Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5989 odpowiedzi na ten temat

#5621 Share wandryskowski

wandryskowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 09:20

tą mieszankę zapraw od dawna stosujesz ?? 

zazwyczaj stosowałem vitavax lub zamiennik

w poprzednim roku zrobiłem próbe bez i z zaprawą nie było róznicy, ale wiosnna dużo bardziej sucha i ziemia piaszczysta kl VI

Mieszaninę zapraw Maxim i Certicor stosuję od 2 lat. Szczerze już nigdy do Vitavaxu czy też Saroxa T 500 nie wrócę, choć od nich zaczynałem. Jakość pokrycia, wybarwienie nasion jest nieporównywalna. Spróbuj sam. A pomysł na mieszaninę tych zapraw z Syngenty nie jest żadnym wielkim odkryciem. Bardzo dobrą zaprawą w łubinach jest MAXIM XL 0,34,7 FS. Ma rejestrację w Czechach i zachodniej europie. Jest bardzo skuteczny w zwalczaniu grzybów z rodziny fusarium. Jest też zarejestrowany i dostępny w Polsce. Rejestracja tylko w kukurydzy i kupisz go ale tylko w beczce 200 l. Więc mieszanina zapraw jest samodzielnym skomponowaniem Maxima XL z dwóch innych zapraw plus tebukonazol gratis. Skład fludioksonilu i metalaxylu-M sam porównaj. Zaprawianie jest absolutną koniecznością. W ubiegłym roku po prostu miałeś szczęście. Miałeś dość zdrowe nasiona i sprzyjała pogoda. W tym roku wszystkie nasiona są silnie zarażone zarodnikami grzybów. Ubiegły rok był wyjątkowo mokry co sprzyjało porażeniem nasion już w strąkach. Wszystkich swoich znajomych przestrzegałem przed siewem niezaprawionych nasion nie tylko łubinu ale i zbóż jarych. Podsumowując: siew łubinu niezaprawionego jest bardzo poważnym błędem agrotechnicznym, bo w niekorzystnym roku możesz stracić całą uprawę, ewentualnie doprowadzić ją do żniw bardzo poważnie porażoną przez choroby. A od uprawiania hazardu jest Lotto we wszystkich wydaniach, a nie moje pole. Szczególnie gdy łubinu uprawiam kilkadziesiąt ha. Nie stać mnie, bo łubin jest moją najbardziej dochodową uprawą.

PS. Jeszcze nigdy nie musiałem chronić uprawy łubinu interwencyjnie opryskiem fungicydowym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 10:51
  •  

#5622 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 951 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 12:03

Mieszaninę zapraw Maxim i Certicor stosuję od 2 lat. Szczerze już nigdy do Vitavaxu czy też Saroxa T 500 nie wrócę, choć od nich zaczynałem. Jakość pokrycia, wybarwienie nasion jest nieporównywalna. Spróbuj sam. A pomysł na mieszaninę tych zapraw z Syngenty nie jest żadnym wielkim odkryciem. Bardzo dobrą zaprawą w łubinach jest MAXIM XL 0,34,7 FS. Ma rejestrację w Czechach i zachodniej europie. Jest bardzo skuteczny w zwalczaniu grzybów z rodziny fusarium. Jest też zarejestrowany i dostępny w Polsce. Rejestracja tylko w kukurydzy i kupisz go ale tylko w beczce 200 l. Więc mieszanina zapraw jest samodzielnym skomponowaniem Maxima XL z dwóch innych zapraw plus tebukonazol gratis. Skład fludioksonilu i metalaxylu-M sam porównaj. Zaprawianie jest absolutną koniecznością. W ubiegłym roku po prostu miałeś szczęście. Miałeś dość zdrowe nasiona i sprzyjała pogoda. W tym roku wszystkie nasiona są silnie zarażone zarodnikami grzybów. Ubiegły rok był wyjątkowo mokry co sprzyjało porażeniem nasion już w strąkach. Wszystkich swoich znajomych przestrzegałem przed siewem niezaprawionych nasion nie tylko łubinu ale i zbóż jarych. Podsumowując: siew łubinu niezaprawionego jest bardzo poważnym błędem agrotechnicznym, bo w niekorzystnym roku możesz stracić całą uprawę, ewentualnie doprowadzić ją do żniw bardzo poważnie porażoną przez choroby. A od uprawiania hazardu jest Lotto we wszystkich wydaniach, a nie moje pole. Szczególnie gdy łubinu uprawiam kilkadziesiąt ha. Nie stać mnie, bo łubin jest moją najbardziej dochodową uprawą.
PS. Jeszcze nigdy nie musiałem chronić uprawy łubinu interwencyjnie opryskiem fungicydowym.

No nie kolego trochę Cię poniosło i to 2x, używam vitawaxa od dawna i nigdy nie mialem problemu ze zgorzelem siewek a jeśli u Ciebie najbardziej dochodową uprawą jest łubin to coś jest zdecydowanie nie tak

#5623 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 19:11

W przypadku zaprawy Vitawax - pokrycie nasion zaprawą nawet przy mniejszej dawce cieczy/roztworu niż z etykiety (350 ml/100kg nasion z dodatkiem 700 ml wody) jest całkowite. Jeżeli tylko w zaprawianych nasionach nie ma ziemi, piasku, kurzu, połówek, jakichś śmieci - fragmentów chwastów, słomy, etc. Sam to spraktykowałem. Na zabarwienie nasion nie zwracam uwagi - czy to będzie róż jak w przypadku Vitavaxa czy np. kolor żółty, zielony, niebieski - dla mnie to bez znaczenia.

A fludioksonil wcale też nie jest jakoś bardzo skuteczny w zwalczaniu fusarium oxysporum lupini. Niestety.

Edytowany przez Kos_pl, 21 kwiecień 2017 - 19:22.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#5624 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 21 kwiecień 2017 - 19:36

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Bylem dzisiaj na polu lubin wychodzi. Chwastow po stompie aqua narazie nie ma oby tak dalej
jesli pomoglem kliknij fajne

#5625 Share Pawel2678

Pawel2678

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 23 kwiecień 2017 - 12:03

Czy aby na pewno łubin zmarzł? Jestem z pomorskiego, siałem jeszcze w marcu i mimo - 5 jest OK. Często zgorzel siewek i inne kompleksy chorób grzybowych są mylone z uszkodzeniami mrozowymi. Aby upewnić się czy na pewno uszkodzenia są spowodowane mrozem należy starannie obejrzeć korzenie roślin. W uszkodzeniach od zimna korzenie winny być zdrowe, w uszkodzeniach grzybowych z reguły korzenie są nadgniłe, mają brunatny kolor. Tej wiosny, zimnej i mokrej, grzyby mają pole do popisu, szczególni na polach gdzie łubin był siany bez zaprawienia. Ja polecam mieszaninę zapraw MAXIM 025 FS (100 ml/100 kg) i Certicor (50 ml/100 kg) + donasiennie nawóz z molibdenem. Bardzo skuteczny MIX przeciwko grzybom z rodziny fusarium. No i tanio, co też ma duże znaczenie.

czy tak tanio to bym nie powiedział

#5626 Share usieq96

usieq96

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 25 kwiecień 2017 - 15:44

W piątek zasiałem łubin odmiana Oskar i do dziś nie było jak go opryskać. Jutro z prognozy wynika że będzie okienko tylko pytanie czy nie jest już za późno. Chciałem zastosować Afalon. Może ktoś kto się dobrze zna powie mi co będzie najlepsze jutro czy może w późniejszym czasie i kiedy najlepiej i co? Z góry dzięki ;)

#5627 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 951 postów

Napisany 25 kwiecień 2017 - 16:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Panowie jakie macie patenty na ochronę grzybowa profilaktycznie- szczególnie chodzi mi o antraknoze ,bo u mnie nie potrafię znaleźć właściwej substancji żeby to cholerstwo wyeliminować i zawsze jadę jak wystąpią pierwsze objawy choroby a wiem że są tu specjaliści którzy z dobrym skutkiem radzą sobie z tym problemem

#5628 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 4437 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 25 kwiecień 2017 - 18:52

U mnie najmniejszy łubin zmarzł

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#5629 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5482 postów

Napisany 25 kwiecień 2017 - 19:35

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Soltys a jaki przymrozek miałeś? U mnie siany w marcu ale przez ostatnie dwa trzy tyg stoi w miejscu bo zimno

KS Falubaz

#5630 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1066 postów

Napisany 25 kwiecień 2017 - 20:51

A ja dzis posiałem 15ha mistera, siał ktoś z was tak późno? oczywiście plan jest zebrać :unsure:

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5631 Share pszycha1

pszycha1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 25 kwiecień 2017 - 20:56

Panowie jakie macie patenty na ochronę grzybowa profilaktycznie- szczególnie chodzi mi o antraknoze ,bo u mnie nie potrafię znaleźć właściwej substancji żeby to cholerstwo wyeliminować i zawsze jadę jak wystąpią pierwsze objawy choroby a wiem że są tu specjaliści którzy z dobrym skutkiem radzą sobie z tym problemem

dobre tanie zabezpieczające środki wycofane

mozna próbowac tanio zabezpieczyć triazolami: tebukonazol 0,5l (np. Tarcza łan 250 ec) + propikonazol 0.25l (propizole 250ec) - nie wiem na ile skuteczne bo zastosowałem tylko raz i choroby nie było

#5632 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2114 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 26 kwiecień 2017 - 08:33

A ja dzis posiałem 15ha mistera, siał ktoś z was tak późno? oczywiście plan jest zebrać :unsure:

kolega w tamtym roku siał coś około 25 kwietnia wąskolistny Kalif i wyszedł mu koło 25 sierpnia do zbioru. Plon miał dobry coś niecałe 2t z ha. Do tego nie pryskał od chwastów, sypnął jakąś potafoske 200 kg i to nie wszędzie i tyle i przed zbiorem dosuszał. Kosztów dużych nie poniosł

#5633 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1066 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 09:57

To może i mi coś urośnie, niestety przez pogode nie uda mi się opryskać doglebowo, macie jakiś sprawdzony środek po wschodach?

:) :)

#5634 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 11:03

Panowie jakie macie patenty na ochronę grzybowa profilaktycznie- szczególnie chodzi mi o antraknoze ,bo u mnie nie potrafię znaleźć właściwej substancji żeby to cholerstwo wyeliminować i zawsze jadę jak wystąpią pierwsze objawy choroby a wiem że są tu specjaliści którzy z dobrym skutkiem radzą sobie z tym problemem

1 l tebukonazolu na początku kwitnienia i ewentualnie kolejny litr po 2 tygodniach. Tanio i skutecznie. 

#5635 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 951 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 14:17

1 l tebukonazolu na początku kwitnienia i ewentualnie kolejny litr po 2 tygodniach. Tanio i skutecznie.

Drugi litr dlatego że tebukanozol krótko działa, czyli też profilaktycznie czy dopiero jeśli wystąpią objawy choroby?

#5636 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 19:49

Drugi zależnie od warunków pogodowych jak będzie wilgotno to wtedy warto zrobić. Lub dla pewności 50 zł to nie duży koszt...

Na objawy nigdy nie czekałem. 

#5637 Share stempos1980

stempos1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 758 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 20:48

ogólnie można dać inny środek który niszczy antraknoze w innych uprawach a niema rejestracji na łubin-tylko nie w pisywać w zeszyt od zabiegów

#5638 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 09:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Jak u Was wyglądają łubiny siane w połowie marca? U mnie sonet kiepsko rośnie. Ten siany w kwietniu lepiej się trzyma.

#5639 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2114 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 28 kwiecień 2017 - 09:35

Nie zawsze wczesny siew idzie na plus.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5640 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 28 kwiecień 2017 - 16:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać U mnie przez ostatnie dwa tygodnie nie rośnie ,ale chwasty za to pojawiły sie. Przymrozki wytrzymał teraz tylko potrzeba ciepła. Siany 24.03