Krzynio257

Najlepsza rasa świń na maciory

Polecane posty

henio2    545

Ja od 3 pierwiastek Pbz mam 41 sztuk urodzonych mają już dwa tygodnie to myślę że nic już nie odejdzie ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

musze pomyśleć nad tą wagą bedą wtedy bardziej widoczne wyniki. pasze lochą podaje 2 razy po 4-5 kg. teraz dopiero formuje grupy więc jedne były odsadzane w 20 dniu jedne w 30, ale zero porównania do polskich pbz. w ruje właściwą gdzie je kryje wchodzą w 4-5 dniu po odsadeniu , jak dla mnie rewelacja, jestem bardzo zadowolony ze współpracy z firmą agro-sokołów. mamy teraz problem jedną z młodych loszek od nich , nasz lekarz swierdził ze to zapalenie mięśnia sercowego, lub jakaś wada serca, od razu został wykonany do nich telefon do naszych dostawców , i jestesmy umówieni z głównym lekarzem z agro-sokołowa. mam wielką nadzieje ze moje wyniki jestem w stanie poprawic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronim    2

Zdaję sobie sprawę że hybrydy danbred są aktualnie prawdopodobnie najlepsze na świecie i sam chciałbym takie hodować ale jest kilka minusów. Pierwszy to koszt pozyskania bo choć dobre krajowej rasy sztuki są niewiele tańsze to nasze można z wykorzystaniem dobrego nasienia samemu namnażać. Ktoś powie że hodowla też nie jest za darmo i tu się zgadzam, ale rytmiczne dostawy sztuk remontowych mimo kwarantanny rodzi duże ryzyko. Może i zakupione są na prawie 100% zdrowe ale czy nasze stado podklinicznie jest? Czy czegoś nie złapało? Proszę o opinie tych co już remontowali, jak im to się sprawdza? NHTC56 gratuluję wyników. Powiedz na czym polega twoja zmiana żywienia bo u mnie też osiągnąłem poprawę po zmianach ilościowych i jakościowych. Może twoje niepowodzenia przy odchowie to efekt mniejszych miotów w pierwszej laktacji kiedy to udrażniają się kanały mleczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie troche za późno zrobiliśmy badanie wszystkich loch chodzi o wyniki krwi wymazy, odchody. i wyszła jedna choroba ale nic poważnego, i teraz każda młoda partia loszek która przyjedzie do nas bedzie na nią szczepiona, razem z tata rozmawialiśmy z doktorem januszem wojciechowskim, głównym lekarzem sokołowa doradził jak szczepić, kiedy je szczepić i teraz wszystko pięknie idzie, a dodam to ze u nas nie ma typowej kwarantanny bo nie ma miejsca, chcemy rozbujać te 60-70 loch i wtedy zainwestowac w nową chlewnie..a co z tym namnażaniem samemu to powiem ci agronim, ze to większa zabawa i naszym zdaniem nieopłaca sie.sokołów chce 1200zł tak +/- to nie jest aż tak dużo za ten towar, a nasze polskie pbz nigdy nie osiągną tych wyników co hybrydy, to jest moje skromne zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronim    2

janekbender6930P mam do ciebie kilka pytań. Czy wcześniej utrzymywałeś lochy (PBZ, WBP)? Jeśli tak, to czy coś się zmieniło w technologii. Czy doradcy z Sokołowa pomogli ci coś zmienić w postępowaniu z samicami, w programie szczepień, no i wreszcie w żywieniu? Wiem że danbred jest najlepszy ale chcę wiedzieć ile w tym jest genetyki i selekcji, a ile zmiany podejścia do tematu rozrodu.Na hybrydach pracują najlepsi, tacy, którzy nie boją się innowacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak wcześniej utrzymywaliśmy lochy pbz,wbp, nie jesteśmy najlepsi, nie mamy super chlewni o super warunkach, utrzymujemy tylko około 60 macior , co do postepowania z samicami to powiem tak, doradca z sokołowa pomógł mi to i bardzo bo wytłumaczył wszystko od a do zet, zawsze z kazdym zapytaniem prosił o telefon, z jakim kolwiek problemem, wytłumaczył dosłownie wszystko, o programie szczepień rozmawialiśmy jak wscześniej wspominałem z doktorem sokołowa panem Januszem Wojciechowskim i teraz najlepszy temat zywienie, od początku danbredy żywimy tak jak pbz no i sie okazało ze to całkiem inna bajka, bo polska nie ma takich zapotrzebowan itd itp, zaczęło brakować w paszy witamin. ale już doszliśmy do ładu .u nas dopiero tworzymy grupy, uczymy sie tych loch i wgl. w sumie ja mam dopiero 21 lat i jestem amatorem. a co do loch genetyka bajka, lochy plenne, równe prosięta, zdrowe żywe, odchowuja spokojnie 16 prosiąt.zawsze myślałem ze pierwiastka podczas porodu jest agresywna i wgl a tu okazało sie odwrotnie, zero problemów,mam nadzieje ze ci choć troche wytłumaczyłem, jak by co śmiało pisz na priv, postaram sie odpowiedzieć; )

Edytowano przez janekbender6930P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronim    2

Dzięki janekbender6930P. Z tego co piszesz to w waszej technologii zmieniło się wiele i bez tego nie było by wyników. Pewnie nie osiągnę waszego pułapu ale na razie będę pracował na PBZ X WBP. Boję się ciągłego napływu loch remontowych. Podobno w Danii brakowanie to 40-50%. Napisz od kogo bierzesz nasienie i czy jest to duroc czy pietrain?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co do tego remontu loch, to powiem ci szczerze ze boje sie tego, ale mojego taty znajomy, ma naime, i od nich zostawia sobie loszki, i mówi ze rewelacja, w tym tyg, bede z nim rozmawiał na czym to polega i spróbuje u siebie to zrobic, bede coś wiedzial to czywiście sie podziele,. u nas zmiana rasy dodała takiego' powiewu świerzości' jak już kiedyś pisałem, kupiłem 35 loch pbzxwbp, u 12 z nich pojawiły sie brązowo czarne plamy, chodzi o pigmentacje, jak dla mnie masakra, jakim cudem czysta rasa może kolorów nabierać.nasienie kiedyś braliśmy z schiuzu pisze jak sie czyta;) z poznania, wiele powtórzen i brałem od pewnego wet, teraz biore od mojej dokturki, z schuizu z bydg, o wiele lepiej z wynikama. przeważnie nasienie to dxp, nekar, p76.u nas jest jeszczze wiele do poprawy, mam nadzieje ze kiedyś to sie poprawi. ;p

a mógłbyś agronim powiedzieć ile loch utrzymujesz? cykl otwarty, zamknięty?

Edytowano przez janekbender6930P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronim    2

Cykl zamknięty. Mogę utrzymywać do 28 loch ale i to z problemami zwłaszcza po zmianach przepisów. Po ostatnim kryzysie nie osiągnąłem jeszcze max.obłożenia. Miałem w planach zwielokrotnienie hodowli ale jeszcze się zastanowię. Na danbreda zalecają duroca lub pietraina, dlaczego ich nie stosujesz, nie masz dostępu? Czy Sokołów nie oferuje nasienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dostęp mam, ale po prosiakach widać ze to nie ma sensu; ) po nekarze albo picu są większe szybciej rosną i bardziej mięsne. gdy trzymałem 50 loch pbz mieściłem sie w cyklu zamkniętym w moich budynkach. teraz zostalem zmuszony wynająć tuczarnie; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronim    2

Duński duroc ma gorsze przyrosty, a duński pietrain ma gorszą mięsność niż PIC czy Neckar. Dobrze to zmierzyłeś, w porównywalnych warunkach? Do kogo trzeba się zgłosić aby kupić nasienie duńskiej linii męskiej. Chciałbym spróbować legendy. Z mojego doświadczenia wynika że jak jest za ciasno to jest katastrofa i nic dobrze nie idzie. Dobrze że wynająłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekd    110

Witam

Ma takie pytanie a zarazem problem gdzie kupić stado podstawowe świń chodzi oczywiście o maciorki z przeznaczenie na lochy. problem rozbija się o ich zdrowotność. Może macie jakieś pewne miejsca.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eryk94    31

panowie a co powiecie na inseminacje loch wbp pbz jakimiś hybrydami ??? pic , neckar p76 ?? bawił się ktoś kiedyś w takie coś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Dobre pbz*wbp inseminuje necarem. Nasienie z Żelkowa koło Siedlec. Mięsność średnia 57,5-58%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eryk94    31

czyli nie narzekasz na tą krzyżówkę ??? a co jeśli się młodą loszkę 1 raz inseminuje neckarem ??? też wszystko ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek1215    0

Witam.

Mam problem.....

Mam 2 świnki w wadze ok.110-120kg......chce je 2 dopuścić na maciory a one jak na złość nie mają Rui.

Weterynarz przepisał "SEDIN"i po 3 dniach miały dostać Ruję nic z tego.....lałem też piwo i też nic z tego.A może sprzedać w wadze ok.120kg jak nie będą miały Rui żeby później nie dostać 2 klasy???

Co radzicie????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

loszek nie bierze sie z tuczników, bo się zwyczajnie nie nadają, trzeba je "prowadzić" od początku na odpowiednim żywieniu. To tak jakbyś z opasówki brał utuczoną jałówkę na krowę - nikt poważny tego nie robi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No jak nie ma rui to sprzedaj i kup sobie najlepiej f1 na początek dobre lochy i są nie drogie B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nubirek    0

a jaką świnkę na lochę polecacie do chowu wolnowybiegowego? Głównie przez sezon letni na pastwisku i odchów prosiąt na pastwisku dio jesieni (na koniec mają jeść żołędzie pod dębami)   w zimie  wiadomo że tzreba w budynku.   Czy czystorasowa Duroc będzie do tego dobra (podoba mi się)  czy lepiej jakąś inną.  Chów jednej bub dwóch takich macior głównie na swoje potrzeby plus nadwyżka młodych na  sprzedaż znajomym lub do rzeźni.

 

Pytanie drugie:  Czy ktoś miał może świnku wietnamskie i inseminował  maciorki  pietrenem lub durocem?

Pytanie trzecie:  Gdzie można ewentualnie zakupić młode 2 loszki czystorasowe duroc  - najlepiej małopolska jak najbliżej Nowego Sącza. No i zdrowe, nie bylo u nas od chyba 15 lat świń więc nie chciałbym sobie na dzień dobry ze świnkami przywlec różnych gratisów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom61    11

gdzie mogę kupić loszki PIC  w w północnej Wielkopolsce. Ostatnio był u nasz przedstawiciel z insefarm i bardzo chwalił właśnie loszki pic z knurem  landrace podobno loszki po 19 prosiąt co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

jak po 19 prosiąt to się nie  zastanawiaj tylko kupuj  ino co ty bys z tymi  prosiętami zrobil ?  a  tak  na poważnie PIC to dobra swinia   dobrze prowadzone u mnie daja średnio 25,4  ale sa tez takie  powyżej 30 odsadzonych  rocznie liczone programem agrosoft

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj