Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5989 odpowiedzi na ten temat

#5861 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 29 czerwiec 2017 - 21:00

Znajomy mial dużo przytulii w łubinie. Kombajn niestety nie mogł odegnać tego i czyścił na petkusie. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 09:41
  •  

#5862 Share tomek250

tomek250

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 21:11

Witam Panowie! Obserwuję to forum i widzę, że szykujecie się do żniw. Ja mam MISTERA i dzisiaj byłem na polu. Jak tak dalej będzie skręcać mi strąki, to żniw u mnie nie będzie. Pryskałem gwarantem i tazerem. Łubin był piękny do dziś... Czy wy też macie problem z żółtym MISTEREM? I czy da się coś z tym zrobić?

#5863 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 29 czerwiec 2017 - 21:34

Łubiny żółte to cięzki temat. Są bardzo podatne na choroby.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5864 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1696 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 29 czerwiec 2017 - 22:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać tomek250 kolego po środkach jakie zastosowałeś powinno być oki .Ja robiłem zabieg samym Gwarantem na łubin biały Tango i jest ładny czysty  bez objawów choroby .Pewnie będziesz musiał jeszcze raz opryskać ,bo z tego ,co piszesz to środki ,jakie zastosowałeś nie działają .

I love salsa

#5865 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1036 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 29 czerwiec 2017 - 22:11

RafaKdziela czym pryskałeś na chwasty ?

#5866 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1696 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 29 czerwiec 2017 - 22:17

Afalon plus Sencor ..Wszystko jest oki tylko na jednej górce przytulia ładnie się zadomowiła .

I love salsa

#5867 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1036 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 29 czerwiec 2017 - 22:20

Ja testowałem też tą mieszankę.1,5 i 0,3 a Ty?

#5868 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1696 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 22:37

Tak w bardzo podobnej dawce .Łubin ładnie rośnie i nie odczuł tych środków .A pola w mojej okolicy zaprawdę są kolorowe z łubinami u innych istny herbapol .

I love salsa

#5869 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów

Napisany 01 lipiec 2017 - 10:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Nie ma to pewnie żadnego uzasadnienia ale zrobię tu kryptoreklame dla gwaranta -do tej pory zawsze właśnie jego używałem w łubinie żółtym i zawsze u mnie były problemy z antraknoza raz większe raz mniej aż w ubiegłym roku zmuszony byłem kosic talerzowką, w tym roku poszła bodajże tarcza łan i nie wiem co to choroby grzybowe w łubinie, za kilka lat powiem czy to przypadek czy jednak zależność

Edytowany przez 20CBR12, 01 lipiec 2017 - 10:48.

#5870 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 876 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 01 lipiec 2017 - 11:14

Tarcza łan to tebukonazol, który od kilku lat juz sie stosuje w łubinach na antraknoze. Tylko trzeba wiedzieć, że tebukonazol, dziła interwencyjnie natomiast chlorotalonil, azoksystrobina czy inne strobiluryny działaja prewencyjnie. Jeśli jest już poczatek antraknozy to tebukonazol jest najbardziej wskazany, najlepiej w połaczeniu z chlorotalonilem i strobilurynom, n z Martensem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5871 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1696 postów

Napisany 02 lipiec 2017 - 19:47

Nie ma to pewnie żadnego uzasadnienia ale zrobię tu kryptoreklame dla gwaranta -do tej pory zawsze właśnie jego używałem w łubinie żółtym i zawsze u mnie były problemy z antraknoza raz większe raz mniej aż w ubiegłym roku zmuszony byłem kosic talerzowką, w tym roku poszła bodajże tarcza łan i nie wiem co to choroby grzybowe w łubinie, za kilka lat powiem czy to przypadek czy jednak zależność

U mnie gwarant zadziałał pięknie .Biały łubin jest zdrowy a w niebieskim zahamował rozwój antraknozy .

I love salsa

#5872 Share pszycha1

pszycha1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 03 lipiec 2017 - 06:15

Gwarantu nie stosujemy interwencyjnie tylko prewencyjnie.Jest to środek powierzchniowy i po pojawieniu się choroby nie zahamuję rozwoju już zaatakowanych roślin.

Strobilurynę można stosować interwencyjnie, tak jak triazol.

#5873 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów

Napisany 03 lipiec 2017 - 07:02

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Koledzy ja to wszystko wiem, dziwi mnie jednak to że pryskalem w różnych terminach kilka sezonów 2x i zawsze ten sam efekt-czyli antraknoza, tebukanozol zdecydowanie taniej wychodzi a w moim przypadku się sprawdził przynajmniej w tym roku-tak że dla mnie wniosek łatwy co lepiej używać w łubinie żółtym

#5874 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów

Napisany 03 lipiec 2017 - 08:40

co do gwarantu to jest standard tuż przed początkiem kwitnienia i zaraz po kwitnieniu. i efekty widać w tamtym roku nie dałem bo eksperyment był zero nawozów i grzybówki tylko od chwasta popryskałem czyli jak najmniejszy wkład finansowy i była totalna klapa. pozostawiony łubin sam sobie to porażka. tebukonazolu nidy nie stosowałem- bo w łubinie wszystko prewencyjnie prócz szkodników- intewencja to musztarda po obiedzie . w tym roku zapowiadał się rekordowy plon gdyby nie obsada na piachu ok ale na mniej przepuszczalnych glebach dużo ziarniaków wymokło pomimo zaprawiania. chuchać i dmuchać teraz żeby antrakoza nie rozwinęła się. czy ktoś w wąskolistnym zauważył czerwone pojedyncze rośliny uszkodzony korzeń mają jakby zgnity i sam nie wiem czy to szkodnik czy jakaś choroba.

#5875 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1696 postów

Napisany 03 lipiec 2017 - 09:36

Gwarantu nie stosujemy interwencyjnie tylko prewencyjnie.Jest to środek powierzchniowy i po pojawieniu się choroby nie zahamuję rozwoju już zaatakowanych roślin.

Strobilurynę można stosować interwencyjnie, tak jak triazol.

Pewnie masz rację ,ale pisząc zahamował rozwój miałem na myśli ,że kolejne rośliny częściowo chore i te zdrowe już nie chorowały ,co jest widoczne gołym okiem.Co ciekawe to po oprysku Gwarantem łubin ponownie nabrał ochoty do kwitnienia i teraz już jest sporo nowych strąków .Na przyszłość ,jaki mam zastosować środek prewencyjnie w fazie pąka kwiatowego ? czy szybciej ?

I love salsa

#5876 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów

Napisany 03 lipiec 2017 - 19:47

dokładnie faza pąka to jest najlepszy termin dla gwaranta. ja też zauważyłem że po gwarancie pojawiły się dodatkowe łuszczyny i jest ich po kilkanaście na roślinie gdzie standardowo to do 10 maks. a co do dodatku sencora do afalona i jego zamienników to ja miałem wrażenie że stopowało to łubin ale być może to wina aury była tak czy siak puściło to chabra i przytulie ale miałem tego sporo w nasionach pomimo czyszczenia wwialnią- nie mam petkusa . nie stosowałem w tym roku comandu i to był błąd ale tragedii nie ma.

#5877 Share 90210grzesiu

90210grzesiu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 03 lipiec 2017 - 20:22

co do gwarantu to jest standard tuż przed początkiem kwitnienia i zaraz po kwitnieniu. i efekty widać w tamtym roku nie dałem bo eksperyment był zero nawozów i grzybówki tylko od chwasta popryskałem czyli jak najmniejszy wkład finansowy i była totalna klapa. pozostawiony łubin sam sobie to porażka. tebukonazolu nidy nie stosowałem- bo w łubinie wszystko prewencyjnie prócz szkodników- intewencja to musztarda po obiedzie . w tym roku zapowiadał się rekordowy plon gdyby nie obsada na piachu ok ale na mniej przepuszczalnych glebach dużo ziarniaków wymokło pomimo zaprawiania. chuchać i dmuchać teraz żeby antrakoza nie rozwinęła się. czy ktoś w wąskolistnym zauważył czerwone pojedyncze rośliny uszkodzony korzeń mają jakby zgnity i sam nie wiem czy to szkodnik czy jakaś choroba.

Też mam takie rośliny jakby zgniłe korzenie mają, liście żółkną i całe rośliny usychają, ale dużo tego nie ma. pryskałem gwarantem w połowie kwitnienia. łubin wąskolistny zeus.

#5878 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1696 postów

Napisany 03 lipiec 2017 - 22:35

dokładnie faza pąka to jest najlepszy termin dla gwaranta. ja też zauważyłem że po gwarancie pojawiły się dodatkowe łuszczyny i jest ich po kilkanaście na roślinie gdzie standardowo to do 10 maks. a co do dodatku sencora do afalona i jego zamienników to ja miałem wrażenie że stopowało to łubin ale być może to wina aury była tak czy siak puściło to chabra i przytulie ale miałem tego sporo w nasionach pomimo czyszczenia wwialnią- nie mam petkusa . nie stosowałem w tym roku comandu i to był błąd ale tragedii nie ma.

To prawda ta mieszanka puściła przytulię miejscowo .Gwarant przestał działać .Ostatnio byłem przed weekendem łubin zdrowy ,dziś łubin biały 20 % liści górnych ciemnieje i po złapaniu odpada od głównej rośliny .Kilka razy dziennie pada to pogoda wymarzona na antraknozę.

I love salsa

#5879 Share marasp

marasp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Zainteresowania:ogrodnictwo, technika rolnicza, motoryzacja

Napisany 06 lipiec 2017 - 14:58

Pytanie  z trochę inne beczki, zgłosiłem do dopłat łubin na ziarno, na 2 działkach z lekką ziemią powschodził ładnie, na jednej gdzie jest ciężka ziemia słabo a nawet bardzo słabo, chwasty go zagaiły. Do kiedy agencja może skontrolować uprawę, bo ten jeden kawałek chciałbym randapować i nie wiem kiedy mogę żeby nie mieć problemów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5880 Share pszycha1

pszycha1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 06 lipiec 2017 - 21:03