Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5989 odpowiedzi na ten temat

#5161 Share adam8056

adam8056

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:WĘDKARSTWO

Napisany 11 grudzień 2016 - 15:49

Powiedz jak uprawiałeś łubin do tej pory jakie odmiany jakie nawożenie jaka zaprawa jakie opryski jakie stanowisko to może ktoś podpowie.

Edytowany przez adam8056, 11 grudzień 2016 - 15:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 00:30
  •  

#5162 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4216 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 16:12

Klimek  Zeusa nowego brałem w 2015 ale słabo plonował,jednak zostawiłem go i wysiałem czyli C2 

znajomemu Regent plonował 4t/ha, ile w tym prawdy to sie nie dowiem, ale łubin na polu wygladał bardzo dobrze

ale Panowie jaka tu opłacalność.... miałem te 2t/ha poszło po potrąceniach po 830brutto, bo znalezli zanieczyszczenia, to zostaje 2*830=1660... odjac podatki, paliwo i tak dalej zostaje koło 600zł do tego dopłata no ale uprawiamy po to zeby miec cos z tej uprawy...

musi byc te 3t, podpowie ktos jak zwiekszyc plonowanie?

O ja to bym się cieszył z takiego wyniku. W sumie to i tak sieję tylko przez zazielenienie, ale teraz chyba zacznę się bawić w poplon niż plon główny. 

#5163 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 16:20

Klimek  Zeusa nowego brałem w 2015 ale słabo plonował,jednak zostawiłem go i wysiałem czyli C2 

znajomemu Regent plonował 4t/ha, ile w tym prawdy to sie nie dowiem, ale łubin na polu wygladał bardzo dobrze

ale Panowie jaka tu opłacalność.... miałem te 2t/ha poszło po potrąceniach po 830brutto, bo znalezli zanieczyszczenia, to zostaje 2*830=1660... odjac podatki, paliwo i tak dalej zostaje koło 600zł do tego dopłata no ale uprawiamy po to zeby miec cos z tej uprawy...

musi byc te 3t, podpowie ktos jak zwiekszyc plonowanie?

4 tony to nawet w badaniach nie zbierają.

Jeżeli mówimy o plonowaniu łubinów to trzeba wyraźnie rozgraniczyć czy mówimy o żółtym czy wąskolistnym.

Bo żółty jak jest w okolicach 2 ton to naprawdę szał a wąskolistny ,osobiście nie uprawiam ale myślę że jak zakręci się w okolicy 3 ton to też jest dobrze.

Pomysł z obornikiem jest kiepski bo przyjdzie czerwiec ruszy mineralizacja pełną parą  łubin zacznie kwitnąć i tu powinien ładować asymilaty w części generatywne a luksusowa dostępność azotu zaburzy ten proces. Równocześnie będą rozwijać się części wegetatywne a w efekcie końcowym łubin będzie piękny liściasty a plon będzie jaki będzie. 

Dodatkowo wiosenna orka...

Bez obrazy ale byk na byku a później będzie wielkie halo bo znowu 500 kg/ha.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#5164 Share maciekmaciek30

maciekmaciek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 16:22

ja przejąłem gospodarstwo dopiero 5 lat temu, a łubin miałem drugi raz takze nie wiem jeszcze wszystkiego

w pierwszym roku nie ogarnałem z herbicydem i miałem zarośnięty łubin strasznie... wyszło jakos około 1t/ha nie wazone bo zostawiłem całość z 2,4ha, łubin był nowy kupiony 180kg/ha siane, poszło jakos 200kg/ha PK 20-30 + 300kg/ha wapna granulowanego i to wszystko, stanowisko po życie

w tym roku to co zostawiłem wysiałem około 240kg/ha i poszedł afalon + command, stanowisko po 3 krotnym zbozu, wapnowane przed siewem 2,5t/ha weglanowego wapna, przed siiewem jeszcze 100kg/ha KornkKali

#5165 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1503 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 17:53

Pomysł z obornikiem jest kiepski bo przyjdzie czerwiec ruszy mineralizacja pełną parą  łubin zacznie kwitnąć i tu powinien ładować asymilaty w części generatywne a luksusowa dostępność azotu zaburzy ten proces. Równocześnie będą rozwijać się części wegetatywne a w efekcie końcowym łubin będzie piękny liściasty a plon będzie jaki będzie. 

Dodatkowo wiosenna orka...

No właśnie o orkę się nie martwię bo pole na zimę nie zaorane z tego względu że miał iść obornik ale pogoda nie dopisała bo lało i nie dało rady wywieźć więc przełożyłem to na wiosnę a przez to też nie orałem żeby 2 razy nie robić. No własnie pierwszy raz bym siał łubin dlatego pytam co i jak żeby się tylko w koszty nie wprowadzić a znów nie mam pomysłu co zasiać na tej działce (jęczmień odpada od razu mówię). Czyli radzicie koledzy żeby po oborniku odpuścić się łubinu? 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#5166 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2494 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 11 grudzień 2016 - 17:59

Siał ktoś łubin żółty BARYT ?
Niech się wypowie

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#5167 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 20:38

Ja od 2 lat mam baryta. Dla mnie ok odmiana. W 2015 1,6 t/ha a w 2016 dokładnie nie wiem bo nie ważone jeszcze ale myślę że nie mniej niż 1,9.

Piszesz, że III IV klasa to w czym problem wszystko tam urośnie. no chyba że pH fatalne...  

Nie wiem czy się zrozumieliśmy, moim zdaniem wiosenna orka to błąd. 

Edytowany przez ogar118, 11 grudzień 2016 - 20:41.

#5168 Share ws71

ws71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 21:13

gdzie można kupić nasiona łubinu boregine?

Zależy skąd jesteś, na Pomorzu ,jest  dostępny w niektórych firmach obracających materiałem siewnym,w przyszłym roku z kolegą spróbujemy na tej odmianie jezeli pozwolą warunki pogodowe dociągnąć do 3,5t/ha,będzie siany 4 rok od kupna kwalifikatu,za rok wymiana na kwalifikat  tej odmiany ;)

#5169 Share maciekmaciek30

maciekmaciek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 21:38

ws71  

jak planujecie uprawe łubinu?  zeby ponad 3t uzyskac?

#5170 Share ws71

ws71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 23:04

Jeśli będzie odpowiednia pogoda siew około 20 marca,zwiększenie nawożenia P, K  do 70kg/ha,zastosowanie odżywek,to powinno pozwolić przekroczyć tegoroczne 3t,no i najważniejsza  rzecz opady deszczu[w obecnym roku brak opadów miedzy 10.04 a 10.05].Niemcy twierdzą że w ich warunkach idzie wyciągnąć 5t/h.Jest to odmiana wrażliwa na przymrozki i tu może być duży problem,ostatnie dwa lata się udawało,był siany 10.04 ale to trochę według mnie za póżno,notoryczny brak opadów w kwietniu.Może jeszcze zwalczanie chwastów ,zastosowanie środków w czasie wegetacji łubinu ,chociaż to jest bardzo śliski temat ,brak wiedzy jak ta odmiana zareaguje na dany środek. ;[

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5171 Share maciekmaciek30

maciekmaciek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 23:46

czyli planujesz np. 300kg/ha PK 25-25? czytam i czytam rozne informacje o dokarmianiu łubinów/grochów i pisza ze to nie ma ekonomicznego uzasadnienia( czytaj, ze nie ma zwiekszenia plonu ponad zastosowane srodki w te preparaty)  

ja dodam od siebie, że w tym sezonie nie bd sypał na łubin nic, stanowisko po jeczmieniu ozimym przesianym jarym robionym fest, ale plonu nie dał przez pogode takze składniki w glebie w opór, licze na 3t/ha

#5172 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 12 grudzień 2016 - 11:27

z łubinem to moze byc prawda ze on nie reaguje na nawozenie dolistne. On dobrze pobiera składniki z gleby. Przykład: Ja siałem łubin 4 kwietnia, opryskany Boxerem ponad 3 l na ha, zaprawiony zaprawa i nitraginą, dwa razy opryskany siarczanem magnezu a po korzen dostał 250 kg superfosfatu prostego i tyle nawozenia. Plon prawie 2,1 ton z ha. Kolega siał tą samą odmianę 25 kwietnia. Dał pod korzen 200kg potafoski magnezowej, nie pryskał od chwastów, nie zaprawiał nitragina. Plon około 2 ton z ha

#5173 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5484 postów

Napisany 12 grudzień 2016 - 12:00

Żółty. Siałem na najgorszych glebach. 

spróbuj wąskolistnego, u mnie od czterech lat plon na poziomie 2-1,5t/ha przy minimalnym nakładzie, tzn herbicydy. Zółciocha miałem dwa razy i raz nie dał rady przez żar z nieba (ale rewelacyjnie wygladał, straków na roślinie pod 40 dochodziło) a drugim razem grzyb go zniszczył, no i trzeciego razu nie będzie

KS Falubaz

#5174 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 841 postów

Napisany 12 grudzień 2016 - 12:16

u mnie tak samo żółty choroby wykończyły 

jakie są u was ceny łubinu do siewu (kwalifikowanego)

#5175 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5484 postów

Napisany 12 grudzień 2016 - 12:26

jest sens kupować c1 po jakies 3zł/kg, jak na olx znajdziesz c2 po 1-1,2zł/kg?

KS Falubaz

#5176 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 12 grudzień 2016 - 13:22

te 2,50 czy 3 zł to jeszcze warto było by dac jakby łubin był odrazu zaprawiony zaprawa i nitragina.

#5177 Share KacperDemczuk

KacperDemczuk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 12 grudzień 2016 - 13:40

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać umnie w tym roku bardzo dobrze obrodził łubin. siany był lejkiem po tym agregat poszedł i oprysk na chwasty i tylko tyle żadnego nawozu z 1,5ha zebrałem ok 4t a wsiałem 300kg. to chyba dobrze sypnął było by więcej tylko trochę za późno pojechałem z desykacją i w śladach gdzie jechał traktor z opryskiwaczem obsypało się dużo.

jak by ktoś był zainteresowany kupnem łubinu to mam do sprzedania. po 100zł/100kg
Łubin Biały Słodki

#5178 Share Mariusz774

Mariusz774

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 12 grudzień 2016 - 18:25

to doskonały wynik panowie będzie dopłata do gorzkiego ta większa ?

#5179 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 841 postów

Napisany 12 grudzień 2016 - 18:32

jest sens kupować c1 po jakies 3zł/kg, jak na olx znajdziesz c2 po 1-1,2zł/kg?

przynajmniej będę wiedział co za odmianę zasieję a to co w okolicy mają na sprzedaż to nawet przed śrutowaniem świniom trzeba czyścić sam chwast 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5180 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 999 postów

Napisany 12 grudzień 2016 - 18:50

Również uważam, że mimo wszystko opłaca się wziąć kwalifikat jeśli planujesz siać tą rewelacyjną uprawę chociaż jeszcze przez 2 lata. Co innego jak możesz mieć od wujka/brata/kolegi i wiesz co to jest ale tak kupować na pałę trochę strach. Ja kupiłem kwalifikat w 2015 roku, w tym zasiałem swoim i jeszcze ostatni przyszły rok swoim, także ten wydatek w pewnym sensie mi się zwróci.

Co do uprawy łubinu, w ekonomii największy zysk uzyskujesz maksymalizując efekty lub minimalizując koszty. Podkreślam po raz kolejny w tym temacie, w łubinie jedynym racjonalnym wyborem jest właśnie minimalizacja kosztów. Oszczędzać na czym się tylko da, oprócz odchwaszczania i liczyć, że dopisze nam pogoda. O ile np. w pszenicy przy niekorzystnej pogodzie zrobisz wszystko git i zbierzesz 6 ton a sąsiad co nie robił nic zbierze 2 tony, tak w przypadku łubinu jeśli braknie wody w okresie ok. kwitnienia głównie-tak plon będziesz miał taki sam ty, po aplikacji 123 odżywek i nawozów, co ten który nie robił praktycznie nic. Jedyne uzasadnienie uprawy tego czegoś, to posiadanie gruntów słabej klasy, na których sialiśmy żyto po życie przez całe życie, oraz zazielenianie. Zarobku na tym nie ma, stanowisko niby jest dobre, ale jak nie zadziała doglebówka i będzie las komosy na 100 lat to ja dziękuje za takie stanowisko.