Atsihosam

Literatura związana z hodowlą bydła

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Atsihosam    12

Witam. Chciałbym się dowiedzieć od was jakie książki czytacie/czytaliście związane z hodowlą bydła. Mnie najbardziej interesuje hodowla bydła mlecznego, dokładniej żywienie oraz genetyka. W internecie trochę tego jest, ale skoro mamy forum to możecie się podzielić które książki są warte uwagi. Co polecacie? Będę bardzo wdzięczny za wszystkie propozycje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

załozyłem ostatnio podobny temat i cisza, wiec na twoim miejscu nie liczyłbym na jakąkolwiek pomoc ze strony AF-wiczów.

 

pardon-jeden z userów dał tam nawet wpis-wskazał mi księgarnię internetowa jako panaceum na moje dociekania;p


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0

załozyłem ostatnio podobny temat i cisza, wiec na twoim miejscu nie liczyłbym na jakąkolwiek pomoc ze strony AF-wiczów.

 

pardon-jeden z userów dał tam nawet wpis-wskazał mi księgarnię internetowa jako panaceum na moje dociekania;p

Oj, czemu zaraz taki pesymizm :) ja mam kilka pozycji książkowych którymi mogę się z Wami podzielić, co prawda możliwy jest fakt, że są już Wam znane ale...

1. "Hodowla i użytkowanie bydła" pod redakcją prof. Z. Litwińczuka i prof. Szulca

2. "Hodowla i użytkowanie bydła" pod redakcją Henryka Grodzkiego

3. "Poradnik hodowcy. Jak doskonalić stado krów mlecznych" Aleksander Osten-Sacken

4. "Chów bydła mlecznego" pod redakcją Jana Szarka

@Atsihosam Jeśli chodzi o genetykę to proponowałbym pozycję 3, jest tam rozdział o wartości buhajów i ich doborze a także przekazywanych cechach potomstwu, a co do żywienia to pozycja 4, jest tam cały rozdział o żywieniu krów mlecznych, dodam że to książka z roku 2010 więc problematyka żywienia jest na bieżąco. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem, pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsihosam    12

DARoROL i slaw17 wielkie dzięki za podane propozycje

Czekam na kolejne :)

 

 

P.S: Może ma ktoś w wersji elektronicznej coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Aleksander Osten Sacken :lol: uniego zamawiam nasienie z Holland Genetics :P sporo udziela sie w temacie genetyki w roznych czsopismach jak to napisali w poradniku rolniczym swiatowy Autorytet w tej dziedzinie takze wejdz sobie tu Mój odnośnikzakładka Artykuły o hodowli i masz wszystkie jego artykuły zwiazane z rozrodem i hodowla jakie były w gazetach roznych mysle ze wiedzy genetycznej w jedym miejscu tyle nie znajdziesz nigdzie indziej ;) milej lektury i powodzenia w doskonaleniu genetycznym B)

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Ma ktoś może broszurę od PFHBiPM na temat praktycznego wykorzystywania tabulogramów w żywieniu i hodowli krów mlecznych. Coś takiego ponoć rok temu rozsyłali hodowcą, za wszelka pomoc z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Mówił mnie o tym mój zootechnik, ma przywieść następnym razem.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Zarządzanie stadem krów mlecznych -Adam Traczykowski, książka jeszcze nie wydana, ale już autor zaprasza do lektury, podobno ma to być około 300stron praktycznych porad dla hodowców napisane przystępnym językiem. Pewnie po części reklama produktów Vitry, ale pewnie będzie można zajrzeć do tej książki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasibrzuch    0

"Wybrane elementy żywienia a problemy zdrowotne krów mlecznych", pod redakcją: Jerzego Preśa i Ryszarda Mordaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj