Skocz do zawartości

Zdjęcie

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby


7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share MARIAN1056

MARIAN1056

    Nowicjusz

  • Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 18 grudzień 2011 - 14:48

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby Zastanawiam sie nad produkowaniem biopaliwa z własnego rzepaku na własne potrzeby tylko. Myśle że przy tej cenie ropy jaka jest byloby to opłacalne. Kwestia tylko zakupu odpowiednich maszyn. Nie wiecie może jak to wygląda od strony formalnej, czy wogóle mozna takie coś robić?

Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
Produkcja biopaliwa na własne potrzeby Dzisiaj, 13:21
  •  

#2 Share braciszek

braciszek

    Użytkownik

  • Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:obecnie zawodowo zajmuje sie cieciem betonu
    www.sciage-forage-beton.ch
    http://www.youtube.com/watch?v=2gukg-feEbc

Napisany 18 grudzień 2011 - 14:59

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby http://www.brykiecia...pl/biopaliwa,8/

#3 Share BartekPL

BartekPL

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Małopolska-Czernichów

Napisany 18 grudzień 2011 - 15:34

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby O produkcji i opłacalności produkcji przeczytaj sobie w RPT w numerze 12/2011
POMOGŁEM KLIKNIJ ZIELONĄ STRZAŁKĘ Z PRAWEJ STRONY MOJEGO POSTU

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

  • agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Produkcja biopaliwa na własne potrzeby Dzisiaj, 13:21
  •  

#4 Share Ginterpol

Ginterpol

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:TCZEW

Napisany 18 grudzień 2011 - 15:59

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby tak kalkulując na skróty to z tony rzepaku uzyskasz około 250l napędu przy dzisiejszej cenie hurtowej po 5,25zł brutto daje kwotę ponad 1300zł. pozostają makuchy które sprzedaż(nie znam ceny i nie wiem kto kupi).
jeśli cena rzepaku była by 1300zł to makuchy były by twoim zyskiem..
trzeba podkreślić fakt że z paliwa zakupionego można odjąć VAT i akcyzę gdzie cena spada już do około 3.4zł/l(mogę się mylić o jakieś grosze..)
kupując 250l po 3.4zł płacisz 850zł a tonę rzepaku sprzedaż po 1800-1900zł tak że makuchy musiał byś sprzedać po 1000zł za 750kg (1333zł/1tonę) aby wyjść na zero a gdzie koszty, robota i zysk????

Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
Produkcja biopaliwa na własne potrzeby Dzisiaj, 13:21
  •  

#5 Share kapi123

kapi123

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 18 grudzień 2011 - 16:13

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby A Lnianka słyszał ktoś o takiej roślinie tu jest ciekawy temat http://www.doradztwo...kromnej-lnianki http://www.tvp.pl/bi...odukcji/4795732

#6 Share PK007

PK007

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Pilica

Napisany 18 grudzień 2011 - 17:37

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby Ale od paliwa produkowanemu samemu tez trzeba chyba zapłacić akcyzę, więc to się wtedy staje jeszcze mniej opłacalne a i prasa do wyciskania tez na pewno nie jest tania i pozostają makuchy z którymi nie wiadomo co zrobić

#7 Share rafalkom555

rafalkom555

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Lubelskie Godziszów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 18 grudzień 2011 - 17:53

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby W grudniowym rpt jest opisane B) Dodatkowo spadek mocy i większe zuzycie oleju rzepakowego niż ON, opłacalność by była gdyby rzepak kosztował 1tys zł za tone. Nawet na stacji paliw jakiś miesiac temu B100 było tańsze o około 1zł od ON a teraz taka sama cena :D

Edytowany przez rafalkom555, 18 grudzień 2011 - 17:55.


Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
Produkcja biopaliwa na własne potrzeby Dzisiaj, 13:21
  •  

#8 Share dawidursus323

dawidursus323

    Zaawansowany

  • Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 19 sierpień 2014 - 08:35

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby Tak, wiem zaraz dostane złotą łopatę.
Policzmy cenę oleju rzepakowego własnej produkcji za litr.
Nakład zł na hektar rzepaku powiedzmy 2500zł plon 4t, a więc 2500/4=625zł za tonę
z 1000kg mamy 350l oleju czyli 625/350=1.8zł za iltr bez sprzedaży makuchu.
Teraz prąd do prasy.
Prasa ślimakowa [PS-400] 1.5kw wydajność 12kg rzepaku na godzinę.
1.5kw razy 0.65zł [cena prądu] =0.975=1zł
przez tą godzinę przerobimy 12kg rzepaku czyli mamy około 5l oleju
1zł/5=0.20zł koszty prądu na 1l oleju
1.8zł za olej + 0.20zł =2zł za litr
Czyli wychodzi że 1l oleju bedzie nas kosztować 2zł. Jeśli mielibysmy większą prasę to koszty prądy na 1l by zmalały.
Do tego dochodzi jeszcze parę czynników takich jak amortyzacja, zakup prasy, ale nie wiem jak to by rozsądnie policzyć.
Co prawda na samym rzepakowym pojedziemy c-360, c-330, mf 255, bizonem, ale nie wiem czy nowe silniki by to przepaliły. Można by zakupić reaktor do produkcji biodiesla ale w tedy koszty drastycznie wzrastają. Warto też zaznaczyć że jeśli byśmy kupowali też rzepak to cena za sam olej wzrośnie do około 4.5zł,a w tedy oszczędności minimalne, a więc cenę 2zł otrzymamy tylko przy własnym produkowaniu rzepaku.
Myślę że moje wyliczenia są dość sensowne. Jeśli ktoś coś zauważył to proszę o uwagi w komentarzu.

Edytowany przez dawidursus323, 19 sierpień 2014 - 08:36.


Podobne tematy

Tylko na agroFakt.pl: Zaległe składki KRUS a rozłożenie na raty zobacz »