Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5989 odpowiedzi na ten temat

#5381 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2395 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 02 marzec 2017 - 20:44

Obsada, posiejesz za gęsto to będzie kupa masy jedynie - miałem porównanie w tym roku. Sam posiałem 210 kg/ha czyli jakieś 1/3 więcej niz zalecana obsada - rósł jeden badyl i po ok 5 strąków na roślinie, sąsiad 160 kg/ha czyli mniej wiecej w zalecanej obsadzie i łubin miał ładny krzaczasty - nasiona brał ode mnie.
Posiałem tak dlatego że pole w sumie uprawiałem drugi rok i stwierdziłem że jak będzie lipa to po prostu za talerzuję jak będzie zielony. Co prawda ja miałem inną odmianę bo Kalifa, dlatego niech inni napiszą jak im wychodził gęsty vs. rzadki siew. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 10:50
  •  

#5382 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 590 postów

Napisany 02 marzec 2017 - 21:14

witam czy ktoś wie jak zwalczyć samosiewy rzepaku w łubinie wąskolistym ?

sprzedam kombajn fortschritt E 517

#5383 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1689 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 02 marzec 2017 - 21:19

Obsada, posiejesz za gęsto to będzie kupa masy jedynie - miałem porównanie w tym roku. Sam posiałem 210 kg/ha czyli jakieś 1/3 więcej niz zalecana obsada - rósł jeden badyl i po ok 5 strąków na roślinie, sąsiad 160 kg/ha czyli mniej wiecej w zalecanej obsadzie i łubin miał ładny krzaczasty - nasiona brał ode mnie.
Posiałem tak dlatego że pole w sumie uprawiałem drugi rok i stwierdziłem że jak będzie lipa to po prostu za talerzuję jak będzie zielony. Co prawda ja miałem inną odmianę bo Kalifa, dlatego niech inni napiszą jak im wychodził gęsty vs. rzadki siew. 

To zależy ,bo ja miałem łubin samo kończący i siew poniżej 250 kg na hektar na słabej ziemi mija się z celem .Najlepiej od 280 do 300 kg.

I love salsa

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5384 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 02 marzec 2017 - 21:48

Koledzy czy trzymać się obsady na m2 czy wagi ziarna
Zalecana obsada odmiany Tango wynosi 90-100 sztuk na m2 ale MTZ wynosi 148.39 gram
Czyli jest drobne ziarno
I jak do tego podejść

Jaką masz zdolność kiełkowania?

Samokończącego sieje się 100-110 nasion na metr, nie wiem jakie parametry musi mieć materiał aby taka ilość wysiewu była uzasadniona. 

#5385 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1689 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 02 marzec 2017 - 23:00

Tango będę siał 250 kg na hektar .W te wszystkie piękne głoszenie reklam ,że siać trzeba ok 160 kg to nie u mnie .W tym roku wyjątkowo na glinie będę siał łubin .To samo jest z siewem kukurydzy czy pszenicy ,,,,trzeba siać gęsto .

I love salsa

#5386 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 03 marzec 2017 - 07:16

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Siła kiełkowania 85%.
Materiał kwalifikowany ale powiem szczerze że dawno tak drobnego łubinu nie widziałem

#5387 Share pszycha1

pszycha1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 03 marzec 2017 - 08:48

W poprzednim sezonie odchwaszczałem STOMP AQUA dość drogo wychodzi, ale efekt był.

W przypadku presji jednoliściennych też warto coś zastosować: Fusilade Forte 150 EC, Agil, lub inne generyki zawierające odpowiednie substancje aktywne.

#5388 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 03 marzec 2017 - 09:26

marian moim zdaniem powinieneś wysiać w granicach 155-160 kg. I wracając do twojego poprzedniego wpisu zawsze siej na nasiona ma metr. 

To powiedz mi co zyskuje hodowca "wmawiając" rolnikowi że lepiej będzie wysiać 100 ziaren na metr a nie 200? Bo jak dla mnie tylko traci. 

#5389 Share pszycha1

pszycha1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 04 marzec 2017 - 20:16

łubin lepiej zasiać nawet o 20% więcej niż norma, mniej zawsze gorzej bo tu jedno ziarnko jedna roślinka przy 100% sile kiełkowania. Uwaga na MTZ, bo przy grubych nasionach i kiepskich wschodach to i 250kg może być mało.

#5390 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 951 postów

Napisany 05 marzec 2017 - 16:16

łubin lepiej zasiać nawet o 20% więcej niż norma, mniej zawsze gorzej bo tu jedno ziarnko jedna roślinka przy 100% sile kiełkowania. Uwaga na MTZ, bo przy grubych nasionach i kiepskich wschodach to i 250kg może być mało.

Kolego to po co te normy w ogóle są? Gdyby tak było jak uważasz to już sama norma była by o 20% wyższa, dane hodowcy poszczególnych odmian nie biorą się z powietrza tylko są poparte badaniami i doświadczeniami a Ty twierdzisz że i tak wiesz lepiej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5391 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1689 postów

Napisany 05 marzec 2017 - 19:12

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać 20CBR12 kolego tylko zrób poprawkę ,że łubin ,który jest brany do doświadczeń jest bardzo wysokiej klasy ,a nasze kwalifikaty to już inna bajka .Wiem ,co mówię ,bo też same warunki siedliskowe danej działki mogą być diametralnie różne .Co do tych kwalifikatów ,to bardzo często widzę ,gdzie i jak rosną .Zapewniam Cię ,że moje plantacje lepiej wyglądają .W żniwa może być kłopot ,jak tego nie uwzględnimy i zamiast zbierać dobry plon będziemy mieli na działce herbapol .Piszę ten przykład z doświadczenia .

I love salsa

#5392 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 05 marzec 2017 - 19:31

W tym roku 6 raz kwalifikat będę siał i do tej pory nigdy problemów z jakością materiału nie miałem. Jeżeli ziemia jest zaniedbana i technologia produkcji kończy się na siewie to choćby materiał siewny spadł z nieba to i tak guzik z tego wyrośnie. Poza tym nie ma się co oszukiwać bo pewnie lwia część osób siejących łubin nie przykłada się do tej uprawy w żaden sposób. Ja przynajmniej nawet nie próbuję porównywać swoich działek z działkami wielu okolicznych rolników bo dzieli je przepaść.  

#5393 Share witt25

witt25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo ;)

Napisany 05 marzec 2017 - 19:52

ja widziałem jaki hr smolice mają łubin bo niedaleko mieszkam to powiem że wole swój siać dajcie spokój do chwastów ludzi najeli żeby ręcznie wyrwać a na reklamach taki piękny mają śmiech na sali ;)

#5394 Share ur330

ur330

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 06 marzec 2017 - 12:07

Panowie mam do was ważne pytanie. Mam łąkę którą muszę zaorać i chciał bym to zrobić następująco. W kwietniu opryskać randapem po o koło 3 tyg od oprysku przelecieć to talerzówką i zaorać a następnie zasiać łubin na poplon. I czy będzie się to kwa likować do dopłat do roślin wysokobiałkowych czy tylko dopłaty bezpośrednie będą przysługiwać do tej uprawy. Może ktoś z was miał do czynienia z podobną sprawą.

#5395 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 06 marzec 2017 - 15:11

Przeczytaj stronę lub dwie wstecz a wszystkiego się dowiesz.

#5396 Share szymekrolnik89

szymekrolnik89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 07 marzec 2017 - 18:54

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać sial ktos odmiane wars? bo zakupilem kwalifikant i jestem ciekaw

#5397 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 521 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 07 marzec 2017 - 19:21

koledzy jedno opakowanie nitraginy na 200kg łubinu wystarczy czy 2 opakowaniami zaprawic?Racz czytam ze na 100kg opakowane a raz ze na 1 ha z tym ze norma wysiewu około 200kg/ha 

#5398 Share stempos1980

stempos1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 758 postów

Napisany 07 marzec 2017 - 19:36

Kolego Ur330 niema dopłat do łubinu na przyoranie.są tylko do łubinu zebranego na nasiona

#5399 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 951 postów

Napisany 08 marzec 2017 - 09:49

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja zawsze daje jedno opakowanie nitraginy na 200kg nasion w łubinie żółtym/tylko taki sieje/ i jest ok- zawsze jest bardzo dużo bakterii brodawkowych przy korzeniach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5400 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 521 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 08 marzec 2017 - 12:39

i jak to zaprawiasz ?Zaprawiarka czy jakas inna metode masz?Wody 2 l czy na sucho??