Skocz do zawartości

Zdjęcie

Najlepsza rasa świń na maciory

347 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej, hodowla bydła mlecznego, weterynaria

Napisany 21 grudzień 2011 - 20:26

Najlepsza rasa świń na maciory Jaka rasa świń według was jest najlepsza na maciory? Jeżeli chodzi o rozród i efekt ekonomiczny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Najlepsza rasa świń na maciory Dzisiaj, 19:09
  •  

#2 Share Firek

Firek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet,

Napisany 21 grudzień 2011 - 20:33

Najlepsza rasa świń na maciory Znajomy ma fermę trzyma 2200 sztuk macior wszystko rasa PIC. Biorę od niego prosięta ponad 2 lata i nie mam żadnych zastrzeżeń co do prosiąt.

#3 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 20:55

Najlepsza rasa świń na maciory Jakiej linii PIC są maciory i po jakim knurze są prosiaki które kupujesz? Pracowałem (byłem kierownikiem) na fermie na której utrzymywaliśmy maciory rasy PIC 880szt, też uważam że jest to dobra rasa, ale remont stada jest trochę drogi. Teraz planuję rozpoczęcie własnej hodowli.

Edytowany przez Krzynio257, 21 grudzień 2011 - 21:46.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Firek

Firek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet,

Napisany 21 grudzień 2011 - 21:03

Najlepsza rasa świń na maciory Loszki ras GP1080, C22 i C24 o ile się nie mylę.

#5 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 21:25

Najlepsza rasa świń na maciory matko... PIC to nie rasa, to linia wyprowadzona od jednego ojca z matkami (lochami) kilkunastu ras!!! a to GP1080 czy C22 to odmiany linii knurów a nie rasy.
Jeżeli tobie chodzi o kilka do 100 loch to najlepsze będzie krzyżówka PBZ z WPB, a na knury jakaś rasa mięsna.

PS: Krzynio257 - niezly musiałbyc z ciebie kierownik skoro nawet nie wiesz czy stado podstawowe to była linia czy rasa :D

#6 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 21:54

Najlepsza rasa świń na maciory Na pewno był ze mnie lepszy, niż byłby z Ciebie, skoro uważasz ze PIC powstał z kilkunastu ras, z tego co sie orientuje to podstawą PICa był Landrasse, Large White i Duroc czyli PICowe liniee GP1010, GP1020 i GP1125. I sam się pogrążasz pisząc że C22 i GP1080 to linie knurów, są to loszki kolego. Więc nie krytykuj kogoś jeżeli sam też możesz się pomylić.

#7 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 22:09

Najlepsza rasa świń na maciory Tez polecam PBZ x WPB do tego knurek o dobrej miesnosci i jest git.Oj hodowało sie kiedys troszke,pamietaj tylko ze te lochy musza miec swiadectwa.

#8 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 22:26

Najlepsza rasa świń na maciory też jedziemy na PBZxWBP, są mało wymagające jeśli chodzi o paszę, rzadko trafia sie jakaś sztuka z genem stresu, choć ostatnio pojawiły się problemy z mlecznością;/ parę lat temu wstawiliśmy kilka sztuk z 50% dolewem Piet i dwie z 50% duroca. muszę przyznać że poza jedną pietrenką która zlikwidowaliśmy po pierwszym porodzie -3prosiaki;/ to prezentują się powyżej średniej stada, opiekuńcze, nie zapasają się, jedynie jedna duroczka ma ewidentnie jakąś chorobę psychiczną, może klaustrofobia bo ewidentnie nie toleruje stania w stanowisku;p

jednak ostatnio chodzi nam po głowie żeby wstawić z 5 danbredów, do pic-ków mamy uprzedzenie odkąd po insyminacji pbz-ta pic-kiem urodziły się "ufoludki".... i to u dwóch loch insyminowanych tą samą partią nasienia.
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#9 Share scisly97

scisly97

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Sport, Mechanika samochodowa i rolnicza, majsterkowanie w garażu, Muzyka.

Napisany 21 grudzień 2011 - 22:58

Najlepsza rasa świń na maciory Mój tata trzyma WBP i PBZ, które pokrywa knurem DUROC. Często też zostawiamy ich dzieci na lochy (tkz: F1).

Ps. Prosięta od loch PBZ jest łatwiej kastrować. Ale za to lochy WBP są bardziej spokojne.

#10 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 23:07

Najlepsza rasa świń na maciory Mogła Ci się zdarzyć jakaś wada genetyczna u knura. Pisząc ufoludki co masz na myśli? PICe nie są złe, pracowałem jakiś czas na nich i nie mogę złego słowa powiedzieć o nich. Mam za to uprzedzenia do Danbredów, to są kanibale moim zdaniem, pracuję w Niemczech przy stadzie 1200macior DanZucht(Danbred), mają owszem dużo urodzonych i odsadzonych prosiaków, ale co się dzieje później w warchlakarni i na tuczu wstępnym, to jest masakra. Największe problemy sprawiają między 15, a 40kg, a najbardziej agresywne są młode loszki w tym przedziale wagowym, jeżeli tylko coś im nie pasuje, za duże stężenie jakiegoś gazu, lub mały niedobór jakiegoś składnika paszy, od razu zaczynają gryźć. Powiem to tak, to są świnie którym trzeba zapewnić wręcz idealne warunki.

Edytowany przez Krzynio257, 21 grudzień 2011 - 23:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 23:26

Najlepsza rasa świń na maciory jaką rasę mateczną oceniasz więc najwyżej? pod ufoludkami rozumiem głowę większą od tułowia, żle wykształcone kończyny, niezdolność do ssania, kiedy mleko zamiast do żołądka leje sie do płuc, rozumiem też to że sztuki które przezyły pierwsze dni i rosły całkiem łądnie po dwóch-trzech tyg straciły oczy-rosły im w niesłychanym tempie-aż.....WYSTRZELIWAŁY!!! obrzydliwe, potem jeszcze żyły kilka dni z pustymi oczodołami i... z ponad 40 urodzonych "stworków" w dwóch miotach wychował się jeden-u nas dożył 6 miesięcy i 18 kg-miał jedno oko i głowę przeważającą cały tułow w przód;] -wtedy skróciliśmy mu męki. bądź co bądź było to parę ładnych lat temu, moze rasa nie była jeszcze dopracowana...

#12 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 23:45

Najlepsza rasa świń na maciory Nie spotkałem się u PICów z takim czymś jak piszesz, przyznam ze to trochę dziwne, zdarzały mi się martwo urodzone, albo mumie, czasem rodziły się takie po 150gram, ale to nic dziwnego jak locha ma w miocie 20szt, to jeden taki może się zdarzyć. Czasem rodziło się kilka sztuk z rozkracznością, powiększeniem sromów u świnek lub sutków, przysychające ogonki, ale to była wina mikotoksyn w paszy. A w twoim przypadku nie mam pojęcia co to mogło być. Z tych dwóch ras, PIC i Danbred, na pewno wolę PICa. Ja zastanawiam się nad czystymi PBZ mam dostęp do hodowli zarodowej z certyfikatem, miałem już w domu jedna loszkę PBZ z tej hodowli i byłem bardzo zadowolony.

#13 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 08:57

Najlepsza rasa świń na maciory kilka lat wstecz ojciec przywoził czasem pbz-ty ale do drugiego oproszenia nie utrzymywało sie wiecej jak 30% sztuk, -a to nie chciały sie zaprosić, a to bezmleczność....ogólnie brał z kilku farm i zawsze szajs. jednak na bazie kilku które mu sie utrzymały wychował z pomocą jeszcze kulejącej wtedy insyminacji nasze obecne stado podstawowe. nie powiem-ostatnio i włąsny remont coraz trudniej sie zaprasza, ale to zawsze mniejsza strata niz sprzedawać jako tucznika II klasy kupioną wcześniej za słoną kasę loszkę.

#14 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 22 grudzień 2011 - 19:24

Najlepsza rasa świń na maciory Krzynio257 może nie w temacie , ale mógłbyś napisać jakie są wykonywane szczepienia macior i prosiąt na fermie w której pracujesz?

#15 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 22:14

Najlepsza rasa świń na maciory Wykonujemy szczepienia dla prosiąt przeciwko: Mhp, S.suis, PCV. Dla macior Parvo, PRRS i E. Coli.

ahme999 ja miałem loszkę PBZ ze SHiUZ, niedaleko mnie maja swoją fermę na której produkują loszki PBZ. Z tej loszki którą miałem byłem naprawdę zadowolony, w pierwszym miocie urodziła mi 14szt i odchowała wszystkie, w drugim miocie miała 16szt i odchowała też 14szt, na mleczność też nie mogę narzekać, odsadziłem prosiaki po 28dniach o średniej wadze 8,6kg na sztukę największy miał prawie 11kg.Wiesz moim zdaniem cały problem z maciorami leży w żywieniu, jeżeli dawka jest odpowiednio zbilansowana, czyli białko, energia, włókno i inne składniki są w odpowiednich proporcjach to powinno być ok.

#16 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 22:39

Najlepsza rasa świń na maciory Polecam Pbz x Wbp -pokolenie F1. Maciory spokojne, dobra mleczność, nie agresywne, liczne mioty, wyrównana masa prosiąt zarówno po porodzie jak i przy odsadzeniu, duża plenność. Są długie, wysokie na nogach. Tuczniki wyglądają niepozornie, ale waga (na żywo) zadowalająca nie wyglądają na tyle co w rzeczywistości ważą (ważą więcej niż ,,na oko,, się może wydawać). Nie należy zapraszać 1. raz loszek nasieniem mięsnych knurów po których są duże prosięta przy urodzeniu-problemy mogą wystąpić, jak to przy 1. porodzie.

Edytowany przez Mati10, 22 grudzień 2011 - 22:40.

#17 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 22 grudzień 2011 - 22:46

Najlepsza rasa świń na maciory jak wielkie chcesz zalozyc stado podstawowe? ja mam zamiar modernizowac chlewnie zlikwidowac wszystkie swinie i wejsc ze zdrowymi lochmi w rytm 3 tygodniowy i mysle nad danbredem a jak tu czytam o loszkach pokrzyzowanymi z miesnymi knurami to sie zastanawiam gdzie jako kraj w hodowli jestesmy brak profesjonalizmu faktycznie 30 lat za dania

#18 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 23:18

Najlepsza rasa świń na maciory maxiben masz trochę racji, jesteśmy te 30 lat do tyłu, ale to wszystko wina mentalności naszych rolników, my potrzebujemy trochę czasu jeszcze zanim skończy się hodowanie świń jak w starym PGR. Ja uczyłem się hodowania świń za granicą, to jest Austria, Niemcy, Holandia, tutaj to troszkę inaczej wygląda, teraz hodowla trzody to wyższa ekonomia. A co do mojego stada to chciałbym tak na początek 35loch w rytmie 3tygodniowym, a co do rasy to też masz rację, mi też się nie podobają takie dziwne mieszaniny, na początek chyba się zdecyduję na czystego PBZ. Tu gdzie pracuję mamy Danbredy, 1200macior.

#19 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 22 grudzień 2011 - 23:36

Najlepsza rasa świń na maciory obecnie tez glownie pracuje na pbz i f1 ale po modernizacji gdzie beda komory i system cpp cpp czyli warunki maja byc super mysle nad wprowadzeniem czegos nowego bo jezeli chcemy sie liczyc w hodowli i z tego zyc i utrzymac rodziny musimy produkowac lepiej i automatycznie bedzie taniej i by nie byc tylko tuczarnia europy musimy inwestowac w budynki i dobre maciry nie koniecznie zagraniczne zreszta nasze pbz czy wbp tez nie sa tak polskie w nich sa juz chyba wszystkie landrace i yorki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 23:54

Najlepsza rasa świń na maciory I znów masz rację, ta loszka która miałem miała dziadka Duńczyka, a ojca Austryjaka, odchowywała mi w miocie po 14szt, co mnożąc razy 2,4 daje nam 33,6 odsadzonego prosiaka na rok, wcale nie gorzej niż Danbred. Tu gdzie teraz pracuję te Danbredy wcale nie są takie super, niektóre nawet 20szt odsadzonych na rok nie mają. Wiesz w Austrii robiliśmy inaczej, mój szef kupił czyste loszki Edelschwain z Danii i knura Landrasse, którego nasieniem inseminowaliśmy te loszki, a loszki F1 które się urodziły z tej krzyżówki to były nasze loszki produkcyjne, rekordzistka urodziła nam 28prosiaków w jednym miocie i nie były wcale takie małe, średnio ważyły około 1000g na szt. Moim zdaniem 50% sukcesu tkwi w utrzymaniu i żywieniu loch w poszczególnych etapach.

Edytowany przez Krzynio257, 23 grudzień 2011 - 00:01.