karat7

Wybór pługa nie jest łatwy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
karat7    32

Biorąc pod uwagę ilość marek maszyn na rynku wybór pługa obrotowego wcale nie jest łatwy.Ostatnio sam zetknołem się z tym dylematem,a moimi doświadczeniami chciałbym się podzielić z innymi.O tym jak trudny jest to wybór może świadczyć to,że ok 10-15% pługów na tym forum jest żle dobrane do mocy ciągnika.Powszechnie panuje przekonanie,że z pługiem mniej niż 4 skiby wstyd pokazać się na wsi,a potem ktoś pisze o orce z prędkością 5-6 km/godzinę,lub słychać ciągłe ubolewanie na jakość orki,albo komuś podnosi ciągnik.Poprawne dobranie maszyny do mocy ciągnika i jej ustawienie jest podstawą dobrej orki.

 

Moje spostrzeżenia:

1)Mój ciągnik to 6 cylindrów 120 KM mocy nominalnej 130 max MF 5465,6,5 tony wagi z balastem na przednim TUZ-ie,44 ha ziemi ornej.Obecnie posiadam od 2001r IBIS 4 x 40,ale żeby mieć większe porównanie orałem w tym tygodniu ibisem XXL 4 x 48-oba pługi na kołku.Posiadam głównie grunty o średniej zwięzłości, a tych bardzo ciężkich jest 4 ha.Z ibisem 4 x 40 ciągnik ogólnie ma lekko i osiąga prędkość roboczą ok 10-11km(Dyna 4 to 3B)co jest za dużą prędkością i powoduje szybkie zużycie materiałów roboczych,zużycie paliwa na długim polu to 14l/ha z pakomatem własnej kontrukcji.Jeśli chodzi o XXL 4 x 48 ciągnik dobrze sobie radził na (Dyna 4 3A)osiągając prędkość 8-8,5 km przy 1600-1700 obrotów.Tak prędkość orki jak i obroty silnika sprzyjają odpowiedniemu zużyciu się materiałów roboczych jak i niskiemu pobraniu paliwa.

 

2)Wybór pługa:w dniu 16.12.2011 przejechałem 510 KM i odwiedziłem 5 dilerów maszyn tj.VOGEL-NOOT,KUHN,KVERNELAND x 2,POTTINGER.Za wytyczne przyjąłem pług 4 skibowy ,zabezpieczenie kołek,szer.pracy 45-50 na korpus,waga do 1300kg masy całkowitej,cena do 43000 netto,wygłąd(pierwsze wrażenie)

 

a/VOGEL-NOOT XM 950(AUSTRIA) do 140 KM,waga ok 1120, rama 150x100x 7,7mm wzmocniona płaskownikiem do 2 korpusu,do 48 cm na korpus-cena wynegociowana 37000 netto.Pług robi wrażenie dość delikatnego,wrażenie wizualne średnie.Uważam że cena za ten pług jest dość wysoka do jakości.

 

b)KUHN MULTI-MASTER 112(FRANCJA)waga 1270 kg całość,rama 120/120,do 45 cm na korpus, cena z głogwicą 85mm 38000 netto,za głowicę 110mm 40000 netto do zapłaty.Pług robi dobre wrażenie przy pierwszym spotkaniu jeśli chodzi o jakość wykonania,jednak układ zawieszania jest dość nisko co może powodować przy głębokiej orce zapychanie pod belką.Sprzedającemu nie przeszkadzało że pług z głowicą 85 mm ,który stał na placu i który jest do 116KM chcę kupić do większego ciągnika.

 

 

c)KVERNELAND 150B(NORWEGIA) rama150x150x8,do 50cm na korpus, pług na placu 3 skibowy z możliwością dokupienia 4 korpusu.Pług lekki ok 1160 kg całość z kluczami od producenta do regulacji śrub.Wykonanie dość solidne,złe wrażenie robi otwarta rama po końcach.Obrotnica 110mm pług do 130 KM cena do zakupu 41000 netto.Pług wygląda dość masywnie w stosunku do wagi.Sprzedawca sugerował iż jest to pług niemiecki.Jak się okazało u innego sprzedawcy ten sam pług z nowej dostawy na luty 2012 cena po mocnym utargu 38000 netto.

 

d)POTTINGER SERVO 35(AUSTRIA)rama 120/120/10 wzmacniana specjalną wkładką 130 cm 1-2 korpus,głowica 100mm ze staliwa,szer rob.do 54 cm, do 140 KM,pług robi bardzo dobre wrażenie,jeśli chodzi o wygłąd i powłokę lakierniczą.Cena nowego katalogowa 43000do 46000 netto w zależności od dilera.Miałem duże szczęście,że znalazłem pług na placu z 2010 roku z ceną 35000 netto.Inny diler za 2010 rok taki sam pług chciał 38000 netto.

 

Pottinger-ceny wzrosły od grudnia,a od stycznia 2012 ceny w górę UNIA,KUHN,KVERNELAND

 

Podsumowanie:Padło na Pottingera servo 35,który będzie pracował na szer 48cm.Jeśli mój ciągnik dobrze spisywał się z Ibisem XXL 1500kg to myślę ,że z pottingerem ok 1200 kg praca będzie przyjemnością.

 

PS.Dla tych co psioczą na pługi UNI chcę powiedzieć po 10 latach orki ibisem na starym układzie odkładnic że nigdy nie miałem problemów z przykrywaniem resztek pożniwnych czy łęcin i chwastów po ziemniakach(kukurydzy nie sieję),ani z jakością orki.Orka ibisem XXL 4x48 wypadła bardzo dobrze.Wybór zachodniego pługa padł dzięki możliwości dofinansowania z PROW,bez dofinansowania wybrał bym nowego Ibisa L.

 

Moje przemyślenia są wyłącznie osobiste i inni forumowicze wcale nie muszą się z nimi zgodzić.....

Edytowano przez karat7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Masseyy    0

To prawda, ale coś za coś. Jakość wykonania np. pługa G-B w porównaniu z pługami produkcji krajowej jest znaczna.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

MF 5470, Pronar 82SA, Ursus 3512, Weidemann 3006 i Bizonek Z056 xD Macie pytania w sprawie trzody?? Pisać!! Pomogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pavlo1706    14

28 grudnia 2010r. brałem oferty do MGR w ROLMECH Węgrów, Pottingera Servo 35 na kołkach, z przedpłużkami wycenili

na 52 tyś netto (nowy, prosto z fabryki), ale i tak nie będzie brany gdyż agencja się czepnęła, że za mało ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja w tamtym roku szukałem pługa 5 skib do 160km. Koło transportowe, przedpłużki. KV 56 tyś a Lemken 58 tyś oba po negocjacjach. Ale odpuściłem kupno nowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Ostatnio diler mówił mi że pługi obrotowe AKPILA sa robione na licencji VOGEL-NOOT wie ktoś coś na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szuma    13

co do KUHNa, mam taka 112 jak w temacie i dobrze orze, nie zapycha sie nawet w qq, zdecydowalem sie na zakup tego pluga bo nie odbiegal od LEMKENa a troche tanszy, jestem zadowolony. a cena ok 55tys zl brutto.


"Siła w jedności, jedność w wierzę"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez tobiasz19964
      Witam. Chciałbym kupić polski pług obrotowy na zabezpieczeniu zrywalnym  który pług będzie lepszy do 90 koni Belarus 952 :
      Akpil Mix Due 3+1 czy Agro masz POL3+1. oba w podobnej cenie .Jak oceniacie pługi tych firm chodzi mi o opinie użytkowników, awaryjność itd. 
      Czy lepiej kupić 3 skibowy km 80 lub PO 
      Z góry dzięki za odpowiedz
    • Przez Bodzio110
      Interesuje mnie, czy ktoś orze z szerokością skiby 40 lub 45 cm, a przy tym z szerokością opony ciągnika 600mm i więcej?
      Czy wtedy opona mocno przygniata poza bruzdą?
    • Przez cikenos
      Witam pytanie chodzi o opony ciągnika i orkę opony 710 i plug 4×44cm czy będzie okej czy nie będzie dorzucać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj