bez rozgałęzień

#346 lukasz612

lukasz612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 21:47

Planuje w tygodniu zasiać łubin wąskolistny odmiana sonet czy to jest odpowiednia pora nie za wcześnie

#347 kamieniak89

kamieniak89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów
  • 16054943

Napisany 21 marzec 2011 - 12:45

W tamtym roku pierwszy łubin sialiśmy 3 kwietnia, i ładnie wyrósł, oczywiście był też później siany, ale to ze względu na mokre działki.

#348 farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2169 postów

Napisany 24 marzec 2011 - 12:13

Jak kto potrzebuje do siewu łubin lub groch to na pw. Podlskie, Bielsk Podlaski.

#349 kamieniak89

kamieniak89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów
  • 16054943

Napisany 24 marzec 2011 - 20:58

A łubin gorzki masz ??? Tylko trochę daleko  ;)

#350 dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 352 postów

Napisany 27 marzec 2011 - 12:34

Czy ktoś stosował taką mieszankę od grzyba w łubinie sarfun 500 sc 0,4 l/h+ bravo 500 sc 0,6 l/h.

#351 farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2169 postów

Napisany 27 marzec 2011 - 15:26

kamieniak89, o 24 marzec 2011 - 20:58, powiedział:

A łubin gorzki masz ??? Tylko trochę daleko  ;)
Nie mam tylko słodki.Kalif i Tarchalska.

#352 dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 352 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 07:01

Panowie pomocy. Wiem że Roundup obniża kiełkowanie łubinu, ale nim opryskałem przed zbiorem ale czy aż tak że mi nic nie zejdzie łubin. Ponieważ posadziłem w doniczce na parapecie i buraki już mi zeszły jęczmień też schodzi a łubin nawet nie pęka. Posiane było 9 dni temu. Chodzi o łubin wąskolistny gorzki

Edytowany przez dralo5, 04 kwiecień 2011 - 07:16.

#353 gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1203 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 08:02

Na ilu nasionach zrobiłeś próbę?
Jeżeli glifosat był zastosowany wcześnie tj jak jeszcze nasiona rosły to jako substancja układowa przetransportowany został do nasion i mógł zabić zarodek. Może być tak że nic nie wykiełkuje. Nast5ępnym razem radzę wykorzystać Baste.Duże droższa ale działa powierzchniowo i podobno w niektórych przypadkach podnosi siłę kiełkowania

#354 Vladoo1

Vladoo1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • 4097166

Napisany 04 kwiecień 2011 - 08:10

Ja wysiałem Kalifa 28.03 i juz ma 1cm kiełek :)

#355 mon21051

mon21051

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 16:10

witam ma taki problem mam 2 ha i chce zasiać łubinu z jakąś inną co bedzie sie nadawać na poplon chce to skosić i mieć na poplon w innych latach. co proponujecie

#356 dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 352 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 20:29

Próbę wykonałem na 20 nasionach. Dziś posiałem w innej ziemi i zobaczę może z kwiatków zła ziemia była.

#357 fordtw15

fordtw15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • 505984

Napisany 10 kwiecień 2011 - 12:13

Witam. Zasiałem 10 ha łubinu sonet i kupiłem linurex 500 SC żeby go opryskać lecz czas i pogoda nie pozwoliły, dziś widzę że zaczyna wschodzić i nie wiem czy mogę go tym środkiem pryskać po wschodach.
proszę o pomoc

#358 farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2169 postów

Napisany 10 kwiecień 2011 - 12:23