Skocz do zawartości

Ciągnik na wode

38 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 grudzień 2011 - 15:48

Ciągnik na wode Witam, ostatnio natchnąłem się na ciekawy artykuł o wynalazku Polskiego inżyniera. Pozwolę sobie przytoczyć wywiad z Janem Gulakiem.

Deszczówka jest o wiele tańsza od gazu. W zasadzie to nic nie kosztuje - mówi profesor Jan Marian Gulak podczas tankowania.
Mój cel to zwiększenie udziału pary wodnej w paliwie do 70 procent - mówi Jan Marian Gulak, profesor prawa z Kielc. Naukowiec zgłosił w tym roku do opatentowania sposób na spalanie przegrzanej pary wodnej w silnikach tłokowych.
Prawnik z Kielc, zanim został wykładowcą akademickim, m.in. w Wyższej Szkole Dziennikarskiej, ukończył zasadniczą szkołę metalową i pracował w kieleckiej fabryce motocykli SHL. Zainteresowania techniką pozostały. Gdy w 1997 roku na kieleckiej giełdzie samochodowej zaobserwował dziwne zjawisko, o którego szczegółach nawet dziś nie chce opowiedzieć, zaczął eksperymentować z mieszaniem klasycznych paliw z wodą.
Pierwszym autem eksperymentalnym była stara Lancia z silnikiem dieslowskim 1.9, kupiona za 2.300 złotych. Wyposażona w wodną instalację przejechała 100 kilometrów, zużywając zaledwie 3,4 litra oleju napędowego i 6 litrów destylowanej wody. - To był świetny rezultat. Normalnie paliła około 7 litrów ropy - zaznacza profesor.
Instalacja parowa kosztowała J. Gulaka 350 zł. Składa się ze zbiorników na wodę po prawej stronie kierownicy i przewodów, które doprowadzają ją do kolektora, gdzie woda zamieniana jest na parę i następnie dmuchawą kierowana do kolektora ssącego. Tam układ specjalnych elektrycznych filtrów rozdziela ją na tlen i wodór.
- Mechanik, który instalował mi te rurki według moich wskazówek, dopytywał się, czy chcę pędzić bimber w samochodzie - opowiada profesor. - Czy to może być konkurencja dla gazu? Oczywiście! Przecież woda nic nie kosztuje.
J. Gulak zaznacza, że najlepsza jest woda destylowana albo deszczówka, którą można nałapać w ogródku albo nawet przy samochodzie.
Wynalazek wywołuje konsternację wśród inżynierów. Obecnie jednak udoskonalają go już znajomi profesora z Politechniki Radomskiej. Próby zainteresowania wynalazkiem wielkich koncernów samochodowych jak na razie spełzły na niczym. Zainteresowani są tylko taksówkarze. - Słyszałem od prezesa Polonii szwajcarskiej, że na podobny pomysł wpadł ktoś z RPA, ale wielkie koncerny naftowe wypłaciły mu gratyfikację, żeby siedział cicho. Ja jeszcze nie otrzymałem takiej propozycji - żartuje prawnik.
Mankamenty wzbogacania paliwa w parę? Są, ale niewielkie. Jan Gulak: - Po wygaszeniu silnika w komorze może skraplać się woda. Ale ja ten problem omijam, przechodząc przed dojazdem do celu na zasilanie bez pary i wtedy sama ropa po prostu wysuszy silnik. Jazda na wodzie
Pięć lat temu, na giełdzie samochodowej w Kielcach, doktor Jan Marian Gulak wykrzyknął: eureka! Kupiec i sprzedawca testowali jakąś starą nyskę, w samochodzie urwał się gumowy przewód, woda buchnęła na silnik, który zaczął gwałtownie przyśpieszać. Nikt, poza Gulakiem się nad tym nie zamyślił: przewód naprawiono, transakcję zaklepano. A doktor miał już w głowie gotowy patent pod nazwą "Spalanie przegrzanej pary wodnej". W 2003 jego pomysł otrzymał urzędową ochronę.
W "Biuletynie Urzędu Patentowego" czytamy: "Wynalazek dotyczy spalania przegrzanej pary wodnej w silnikach tłokowych spalinowych o podwyższonym ciśnieniu z równoczesnym spalaniem innych substancji palnych ciekłych lub gazowych. Wynalazek może być zastosowany we wszystkich silnikach napędowych spalinowych tłokowych (a być może i przy silnikach odrzutowych). Może być także zastosowany w piecach grzewczych do ogrzewania powierzchni użytkowych takich jak mieszkania, hale fabryczne, magazyny i hale sportowe".
- To nie była sama teoria - mówi wynalazca. - Swój projekt sformułowałem po serii doświadczeń z dwoma samochodami.
Aksamitnie, bez klekotania
Samochody miały po szesnaście lat. Pierwszy - lancia prisma 19D; drugi - mercedes 250 diesel. W obydwu Gulak zamontował identyczną instalację wodną, przy lancii dodatkowo - dmuchawę, która popychała parę. Testy odbywały się na trasie Kielce-Radom i z powrotem. W lancii zużycie wody wyniosło 65 proc., a oleju napędowego 35 proc. W mercedesie odpowiednio - 75 i 25 proc.
Mercedes jest do dyspozycji, można się przejechać. Na przednim siedzeniu pasażera stoją plastikowe baniaki. Odjazd. Kierowca odkręca kranik i puszcza wodę, gdy silnik nagrzeje się do ok. 75-80 stopni Celsjusza.
- Już! - woła doktor. - Samochód staje się szybszy a silnik pracuje aksamitnie. Nie klekoce! Diesel leci jak benzynowiec! Jeździłem nim 130 na godzinę, teraz wyciągam do stu pięćdziesięciu.
Faktycznie, leciwy merc sunie jak rolls royce - choć na liczniku prawie pół miliona przejechanych kilometrów, przy czym "na wodzie" jakieś 80 tysięcy. Trzeba uważać na efekt uboczny: jeśli po zakończeniu jazdy parę wodną zostawi się w cylindrze przy wyłączonym silniku, wówczas para się skropli a na głowicę cylindrową zacznie włazić rdza. Dlatego na jakieś trzy sekundy przed zakończeniem podróży trzeba parę wyłączyć. W fabrycznej instalacji można zastosować specjalny system elektroniczny.
Nurkujemy pod maskę, gdzie widać wszystko jak na dłoni. Woda jest doprowadzana pomiędzy rurę wydechową a jej obudowę. Z obudowy wychodzi kręty miedziany przewód, który oplata kolektor wydechowy. W kolektorze woda się nagrzewa i zamienia w parę, a ta przy temperaturze 130 stopni doprowadzana jest do kolektorów ssących po drugiej stronie silnika. Para dostaje się do cylindrów z powietrzem (choć lepiej byłoby bez), a gdy pompa wciśnie olej na świece żarowe, rozkłada się na tlen i wodór i jako mieszanina piorunująca zwiększa siłę wybuchu w cylindrze. Dzięki dodatkowym komponentom wybuch jest łagodny - stąd "aksamitna" praca silnika. Na sto kilometrów zużywa się 3-4 litry wody. Najlepiej destylowanej albo deszczówki. Bo gdy wynalazca lał kranówę, w rurkach osadzał się kamień. Ale rurki można oczyszczać kamiksem. A zimą dolewać do wody ciut denaturatu.

Co o tym myślicie? Czy oszczędności w paliwie mogą wynosić aż 75%? Mozę ktoś już zamontował coś podobnego do swego ciągnika lub samochodu? Jak to sprawowało by się w traktorze?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ciągnik na wode Dzisiaj, 20:20
  •  

#2 Share piotrslonski1

piotrslonski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 16:15

Ciągnik na wode takie coś powstanie za dobre pół wieku :D
kupie ładowacz czołowy do fendt 308 LSA 1989r

#3 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 16:30

Ciągnik na wode jak dobrze pamiętam jeden z użytkowników agrofoto.pl ma podobną instalację w swoim ciągniku. Wszystko jest na forum opisane wystarczy poszukać.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#4 Share Zetek5340 Zetek5340

Zetek5340
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 grudzień 2011 - 16:38

Ciągnik na wode Ciekawe może to by był nie głupi pomysł jak paliwo ma być powyzej 7 zł <_<

#5 Share Michal97rolnik

Michal97rolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Zainteresowania:Różne różniste

Napisany 19 grudzień 2011 - 16:42

Ciągnik na wode kiedyś złoża ropy na pewno się skończą wiec najwyższy czas szukać nowych rozwiązań.

#6 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 19 grudzień 2011 - 16:50

Ciągnik na wode

jak dobrze pamiętam jeden z użytkowników agrofoto.pl ma podobną instalację w swoim ciągniku. Wszystko jest na forum opisane wystarczy poszukać.

Dodam że to był stary DF. ;)

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#7 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 17:01

Ciągnik na wode dajcie fotki tego DFa na wodę
red power

#8 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 17:20

Ciągnik na wode Jak myslimy o tym samym ciągniku...to nie taki stary :rolleyes: Jest to chyba Agrotron 200

#9 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów
  • Zainteresowania:szerokie w biodrach, wąskie w pasie

Napisany 19 grudzień 2011 - 17:24

Ciągnik na wode Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowany przez gonzobonzobong, 14 grudzień 2012 - 18:53.

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

#10 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 17:25

Ciągnik na wode zdjecia są w galerii i jest taki temat na forum. Z tym że tam oszczędność nie była 75% a chyba wyszło mu 15%

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 17:29

Ciągnik na wode nie robicie sobie jaj?? z tym ciągnikiem??

#12 Share Farmer94

Farmer94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO!
    PŁEĆ PRZECIWNA!
    MUZYKA I TECHNIKA!!
    alkohole ;)

Napisany 19 grudzień 2011 - 17:36

Ciągnik na wode niezłe, niezłe :lol:
ale jedno mnie zadziwiło przy 200 km. Agrotronie są zamontowane baniakai z wodą? na mój głupi rozum to potrzeba od cholery wody i to na dodatek tak 50 na 50 żeby to ruszyło z obciążeniem-jednym słowem muszę to dokładnie zobaczyć! :P

#13 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 grudzień 2011 - 17:37

Ciągnik na wode http://www.agrofoto....palania-paliwa/

Myślę że trochę mało tej wody w tym DF bo jeśli on ciągnie 9 litrów wody na godzinę, a samochód o poj.1.9 pociągnął 6litrów, a różnica pojemności silników jest dość spora.

Edytowany przez zenekc330, 19 grudzień 2011 - 17:47.

#14 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 17:39

Ciągnik na wode chyba kolegom chodzilo o ten ciagnik http://www.agrofoto....palania-paliwa/
Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

#15 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 17:49

Ciągnik na wode Nikt nie robi sobie jaj. Ten ciągnik należy do użytkownika @Ginterpol. Ma on zainstalowaną identyczną instalację jak ta opisana w tym artykule.

#16 Share Ginterpol

Ginterpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 388 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:09

Ciągnik na wode zgadza się. trochę się narobiłem. ale po tych próbach największy problem to z dawkowaniem wody bo najlepiej wychodzi jeśli jest dawkowana woda w takiej samej ilości co paliwa. jak znajdę trochę czasu to rozwinę doświadczenia..

Edytowany przez Ginterpol, 20 grudzień 2011 - 20:04.

#17 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 21:10

Ciągnik na wode A czemu do spalin? Nie podaje się pary z powietrzem przed układ dolotowy?

#18 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 19 grudzień 2011 - 21:35

Ciągnik na wode

Jak myslimy o tym samym ciągniku...to nie taki stary :rolleyes: Jest to chyba Agrotron 200

Tak, to ten co w linkach powyżej. Myślałem że to z tej starszej serii przed agrotronem

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#19 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 22:53

Ciągnik na wode Widziałem tą maszynę....i wiem ze bardzo dużo robi na usługach więc ta instalacja musi sie sprawdzać :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share rino

rino

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Maszyny rolnicze

Napisany 20 grudzień 2011 - 09:03

Ciągnik na wode Na niektorych stacjach w Polsce jest juz tyle wody w paliwie ze nieraz to juz nie warto takiej instalacji zakladac :P Ostatnio na jednej ze stacji kupiłem benzyne i sie okazało ze na 10 litrów było 4 litry wody :blink:

Dodaj odpowiedź