tycha

Buhaje HF

Polecane posty

poziomka    20

criskp86

 

Nie wiem u nas w szkole byli na jakiejś tam prezentacji i mówili że dopiero będą od tego roku mieli sexowane bo wcześniej nie mieli zezwolenia od Kalemby na takie nasienie tak więc nie wiem jak było naprawdę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Tu zapewne chodzi o nasienie od buhajów wycenionych genomowo. Czyli jak schiuz mówi, że jak w tym roku wjedzie u nich genom to nawet dobrze, że nie mam olbrzymich zapasów nasienia, oj, trochę kasy ubędzie na początku kwietnia. :)

 

A o tym zezwoleniu kalemby to mit - po prostu odwlekali wprowadzenie takiego nasienia mozliwie długo, bo konkurencja ich teraz całkowicie zniszczy - wystarczy spojrzeć na obecną ofertę hodowców krajowych - same młode buhajki, ledwo 5 lat, 70 córek, PF120 i d*p, 100zł porcja. A za rok liczba córek nieco wzrośnie i index byczkowi spadnie do 112 i cena do 30zł, nikt Ci tej różnicy w kasie nie zwróci, tylko wepchnie kolejną "rewelacyjną nowość", tym razem za "tylko" 80zł porcja. Jest jakiś polski buhaj, któremu index nie poleciał po kolejnej wycenie? Jest jeden Champ Euro, a oprócz niego nie ma nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Dokladnie shiuz przesadza z cenami,tanm jest jedna wielka loteria, teraz jegier jako tako sie trzyma ale cenis go jak za zloto, wala tylko kase na tych dla ktorych byki dziela sie miesne, mleczne gorsze i mleczne lepsze, tak przynajnniej jest u nas. I dzieki temu inseminatorzy biira wszystko jak najtaniej dostaja upust od cennika za ilosc i moga brac promocyjne byki bo hodowcy u nas majs to w d*pie pozniej pokazuja jatalog ze byk koszt np 35 zl dolicza swoje 30 a co utargowal to jego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Tak jakby krowy po Polskich bykach mleka nie dawały i nie żyły długo... Planet na Polskich córkach się wycenił i ma PF 116, a był brany w większości na bardzo dobre krowy. U znajomego który ma wydajność większą od mojej, są sztuki po Polskich i zagranicznych bykach, to ostatnio najlepiej doją po Outstanding (14tys litrów) Gont, Gotyk, Order, Billion, Jeeves, Precy, Goldi, Gamin Bronx, Masyw, gorsze są od nich po Planet, Shottle, Bogart, Vaucluse, Man o Man, Jet Stream. Zacznijcie zacielać i Polskimi i zagraniczniakami to się okaże które lepiej wypadną :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Index nie bierze się znikąd, a ceny polskich buhajków w stosunku do ich wiarygodności są po prostu kiepskie. Co z tego jak dobrze się doją, jeżeli np.mają gorzej zbudowane wymię, nogi i krócej pożyją? Wycena amerykańska jest zdecydowanie bardziej wiarygodna od polskiej, bo tam większy nacisk kładzie się także na płodność, długowieczność i budowę (i są indeksy NM$, CM$ które zdecydowanie ułatwiają wybór), wysoki index PF wynika tylko i wyłącznie z wysokiej produkcji suchej masy, jeżeli buhaj jest wybitny pod każdym względem (wycena Kanada/USA), a nieco odstaje od czołówki pod wzgledem produkcji, to w polskiej wycenie nie ma szans na wysoki index, przykład: jett air. Buhaje o NM$ i CM$ w okolicach 650-700 wycenione na kilkuset córkach można kupić za 43zł brutto (sol - i po każdej kolejnej wycenie indeks mu rosnął), znajdziesz mi takie polskie odpowiedniki?

 

A te polskie byki to po jakich buhajach? Polskich? Nie, właśnie po shottle, planecie, justice'ie itd. Nie neguję tego, że można dojść do bardzo dobrych wyników stosując nasienie polskich buhajów, ale zdecydoawnie szybciej można dorobic się wartościwoego stada, stosując wiarygodnie wycenione buhaje zagraniczne. Bo znajomy hodowca (teraz abstrah*jąc od całej reszty, żywienia, dobrostanu etc.) pewnie od wielu lat mądrze stosuje nasienie z wysokiej półki, ma już jakąś bazę, która teraz procentuje. A to że po polskich doją się lepiej - tu trzeba by porównać potomstwo po tych samych matkach, żywione w ten sam sposób. Ja mam (w sumei to ojciec, ale mniejsza :) ) stado 30 sztuk dojnych, jest ono za małe, aby eksperymentować, porównywać i po co mam ryzykowac kupująć polskie nasienie, jeżeli w tej samej cenie mam pewne zagraniczne; ojciec stosował polskie przez ostatnie 10 lat i widać różnicę w porównaniu do kilku sztuk po nasieniu zagranicznym, na korzyść tych ostatnich. Też mam 2 sztuki po outstandingu, i szału nie robią, wiele zależy od drugiej, matczynej połowki chromosomu. Dużo jeszcze u mnie jest roboty ze stadem, szczególnie jeżeli chodzi o paszę, odchów cieląt i jałówek; ale o genetykę warto zadbać na samym początku, bo to inwestycja na lata, jej nie poprawisz w kilka miesięcy, rok, czy dwa lata, ale o tym chyba nie musze pisać, bo Twoje wyniki sa zdecydowanie lepsze od moich, ale staram się gonić. :)

 

EDIt: trochę byłem zaspany i dokonałem złego porównania, gdyz z wiadomych względów, w przeciwieństwie do porównania kilku odmian danej rośliny na tym samym stanowisku stanowisku w tym samym roku, nie da sie porównywać buhajów z różnymi rodowodami na tych samych matkach. Po prostu hodowca sam musi się zorientować, jakie krówki przynoszą mu najlepszy zysk, a do tego potrzeba czasu.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no ale jak kupilem Champ Euro za 30zl to kupiłbym lepsze w tych pieniadzach z zagranicy ?Na jalowki staram sie kupowac najlepsze ale krowa jak zalozmy powtorzy po takim drogim to mysle jak zacieli mi sie champ euro czy jakims innym polskim to mysle ze tez zle nie bedzie bo ogolnie teraz doszedlem do wnisosku zeby wszystkie jalowki kryc sexami najlepszymi i bede mial wystarczajaco jalowek na remont jesli sie pozacielaja i to da najszybszy postep a krowy to juz jak sie uda i mam duzo po polskich buhajach krow no i nie wiem jakis strasznych niewypalow nie mam natomiast jakies przypadkowe byki zagraniczne ktore nieraz byly brane potrafia dac beznadziejne sztuki takze jezeli brac zagraniczne to tylko te sprawdzone i drozsze bo one sa lepsze od naszych

 

a z innej beczki urodzil mi sie piekny byczek po BG et czysty tatus :D

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Akurat Sol to chyba jest Duński byk :) Czyli Zagraniczny byk jest super, ale jak Takiego Shottle, Justice, Planeta, skrzyżuje się już z Polską krową albo w ogóle krową zrobioną z zarodka która w Polsce się urodziła to już ten byk będzie marny? Bo ta krzyżówka zepsuje wszystko. A Planet chyba właśnie jest wybitny w produkcji, to dlaczego nie ma PF ponad 120? Co do znajomego hodowcy, to myślisz że na słabe krowy rzuca Planeta, Shottle, a na matki byków daje Polskie byki? W Polsce najlepsze buhaje przekraczają 1900TPI, a tak ogólnie to mają 1700-1800 TPI, to powiem Ci tak, Polski byk z takim TPI jest o wiele lepszy od zagranicznego z takim samym TPI, bo te przeliczniki nie oddają wiarygodności oceny,też tak samo przeliczony PF nie oddaje wiarygodności oceny, ale jak już buhaj ma córki w Polsce to chyba jakaś wiarygodność jest, ale Polski byk nie wyceni się na Amerykańskich córkach bo nikt go tam nie będzie używać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Nie pisze o tym że są kiepskie! Chodzi mi tu o wiarygodność wyceny, pisze o tym w kazdym poście, bo jeżeli wciskaja Ci polskiego byka po 100zł z indeksem PF ~120, wycenionego na 70 córkach, a za rok indeks spada mu na łeb na szyje (outstanding z PF 118 spadł do 108, w tym jego wybitna płodność spadła za 116 na 91) razem z cena to można się czuć oszukanym. A to że krowa po takim byku wyjdzie niezła, to tylko sie cieszyć, ale tu płaci się za indeks, bo w słomce nie zobaczysz przyszłej krowy. Bakarat początkowo był wyceniony na 122 czy 123, teraz ma indeks 115, nikt nie zwróci Ci różnicy w cenie, kiedy był nowością. A znajdź mi oprócz champ euro drugiego polskiego takiego byka, co indeks mu rośnie po kolejnych wycenach. Zreszta champ to buhaj importowany, wiec nie mozna tu mówic o polskim byczku.

 

i kolejna sprawa: mojego ojca obsługiwał MCB, którego oferta rozszerzona jest wyłącznie na byki ze schiuzu, mchirz ma rozszerzenie na altę. Ceny są wysokie, za azot trzeba płacić (25zł/msc.), należy po niego jechac do znajomego hodowcy 12km w jedną stronę, bo kierowca nie ma czasu na obsługe wszystkich klientów, dzierżawiony kontener słabo trzyma azot, w dodatku trzeba w nim trzymać duży % (coś ok. 80-90) ich nasienia. Gdzie tu interes? Od firmy prywatnej co prawda trzeba kupić kontener, ale dolewki azotu sa za darmo, trzyma 3-4 miesięcy w zależnosci od pory roku i w dobrej cenie mam wiarygodnie wycenionego buhaja. Teraz w ofercie mchirz-u pojawił się champ euro, ale mcb tego nasienia nie dostarcza, dla nich to jest konkurecja. Sam brałem juliusa w promocji (niestety spadł mu przez te pół roku indeks), teraz zamiast champa wziąłem sola, bo mi się bardziej spodobał. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

@komodo mi np tez najbardziej nie pasuje cena i to ze te byki tak skacza w wycenach i cenach jednoczesnie, co bys wolal jegiera za 90 zl czy iote albo Atlantica za 100 ja wole juz dolozyc te 200 zl i miec 20 porji yych drugich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Wiesz, jednym spadają mniej a drugim bardziej indeksy, czy to na PF ie oceniany czy w TPI, większość starych ojców byków ma indeks poniżej 2000 TPI. i co teraz wszyscy rolnicy powinni pisać podania do Amerykańców o zwrot kosztów, bo Shottle kosztował 400zł na słomkę, a teraz ma TPI 1950.? Jeżeli chodzi o ceny to mają dziwną politykę w tym się zgodzę, ale buhaje mają dobre. A co indeksu Płodności to moim zdaniem Outstanding dalej ma płodność dobrą, bo podindeks nie mówi całej prawdy, masz do porównania Outstandinga podindeks płodności 91pkt http://wycena.izoo.krakow.pl/index.php?item=1&bull_id=USAM000130615079 i np Canvasa podindeks płodności 112pkt http://wycena.izoo.krakow.pl/index.php?item=1&bull_id=NLDM000288458773, który ma bardziej płodne córki? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Outstanding. :) Polski indeks za bardzo stawia na widoczność ruji, mam krowę, która jeżeli się biega to słychać to z 200m, ale co z tego, skoro poszło już na nia 7 czy 8 słomek (w tym 2 angusa, teraz kupiłem takie cudo co zwie się "triple-impact" ( :) ) z cogentu na trudne sztuki, ale chyba nie będę się pie... i znajde gdzieś miejsce, aby zostawić ją z bykiem, wyjątkowo mam jednego 14 miesięcznego sima), była leczona hormonalnie i mam bardzo złe przeczucia co do tego czy zaskoczy, może marchewka, co ją wprowadziłem, pomoże na te dolegliwości. A mam pierwiastkę po outstandingu (nie dam sobie ręki uciąć że jest właśnie po nim, 90% pewności, później sprawdzę) i paskuda tak się cicho biega, że jedyną możliwością obserwacji ruji było badanie śluzu, całe szczęscie udało się ja pokryć, skutecznie i o to chodzi. Ale jak ktoś ma uwięziówkę na więcej krów, to wtedy pojawia się juz problem, gdyż obserwacja stada jest zdecydowanie bardziej czasochłonna.

 

Ale te wahania indeksów przy polskich byczkach zachodzą bardzo szybko, zdecydowanie szybciej (co najmniej kilkutrotnie) niż wynosi postęp hodowlany, o którym piszesz wyżej, i zawsze z góry na dół, zawsze. Planet miał TPI w okolicach 2100 już 5 lat temu (później poszło jeszcze w górę), a dalej jest wart swojej ceny (jeszcze pół roku temu nie było na rynku lepszego na poprawę ilości mleka). A u buhajków zagranicznych zawsze jest spora szansa na poprawę indeksu, szybkie przykłady manifold, jett air, sol, mason, matis, altaiota. I jak kolega savas napisał: co się bardziej opłaca: wydać 100zł na altaiotę lub jett air'a (po tyle go kupowałem brutto) czy 100zł na jegiera? Wybór jak dla mnie oczywisty. A są tańsze zagraniczne (i jeden champ euro), bardziej wiarygodnie wycenione byki w niższych cenach.

 

EDIT: sprawdziłem na balicach, shottle urodzony 1999-07 ma wycenę 118, produkcje na 650 córkach, płodnośc i cielenia na kilku tysiącac;, o man justice rocznik '98 ma PF 119. Ja tu spadków indeksów nie widzę, są lepsze niż polskich buhajów młodszych o 2-3 pokolenia, których indeksy jak wcześniej wspominałem, tylko an początku utrzymuja się wysoko.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

też nie rozumiem polityki shiuzu jak mają młodego dobrze zapowiadającego się buhaja to powinni dać go po 50zł brutto. Jak dojdzie mu córek i indeks zacznie rosnąć to wtedy dać go po 100zł a jak spadać to po 20zł. Wtedy byli by konkurencyjni i napewno sprzedaż by wzrosła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Tylko te indeksy zawsze spadaja a oni jak tylko cos sie lepiej wyceni to wala go po 100 pamietacie tez shotpola??;) oni wola wspolprace z inseminatorami gdzie sie malo liczy byk bo 90 procent ma to w d*pie i patrzy tylko czy mięsny czy mleczny. Popatrzcie po sasiadach da się z nimi pogadac o bykach??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

masz rację mało kto interesuje się buhajami może 1 na 20 albo i mniej. Rasy też mało kto rozróżnia. Są tylko mleczne mięsne i z białą głową czyli mleczno-mięsne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Trochę się pogubiłem w Waszym myśleniu, Bo Tu jeden poprzednik chce kupić Holendra Atlantic i dać za niego 100zł który ma TPI 1976, a gardzi Champ-euro który jest "Polskim" bykiem, kosztuje 40-50zł i ma TPI 1989 :) Jegier ma kosztować 90zł później 100zł, a tak naprawdę od ponad roku chodzi za około 60zł za porcję...Czyli rozumiem idziemy za ciosem i mówimy, wszystko co Polskie to złe, choćby nie wiem jaki miały indeksy :P

Teraz kwestia shiuzu i inseminatorów... A znajdźcie mi firmę zagraniczną która nie chce wchodzić w współpracę z inseminatorami? zastanówcie się co piszecie... Shiuz właśnie nie daje takich dużych upustów na nasienie jak to robią inne firmy i dlatego nie są konkurencyjni. Nawet sobie nie zdajecie sprawy jakie upusty mają dobrzy inseminatorzy, którzy biorą kilka tysięcy porcji rocznie, a Wy tu ze shiuzem wyjeżdżacie... śmieszne. Bardzo ładna nagonka na Shiuz i inne Polskie firmy, aby się czegoś uczepić i do przodu. Co do indeksu PF, sami wiecie jak niewyrównane stada mamy w Polsce i jak na takich różnych krowach mają wyjść takie same córki po jednym byku? Im bardziej dostępne jest nasienie danego buhaja tym więcej rolników go bierze i wtedy spada wycena. W ameryce mają wyrównane stada, krowy i jak rzucisz do nich buhaja, to jak złapię jakiś pułap to już z niego tak szybko nie spadnie. Teraz porównujecie polskiego PFa dla Shottle czy Justice czy Planeta- powiedzcie mi gdzie są ich córki? W jakich stadach najczęściej? W Polsce w samych OHZach i jeszcze w jądrze genetycznym, jak taki pospolity rolnik go kupił i coś ma po nich to czysty przypadek. No ale żeby za czasów świetności Shottle Justice czy Planet kosztowali po 40zł na porcje to by pół polski nimi robiło, i jakie by im wyszły PFy? O wiele niższe i zmieniały by się tak samo jak u Polskich byków...

Edytowano przez stolarz88
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

No cóż, jett miał TPI w okolicach 2150, gdy brałem go po 100zł porcja, ioty nie chce mi sie sprawdzać, ale domyślam się, że jest podobnie.

 

Ale co mnie obchodzą inseminatorzy? Mam płacic więcej za mniej pewny produkt? I sama współpraca, w moim przypadku z MCB, dziękuję, może z mchirzem jest lepiej.

 

A co do reszty to się zgadzam, a nawet chylę czoła, ale to pokazuje, jak kombinują polscy hodowcy: wyceniają buhajki na najlepszych stadach (bakarat i shotpol mieli pierwsze wyceny na wspominanych już 70-80 sztukach) później wychodzi szydło z worka i przy okazji cena spada o 30-70% w zależności od spadku, co do shotpola się jeszcze zobaczy, ale z tego co kojarzę, wyceniaja go na grubo ponad 100zł. A bakarata też mało kto bierze, jeżeli dobrze pamiętam, całkiem niedawno kosztował 80zł netto, tyle co manifold tego czasu (PF123), a indeks miał 114, teraz mu trochę poszedł do góry.

 

Manifold jest wyceniony na setkach sztuk w kraju, a coś mu indeks nie spada, cały czas się utrzymuje BARDZO wysoko, więc nie do końca jest tak, jak piszesz, jest to po prostu specyfika polskiej wyceny,a buhaje to nie roślinki badane przez COBORU, mamy tu omwiele więcej modyfikujących indeks czynników, a różne kraje mają swoje specyfiki wyceny i mozna deliberować o tym długo, ale raczej bezowocnie i przez to, bez większego sensu. Dzięki stolarz88 za bardzo dobrą dyskusję. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

@komodo mi np tez najbardziej nie pasuje cena i to ze te byki tak skacza w wycenach i cenach jednoczesnie, co bys wolal jegiera za 90 zl czy iote albo Atlantica za 100 ja wole juz dolozyc te 200 zl i miec 20 porji yych drugich

wiesz no ja tez bym nie dal 90zl za jegiera jak za 100 jest Atlantic i wiele innych a Paramount za 60 ale jak mialem mozliwosc kupienia z mchirz ich buhaje od 30zl w doł no to nie ma o czym gadac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Ja przez 5 lat współpracowałem ze shiuz i miło tego nie wspominam, a co do byków to wystarczy porównać ilość krów pod oceną w Polsce do Dani Holandii USA czy Francji potem wydajnośc krów czyli baza od której naliczane sa indeksy itd ile oni testują byków a ile my i jaka maja historie ich stare byki a jakie nasze moim zdaniem nie ma żadnego porównania np. lord lily , suny boy , schottle , justice i wiele wiele innych . Moim zdaniem buhaje ze shiuz bydgoszcz powinny kosztowac o połowe taniej to może bym się nad nimi znowu zastanowił ale przy tych cenach nigdy! Jak mam płacic za jagiera 90 zł to wolę kupić kupic za 2/3 ceny Np. Manifold czy thelo :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

@stolarz pokaz mi gdzie napisalem ze gardze polskim champ-euro... pisalem o shiuzie i o jegierze ktory w cenniku jest po 89 zl i to fakt, nie wiem o co ci chodzi. Ja pisze o shiuzie i chyba jest to irytujace jak jubiler (mam 3 jalowki po nim) w 2012 byl po 60zl w cenniku a sierpien 2013 po 25zl!!!! A jak patrze np na katalog hgplus i cennik crv w holandii to raz ze ceny sa zblizone, a dwa ze buhaje i ich wyceny sa bardziej stabilne, czy twoim zdaniem sa porownywalne?? @komodo i@stolarz champ euro tez chcialem wziac ale akurat caly czas mam troche slomek a jak bede bral od nich pierwszy raz to juz bede chcial bez oplat do swojego konteneru kilkanascie sztuk. Jak ty @stolarz masz ponad dyche od sztuki rocznie to u ciebie utrzymaja produkcje na shiuzie bo sam pisales ze miales 7600 chyba na slabym zarciu a teraz ponad 10, my mielismy 2,5 roku temu 6300 teraz ponad 8 w rok skoczylo o ponad 1300 ale poznoej jak juz masz slabsza genetyke to nie jest tak kolorowo.Krowy holenrach np grandprix czy sunflower doja u nas bardziej stabilnie i lepiej sie sprawdzaja, dlatego wole kupic byka ktory trzyma w miare wysoki indeks ale jest wyceniony na wiekszej ilosci corek bo moim zdaniem t ok wieksza wiarygodnosc. Tak z ciekawosci jest jakis Pl wyceniony na kilku tysiacach corek

Edytowano przez savas
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

No tak, tylko że ta dyskusja nie zaczęła się od tego czy warto kupować ze shiuzu czy innych polskich spółek nasienie czy nie, bo takie dyskusje pod tym tematem są ciągłe. Tylko napisałem że po bykach ze shiuzu krowy dają mleko, i żyją wystarczająco długo. To czy cenowo odpowiadają komuś czy nie to już inna bajka. zetor6441 to że z współpracy nie jesteś zadowolony to już wiemy, ale jakbyś miał się pochwalić jakąś dobrą sztuką którą wyhodowałeś przez te 5 lat to pewnie byś znalazł nie jedną rekordzistkę. A to czy komodo by takie znalazł to nie pytam, bo wiem że ma :) eMWu też pewnie by coś wygrzebał, pewnie jak zacieli po Outstandingu to w następnej laktacji będzie rekordzistką :) śmieje się :) Moja dygresja jest do tego że przejrzałem sztuki u jednego znajomego i zobaczyłem że te sztuki po zagranicznych weszły w te stado i się nie wybijają, choć z wypowiedzi tu na forum to takie cuda że będą najlepsze, u innego kumpla, wchodzą po Littoralu, po Manifoldzie po Buckeye, po Mazowieckich byczkach i też to takie wszystko wyrównane że żeby człowiek nie popatrzył na ojca, to by uwagi nie zwrócił, toż przecież Manifold taka produkcja, to te jałówki powinny lać tym mlekiem na kilometr i wybijać się ze stada, (indeksem produkcyjnym pewnie będą się wybijać :P ) O to mi tylko chodzi, każdy bierze co mu pasuje do stada. Sam nie biorę teraz ze shiuzu a Wam będę kazał :P

 

savas wiem że tak nie napisałeś o champ-euro, ale jak nasza Polska wycena PF jest słaba, to po co zawracasz sobie głowę tym bykiem? No bo za odpowiednią cenę patrzymy inaczej na byka o PF 118, bierzemy używamy, ale przecież i tak jemu wycena spadnie na 112-113 pkt jak dojdzie mu córek... Taka jest kolej rzeczy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Podpisuję się pod postem kolegi savas obiema rękoma. W mchirz-ie może jest przyjemniej, hodowca ten ma najlepsze byki polskiego pochodzenia, ale np. w MCB niemożliwe jest kupno nasienia z mchirz-u i składowanie go w dzierżawionym kontenerze. A tych bardzo dobrych buhajów z mchirz-u i tak jest nie wiele, buhaj o tym samym indeksie nie jest równy innemu buhajowi, każdy dobiera buhajki wg. interesujących go cech, lepiej mieć większy wybór, ja przede wszystkim patrze na długowieczność i łatwość wycieleń po buhaju i córek, łatwe wycielenie gwrantuja mniej problemów w stadzie. Miałem, niestety miałem, poszła kilkanaście dni temu bardzo fajna sztuka po voltaire sprowadzonym z Francji, była to prababka mojej najlepszej obecnie krowy, niestety rozwaliła sobie stryczek tak, ze weterynarz uznał leczenie za nieopłacalne. A sama pierwiastka ma już po babce wyłącznie amerykański rodowód, córka planeta. Z kiepskim żarciem, kiedy średnia dla obory to było 6900-7000 doiła się 38l/dzień w 3 miesiącu laktacji, teraz żywienie się zmieniło i średnia wzrosła do ok. 8500-9000l/305 dni. Szkoda, że w grudniu nie miałem użytkowości, ciągle zmieniam żywienie i brakuje mi analizy mocznika i tego jak się teraz doją, ale użytkowość powinna byc na dniach.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drHouse    5

No jeśli chodzi o ceny to Shiuz przesadza, nie ma dyskusji. Jak wypalili z ceną na shotpola (bodajże 149zł) to myślałem że albo sobie jaja robią albo błąd w wydruku. Przewagą zagranicznych firm jest to że od cen katalogowych opuszczają np. przy cenie katalogowej 100zł rabat wynosi 20-30zł a może i więcej i są to w dodatku byki warte swojej ceny, (porównanie ceny Shotpola do ceny Leviego z ABSu- po sierpniowej wycenie i to ceny katalogowa, bo założe się że od Leviego by trochę odleciało a byki różnią się tym że Levi bądź jakiś inny zachodni w podobnej cenie będzie ojcem polskich byków) W shiuz zamówić nasienia za ok 1000-2000zł to wtedy rabat ok. 5-10 % od ceny no to gdzie tu mowa o handlu jak ze 100 zł opuszczą. A przypadłością polskiego rolnika jest to, że lubi się handlować i wydaje mi się że taki przedstawiciel jest milej widziany od tego co te rabaty daje śmieszne albo przy mniejszych ilościach to wcale tak jak to jest w Shiuz. Shiuz musi przejrzeć na oczy bo już wkrótce zagraniczne wygryzą ich z rynku, a to jest nasze, polskie. I nie wypowiadam się jako antyfan Shiuzu bo nasienie od nich biorę ale przyznam że idzie to głównie na powtórki.

 

i.

Edytowano przez drHouse

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

120 czy 130zł kosztował Hill wyceniony na tysiącu córek (wybitny pod każdym względem, wydajność matki 35 tys. l mleka/305 dni w jednej laktacji), póki nie połamał sobie nogi i go zabrakło, w porównaniu do shotpola wycenionego na 78 córkach to śmiech na sali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drHouse    5

no właśnie o tym piszę, takie porównanie.. z niecierpliwością czekam na polskiego ojca buhajów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

@stolarz zawracam sobie glowe bo cena dobra i index dobry itd. Gdyby byl w shiuzie to chyba przyznasz mi racje ze by pewnie po kilkadziesiat zl chodzil... ja chcialbym u siebie wyrownac stado, bo mam sztuki 10 tys a mam i taka co teraz w drugiej laktacji 6000 nie bedzie miala(po byku Racert), o tym jeszcze nie pisalem chyba ale na ponad 50 dojnych mam 6 po swoim byku w roznych laktacjach bo mielismy kiedys na takie co nie chcialy zalapac on byl wpisany do federacji i po nim pierwiastki doja naprawde dobrze najlepsza 9500 miala ale somatyka slaba i zacielenia takie sobie, takze teraz juz ze nie ma byka ze 3-4lata a na te problwmowe to bralismy miesne bo dobrze lapaly a teraz srb ale od niedawna i tez lapia dobrze. Tak naprawde to zmudna droga i ja potrzebuje pewnie jakies 3-5lat zeby to poogarniac w miare. Chociaz i tak jak popatrze to w gminie jest 6600 a ci bez oceny to wiem ze jeszcze slabiej, ale ja wole popatrzec na takiego stolarza co dyche trzyma bo widze ze da sie jak sie chce. Beda sie cielic u mnie jalowki po emphasisie on ma 1800-1900 chyba tpi j jegierze po podobnych matkach i w miare jednakowy wiek tk teraz bede sobie porownywal, ale i tak do shiuzu raczej nie wroce. @emwu tego shotpola po 150 to chyba nie bylo bo nawet jak byl po 150 w katalogu to nam po 70 dali nie pamietam ile sztuk ale 2 cielne sa bo jakos slabo lapaly a on juz padl. Kiedy Hg plus bedzie mialo nowy katalog??

Edytowano przez savas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik~99
      Dzień dobry. Nawiąże stałą współpracę z hodowcą krów rasy ZB czyli polska czarno biała na odbiór małych byczków do dalszej hodowli na opasy.
    • Przez franec
      Witam. Czy ktoś z was ma krowy tej rasy? Lub mieszańce z HF? Co sądzicie o zacielani HF nasieniem NRF? Gdzie w woj. mazowieckim mógłbym takową zakupić i jaki byłby koszt 1 porcji. Z tego co się zorientowałem na stronie http://www.phkonrad.com.pl/www/pl/pokaz-34-rasa-czerwona-norweska-nrf-do-nbsp-krzyzowania.html jest to rasa znacznie odporniejsza na choroby niż hf a także ma niezłą wydajność przy założeniu że w Norwegi nie zadaje się kiszonki z kukurydzy.
    • Gość
      Przez Gość
      Jaką rasę wybrać do chowu ekstensywnego caly rok na pastwisku (pod wiatą) ??? Jak wasze doświadczenia ??? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam. Chciałbym zasięgnąć porady co do rasy cielaka, został zakupiony od handlarza ktory twierdzi że to pochodzenia mięsnego, cielak pochodzi z Austrii.

    • Przez Gregor94
      Witam. Chciałbym zasięgnąć porady co do rasy cielaka, został zakupiony od handlarza ktory twierdzi że to pochodzenia mięsnego, cielak pochodzi z Austrii.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj