Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica jakościowa

46 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 13:53

Pszenica jakościowa Witam
Temat założyłem żeby skonsolidować praktyczne informacje nt. uprawy pszenic klasy A tak żeby plon spełniał parametry skupowe dla pszenic konsumpcyjnych.
Skłoniła mnie do tego lektura artykułu na temat pszenicy jakościowej w grudniowym 'Top Agrar' - mianowicie napisali min.żeby nie przesadzać z pierwszą wiosenną dawką nawozów...
Sam mam posiane 10ha Brillianta - dla małorolnego to sporo i nie chciałbym żeby w nast. roku po żniwach wszytko poszło na paszę, po niższej cenie...
Planowałem w nawożeniu azotem dać łącznie 140-160kg czystego N w 3 dawkach np 50% - 30% - 20% ale po lekturze powyższego artykułu trochę zwątpiłem :rolleyes:

Jak to jest u Was w praktyce?
pozdrawiam

Edytowany przez Boniar, 11 grudzień 2011 - 13:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica jakościowa Dzisiaj, 00:52
  •  

#2 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 11 grudzień 2011 - 14:09

Pszenica jakościowa jak dopisze taka pogoda w żniwa jak w tym roku to i tak paszówka :D

#3 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 14:32

Pszenica jakościowa jasne - wiadomo że pogoda odgrywa swoją rolę ale chodzi mi o to co poza nią :rolleyes:

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 15:33

Pszenica jakościowa 200N byłoby pewniej z czego w 3 dawce około 45N we wczesnej fazie kłoszenia. I 2-3 zabiegi od chorób też się przydadzą.

#5 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 grudzień 2011 - 17:32

Pszenica jakościowa Najpierw trzeba się zastanowić jakiego plonu się spodziewasz? jaki w twoich warunkach glebowych i atmosferycznych jest możliwy, jeśli zakładasz plon 6 ton z ha i chcesz dać 150kg N ha to myśle, że bedziesz miał parametry. oczywiście zależy jaki był przedplon i ile N jest w glebie. Jeśli pszenica jest posiana w terminie i dobrze rozkrzewiona myśle, że na pierwszą dawke starczy 50-60kg N jak strzeli w żdźbło dałbym kolejne 70kg N ha a z reszta czekał zależnie od pogody bo jeśli bedzie sucho to nie ma sensu sianie jakiegokolwiek nawozu. Niestety każdy rok jest inny musisz bacznie obserwować swoja plantację i do tego jak wygląda dostosować nawożonie, bo jeśli w jednym roku nawoziłeś i było dobrze to nie znaczy że w pszyszłym roku tak samo robiąc też bedzie dobrze. to co dzieje się na polu zawsze może zaskoczyć, rolnictwa trzeba sie uczyć całe życie a i tak wszystkiego nie bedzie się wiedzieć.

#6 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 17:58

Pszenica jakościowa mam ziemie głównie IV a gdzieniegdzie V klasy;
plon jaki się spodziewam uzyskać to 6-7 ton - wcześniej przy nieco mmniejszym nawożeniu i gorszych odmianach ozimin było 4-5 t/ha;

czyli z tego co piszesz to nie dawać największej pierwszej dawki azotu na wiosnę (50% całości)?

#7 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 18:08

Pszenica jakościowa przy tej klasie ziemi nie warto się bawić w pszenice jakościową będzie to bardzo ryzykowne a nakłady nie zrównoważą spodziewanych zysków. Różnica cenowa między pszenicą jakościową a paszówką jest niewielka a do pszenżyta też jest nie daleko. Wiem bo kilka lat temu też próbowałem się w to bawić i dałem sobie spokój.
Jakościówkę można robić na klasie max 3 i to też nie we wszystkich regionach kraju.

#8 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 18:20

Pszenica jakościowa @west niekoniecznie, my od trzech lat jak narazie na IV klasie mamy jakościówkę, i nie taką żeby na styk przechodziła, z parametrami nie ma z nią problemu.

#9 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 18:26

Pszenica jakościowa no ja tez na 4b to nie mam problemów z jakością, a 3 to za wiele nie mam. Na 5 klasie to niestety i paszówka nie chce rosnąć, ale pszenżyto przy dobrym stanowisku i trochę mniejszych nakładach jak na pszenicę może plonem nadrobić i wypracować dobry zysk.

#10 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 grudzień 2011 - 18:34

Pszenica jakościowa Ja stosuję saletrę wapniową (15:26) sprzyja wypełnieniu kolosa i podnosi ilość białka w ziarnie. niestety cena jest duża <_< lekko mówiąc-pisząc. Ale jak to w życiu bywa jak nie dopilnujesz wszystkiego to nawet tez zabieg ci nie pomoże.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 18:47

Pszenica jakościowa Ja nie napisałem nigdzie że na klasie IV nie będzie pszenicy jakościowej, tylko że nakłady nie zrównoważą spodziewanych zysków.
Przy plonie dobrym na tej klasie czyli 6 tonach cena ok 800zł/t jakościowej, pszenica typowo paszowa zwykle więcej sypie o jakieś 500kg cena tylko 100zł mniejsza i dobre pszenżyto spokojnie ok 7-8 ton cena 700zł/t teraz sobie porównaj nakłady i ryzyko że mimo kosztów przez kaprysy pogody możesz stracić parametry.
Jedynym plusem jest to że gdy wszystko pójdzie dobrze to nie masz problemu ze sprzedażą.

#12 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 19:05

Pszenica jakościowa Nie no zgoda. Wiadomo że każdy dąży do maxymalizacji zysków, a jak do tej pory pszenica jakościowa dawała najlepszy dochód i pewna sprzedaż. Cena azotu teraz może trochę pomniejszyć pszenicy konsumcyjnej bo po prostu mniej ludziska dadzą nawozu. Ostatnie 2 lata to pszenżyto mi ledwo pokrywa koszta bo raz się wyparzyło a drugi rok wysmaliło, a pszenica pewna jest co roku. Ten Briliant to lubi sobie dobrze zjeść azotu , ale plon moze zaskoczyc na pozytywnie.

#13 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1061 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 20:08

Pszenica jakościowa Ja mam muszelkę na 3 klasie i planuje dawać tak:
ruszenie wegetacji 200kg saletry amonowej
strzelanie w źdźbło 150kg
kłoszenie 100kg

do tego dolistnie 5kg siarczanu magnezu i odrzywki

dobrze planuje???
Rolnik z powołania :-)

#14 Share grzegorz12025

grzegorz12025

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 11 grudzień 2011 - 20:32

Pszenica jakościowa witam kolego @Boniar ja w zeszłym roku bylem w podobnej sytuacji jak ty, tez zasiałem pszenice Brilliant zastanawiałem sie co robic nie inwestowac w ochrone inawożenie i sprzedawac paszówke. Czy zainwestować w pszenice aby miec jakosciowa . Wybrałem drugie rozwiązanie zastosowałem 2 zabiegi fungicydowe (capallo1.5litra+duet 0,5litra)dokarmianie dolistne wuxal, siarczanmagnezu do skrucenia uzywałem modusa oraz antywylegacz płynny.Nawoziłem azotem w 3 dawkach 1 DAWKA 70N(na zamarznietą ziemie przed ruszeniem wegetacji)2 DAWKA80N . 3 DAWKA40N. Cały azot podałem w formie saletry amonowej. Plony jakie uzyskałem to średnio 6,3 t z ha parametry pszenicy konsumpcyjnej . Dodam ze nie udało sie wszystkiego skosić przeszkodził deszcz padało (około 10 dni puzniej naprzemian deszcz i słonce) Udało sie skosic ta pszenica była juz niestety paszówką pozdrawiam

#15 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 20:55

Pszenica jakościowa W zeszłym roku miałem podobnie - na szczęście mimo deszczów briliant nie zaczął szybko porastać.
Spora dawka azotu - 190N - wydaje się że plon powinien być wyższy...
Jaki rodzaj nawozu dawałeś i co w której dawce?

#16 Share grzegorz12025

grzegorz12025

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 11 grudzień 2011 - 21:20

Pszenica jakościowa ja tez liczyłem na troche wiecej ale to średnia sam wiesz gdzies coś wymoklo i dziki zrobiły swoje a niczego nie odliczałem plon był ważony w sumie jestem zadowolony

a całe nawozenie azotowe zastosowałem w postaci saletry amonowej

#17 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 22:36

Pszenica jakościowa Faktycznie przy tak wysokim nawożeniu jakie dałeś rewelacji nie było, w tym roku ceny nawozów raczej będą hamować takie zapędy.
Ja miałem w tym roku tak muszelka 170kgN\ha plon 6,5t/ha a pszenżyto moderato 140kgN/ha plon 8t/ha rachunek raczej prosty. Pszenicę sieję na najlepszych stanowiskach tam gdzie trafia się miejscami III klasa natomiast pszenżyto na gorszych.
I pszenica niestety poszła jako paszówka LO 120 cena 720 zł/t a pszenżyto sprzedawałem po 700 zł/t szkoda że nie sprzedałem wszystkiego bo teraz ceny spadły do 640 zł/t.
wynik z ha pszenica 4680zł/ha pszenżyto nawet jeśli spadnie jeszcze cena do 600zł daje wynik 4800zł/ha odejmnijcie sobie nakłady i wyjdzie co jest lepsze.

#18 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 10:32

Pszenica jakościowa @west...zdołowałeś mnie swoim postem :rolleyes:
ale szczerze mówiąc ostatnie lata są wyjątkowe - zboża paszowe kiedyś były sporo tańsze od konsumpcji

#19 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 12 grudzień 2011 - 22:09

Pszenica jakościowa

Faktycznie przy tak wysokim nawożeniu jakie dałeś rewelacji nie było, w tym roku ceny nawozów raczej będą hamować takie zapędy.
Ja miałem w tym roku tak muszelka 170kgN\ha plon 6,5t/ha a pszenżyto moderato 140kgN/ha plon 8t/ha rachunek raczej prosty. Pszenicę sieję na najlepszych stanowiskach tam gdzie trafia się miejscami III klasa natomiast pszenżyto na gorszych.
I pszenica niestety poszła jako paszówka LO 120 cena 720 zł/t a pszenżyto sprzedawałem po 700 zł/t szkoda że nie sprzedałem wszystkiego bo teraz ceny spadły do 640 zł/t.
wynik z ha pszenica 4680zł/ha pszenżyto nawet jeśli spadnie jeszcze cena do 600zł daje wynik 4800zł/ha odejmnijcie sobie nakłady i wyjdzie co jest lepsze.

na której klasie to pszenżyto i co było przedplonem? nawożenie PK, co który rok przypada w płodozmianie?

Edytowany przez Sebastian, 12 grudzień 2011 - 22:09.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 22:50

Pszenica jakościowa klasa IVa i b znikomy udział V, przedplon na 20ha po rzepaku, 16ha po łubinie, 6ha po pszenicy. Nawożenie PK stosuje wyłącznie pod rzepaki i pszenice reszta musi sobie jakoś radzić częściowo uzupełniam obornikiem i gnojowicą oraz o tego roku pofermentem z biogazowni.