Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rasa Knura

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 17 grudzień 2011 - 20:35

Rasa Knura witam,Najlepsze przyrosty w krzyzowaniu świn waszym zadanie ma rasa>? ja mam duroka z petrynem i jest nie najgorzrej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rasa Knura Dzisiaj, 21:54
  •  

#2 Share hydrant

hydrant

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 17:33

Rasa Knura kolorowe powinno się krzyżować z białymi np duroca z pbz

#3 Share Michal14514

Michal14514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 15:54

Rasa Knura witam.
chcialem sie zapytać po ilu miesiącach od urodzenia knur jest gotowy do działania?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 18:24

Rasa Knura ja jak mojego kupilem to miala gdzies 90kg i taki krylem,a wieku nie pamietam a jak biezesz z papierami to pisze w papierach

#5 Share Michal14514

Michal14514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 20:26

Rasa Knura a mój knurek jest z sierpnia i ma niecałe 6 miesięcy warzy okolo 100kg. kryl juz kilka loszek ale żadna nie zostala prośna.może za młody jest?

#6 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 847 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 30 styczeń 2012 - 22:39

Rasa Knura nie tyle masa jest ważna co wiek, 6 miesięcy to jeszcze młode, zasadniczo 8-12 miesięcy ostrożnie, nie powinno się knura przemęczać, ważne żeby się zbytnio nie spasł, powinien być taki "lekko sportowy" ;)

#7 Share Michal14514

Michal14514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 18:17

Rasa Knura myślałem żę jak dobrze idzie na loche,to juz gotowy jest.pozostaje czekać.
a jakiej rasy knurki polecacie?słyszalem że jak tucznik kolorowy to pomalej rośnie?

#8 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 05 luty 2012 - 14:26

Rasa Knura Co myślicie o czystej rasie duroc do wbp lochy ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 luty 2012 - 21:32

Rasa Knura Dojrzałość hodowlana / rozpłodowa:
loszki:
7-10 miesięcy, masa ciała 90-130 kg
knurki:
8-12 miesięcy, masa ciała 120 -140 kg

Dobra mięsność i "obniżony" gen stresu w pokoleniu F1 to np. pietrain*duroc x pbz

Edytowany przez Frytek, 08 luty 2012 - 21:35.

#10 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 09 luty 2012 - 16:05

Rasa Knura sugerujesz że lepiej knura brać w krzyżówce pietrain x duroc x pbz a nie w czystej rasie duroc ?

#11 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 luty 2012 - 09:48

Rasa Knura Miałem takiego knura pietrain x duroc i naprawde byłem zadowolony. Duża skuteczność krycia, prosiąt w miocie powyżej 12 charakteryzowały się szybkim wzrostem, dobrym umięśnieniem i małą zawartością tłuszczu. Pietrain to najbardziej mięsna rasa ale niestety ma blade wodniste mięso i jest złej jakości no i do tego dochodzi gen RYR1 (stres) natomiast duroc ma mięso bardzo dobrej jakości mięso o zawartości 3-4% tłuszczu. W połączeniu tych ras naprawdę można uzyskać dobrego knura, który będzie przekazywał potomstwu dobre cechy. Takie jest moje zdanie...

#12 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 11 luty 2012 - 12:59

Rasa Knura Powiedziałeś Frytek o minusach pietrain a wiesz może jakie są minusy duroc ? A może ktoś inny wie ? Lepsza jest krzyżówka pietrena z durocem niż sam duroc ? Pozdrawiam !

#13 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 11 luty 2012 - 16:45

Rasa Knura Duroc idąc tropem Frytka, czyli książkowo(zresztą knura w tej czystej rasie nigdy nie miałem) - mają niższą średnią mięsność ok. 2 % tj w okolicy 60 %, dla pietraina ok 62 %, ale jednocześnie duroc wg opracowań ma wyższe przyrosty i rzadziej występuje gen stresu. Taką 3 rasą ojcowską z ras tradycyjnych ostatnio trochę mało polularną jest też hampshire, wg książek z tych 3 ma najwyższe średnie przyrosty mięsność, taką uśrednioną ok 61%, ale ponoć trudny w hodowli.
Krzyżówki tych ras są polecane dlatego, że są prostsze w hodowli niż rasa czysta, uzyskujesz większą szansę, że cechy pozytywne zaznaczą się u potomstwa, no i takie krzyżowanie pozwala eliminować część minusów jak np. gen stresu właśnie. Rasy te tradycyjnie przyjmuje się jako ojcowskie, ale nie jest to w żaden sposób jakiś nakaz. Jeśli chcesz możesz zainwestować w knurka pbz lub wbp, albo wbo x pbz i też jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki będziesz zadowolony(zresztą nawet dla tych ras średnia mięsność przyjmowna jest na ok 59 %, tyle tylko, że przyrosty są niższe o kilkadziesiąt gram na dzień).
Knurka miałem właśnie kiedyś w rasie duroc x pietrain, przy lochach w rasach czystych pbz i wbp i byłem w sumie zadowolony, zakładając, że śwnie nie chorowały to wagę do sprzedaży osiągały ok 2 tyg szybciej niż przy obecnym knurku w rasie pbz(jest taki bo, niekoniecznie z wyboru, ale jak go kupowałem nie miałem zbytnio wyjścia, zresztą i tak jak sprzedaję to na wagę żywą do lokalnego rzeźnika, więc mięsność też nie jest dla mnie, aż taka ważna). Charakterystyczne przy tym pierwszym knurku, u tuczników było to, że oprócz rewii barw w chlewnii były one razej trochę niższe i krótsze, ale z bardzo szerokim grzbietem i szynką.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#14 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 11 luty 2012 - 17:03

Rasa Knura dzięki :) Pomyślę jeszcze . Na pewno albo wezmę czystego duroca albo krzyżówkę duroc x pietrain , bo hampshire to raczej nie pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej, hodowla bydła mlecznego, weterynaria

Napisany 03 marzec 2012 - 09:32

Rasa Knura Co do Duroca to jest troszkę bardziej agresywny niż Hampschire czy Pietrain. Pietrain według mnie to najlepsza rasa, wysoka mięsność i przyrosty, knury spokojne, a jeżeli chodzi o gen stresu to są dostępne knury z wyeliminowanym genem stresu.
Polecam knury PIC, PIC337, PIC410, rewelacyjjna mięsność, przyrosty oraz zużycie paszy na kilogram przyrostu.

Edytowany przez Krzynio257, 03 marzec 2012 - 09:36.