Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5533 odpowiedzi na ten temat

#4821 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1562 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 21:25

moim zdaniem lepiej przeczekać i ewentualnie po kwitnieniu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 17:33
  •  

#4822 Share pawe5

pawe5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 21:31

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać maxi93 umnie naliczyłem 20 i więcej

#4823 Share roberts

roberts

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 22 czerwiec 2016 - 17:45

Cześć koledzy rolnicy. Jaki środek proponujecie na przeprowadzenie desykacji łubinu wąskolistnego, takiego aby ziarno nadawało sie do siewu? Oprócz tego myślę o oprysku "sklejaczem" co by się nie obsypał. Co o tym sądzicie i co byście polecali? Czytałem żę fusilade 200 SL na desykację ale podobno już się nie nadaje.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#4824 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 608 postów

Napisany 22 czerwiec 2016 - 17:52

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Szukaj najtanszy odpowiednik roundupu 3l wystarcza

#4825 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1807 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 22 czerwiec 2016 - 18:26

tez bede pryskał jakimś tanim sklejaczem ale jeszcze za wczesnie. Łubin ma zielone straki i jeszcze wszystkie dobrze sie niewykształciły. Odmiana Kalif wiec troszke pozniejsza odmiana a desykowac tez bede jakims tanim glifosatem w dawce 3litry i do tego dodam jakis adiuwant. Troche rdestu sie pojawiło i trzeba go przypalić

#4826 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 608 postów

Napisany 22 czerwiec 2016 - 19:03

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Andrzej zapodaj swego Kalifa jak masz fote bo moj w tym roku to cos strasznego wysokosc i straki

#4827 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3669 postów

Napisany 22 czerwiec 2016 - 19:13

Łubin żółty zaczyna kwitnąć, pryskać go jeszcze raz insektycydem? Jak tak to kiedy?

#4828 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 681 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 22 czerwiec 2016 - 19:17

Dziś byłem na polu i zauważyłem że dolne strąki zaczynają powoli się robić brązowe. 

#4829 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 712 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 22 czerwiec 2016 - 20:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać holera wy macie po 20 strakow i wiecej . choćby w straku było tylko 4 ziarna przy siewie 150 kg ha wychodzi 12 ton minus straty itp 10 powinno być.
jesli pomoglem kliknij fajne

#4830 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 22 czerwiec 2016 - 20:53

a u mnie po 4-6 strąki na jednej roślinie Łubin żółty Mister , i co najlepsze jest nalot mszycy ale z ciekawości sprawdziłem korzeń co sie okazało śmietka kapuścianka ładnie sobie żeruje :/ musze przeleciec Proteusem aby ją zwalczyć , i to chyba przez nia łubin nie ma strąków na pędach bocznych i mało nawet ich ma ,mozliwe że zredukował przed brak wody ale najgorzej nie miał . 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4831 Share roberts

roberts

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 22 czerwiec 2016 - 21:26

U mnie to samo rdestu troche wywalilo i głuchego owsa ;/ a desykacje moge przeprowadzic razem ze "sklejaczem"? czy musze zabiegi rozdzielic?

#4832 Share AdamZetor12145

AdamZetor12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisany 22 czerwiec 2016 - 22:09

u mnie Regent właśnie przekwitł

#4833 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1562 postów

Napisany 22 czerwiec 2016 - 22:10

Cześć koledzy rolnicy. Jaki środek proponujecie na przeprowadzenie desykacji łubinu wąskolistnego, takiego aby ziarno nadawało sie do siewu? Oprócz tego myślę o oprysku "sklejaczem" co by się nie obsypał. Co o tym sądzicie i co byście polecali? Czytałem żę fusilade 200 SL na desykację ale podobno już się nie nadaje.

Doczytaj do czego służy fusilade. 

Łubin żółty zaczyna kwitnąć, pryskać go jeszcze raz insektycydem? Jak tak to kiedy?

Nie musisz już dawać insektycydów, łubinu nie atakuje strąkowiec. 

holera wy macie po 20 strakow i wiecej . choćby w straku było tylko 4 ziarna przy siewie 150 kg ha wychodzi 12 ton minus straty itp 10 powinno być.

Wszystko pięknie ładnie tylko strączkowe wykorzystują swój potencjał w 20 %. Genetyki nie przeskoczysz. 

a u mnie po 4-6 strąki na jednej roślinie Łubin żółty Mister , i co najlepsze jest nalot mszycy ale z ciekawości sprawdziłem korzeń co sie okazało śmietka kapuścianka ładnie sobie żeruje :/ musze przeleciec Proteusem aby ją zwalczyć , i to chyba przez nia łubin nie ma strąków na pędach bocznych i mało nawet ich ma ,mozliwe że zredukował przed brak wody ale najgorzej nie miał . 

Skąd pomysł że to śmietka? :D 

To co żeruje na brodawkach to larwy oprzędzika. Za rok pilnuj osobników dorosłych, jak pojawią się zatoki na liściach pryskaj insektycydem.  

Kamilo z innych tematów widzę że starasz się intensywnie prowadzić uprawy ale czy podliczyłeś sobie już koszty uprawy tego łubinu i ile możesz na nim zarobić? Bo stosowanie w nim proteusa raczej nie zbliży cię do zadowalającego wyniku ekonomicznego.

#4834 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 712 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 23 czerwiec 2016 - 20:37

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ogar mówisz że wykorzystują w 20 procetach to o co chodzi że tylko 20 procet zbierzemy czy jak.
jesli pomoglem kliknij fajne

#4835 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 433 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 20:44

Skąd pomysł że to śmietka? :D

To co żeruje na brodawkach to larwy oprzędzika. Za rok pilnuj osobników dorosłych, jak pojawią się zatoki na liściach pryskaj insektycydem.  

Kamilo z innych tematów widzę że starasz się intensywnie prowadzić uprawy ale czy podliczyłeś sobie już koszty uprawy tego łubinu i ile możesz na nim zarobić? Bo stosowanie w nim proteusa raczej nie zbliży cię do zadowalającego wyniku ekonomicznego.

ponieważ porównałem dziada bo uprawiam takze rzepak i bardzo podobne są te larwy moze i sie myle , hmm łubin sieje bardziej w celach doprawienia zdegradowanych pól lub tam gdzie mi wymarzło , co do liczenia kosztów to u mnie podstawa :) korzystam z programu VitalFields gdzie prowadzę całą kartotekę na dzis cały nakład to 1200 zł/ha łubinu  oczywiscie bez amortyzacji bo ja tego zbytnio nie licze w pojedyńczym tylko jak coś walnie wtedy wlicze w ogólny nakład na gospodarstwo , staram sie jak moge aby wyciagać jak najwiecej ale to ze zbóż a łubinu chciałbym oczywiscie coś zebrać :D aby chociaz na to 0 wyjśc i mieć dobry przedplon pod pszenice / pszenżyto :) 

#4836 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1562 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 21:45

To znaczy, że łubin żółty teoretycznie po policzeniu kwiatków i teoretycznej liczby ziaren w strąkach z tych kwiatów powinien plonować na poziomie 10 t + ale z uwagi na odrzucanie strąków plonuje na poziomie +/- 2 ton i czego byś nie zrobił to tego nie obejdziesz jedynie hodowla i nowe odmiany mogą rozwiązać problem.  Podobno pracują nad łubinami andyjskimi które plonują znacznie lepiej ale mają kosmiczny poziom alkaloidów. 

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/oprzedziki-w-bobiku-i-grochu,57205.html

Tu masz o oprzędziku.

1200 z kosztami maszynowymi czy bez?

#4837 Share mrc1005

mrc1005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 192 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 21:47

Regent, dolne strąki zaczynają brązowieć, nie za wcześnie?

#4838 Share roberts

roberts

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 21:52

Witam dzisiaj postanowiłem przejść się po mojej plantacji i zauważyłem coś takiego. Czy to oprzedzik? Na zdjęciu może nie bedzie widać ale na korzeniu jest taki jakby biały nalot i niektóre brodawki wyjedzone. Dodam że nasiona zaprawiane Vitavaxem i Nitraginą, przedwschodowo pryskane Afalonem. Występują pojedyncze place o takich objawach. Załączam zdjęcia.

Załączone miniaturki

• IMG_20160623_204106.jpg
  • IMG_20160623_204143.jpg
  • IMG_20160623_204206.jpg
  • IMG_20160623_204300.jpg
  • IMG_20160623_204321.jpg
  • IMG_20160623_204334.jpg

#4839 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 433 postów

Napisany 24 czerwiec 2016 - 14:51

To znaczy, że łubin żółty teoretycznie po policzeniu kwiatków i teoretycznej liczby ziaren w strąkach z tych kwiatów powinien plonować na poziomie 10 t + ale z uwagi na odrzucanie strąków plonuje na poziomie +/- 2 ton i czego byś nie zrobił to tego nie obejdziesz jedynie hodowla i nowe odmiany mogą rozwiązać problem.  Podobno pracują nad łubinami andyjskimi które plonują znacznie lepiej ale mają kosmiczny poziom alkaloidów. 

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/oprzedziki-w-bobiku-i-grochu,57205.html

Tu masz o oprzędziku.

1200 z kosztami maszynowymi czy bez?

bez amortyzacji sprzętu oraz jedynie trzeba za kombajn doliczyc , reszta juz wliczone , 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4840 Share lukcio88

lukcio88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 24 czerwiec 2016 - 22:06

Witam,

jestem nowy ale może ocenilibyście czy w miarę wygląda i czy będzie coś z tego, łubin Mister?? zdjęcie z 14.06. Teraz już przekwitł. Mam także pytanie. Co jest przyczyną, że na jednym kawałku łubin jest wysoki (ma ok 60-70 cm - po ugorze) a na innym kawałku niski( ok 30-50 - po żytnisku) ?? Za bardzo zbita ziemia, czy można było dać troche azotu przed siewem??

Załączone miniaturki

• 20160614_dobry.jpg

Edytowany przez lukcio88, 24 czerwiec 2016 - 22:13.