Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5989 odpowiedzi na ten temat

#5701 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 18 maj 2017 - 06:24

jak z robakami w łubinach? pryskacie już czy narazie czekacie? U mnie już lata jakiś robal ciężki do wypatrzenia

Ja dziś pryskam na oprzędzika jest go do oporu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 00:31
  •  

#5702 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5484 postów

Napisany 18 maj 2017 - 06:39

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie tez grasuje i chyba jeszcze jeden inny,ale tak duzo ich nie mam jak w zeszłym roku. Wtedy to potrafily cala roślinę oskubać

KS Falubaz

#5703 Share Patryk122

Patryk122

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, mechanizacja rolnictwa, historia mechanizacji rolnictwa, leśnictwo

Napisany 18 maj 2017 - 07:25

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja mam sporo oprzedzika, łubin karo siany koniec marca, najwięcej żeruje przy miedzach i widzę jak biegają sobie chrząszcze w dzień po polu. Lecę jutro cyperkilem i chyba dodam siarczan magnezu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5704 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 18 maj 2017 - 07:43

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja go potraktuje Bi 58

#5705 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 18 maj 2017 - 08:31

macie jakis sposob na samosiewy rzepaku w lubinie odmiana karo siana 1.04.17 . po siewie oprysk afalonem w dawce1.2l/ha i na polu nie ma nic oprocz lubinu i tych samosiewo

Przed wschodami stomp albo na 6 liści betanal max pro 1,25 l coś powinien pomóc.

Dokarmia ktoś dolistnie łubin np siarczanem magnezu ? albo jakimiś mikroelementami. U mnie rośnie na glebach kwaśnych i myślę mu polecieć siarczanem magnezu dolistnie i jakieś mikroelementy. Stosował ktoś? nie zaszkodzi mu ? I czy warto ?

Siarczan jak najbardziej. Mikro nadadzą się produkty przeznaczone na rzepak. Tylko odpuścił bym mocznik (jeżeli stosujesz). A czy warto to już sam sobie musisz odp ile możesz zebrać i po ile sprzedać. 

jak z robakami w łubinach? pryskacie już czy narazie czekacie? U mnie już lata jakiś robal ciężki do wypatrzenia

Tydzień temu zwalczałem oprzędzika.

Ja mam sporo oprzedzika, łubin karo siany koniec marca, najwięcej żeruje przy miedzach i widzę jak biegają sobie chrząszcze w dzień po polu. Lecę jutro cyperkilem i chyba dodam siarczan magnezu.

Przy obecnych temperaturach lepszym rozwiązaniem wydaje się Bi. 

#5706 Share pszycha1

pszycha1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 18 maj 2017 - 08:39

Dużo pytań więc odpowiem zbiorczo.

1. Siarczan magnezu do oprysku jak najbardziej wręcz wskazane. Łubiny uprawiane na słabych glebach zazwyczaj ubogich w magnez. Dlatego dolistne wspomaganie siarczanem magnezu bardzo wskazane i daje efekty. Jakie? Przestaszewskim wzmacnia rośliny i zabezpiecza, poprawia wiązanie azotu. Warto dołożyć jeśli wykonujemy jakieś zabiegi i zależy nam plonie.

2. Odżywki - najlepiej przetestować i zobaczyć efekt, ale jak bardzo chcemy to bardziej mikro niż makro. Polecany jest bor przed i po kwitnięciu jak we wszystkich roślinach kwitnących. Osobiście stosowałem różne odżywki zazwyczaj to co zostawało ze zbóż lub mixy: z cynkiem (ochrona przed grzybami) i miedzią (tu ostrożnie z ilością ochrona przed grzybem i poprawa przyswajalności azotu), molibden (przyswajanie azotu). Tu zdroworozsądkowo może być plon można coś dołożyć, chcemy ratować poprawić kalkulujmy może zastosowanie na innej plantacji przyniesie większy zysk.

3. Robaki. Tak pojawił się oprzędzik. Sprawdzamy i monitorujemy jeśli dużo, to nie ma wyjścia oprysk. (U mnie jedna plantacja na gorzkim zaatakowana stanowisko po zbożach, u sąsiada obok była marchew).

4. Co do odchwaszczania drugi rok sprawdza się u mnie Stomp Aqua, cena może nie mała bo ok 130zł/ha ale dłuższy spokój od dwuliściennych (teraz na słabszych glebach pojawia się rdest). Jednoliścienne można już zaczynać zwalczać.

#5707 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1036 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 18 maj 2017 - 09:28

Zrobiło się cieplej i mój też w końcu trochę zaczął rosnąć.Co do oprzędzika jeszcze u siebie nie zaobserwowałem.Ciekawe jak będzie z brodawkami bo w tym roku postanowiłem nie zaprawiać nitraginą.

Edytowany przez KRISS75, 18 maj 2017 - 09:29.

#5708 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 18 maj 2017 - 09:59

Zrobiło się cieplej i mój też w końcu trochę zaczął rosnąć.Co do oprzędzika jeszcze u siebie nie zaobserwowałem.Ciekawe jak będzie z brodawkami bo w tym roku postanowiłem nie zaprawiać nitraginą.

Z tymi brodawkami to jakoś tak jest że jeśli nie było dawno na działce strączkowych to dużej różnicy nie będzie, jeśli chyba do 4 lat jednak były straczki to różnica powinna być spora, faktem jest że jak dla mnie zawiazany azot przez łubin to największy zysk z uprawy więc uwazam ze zawsze warto dodać nitragine

#5709 Share pszycha1

pszycha1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 18 maj 2017 - 10:17

Na pewno zaprawa pomaga.

Mała dygresja w tamtym roku zasiałem 3ha łubinu z myślą o przyoraniu termin nieznacznie opóźniłem bo ok 15 kwietnia. Klasa ziemi VI, a miejscami to tylko las zasadzić taki pył. Od lat tam nic nie było, albo ugór albo zboże.

Zero nawozu zero oprysków, zero zapraw i jak zobaczyłem fazę kwitnienia to zostawiłem bo żal było przyorać. Plon bez rewelacji bo po oczyszczeniu wyszło po 1,2t/ha, ale przy takich nakładach i na takim piachu to zysk ekonomiczny wyszedł lepszy niż plantacje o które dbałem. Bakterie brodawkowe przyzwoite, nie wiem ile bym zyskał więcej stosując zaprawę, w plonie pewnie nie wiele może w ziemi by więcej zostało azotu.

#5710 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 18 maj 2017 - 10:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A przy oprysku insekcydami
obniżanie pH wody żeby lepiej działał środek no. Bi58 i jego pochodne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5711 Share marley313

marley313

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 18 maj 2017 - 18:08

Da radę jeszcze czymś opryskać na charba?

#5712 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 18 maj 2017 - 18:35

Macie jakieś zdjęcia jak aktualnie wygląda Wasz łubin? 

#5713 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 757 postów

Napisany 18 maj 2017 - 19:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Moj siany okolo 10 kwietnia naped i ogien 80km ledwo dawalo rade 3m siewnikowi, spulchniacze nie siegaly kolein ale jest.

Ps. Nie wiem czy widac 3-4 liscie

Załączone miniaturki

• IMG_20170516_192932 (1).jpg

Edytowany przez d4rek, 18 maj 2017 - 19:01.

#5714 Share szwagier24

szwagier24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 18 maj 2017 - 20:14

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Macie jakieś rozwiazanie na owies głuchy, miejscami jest go sporo i już prawie wyższy od łubinu.

#5715 Share dwojakowski

dwojakowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 18 maj 2017 - 20:19

Macie jakieś rozwiazanie na owies głuchy, miejscami jest go sporo i już prawie wyższy od łubinu.

Fusilade

#5716 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 18 maj 2017 - 20:33

U mnie łubin miejscami ginie :( Tak jakby placami... Pole niedawno wzięte, zaniedbane, zaperzone. Ciekawe czy to jest powód takiego łubinu... 

#5717 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 19 maj 2017 - 07:42

Może występują zgorzele siewek, tym bardziej że do niedawna bardzo często padało. Na pewno też perz niekorzystnie oddziaływuje na sąsiadujące z nim rośliny m.in. poprzez wydzielanie różnych substancji.

#5718 Share pszycha1

pszycha1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 19 maj 2017 - 07:48

jedno z dwóch zgorzel lub oprysk, ewentualnie robal,

musisz wykopać roślinę i zobaczyć co się dzieje z korzeniem

czy nie miałeś zalanej plantacji wodą?

#5719 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 19 maj 2017 - 09:24

Nie nie była zalana wodą, trochę na pewno sarny tam swojego dołożyły, ale pamiętam jakiś czas temu (chwilę po wschodach) największe rośliny zaczęły jakby się "wywracać" i przy samej ziemi miały łodygę jakby zaschniętą... 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5720 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 19 maj 2017 - 11:48

U mnie łubin miejscami ginie :( Tak jakby placami... Pole niedawno wzięte, zaniedbane, zaperzone. Ciekawe czy to jest powód takiego łubinu...

Kilka razy siałem łubin na nowej dzierżawiw gdzie pola były zaniedbane, nigdy nie udało się zebrać jakiegokolwiek plonu