Skocz do zawartości

Zdjęcie

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety

81 odpowiedzi na ten temat

#21 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 24 grudzień 2011 - 08:58

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety @Foster sam pewnie dobrze wiesz, że Polacy to naród który musi się uczyć na własnych błędach. Taki gospodarz któremu dopóki nie wyrośnie garb na plecach od roboty to nie pomyśli, że mógł bardziej zmechanizować swoje gospodarstwo.
Kiedyś spodobało mi się jak pewien użytkownik uzmysławiał innemu, który chciał pobudować oborę dla krów mlecznych na uwięzi i wiecie co mu napisał? Po prostu policzył mu ile setek tysięcy razy musiałby się schylać by podłączy i odłączyć krowę od dojarki, a później zapytał go jak by wyglądały jego plecy i zdrowie po jakiś 10 latach.
Może to nie pasuje do tematu, ale także w jakiś sposób chcę co niektórym uzmysłowić, że zdrowie mają tylko jedno i warto pomyśleć czy wydać trochę więcej kasy, mieć więcej wolnego czasu i być zdrowym czy ciągle narzekać, że coś boli i nigdy nie ma się na nic czasu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Dzisiaj, 23:08
  •  

#22 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 24 grudzień 2011 - 09:07

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Ja też mogę z własnego doświadczenia powiedzieć ze do ściółki nigdy w zyciu bym nie wrócił. Teraz mam 100% rusztu i jak nic sie nie dzieje tzn nie ma żadnych oproszeń, inseminacji itp to obsługa stada zajmuje 40 min dziennie

#23 Share przemuch88

przemuch88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 15:20

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Witam. Ja również planuje budowe chlewni tuczarnia na głebokiej sciołce, porodowka i odchowalnia półruszt. co do rusztu w tuczarni jednak nie mam przekonania.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Marsen

Marsen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 16:33

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety jak czytam wasze wywody o wyższości ściółki nad rusztem to mam wrażenie że wy jesteście izolowani w tych waszych wioskach
odłóżcie sobie 2 tysiące zł. na wycieczkę do Danii albo Niemiec i popatrzcie na chlewnie.
W hodowli świń wszystko jest już wymyślone !!

TYLKO RUSZTA !! (no może lochy wysokoprośne na ściółce + stacja)

inaczej całe życie będziecie za***przać piątek świątek z widłami i balikami spłacając kredyty

to że Tatko mówią, że ściółka wciąga choroby to nie znaczy że to jest prawda !!

#25 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Zainteresowania:Różne takie...:)

Napisany 25 grudzień 2011 - 17:11

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety A ja myślę, że cała ta dyskusja się skończy gdy cena za świniaka spadnie poniżej 4zł/ kg :P
Choć mam nadzieje, że nie spadnie ;)

#26 Share rollo29

rollo29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 20:30

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Swięte słowa @cieplym3 jak cena na tucznika była między 3 a 4 pln to nikt nie pisał w temacie trzoda ,a teraz cud ilu nowych ambitnych hodowców :lol: Tyle że w stado i budynki inwestuje się gdy cena kabanów sięga dna ,a nie teraz w szczycie cen .Ale może nie wszyscy to wiedzą :(

#27 Share przemuch88

przemuch88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 20:39

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Marsen a co ty takiego cudownego widzisz w tym ruszcie????? a co do Duńskich ferm to z tego co ja słyszałem wiekszośc jest niezle zadłuzona i muszą duzo produkowac aby nie zbankrutować a ruszt podejrzewam ze mają z tego wzgledu ze mają strasznie małe areały. Ruszt jest dobry dla gospodarst które mają mało słomy.

#28 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 21:46

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Nie chcę tu nikogo obrażać, ale jak byście się naprawdę narobili przy trzodzie i mieli kupę innych obowiązków i zazwyczaj brak czasu na odpoczynek to na prawedę uwierzcie mi, że 90% was zmieniła by zdanie, a te 10% to wolało by się przeprowadzić do tego chlewu niż przerobić go na ruszt.
Nawet jeśli macie już te systemy ściółkowe to policzcie sobie jakie koszty generuje zakup drogiej słomy jak wam nie starcza swoja!

#29 Share Marsen

Marsen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 25 grudzień 2011 - 22:19

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety właśnie widzę że sporo "słyszeliście" i jeszcze więcej "podejrzewacie" a zamiast tego powinniście kupić sobie kalkulatory
koszty związane ze ściółka w tuczarni na 2000 stanowisk są niesamowite,
czy wyobrażasz sobie ile potrzeba słomy ? (na moje oko licząc ok 2300 dużych balotów co przy dobrych wiatrach daje z 80ha do zebrania )
ile paliwa na jej zwiezienie, sprasowanie, wywiezienie na pole w formie obornika?
jesteś w plecy z pracami polowymi - słoma blokuje ci podorywkę, siew rzepaku, wywożenie tego nieszczęsnego gnoju.
potrzebujesz duży park maszynowy - prasa, teleskop lub tur, przyczepy itd

TA CAŁA ZABAWA JEST BARDZO CZASOCHŁONNA I PRACOCHŁONNA !

dodatkowe minusy głębokiej ściółki:
świniaki w dużych grupach - ciężko szczepić wyganiać i doglądać, ciężko sortować
świnie ciągle kopią we własnych odchodach co jest średni zdrowe
w ciągu lata przyrosty znacząco w dół - na gnoju mimo wentylacji jest gorąco

jedyna zalety jakie widzę to że zimą nie ma większych problemów z za niskimi temperaturami i że można zrobić chlewnię z garażu stodoły wiaty itd za parę groszy
jeżeli chcesz budować nową tuczarnię na 2000 sztuk to głęboka ściółka jest w dłuższej perspektywie inwestycją NIEOPŁACALNĄ

wiem bo próbowałem tego miodu

jeśli cię nie przekonałem to buduj - a za kilka lat wspomnisz moje słowa

pozdrawiam

#30 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 26 grudzień 2011 - 13:57

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety przemuch88 mi sie wydaje że o ruszcie tylko słyszałeś i nawet pewnie nie byłeś w żadnej chlewni na ruszcie. Jeśli ja słysze że ktoś buduje chlewnie na ściółce bo "taniej" wychodzi to poprostu śmiać mi się chce zwłaszcza w tym roku gdzie cena belki słomy wynosi 50 zł:)
Jeśli ktoś chce się uwsteczniać i całe życie walczyć z gnojem to proszę bardzo...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 26 grudzień 2011 - 17:15

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety @Marsen ale pół biedy jak masz jeszcze swoją słomę, a weź teraz proś ludzi by ci sprzedali, później narzekają że to i tamto.

#32 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 26 grudzień 2011 - 17:27

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Ja również jestem za utrzymaniem na rusztach. Jedynie w grupie loch luźnych w kojcach grupowych , zastosowałbym ściółkę ze względu na kończyny i zmniejszenie agresji .

#33 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 grudzień 2011 - 22:12

Dlaczego większość myśli że warunki zdrowotne na rusztach są gówniane?

Świnia wywodzi się dzika, dzik rył w lesie. Świnia odziedziczyła to po dziku i jest to jej naturalna potrzeba behawioralna.

Ja jeżeli miałbym stawiać, to jedynie porodówkę na ruszcie, reszta tylko głęboka ściółka. Dodatkowo budynki po głębokiej ściółce łatwo zmienić na inne, niestety ruszt wymaga większego zachodu.

#34 Share Marsen

Marsen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 26 grudzień 2011 - 22:45

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Bobek_Farmer: tylko to rycie nijak nie przekłada się na zyski. A tylko o to w tym interesie chodzi. No chyba, że robisz to dla jakichś głębszych idei.
Zapewniam cię że świnki będą bardziej zadowolone jeśli zamiast do uboju pojadą do lasu bo przecież odziedziczyły naturalną u wszystkich istot chęć przeżycia.

a i jeszcze jedno: jak już w czasie budowy chlewni myślisz na co by tu ją kiedyś przerobić to na 100% nie jest to biznes dla Ciebie

Edytowany przez Marsen, 26 grudzień 2011 - 22:47.

#35 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 26 grudzień 2011 - 23:40

Świnia wywodzi się dzika, dzik rył w lesie. Świnia odziedziczyła to po dziku i jest to jej naturalna potrzeba behawioralna.

Ja jeżeli miałbym stawiać, to jedynie porodówkę na ruszcie, reszta tylko głęboka ściółka. Dodatkowo budynki po głębokiej ściółce łatwo zmienić na inne, niestety ruszt wymaga większego zachodu.

Dla większy zachód to właśnie słoma, zbieranie zwożenie, nie martwie się ze deszcz pada i słomy nie będę miał. Fakt budowa na rusztach wyjdzie troche droższa ale to i tak szybko się zwróci. A może lepiej pomysleć o dodatkowej pracy a trzymać sie hodowli cały czas a nie skakać z bydła na trzodę i odwrotni tak jak aktualnie się dzieje.

#36 Share przemrolnik

przemrolnik

WETERAN

• V.I.P.
  • rank
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AgroFoto.pl

Napisany 27 grudzień 2011 - 09:46

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Co innego jak sie ma areał, lub w okolicy dużo pól, gdzie głównie się sieje zboża.
Więcej zachodu? no nie wiem, ale pod ruszta trzeba sie pobawic i wykopać ~1,5m w ziemie..? Dodany obrazek
Ryć ryją w głębokiej, a jak to sie odnosi do jego odchowania i tuczu to niewiem.
@BartekM słome pózniej czy wczesniej da sie zebrać, i suchą. Jeszcze nie miałem takiego problemu, żeby była strasznie "zgnita" i się nie nadawała do ścielenia.
A jak jest z utrzymaniem czystości po odstawie na ruszcie? na głębokiej to po wybraniu obornika umyć karcher'em wybiałkować i wszystko.. Ruszt pewnie mniej pracochłonny po odstawie?
Hmm tak z innej perspektywy, to wydaje mi się że bym wolał spać w tej głębokiej, słomie niż na tych zimnych rusztach. Dodany obrazek
Ale to nijak wnosi się do tematu.

#37 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 grudzień 2011 - 11:46

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety @Marsen pytałeś to Ci odpowiedziałem. Nie odnosiłem się do zysków.

Ja jestem za obornikiem, ponieważ:
mogę go kompostować, więc nie potrzebuję płyty, gdzie do gnojowicy muszę stawiać zbiornik;
świnie traktuje jako pochłaniacz pszenżyta, jęczmienia i owsa, bo pszenica jest moim zdaniem paszą za drogą, tym samym świnie to sposób na ulokowanie taniego zboża, które i tak musimy siać ze względu na użytkowane pola;
obornik to wstępnie przetworzona materia organiczna, gdzie po wylaniu gnojowicy na ściernisko dopiero następuje przetwarzanie;
ziemie lekkie i średnie potrzebują raczej obornika, bo gnojowica sprzyja mineralizacji, a ta na ziemiach słabszych jest i tak jest wysoka;

#38 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 13:06

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Dzień czasu i chlewnia czysciutka po odstawie. Białkować nić nie trzeba a gnojowice wywozi się nie zależnie czy pusto czy pełno.

#39 Share przemrolnik

przemrolnik

WETERAN

• V.I.P.
  • rank
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AgroFoto.pl

Napisany 27 grudzień 2011 - 13:56

@Marsen pytałeś to Ci odpowiedziałem. Nie odnosiłem się do zysków.

Ja jestem za obornikiem, ponieważ:
mogę go kompostować, więc nie potrzebuję płyty, gdzie do gnojowicy muszę stawiać zbiornik;
świnie traktuje jako pochłaniacz pszenżyta, jęczmienia i owsa, bo pszenica jest moim zdaniem paszą za drogą, tym samym świnie to sposób na ulokowanie taniego zboża, które i tak musimy siać ze względu na użytkowane pola;
obornik to wstępnie przetworzona materia organiczna, gdzie po wylaniu gnojowicy na ściernisko dopiero następuje przetwarzanie;
ziemie lekkie i średnie potrzebują raczej obornika, bo gnojowica sprzyja mineralizacji, a ta na ziemiach słabszych jest i tak jest wysoka;

masz 100% racji.
Ale prosiakom jednak daje paszę z pszenicy, bo ma więcej białka. Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Avendrion

Avendrion

Red Power

• Members
  • PipPipPip
  • 1159 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 15:37

Chlewnia marzeń na 2000 szt cykl zamkniety Tylko nie rozumiem gdzie wy widzicie tą robotę przy głębokiej ściółce żeby się nabawić garba? Widłami wyrzucacie i taczkami jeździcie czy jednak jest to ładowarka i podstawiona przyczepa?
Za tym co mówię! Zawsze stanę
Za tym co myślę! Zawsze stanę
Za tym w co wierzę! Zawsze stanę