Skocz do zawartości

Zdjęcie

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP

19 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kkrzysiek

kkrzysiek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 15 grudzień 2011 - 23:54

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP witam
Zastanawiam sie nad budową obory i dzis poczyniłem pierwsze kroki w tym temacie umówiłem sie z osobą która zamuje sie robirniem projektów , kosztorysów i wszystkich dokómentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na taką inwestycjie . I ten człowiek mnie troche zaszokował bo powiedział mi ze koszt budowy od A do Z to około 2 miliony netto na hali udojowej ( nie z robotem ) . Wiem bo troche pojezdziłem po podobnych oborach ze mozna zrobić to za połowe tej ceny i tu zaczynają sie moje pytania
- jak ktoś z własnego doswiatczenia wie ile to kosztuje to niech mi podpodpowie
- jaka lepsz sciołowa czy rusztowa u mnie ze słomą nie było by problemu
- i jesli ktoś ma jeszcze coś ciekawego do podpowiedzenia to bede bardzo wdzieczny >

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP Dzisiaj, 20:47
  •  

#2 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 08:05

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP Nie daleko mnie koleś zrobił na ruszcie od a do zet robiła firma i razem z robotem wyszło 20 tysi za stanowisko. Myśle że przeciętny koszt to 10 tysi.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#3 Share ursusy

ursusy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo mechanictwo

Napisany 16 grudzień 2011 - 14:27

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP Z doświadczenia znajomych rób na rusztach mniej słomy i dla krów nic nie będzie znajomy tak ma od 8 lat i do tej pory nigdy nie narzekał na ruszta.
Powered By NEW HOLLAND
Ursus: Polubisz każdą drogę

Podlasie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share tomekskw

tomekskw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Krzyzowka HF x SRB x MO

Napisany 16 grudzień 2011 - 15:34

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP Witam!
Jestem w trakcie wydawania pozwolen na budowe troche wiekszej obory-ok 130 DJP.Po pierwsze zycze Ci duzo hartu ducha i cierpliwosci.Tak realnie podchodzac do rzeczy,to smialo mozesz liczyc na 2 mln brutto.Ja poszedlem w plytka sciolke,ale na chwile obecna powaznie zastanowilbym sie nad rusztami.

Jezeli chodzi o proces budowy,to przewiduje,ze jezeli ruszysz naprawde z kopyta to moze za rok wprowadzalbys zwierzeta.

Z jakiego regionu jestes i jaka firma bedzie Ci wyposazala hale udojowa?pisz na prv albo na tomek.post@onet.eu
Moge Ci podpowiedziec krok po kroku od czego zaczac.Z checia pomoge.pozdr

Edytowany przez tomekskw, 16 grudzień 2011 - 16:12.

Zetor 16145,Ursus U-902,C360,C330,Jaguar 682 SL,Claas Sprint 335S,Krone 6.20\20,Pottinger Servo III...

#5 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 15:49

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP Po pierwsze obora na ściółce a na rusztach to niebo a ziemia. Nie chodzi mi tu o ilość wykonywanej w niej potem pracy tylko o koszty budowy. Obora na rusztach będzie kosztowała faktycznie drugie tyle najtańszym obiektem według mnie i mojego doświadczenia z osobami posiadającymi takie obiekty są obory na głębokiej ściółce ,ale tu trzeba dużo tej słomy no i mieć albo ścielarkę albo paszowóz ze ścielarką. Myślę ze taka obora na rusztach na 100 DPJ wraz z halą i firmą wykonującą ją powinna cię wynieść nie więcej jak 1,6-1,8 miliona brutto a na głębokiej ściółce ok miliona a na płytkiej 1,2 mil...
Sami teraz robimy plany na 50 DPJ ,ale prawdopodobniej na głębokiej dlaczego proste bo najtańsza :P planujemy wydać na nią nie więcej jak 320-370 tyś.

TERAZ tak na rusztach racice ci będą u krów siadać drastycznie licz się ze będziesz rocznie wywoził po 10-15 sztuk sam się z kolegów z początku śmiałem że tyle będą wywozić ,ale ich to wcale nie dziwi + najdroższy koszt wykonania + 0 obornika tylko gnojowica jak masz słabe ziemi i tylko pójdzie susza to wszystko popalone a obornik na jesieni na łąki albo na wiosnę na pole i problem z głowy wiadomo że lepiej jest załadowć kilka razy beczkę 20 tyś i po sprawie ,ale to tylko jak jest co raz deszczu inaczej łąki pola popalone. To tyle odemnie.

#6 Share tomekskw

tomekskw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 16:18

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP Moze i najtansza,ale w uzytkowaniu to juz nie koniecznie.Jezeli masz ok 100 ha zboz to smialo sam zaopatrzysz taka obore w sciolke.Jezeli niej,to ruszta ze wzgledu na pracochlonnosc sa najlepszym rozwiazaniem.Jezeli dbasz o racice i regularnie robisz korekcje,to nie bedziesz mial problemow.Zeby wzmocnic racice u krow mozna rozniez dolac krwi innych ras...srb...montbeliarde...
Zetor 16145,Ursus U-902,C360,C330,Jaguar 682 SL,Claas Sprint 335S,Krone 6.20\20,Pottinger Servo III...

#7 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 16:22

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP Zrób tak jak ja. Wybudowałem w 2004r. oborę na płytkiej ściółce, a w 2010r. wstawiłem zgarniacze gnojowicy. Koszt to ok 40-50 tyś zł. Dodatkowo oczywiście zbiornik na gnojowicę 1100 m3. Zawsze to jakaś alternatywa :)

#8 Share tomekskw

tomekskw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 17:10

Zrób tak jak ja. Wybudowałem w 2004r. oborę na płytkiej ściółce, a w 2010r. wstawiłem zgarniacze gnojowicy. Koszt to ok 40-50 tyś zł. Dodatkowo oczywiście zbiornik na gnojowicę 1100 m3. Zawsze to jakaś alternatywa :)

a jak z racicami u Ciebie (Twojego stada) kolego?masz jakies foty tego zgarniacza?

Edytowany przez tomekskw, 16 grudzień 2011 - 17:10.

#9 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 17:34

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP Fotek nie mam, ale postaram się zrobić. Krów z powodu racic brakuję niewiele. Jak już to problemy są ze stawami, ale to inna przyczyna, raczej nie od zgarniacza. Z tego co mi wiadomo, krowy wolą pełną podłogę niż ruszt, a więc zgarniacz spełnia ten warunek.

#10 Share kkrzysiek

kkrzysiek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 18:54

Zrób tak jak ja. Wybudowałem w 2004r. oborę na płytkiej ściółce, a w 2010r. wstawiłem zgarniacze gnojowicy. Koszt to ok 40-50 tyś zł. Dodatkowo oczywiście zbiornik na gnojowicę 1100 m3. Zawsze to jakaś alternatywa :)

rozumiem ze obora ma legowiska i kanały gnojowe gdzie chodzą zgarniaki ?
na ile DJP ta obora ?
czy kanały gnojowe po 7 latach nie zrobiły sie za sliskie bo słyszłąem ze tak sie dzieje i duzo krów przez to wypada ?
pozdrawiam

Edytowany przez kkrzysiek, 16 grudzień 2011 - 18:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 19:42

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP jak siejesz dużo zbóż to lepiej na głębokiej ściółce bo wyjdzie taniej i będziesz miał obornik a w słomie będziesz samowystarczalny to tak, ale jeśli swojej słomy nie masz to nie pakuj się w to bo słoma jest coraz droższa a będziesz jej dużo potrzebował i różnica w koszcie budowy szybko się zwróci a gnojowice sprawniej wywieziesz i jest lepsza na łąki bo obornik to nie do końca

#12 Share kkrzysiek

kkrzysiek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 20:36

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP moge liczyc na około 700 bel swojej słomy rocznie ale mieszkam na takim terenie ze duzo jest słabej zemi 5 i 6 klasy tam nie posieje kukurydzy ani trawy co najwyzej zyto i przenzyto

#13 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 20:37

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP moi znajomi kalkulują 1ha słomy na 1 krowę na głębokiej ściółce. Wy też?

#14 Share kkrzysiek

kkrzysiek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 20:47

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP to ma byc obora z legowiskami i na zgarniakach z tego co sie dowiedziałem to potrzeba około 1,5 beli dziennie na 100 krów plus 1 bela na jałowizne i młodzisz

#15 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 17 grudzień 2011 - 00:04

mieszkam na takim terenie ze duzo jest słabej zemi 5 i 6 klasy tam nie posieje kukurydzy ani trawy co najwyzej zyto i przenzyto

Niby czemu?? Ja sieje QQ na najsłabszych kawałkach pola. Żyta nie sieje bo się nie opłaciło.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#16 Share farmersNHtd95d

farmersNHtd95d

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 802 postów
  • Zainteresowania:Fan marki NH i ogólnie nowinki techniczne o maszynach rolniczych.

Napisany 17 grudzień 2011 - 07:57

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP Właśnie czemu nie możesz siać kukurydzy na 5 i 6 klasie ? Sam mam tylko takie i w tym roku miałem 8 ha pięknej 3 metrowej kukurydzy, wystarczy tylko odpowiednie nawożenie, żyto sieje tylko na małym kawałku 0,7 ha i przy lesie bo tak dziki nieźle szalały w kukurydzy

#17 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 17 grudzień 2011 - 12:04

rozumiem ze obora ma legowiska i kanały gnojowe gdzie chodzą zgarniaki ?
na ile DJP ta obora ?
czy kanały gnojowe po 7 latach nie zrobiły sie za sliskie bo słyszłąem ze tak sie dzieje i duzo krów przez to wypada ?
pozdrawiam

To była i jest obora wolnostanowiskowa. A więc są stanowiska i korytarze gnojowe, a kanał gnojowy do którego zgarniacze zgarniają gnojowicę jest w poprzek (u szczuty) obory. Czy podłoga się wyciera? Na pewno w jakimś stopniu tak, ale nie uważam, żeby wycierała się bardziej niż przy wypychaniu obornika Turem (no może trochę bardziej :) ). Poza tym za krótko chodzą u mnie zgarniacze, żebym móg stwierdzić, że podłoga się od nich wytarła (mam je trochę ponad rok). Ale ogólnie polecam to rozwiązanie!

#18 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 17 grudzień 2011 - 12:24

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP tzn. niczym nie ścielisz? Co ile godzin są nastawione te wygarniacze?

#19 Share kkrzysiek

kkrzysiek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 17 grudzień 2011 - 12:34

Właśnie czemu nie możesz siać kukurydzy na 5 i 6 klasie ? Sam mam tylko takie i w tym roku miałem 8 ha pięknej 3 metrowej kukurydzy, wystarczy tylko odpowiednie nawożenie, żyto sieje tylko na małym kawałku 0,7 ha i przy lesie bo tak dziki nieźle szalały w kukurydzy

w moim przypadku mam 30 ha dobrej ziem i tam zawsze urosnie kukurydza a te piachy są w takich miejscech ze dziki by nie dały jej tam urosnąc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 17 grudzień 2011 - 17:29

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP Nie, niczym nie ściele. Zgarniacz na każdym koryarzu włącza się 7 razy dziennie.